dwaalde. Intusschen stelt zij zich voor, met den meesten ijver te helpen bevorderen dat het doel van den wetgever en der vertegenwoordiging wcrde bereikt, namelijk: bescherming der nijverheid tegen ongemoti veerde tegenkanting van derden eenerzijds, en bescher ming van de veiligheid, de gezondheid en het leven van derden tegen het somtijds aanmatigend egoïsme der nijveren. Overigens uitte spreker den wensch, dat bij onze gemeentebesturen vooral duurzaam de overtuiging moge gevestigd worden, dat de ontwikkeling van nijverheid en handwerk op de volkswelvaart een kracbtigen invloed uitoefenen, dat deze takken van bestaan geen tegenwerking verdienen, maar aanspraak hebben op de sympathie der regeerders. Die overtuiging zal z. i. veldwinnen naarmate de beschaving bij de lei ders der industrieele ondernemingen en van het hand werk toeneemt. Gelijk ieder soldaat der Fransche armee in zijn ransel den maarschalksstaf met zich droeg, zoo ook ligt aan het einde der renbaan van den arbeid het zegeteeken gereed voor eiken arbeider, die geestkracht genoog ontwikkelt om het te bereiken. De naam van eiken arbeider is ge schikt om de firma eener industrieele of handelsonder neming te worden. Daardoor neemt de industrie eene eigenaardige plaats in de maatschappij in; op hare leden en op vereenigingen als deze rust de taakdoor den invloed van beschaving en kennis de overwinnaars in den strijd te vormen tot voorgangers, die een edel voorbeeld tot navolging stellen, en ons vaderland mag met trots op zulke mannen wijzen. Een tweede punt isde nieuwe wetwaarbij de rechten en verplichtingen der spoorwegen en van andere vervoermiddelen worden geregeld. Deze zalvolgens spreker, in vele opzichten tegemoet komen aan bezwaren, die de nijverheid vooral voor de expeditie harer pro- dukten en grondstoffen ondervond. Zij berustevenals die op de fabrieken op het beginsel van beperking der vrijheid van bijzondere ondernemers ten behoeve van de belangen van het publiek. Deze grijpen op dit terrein met die van handel en nijverheid zoodanig ineen dat men dikwijls inderdaad niet onderscheiden kan of de nijverheid zich met het publiek in zulke wetten verheugen mag, dan of zij met de spoorweg maatschappijen reden hebben tot klagen, en vreezen moet langs dezen weg hoe langer hoe meer ten gerieve van het publiek aan banden te zullen gelegd worden. De ondervinding zal ook hier moeten beslissenwaak zaamheid en toezicht worden ook hier de vereeniging en hare zusters aanbevolen. Mogen wij zeide spreker ons spoedig verheugen dat de belangen van handel en nijverheid beiden eerlang zullen gebaat worden door c,ie verbetering van het contract tusschen den staat en v-je exploitatiemaatschappijwaaraan de behandeling Vlvan dat vraagstuk in eene onzer vorige algemeene ergaderingen ongetwijfeld ook eenig deel heeft gehad. laaEene der hoofdgedachten van bespreking op de wel-tste vergaderingen was de bevordering van het denk.yu van <xe arbeidende klasse. Naarmate dit trekt ,Deeld. meer en meer de geheele maaatschappij door- nijverh zoowel jn de landbouwdistricten als in de meer ui.jds- en handelsstreken veld wint en niet door eentgiu;j.end door de liberalen, maar thans ook programm. deel der antirevolutionaire partij in haar ook dit dv, wordt opgenomen, naar die mate verliest het eenige ..^beeld het afschrikwekkende, waarmede begroet. De -aron geleden door de tegenstanders werd kennis, onvolt gebreken van het individu, gebrekkige heid, onmatigl|oende ontwikkeling, gemis van zedelijk- nigingsleven"v^dzij worden beteugeld door het veree- Hulde brach ,aar dit op goede grondslagen rust. die toonde he;nt de redenaar daarom aan de regeering, in de wet opc gewicht dezer quaestie te begrijpen en kapitaal de gi\ de vennootschappen met veranderlijk nigingsleven zc ,-ondslagen vaststelde waarop het veree- genwoordigingkunnen voortbouwen. Eere de verte maar hier mee^ die met den meesten spoed worden, terw't,n(je Spreker gevaar te loopen ironisch te hij, gedraal(^paijeeil ernst past. Waarom toch, vroeg terwijl tientöTj met de behandeling van dit onderwerp, ten naar de dien van coöperatieve vereenigingen smach- toestand? 