MIDDELBURGSCHE Vrijdag 1875. COURANT. 13 Augustus. u° m BIJ DEZE COURANT BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. Middelburg 12 Augustus, Maatschappij „Tot Nut pn. 't Algemeen". Dit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2" Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m.., franco is f 3.SO. Gelijk uit het zittingsverslag der tweede kamer van Dinsdag jl. blijkt heeft de heer mr. G. A. Fokker tot dusverre geen zitting genomen. Wij zijn in de gelegenheid gesteld mede te deelen dat de reden hiervan niet gelegen is in de niet aan wezigheid van den heer Fokker; maar daarin dat hem officieel kennis is gegeven dat het koninklijk besluit, waarbij de voorzitter der kamer gemachtigd zal worden het nieuw gekozen kamerlid den gevorderden eed af te nemenniet vóór Vrijdag of Zaterdag a. te 's Gra- venhage kan verwacht worden, zoodat de heer Fokker feitelijk verhinderd wordt vóór dien tijd zitting te nemen. Op het ontvangen van dit bericht heeft de heer Fokker zijn vertrek naar den Haag, waartoe hij gereed stond, doch dat voor zijne werkzaamheid als afgevaar digde van geen nut zou zijn geweest, voorloopig uit gesteld. In het rapport der commissie, die het eindexamen der kadetten van de militaire academie heeft afgeno men dezer dagen publiek gemaakt, staat te lezen „Hoewel het bij de door kadetten vervaardigde militaire rapporten en dienstbrieven bleek dat het opstellen van diergelijke stukken met zórg was beoefend, werden nog dikwijls de beknoptheid, en somtijds de duidelijk heid, die hoofdeigenschappen van militaire schrifturen, gemist." Het rapport zelf vangt aldus aan: „Zonder in eene beschouwing te treden omtrent eenig punt buiten de uitkomsten vau het door haar ingesteld onderzoek, meent de commissie den indruk te moeten mededeelen, dien het examen, over het algemeen ge nomen en met betrekking tot de verschillende takken vap wetenschap, op haar heeft gemaakt. Wat aangaat het eerstgenoemde punt moet de commissie verklaren, dat de algemeene indruk, door het examen teweeg gebracht, gunstig genoemd mag worden." Legt men deze twee frasen nevens elkander, dan komt men tot de slotsom dat de examencommissie haar rapport niet tot .de „militaire schrifturen" rekent. De heer J. P. Boshoff heeft voor zijne benoeming tot lid van den raad der gemeente Goes bedankt, zoodat aldaar eene nieuwe vrije verkiezing moet plaats hebben, welke bepaald is op Maandag 23 Augustus e. k. Tot muziekdirecteur der zangvereeniging en zangschool te Goes is benoemd de heer Carl Samansvan het conservatoire te Keulen. De leden der tweede kamer vergaderden gisteren in de afdeelingen. j De wetsontwerpen, die onderzocht werden, waren: 1° wijziging der hoofdstukken II en VII B der staats- begrooting voor 1874; 2° wijziging van hoofdstuk VI dier st^tsbegrooting3° idem van het IX hoofdstuk; 4° als voren van het IIIe hoofdstuk; 5" bekrachtiging van den onderhandsehen verkoop van grond langs den staatsspoorweg in Zwollerkerspel6° bekrachtiging van de erfpachtsuitgifte van het voormalige marine-etablis sement te Viissingen aan den heer A. Smit te Rid derkerk. L De Staatscourant bevat de volgende opgave van over ledenen na hunne evacuatie uit Atchin, loopende tot den 29en Juni 1375. G. J. Klinkenberg, kapitein; M. L. Krahmer, soldaat-schrijver; E. M. Lapidoth, J. C. SluytersW. Matijse, W. A. J. Witz, J. H. Lager- mann, W. van der LindenfuseliersH. Bemerkorpo raal-kleermaker. Op de algemeene vergadering der vereeniging tot bevordering der belangen van dén boekhandel, die gisteren te Amsterdam