is en met kans op eenige goede uitwerking gedaan kan wordenindien de maatschappij met een krachtig initiatief den eersten stoot geeft. Het voorstel-Groningen werd ten slotte aangenomen met 545 tegen 237 stemmenwordende de financieele regeling der zaak aan het hoofdbestuur overgelaten. Afgestemd of ingetrokken werden, voornamelijk op grond van financieele bezwaren: 1° Een voorstel Deventer tot het verleenen van sub- sidiën aan Crèche 2° Een voorstel-Haaften om voorschotten tegen 3 pet. te verstrekken aan departementen, welke soortgelijke vereenigen als de Goesche voorsohotbank wenschen op te richten. Nadat dit voorstel door het departement Haaften was ingetrokken werd het door den Haag met eenige wijziging overgenomen, hoofdzakelijk om door de aanneming een zedelijken steun aan de zaak te geven. In dien gewijzigden vorm werd echter het voorstel met 423 tegen 335 stemmen verworpen. 3° Een voorstel-Delft om in de bibliotheek der maat schappij eene afzonderlijke afdeeling aan te leggen van boeken betreffende de sociale vraagstukken. 4° Een voorstel-Delft tot het houden van een jaar- lijksch congres tot bespreking van het onderwerp der spaarbanken. 5° Een voorstel-Amersfoort om in het algemeen aan oude verdienstelijke onderwijzers, werkzaam aan scho en der maatschappijpensioen te verleenendaaren tegen werd het voorstel van hetzelfde departement om aan den hoofdonderwijzer van de departementale school te Amersfoort een pensioen van f 400 toe te kennen, aangenomen. 6* Een voorstel-den Haag tot het uitschrijven van een prijsvraag over de lijkenverbranding. Dit voorstel werd door het hoofdbestuur bestreden op grond dat het wel op den weg ligt der maatschappij om erkende begrippen ingang te doen vinden bij het groote publiek, doch niet om quaestiën, waarover de wetenschap het nog niet eens iste doen onderzoeken. 7° Een voorstel-den Helder tot het beschikbaar stel len voor de leden der maatschappij van het werkje „Hét eenige middel om bevrijd te worden van eene drukkende belasting," (zijnde een boekje tot bestrij ding van het uitroeien van sommige vogels). Aangenomen werd eindelijk een voorstel-Haaften dat de vergadering den wensch zou uitspreken naar wettelijke regeling der coöperatieve vereenigingen in ons land. Het voorstel om tot bevordering van dat doel een adres aan de regeering in te dienen werd, met het oog op het door de regeering reeds aangebo den wetsontwerp, ingetrokken. Nadat nog door een der afgevaardigden de wensch was uitgesproken om de vergadering het volgende jaar niet in de kerk maar in het Park te houden, en de voorzitter door den afgevaardigde voor Gouda voor zijne leiding bedankt was, werd de vergadering ge sloten. Benoemingen en besluiten. gevangenissen. Aan mr. P. J. Teding van Berkhout, is op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als lid der commissie van administratie over de gevan genissen te Amsterdam. rechterlijke macht. Benoemd tot plaatsvervangend kantonrechter te Beetsterzwaag F. van Dalsen Fontein, ontvanger der registratie en domeinen. Eervol ontslag verleend op zijn daartoe gedaan ver zoek aan mr. K. L. van Woerderen als plaatsvervangend kantonrechter te Oirschot. Benoemd tot advocaat-generaal bij het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland mr. A. F. L. Gregory, thans advocaat-generaal bij het provinciaal gerechtshof in Groningen. directe belastingen. Aan H. J. Antinkis op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ontvanger der directe belastingenin- en uitgaande rechten en accijnsen te Winterswijkbehoudens aan spraak op pensioen. onderscheidingsteekenen. Vergunning verleend aan den voor den dienst in Indjë bestemden soldaat A. J. L. E. Delacourvan het koloniaal werfdepottot het dragen van de Fransche „Médaille Militaire". Kerknieuws. Bij de Ned. hervormde gemeente te Axel is beroepen de heer J. E. Steenbakker Morilyon Loysenpredikant by die gemeente te Oud-Beierland. Onderstaand adres is verzonden aan Parnassim der Port.