r 192. MIDDELBURGSCHE COURANT. Zaterdag 1875. 14 Augustus. BIJ DEZE COURANT BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. Middelburg 13 Augustus. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2» Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m.., franco is f 3.50. In de heden namiddag gehouden zitting van den ge meenteraad van Middelburg zijn de geloofsbrieven onderzocht van de onlangs gekozen leden en is tot hunne toelating besloten. Van den heer H. A. Polak is een missive ingekomen houdende bericht dat hij afziet van zijne aanvraag tot aankoop van bouwgrond. Naar aanleiding van een uitgebracht advies door de rechtskundige commissie, benoemd tot een onderzoek ten aanzien der dagvaarding op verzoek van den heer C. W. Bauer, photograaf alhier, beteekend aan den burgemeesterals deze gemeente in rechten vertegenwoor digende, betreffende de gevjrderde schadevergoeding van f 50, wegens het doodcn van zijn hond, is op voorstel van burgemeester en wethouders besloten niet te pro- cedeerenmaar den heer Bauer bij schikking f 30 schadevergoeding aan te bieden. Be jaarwedde aan de thans vacceerende betrekking van tweede hulponderwijzeres op school A verbonden is van /800 tot /900 verhoogd. Van den heer J. Sanders, tweede hulponderwijzer op school E, is een verzoek om eervol ontslag ingeko men, hetwelk om advies naar de schoolcommissie ver zonden is. In een volgend nommer geven wij het gewoon meer uitvoerig verslag dezer zitting. Wij vernemen dat aan het burgerlijk armbestuur alhier door den heer J. W. van Sonsbeeck, on langs te Utrecht overleden, bij testamentaire beschik king eene som van f 1000 is bemaakt, en zulks uit aanmerking van zijne vroegere betrekking van voor zitter van dat college. Men leest het volgende in het Sluisch Weekblad: „Ofschoon wij in dezen uithoek van Nederland steeds verstoken blijven van een goede en snelle communicatie is het toch raadzaam zooveel mogelijk dat ongerief op een of andere wijze te trachten te vergoeden. Vooral met het oog op den handel op Engeland zou het van belang zijn dat de koninklijke stoombootmaatschappij van VlissingeiiSheerness meerdere publiciteit gat aan die schoone onderneming in de voornaamste steden en dorpen van het zuiden van Zeeland, en mededeelde b. v. of zij zich belast met het vervoer van koeien, schapen enz. met opgave van tarief. Deze week is een koopman die niets wist van de lijn Vlissingen Sheerness met eenige honderden schapen over Brugge naar Antwerpen gegaan om aldaar zijn vee voor Lon den in te schepen." Wij doen opmerken dat de koninklijke stoom bootmaatschappij in hare circulaires heeft bekend ge maakt dat voorloopig alleen passagiers met hunne goederen, postpakketten en versche levensmiddelen kunnen overgevoerd worden. Eerst na het openen van den winterdienstop l November a.wanneer men de entrepots en andere inrichtingen te Queensborough gereed hocpt te hebbenzullen ook koopwaren en vee ingeladen kunnen worden. Het tot stand komen van de overeenkomst door de regeering met den heer Arie Smit te Ridderkerk ge sloten, en waarbij het voormalige marine-etablissement te Vlissingen in erfpacht wordt gegeven, werd bij het onderzoek van het betrekkelijk wetsontwerp in de afdeelingen van de tweede kamer met genoegen ver nomen. In een der afdeelingen gevoelde men echter leedwezen, dat de bedoelde overeenkomst geen waar borg geeit omtrent den aanleg van een droog dok, al was het uitzicht daarop geopend. Men meende, dat de regcering weder met een voorstel tot den aanleg van zjodanig dok had kunnen komen en dat zoodanig voorstelmet het oog op de veranderde omstandigheden, o. a. het tot stand