gehouden is, werden o. a. tot provinciale correspondenten, benoemd, de heeren Altorffer te. Middelburg. Het gedenkteeken ter eere van wijlen den hoogleeraar F. Kaiser, te Leidenwerd gisteren in tegenwoordig heid van slechts weinige belangstellenden, daar de plaatsruimte geen groot publiek toelietonthuld. Het bestaat uit de wit marmeren buste van den overledene, in openhangende togamet gekruiste handen; het monument is in de vestibule van de sterrewacht ge plaatst op een console tegen den muur, die mede van wit, doch meer geaderd marmer is. Het opschrift luidt: Fredericus Kaiser Obiit A» MDCCCLXXII Aet. LXIV Posuerunt Discipuli Amici (Welk laatste beteekent: Opgericht door leerlingen en vrienden). Door den heer G. J. Grashuis is een adres bij de tweede kamer ingediendwaarin hij verzoekt vooreerst, dat zij het aanhangig ontwerp Van wet tot vorming van drie nieuwe kiesdistricten, zooals het daar ligt, niet in behandeling neme, en ten tweede, dat zij de regeering uitnoodige een zoo danige wijziging in de kieswet voor te stellendat ieder kiezer in Nederland een gelijken invloed hebbe, en het land worde verdeeld in enkele kiesdistricten, of in districtendie ieder een gelijk aantal afgevaardigden kiezen. De commissie voor het I»e>uwenhoek's feest, dat op Woensdag 8 September té Delft zal worden gevierd, heeft het volgende feestprogramma vastgesteld: 1. Redevoering van den hoogleeraar dr. P. Harting, in de Waalsche kerkdes namiddags te 1 uur. 2. Toe wijzing der Leeuwenhoek 's-medaille en overdracht van het fonds voor deze medaille aan de Koninklijke aca demie der wetenschappen. 3. Onthulling van den mar meren gedenksteenaangeboden door de gemeénte Delft, in den gevel van het huis waar Leeuwenhoek gewoond heeft, op den hoek der Boterbrug en het Oude Delft, 4, n° 455. 4. Bezichtiging der tentoonstelling, in de voormalige kamer van heeren schepenen van Delft, waarvan Leeuwenhoek bewaarder is geweest van 16601696 (de tegenwoordige kantougerechtskamer). 5. Bezoek aan het graf van Leeuwenhoek in de Oude kerk. 6. Gemeenschappelijke maaltijd des namiddags te 5 uren, in de Stads Doelen, waarbij buitenlandsche geleerden en afgevaardigden van buitenlandsche genoot schappen als gasten der commissie zullen aanzitten. Onder te Amsterdam woonachtige Duitschers gaan inteekeningslijsten rond tot het verleenen van hulp aan de ingezetenen van het stadje Kirn, nabij Coblenz, die door een wolkbreuk in de vorige week geweldige schade hebben geleden. Een vijftien-tal huizen waren zoo goed als ingestortgeen enkele woning bleef onge deerd en ruim dertig personen verloren het leven. De gemeenterekening van Amsterdam over 1874 bedraagt in ontvang 5,963,157,06 in uitgaaf ƒ5,401,526,65 goed slot alzoo 561,630,41. De staatscourant bevat de volgende bekendmaking voor hen die wenschen deel te nemen aan het vergelij kend examen voor de betrekking van klerk bij den rijkstelegraafdat in de maand Novenber a. te 's Gra- venhage gehouden zal worden. De rijkstelegraaf klerken worden onderscheiden in kler ken der eerste en der tweede klasse. Aanstelling ge schiedt op eene jaarwedde van 350 welke belooning voor de klerken, met het gewone dienstwerk belast kan klimmen tot 800. De klerken kunnen, mits vol doende aan de daarvoor gestelde eischen, uit hunne betrekking overgaan tot die van telegrafist. Zij die zich aan het examen verlangen te onderwer pen, moeten zich daartoe vóór of op den 15en October aanstaande bij het departement van finantiën aanmelden, door een op zegel geschreven verzoek met nauwkeurige