-Israelitische gemeente te Amsterdam: Eerwaarde heeren! De ondergeteekenden, alle vrijzinnige protestanten, hebben met diepe verontwaardiging kennis genomen van bet besluit van den kerkeraad der Nederduitsche hervormde gemeente, om uwe uitnoodiging tot de gedachtenisviering van het 200-jarig bestaan uwer Synagoge, niet aan te nemen; en derhalve door zijne afwezigheid te schitteren. Zij gevoelen zich gedrongen u te verzoeken, dat besluit van den bedoelden kerkeraad niet aan te mer ken, als kenschetsende het gevoelen der protestanten in het algemeen, maar alleen als een besluit van een klein deel, dat daardoor de bewijzen geeft van weinig ontwikkeling en beschaving. De ondergeteekenden wenschen u van harte geluk met deze uwe feestviering, en bidden ook voor u af den onmisbaren zegen des Allerhoogstendie niet alleen is een God van den kerkeraad der Nederd. herv. ge meente alhier, maar van alle menschen, onverschillig onder welken vorm zg vermeenen den Heer des Heelals, den kenner der hartente moeten aanbidden. (Volgen de handteekeningen.) Marine en leger. Bij het wapen der artillerie benoemd tot 2en luitenant bij het le regiment vesting-artillerie de kadet C. Hoek water. Bij het korps ingenieurs, mineurs en sappeurs benoemd tot 2en luitenant de kadet W. G. L. Versteeg. Bij het wapen der infanterie van het leger in Neder- landsch Indië zijn benoemd tot 2en luitenant de kadet- ten G. P. de Neve, F. Nauta en F. A. E. Auffmorth. Bij het wapen der genie van het leger in Neder- laudsch Indië zijn benoemd de kadetten H. W. Scheuer, H. B. de Vries, J. Groothoff en F. C. A. Vemer. Bij het wapen der cavalerie zijn benoemd tot 2™ luitenant: bij het le regiment huzaren, de kadet J.V. Westenberg; bij het 2' regiment huzaren, do kadet J. D. Carmerling Helmond; bij het 4« regiment huza ren, de kadetten F. E. M. van Lilaar en M. van Kuyk. Allen herkomstig van de koninklijke militaire academie. Ctemengde berichten. Men schrijft uit Yerseke aan de Goesche Ct. De koude en gure dagen van Juni en Juli hebben zeer nadeelig gewerkt, om de rypheid der moeroesters te bevorderen. Toen men op het einde van Juli, bij uitzondering, slechts op enkele jpannen eenig spat ont dekte, werd de vrees algemeen, dat de geheele cam pagne van 1875 mislukken zou. Die vrees is, wel is waar, niet gewekenmaar de ingetreden warmere en zachtere dagen van deze maand hebben in zoo verre de hoop verlevendigd dat ér van de pannendie het laatst in zee gebracht zijn, nog wel iets te recht kan komen. Daarom wordt het einde van Augustus met be zorgdheid te gemoet gezien om eenige schatting te kunnen maken, wat er van de nieuw begonnen campagne terecht kan komen om in 1877 te oogsten. Wat er ook van worde, bij benadering kan men nu reeds zeggen, dat er van de 5,000,000 gekalkte pannen, die als collec teurs dit jaar in zee zijn gelegdhoogtens 1/5 gedeelte geschikt is overgebleven om er aanslag van het oester- broed op te verwachten, 't geen veel of weinig zal bevonden worden. In het gunstige geval zijn de vooruitzichten nog zeer ongunstig en is het te vreezen, dat deze tegenspoed veel bijdragen zal om de kunst matige oestercultuur in de stoute vaart, die zij genomen hadte belemmeren. De apostolische internuncins in ons land, mgr. Capriheeft een bezoek te Maastricht gebrachtaldaar verschillende gebouwen bezichtigd en de pr ijs-uit deeling bg het seminarie te Eolduc bijgewoond. Het maritiem museum in het gebouw der konink lijke Yaehtclub te Botterdam is gedurende de kermis aldaar tegen een toegangsprijs van 10 cent de persoon voor het publiek opengesteld. In de vorige week zijn te Staphorst (Overijsel) een varken gestorven en drie varkens gedood, lpdende aan hondsdolheid. Deze dieren behoorden aan denzelfden eigenaar. By militaire oefeningen op de heide te Cromvoirt, nabij Breda, zijn den 9,a dezer een honderdtal soldaten zoodanig door de hitte getroffen dat zij op de heide moesten achterblijven. Een hunner is, naar men ver neemt, reeds aan de gevolgen overleden, voor het leven van een tweede wordt gevreesd en een aantal hunner worden in het hospitaal verpleegd. Omtrent het voorval met den bakker te Utrecht, die zijne dochter, teneinde haar huwelijk met een pro- testantsch jongmensch te voorkomen, in een geestelijk gesticht had doen brengen, meldt het Utr. Dbl. nader dat des avonds ongewone drukte op de Vischmarkt heerschte en eenige ruiten by den bakker worden inge worpen. De man op wien het publiek het ergst ge beten was, werd op straat vrij ruw bejegend en was gedwongen in een logement de vlucht te nemen. De politie hield echter op kalme en bezadigde wijze, zon der tot geweld de toevlucht te nemen, het volk in be dwang. Zij vermeed alle onnoodig machtsvertoon en kweet zich onder goede leiding uitmuntend van de moeilijke taak om zonder geweld de menigte rustig te doen blijven. Het Utr. Dbl. zwaait haar daarvoor hoogen lof toe. Het meisje is inmiddels door de politie in de ouder- lyke woning teruggebracht. Men beweert dat ook redenen van financieelen aard den vader bewogen hebben zich zoo sterk tegen het