komen van de pakketvaart van Vlissingen op Sheerness, veel meer kans had aangeno men te worden dan vroeger. Eenige andere leden, overigens genoegen nemende met de voordracht, opperden twijfel of de regeering niet beter gedaan had het marine-etablissement te ver- koopen in plaats van h;t in erfpacht uit te geven. De commissie van rapporteurs achtte deze bedenkin gen echter alleszins vatbaar om bij de openbare be raadslaging te worden besproken of opgelost. De bemoeiingen der geestelijkheid met de gemeente raadsverkiezingen te Roermond schijnen aldaar tot eene even onverwachte als veelbeteekeneude reactie te hebben geleid. De burgemeester, de heer L. Beeren- broekdie met groote meerderheid als raadslid herkozen is, heeft voor het lidmaatschap bedankt op grond dat hij door de uitstooting van den wethouder Fouquet en het raadslid Bloemen het door hem sedert 19 jaren gevoerd bestuur der gemeente getroffen acht. Het voorbeeld van den burgemeester werd ten deele gevolgd door den heer Michiels van Kessenich, die ziine betrek king als wethouder nederlegt. De heer Cornells, in de zitting van den gemeenteraad hoogen lof aan het bestuur van den heer Beerenbroek toezwaaiende, ver klaarde de onbehoorlijke inmenging der hoogste ker kelijke autoriteit bij de jongste verkiezingen ten hoogste af te keuren. Hij vertrouwde dat de verkiezingen die nu weder aanstaande zijnhet bewijs zullen leveren dat die afkeuring door vele gemeenteleden gedeeld wordt. De maatschappij tot het verplegen van weezen in het huisgezin hield gisteren te Amsterdam hare eerste vergadering. De voorzitterde heer van Lennepzette in eene toespraak het doel der maatschappy uiteen en deelde mede dat die thans 204 leden en 103 begunsti gers telt. De weezen, met wier lot de maatschappij zich tot desverre heeft kunnen bemoeienworden zeer goed verzorgd. De rekening sluit met een voordeelig saldo van f 884.50. De heer Delprat te Rotterdam werd tot lid van het hoofdbestuur verkozen. Op de te Amsterdam gehouden jaarvergadering der Vereeniging voor de boekhandelaarsbelangen onder voorzitterschap van den heer D. A. Thieme, van 's Hage, werd door den voorzitter de mededeeling gedaan, dat de minister van binnenlandsche zaken het uitzicht heeft geopend eener spoedige indiening van een verbeterde wet op het copierecht. Door Multapatior (de heer Philippona, te Uden bij Boxtel) is eene bijeenkomst met eenige dames te Amster dam gehouden, waarin besloten is tot het oprichten eener vrouwen-vereeniging tot ondersteuning van het doel dat Multapatior zich voorsteltde bestrijding namelijk van het misbruik van sterken drank. Die bestrijding zalvolgens de grondwet, die voor de reeds te Amsterdam gestichte vereeniging is vastgesteld, geschieden behalve door de persoonlijke werkzaamheid harer leden, door de volgende middelen: 1° het inroepen van de tusschenkomst van hoogere en lagere besturen daar waar die, tot bereiking van het doeldat de Bond zich voorsteltdoor zijn leden onontbeerlijk of wenschelijk wordt geacht; 2° het be vorderen van de volksgezondheid, inzonderheid door goede volksvoeding en verspreiding der kennis van populaire gezondheidsleer; 3° het bevorderen van be schaving en geestontwikkeling o. a. door onderwijs, huiselijke opvoeding, lectuur, voordrachten enz.; 4° het bevorderen van het huiselijk leven, o. a. door goede huisvesting, verspreiding van huishoudkundige keunis, goede opleiding van meisjes tot degelijke huisvrouwen en moeders enz.; 5° het gezellig verkeer en de verma ken buiten 's huis zoo nuttig en aangenaam mogelijk te doen zijn. Lid der vereeniging kan ieder worden die den ouder dom van 18 jaren