opgave van naam, voornamen en woonplaats. Daarbij moeten worden overgelegd bewijsstukken, ten blijke dat de candidaat is: a. Nederlandergeboren in een der jaren 1850 tot 1859 ingesloten; b. onberispelijk van gedrag, volgens verklaring na 1 Augustus 1875 afgegeven door het bestuur der gemeente, waar de woonplaats van den candidaat is gevestigd. Tot het vergelijkend examen wordt niemand toegelaten, tenzij hij door een van wege het rijk aan te wijzen geneeskundige is bevonden te zijn van een gezond lichaamsgestel en zonder gebrekenmet name doofheid en bijziendheid. De volgende kundigheden worden gevorderd: a. het vlug schrijven van net en duidelijk schrift b. de Nederlandsche taal (het leveren van een op stel over een geheven onderwerp in goeden stijlzonder taalfouten en van degelijken inhoud;) c. de Fransche taal (de candidaten behooren hunne gedachten daarin zonder moeite te kunnen uitdrukken, en' een prozastuk uit het Nederiandsch in die taal te kunnen overbrengen zonder taalfouten; terwijl zij ook verklaring moeten weten te geven van de voornaamste taalregels d. de beginselen der cijferkunst, met inbegrip van de leer der evenredigheden, die der gewone en tien- deelige breuken, en de kennis van het tientallig stelsel van maten en gewichten. De aanstelling van hen, die aan de eischenFvan het examen zullen hebben voldaangeschiedt naar mate de behoefte bij den rijkstelegraafdienst die zal vorderen, en in de volgorde der rangnummersden candidaten naar den graad hunner bekwaamheid toegekend. Adressen om tot het vergelijkend examen te worden toegelaten, blijven buiten beschikking indien zij op ongezegeld papier geschreven zijn of verzoeken be helzen tot ontheffing van eenige der vorenstaande bepalingen. Fervolg van het Bijvoegsel.) Gisteren werd de algemeene vergadering voortgezet. Op voorstel van het departement Assen werd het eerst aan de orde gesteld, als het gewichtigste punt dat te behandelen viel, het voorstel van het departe ment Groningen: „dat aan het departement Groningen voör de oprich ting eener kweekschool voor onderwijzeressen uit de algemeene kas eene som van tien duizend gulden worde toegestaan." De gevoelens over dit voorstel liepen zeer uiteen. De financieele commissie en het hoofdbestuur ontraad den de aanneming op grond van den financieelen toe stand der maatschappij, ofschoon de financieele com missie zich bereid verklaarde om ingeval het voorstel aangenomen mocht worden,- te adviseeren omtrent de uitvoering. Het departement Groningen deelde mede dat de gemeentéraad eene subsidie van ƒ1000 en de minister van binnenlandsche zaken eene andere van 7000 'sjaars heeft toegezegd. De aan de maatschappij gevraagde 10,000 zijn voor oprichtingskosten. Aan Haarlem en Arnhem is inder tijd gelijk subsidie verleend. Dit subsidie wordt niet gevraagd als een gunst voor het departement'Gronin gen, maar in het belang van het algemeen,: inhet be lang van de volksschool. Al de moeiten en bezwaren verbonden aan de oprichting en instandhouding van die schoolwil Groningen gaarne op zich nemende totstandkoming zal zijn een weldaad voor de noorde lijke provinciën. De heer A. Kerdijkafgevaardigde van 's Hage, ver klaarde zich tegen het voorstelop grond dat de oplei- leiding van onderwijzers of onderwijzeressen eene zaak van staatszorg is en de staat zich daarvan niet door het toekennen van een onvoldoend subsidie kan afma ken. De afgevaardigde uit Leiden stelde hier tegen over dat het verwijt aan den staat eerst dan gegrond

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1