huwelijk te verzetten. Een gerechtelijk onderzoek heeft reeds plaats gehad. Het Utr. Dbl. drukt de hoop uit dat, nu gebleken is dat de bevoegde autoriteiten zich de zaak aantrekken en onpartijdig en krachtig handelen, de onnoodige demon- stratiën zullen ophouden. De heer Douwes Dekker heeft voor het hem aan geboden lidmaatschap der Maatschappij van Nederland? sche letterkunde bedankt. Door burgemeester en wethouders van Leiden is aan den gemeenteraad voorgesteld, om aan de thans gedempte Cellebroersgrachtdie toegang geeft tot de sterrewachtals een hulde aan de verdiensten van wijlen den hoogleeraar Kaiser, den naam te geven van „Kaiserstraat". Binnen drie maanden zal de Italiaansche senaat zich als staatsgerechtshof moeten constitueerenom vonnis te vellen over een van zijn medeledenwegens bedrog en vervalsching van authentieke stukken, nl. over ridder Satriano uit Napels. Volgens de algemeene statistiek over 1874 door den gemeenteraad van Parijs uitgegeven waren in dat jaar geboren 53,786 en gestorven 40,759 personen; het aantal huwelijken bedroeg 18,827. Onder de ge boorten zijn 39,442 echte en 14,344 onechte kinderen, van welke laatsten later nog 3226 zijn erkend. Het aantal geboorten is 2119 minder dan in het vorige jaar en het aantal huwelijken ongeveer 700 minder. Een Fransch zeeoffioier is te Flensburg gearresteerd en tot drie weken gevangenisstraf veroordeeld, wegens het maken eener schets der vestingwerken nabij Kiel. Hij gaf voor een pleizierreis door Duitschland te doen en de teekening tot tijdpasseering gemaakt te hebben. Zijne straf werd hem echter kwijtgescholden, met het oog op de voorloopige detentie van acht weken, die hij reeds ondergaan had. Alexander Dumas, de zoon, stapte voor eenige dagen met zijn dochtertje, een meisje van zes jaren, in een spoorwegwagon. Op eens viel het kind hem op het lijf met deze moeilijke vraag: „Papa, wat voor onderscheid is er toch tusschen een man en eene vrouw?" De schrijver van de „Demi-monde" stond een oogen- blik, zooals men 'tnoemt, met den mond vol tanden. Maar het duurde slechts een oogenblik. Toen ant woordde hij dood bedaard: „Kindlief, dat is heel eenvoudig. Eene vrouw heeft op reis altijd eens zooveel bagage bij zich als een man." De groothertog Konstantijn van Busland, broeder des keizers, is te Parijs aangekomen om de zittingen van het aardrijkskundig congres bij te wonen. De aartshertog Albrecht van Oostenrijk, die zich op het oogenblik te Parijs bevindt wekt door zijn geleerdheid de verwondering der Parijzenaars op, die aan zooveel kennis in hunne vorstelijke personen niet gewend schijnen te zijn. De aartshertog, schrijft de Sport, een blad dat bijzonder'op de hoogte is van het leven van koningen en prinsen, heeft al onze hoogleeren verbaasd door de vloeiende wijze waarop hij alle oude talen sprak. Men moet echter hierbij in aanmerking nemen dat het Latijn in Hongarije nog even algemeen in gebruik is als in het overig Europa tijdens de middeleeuwen. Ook keizer Frans Josef sprak het op eene reis van Klein-Azië die hij in het Oosten deed, zoo vlug dat alle bisschoppen en monnikken, het hem niet konden verbeteren. De Sport haalt echter meer voorbeelden aan van voorname personen, die in het Latijn of Grieksch bui tengewoon bedreven zijn. De koningin der. Nederlandenzegt het blad, ver staat Latijn zoo goed als de geleerdste dame der zes tiende eeuw. De keizer van Brazilië is in het Grieksch en Hebreeuwsch even goed thuis als een professor aan het College de France; de hertog van Edinburgh gaat door voor een Hellenist van het eerste water. In Engeland is dit trouwens niets bgzonders. Men weet dat wijlen lord Derbij onder de vertalers van Homerus eene eervolle plaats inneemt. Lord Palmers- ton had de gewoonte om al zijne parlementairelrede- voeringen met Latijnsche aanhalingen te doorspekken, tot groote ergenis van Cobden, die in de taal van het oude Bome zoo goed niet thuis was en beweerde dat Latijnsche verzen in eene beraadslaging over staatszaken niet op hunne plaats zijn en aanleiding geven tot dub belzinnigheid. Op zekeren dagtoen Palmerston nog meer dan gewoonlgk aan zijn citaten-manie had toe gegeven, eindigde Cobden dan ook eene interpellatie met deze woorden „En nu verzoek ik den edelen lord, mg in ernst te antwoorden in goed Engelschindien hij ten minste in staat is om die taal te spreken." Thcrmometerstand. 11 Aug.'s av. 11 u. 66 gr. 12 'smorg. 7 u. 65 gr. 's midd. 1 u. 77gr. 's av. 6 u. 69 gr.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2