bereikt heeft. Er zijn vijf klassen van leden, wier contributie in de hoogste klasse van 51 tot f 100 'sjaars en in de vijfde klasse van 55 tot 99 cent per jaar bedraagt. Donateur of donatrice zgn zij die meer dan f 100 'sjaars of minstens 7300 in eens aan de vereeniging schenken. In de eerstvolgende algemeene vergadering zal het reglement vastgesteld en vervolgens de koninklijke goedkeuring daarop gevraagd worden. Benoemingen en besluiten. telegrafie. De telegrafist tweede klasse D. R. van Urk, is met ingang van den 15ea Augustus, op zijn verzoek, eervol uit die betrekking ontslagen. Onderwijs. Te Eindhoven is een afdeeling der maatschappij tot Nut van 't Algemeen opgericht. Haar eerste stich ting is de oprichting eener neutrale school, waaraan daar groote behoefte bestaat, en voor welke instelling de benoodigde gelden reeds op de eerste vergadering voor het grootste gedeelte werden bijeengebracht. Kerknieuws. Ter vervulling van de vacature bij de N. H. gemeente te Goes, ontstaan door het vertrek van den heer Vliegenthart en voortdurende door het bedanken van den heer Riemens te Driebergen, is opgemaakt een drietal, bestaande uit de heeren predikanten W. Koel man, te Katwijk; C. Lindonck, te Heemstede; enP. C. van der Horst, te Gorinchem. Het feest der Portugeesch-Israëlietisehe gemeente te Amsterdam is gisteren met groote plechtigheid ge vierd. De heer Leao de Laguna hield de feestrede en bracht in herinnering hoe de gemeente gesticht was door tien Portugeezen, die zich in 1588 op de Spaan- sche onoverwinnelijke vloot bevonden, en eerst in En geland gevangen waren, later naar Emden vertrokken, en zich vervolgens in Amsterdam vestigden. Door hunne nakomelingen werd in 1675 de synagoge, een buitengewoon groot en prachtig gebouw, gesticht. Ofschoon met velerlei tegenkanting worstelende, daar hare leden eerst bij de omwenteling in 1795 de rechten van Nederlandsch burger kregen, ontwikkelde de ge meente zich echter snel en voorspoedig. Bij het feest van gisteren ontving de kerk een aantal kostbare ge schenken. Marine en leger. De luitenant ter zee 1° klasse E. Simon van der Aa wordt met den len September a. geplaatst aan boord van Zr. M'. wachtschip te Willemsoord. De minister van marine heeft aan eenige in aan bouw zijnde schepen de volgende namen gegeven: Schroefstoomschip le kl. Tromp en rammonitor le kl. Draak (in aanbouw bij 'srijkswerf te Amsterdam); rammonitor 2e kl. Luipaard en schroefstoomschip 4ekl. Samarang (voor koloniën), (in aanbouw bij de Nederl. stoomb.-maatsch. te Fijenoord); schroefstoomschepen 4e kl. Batavia (voor koloniën) en Suriname, en stoom- kanonneerbooten Fret en Das (in aanbouw bij de Kon. fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam); en de stoomkanonneerbooten Sperwer en Beyer (in aan bouw bij de heeren Christie, Nolet en de Kuyper te Delfshaven. De 2' luitenant J., H. van Epen, van het le regi ment infanterie, is in rang en ancienneteit overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger in Neder landsch Indie. Ten gevolge van den uitslag van het onlangs ge houden vergelijkend examen tusschen de aspiranten naar eene plaatsing op de Koninklijke militaire academie, zullen met September a. aan die inrichting als cadet worden geplaatst: voor de infanterie hier te landeJ. C. Mijnssen, R. A. J. van Delden, R. J. graaf Schimmelpenninck, L. J. W. Römer; voor de. cavalerie hier te landeH. D. Twiss, A. J. P. Metelerkamp voor de artillerie hier te Lande: H. L. van Oordt, G. G. Suermondt, G. M. J. Turk, A. van Doorninck, M. W. F. Beijerinck, L. baron van Hugendorp, W. J.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1