'onmisbare omschrijving van hunnen rechts- Een tweö in het init^e verblijdend verschijnsel begroette spr. eene circulvla^ei van den minister van financiëndie schillende ;a;re uitvaardigde aan de besturen der ver stap zien fSpaarbanken. Daarin mag men een eersten komstig oprichting van postspaarbankenovereen- dezelfde jen wensch der Vereeniging, te meer daar der arbeöjjjbiigter ook aan hare wenschen op het terrein dracht •''{derswoningen tegemoet kwam, door zijne voor ten bebetoj. rege]ing van vrijdom van grondbelasting Ond^oeve dier. woningen. jaarktf\r de gelukkige herinneringen van den afgesloten acade-ing behoort het derde eeuwfeest onzer oudste hanr m;e_ judien de ontwikkeling van een volk af dekt van den toestand van het onderwijs, dan mag *®r Vereeniging zich voorzeker verheugen, misschien niet zoozeer omdat ons onderwijs zoo uitstekend is, maar vooral omdat de gebreken ons bekend zijn, en het volk zelf bezig is in die leemten te voorzien. Met het oog op de regeling der werkzaamheden moest spreker soberheid in acht nemen. Daarom stipte hij slechts terloops de aanstaande wereldtentoonstelling te Philadelphia aandie door de regeeringscommissie voor zooveel ons land betreft met ijver wordt voorbereid en waarin onze natie in meer dan éen opzicht een waardig deel zal kunnen nemen. Voorts van enkele droevige herinneringen gewagende, herinnerde spreker aan het overlijden vóór weinige weken van den heer John van der Wall Bake, die langen tijd de ziel was van de belangrijke Utrechtsche afdeeling der Vereeniging en in jeugdigen ouderdom bezweek aan de uitterende ziekte, die sinds eenigen tijd zijn leven bedreigde. Die hem kenden wisten hem te waardeeren; de nijverheid verloor in hem een uitstekend vertegenwoordigerde vereeniging een warm en belang stellend vriend. Evenzeer bracht hij in herinnering dien anderen af gestorvene in wien Nederland een uitstekend bouwkun dige verloren heeft: den beroemden stichter van het paleis voor Volksvlijtden-bouwmeester Oudshoorn. Hij uitte den wensch dat diens voetspoor door zijne vak- genooten moge gedrukt wordenzijne energie door hen geëvenaard. Vervolgens bracht de redenaar een huldebetoon aan de Zeeuwsche afdeeling, die aanspraak heeft op bij zondere sympathieniet alleen omdat zij de eenige is in dit gedeelte van ons landniet alleen omdat zij bloeit en werkzaam isdank zij het initiatief van haar bestuur, maar ook omdat zij Zeeuwsch is. Evenals Zeeland vóór 300 jaren eene bij zondere en eigenaardige plaats innam op het tooneel der worsteling met de tirannieneemt het ook thans eene bijzondere plaats in op het tooneel van Nederland's ontwikkeling-. De beste haven van Nederland, eene reede waarop onze naburen met recht naijverig mogen zijn, kwam eerst in den laatsten tijd tot haar recht. Lang hebben han del en scheepvaart zich- er op toegelegd met min of meer gebrekkige kunstmiddelen elders tot stand te brengen wat hier in Zeeland met kwistige hand door de natuur werd aangebodendoch eindelijk mocht het aan Zeeuwsche volharding gelukken den tegenstand te brekendoor sleur en inertie aan den natuurlijken loop der dingen geboden. Zeeland aldus ongeveer ging spreker voort Zeeland mag er trotsch op zijn dat een der geliefde prinsen van Nederland 's vorstenhuis krachtig mede werkte tot het bereiken dezer schoone uitkomstwaar van Vlissingen reeds nu de vrqchten begint te plukken. De stroom van het verkeer tusschen Noord-Duitschland en Engeland zal daardoor voor een goed deel door Nederland worden geleid, en ook onze spoorwegen zullen de voordeelen van dit toenemend verkeer genieten. Hij uitte ten slotte bij het openen der 24e algemeene vergadering den wensch, dat de invloedrijksten der vereeniging zich het voorbeeld van den vorst voor oogen mogen stellen, die met onverdroten ijver, gedreven door heilige plichtsbetrachtingonvermoeid de eerste is waar het de ontwikkeling geldt van de bronnen onzer nationale welvaart. Dan zal ook de industrie zich ruimer en gewichtiger plaats weten te veroveren, dan zal ook deze vereeniging een nuttige leidsvrouw der Nederlandsche nijverheid kunnen blijven. Na nog met een kort woord de hoofden van dit ge west en van deze stad verwelkomd te hebbenverklaarde spreker de 24e algemeene vergadering der Vereeniging geopend. Vervolgens werden eenige huishoudelijke werkzaam heden behandeld en daarna een aanvang gemaakt met de behandeling der voorstellen van het hoofdbestuur, waaromtrent wij morgen een en ander zullen mededeelen. Benoemingen en besluiten. onderscheidingsteek enen. Vergunnning verleend aan den bij het leger in Nederlandsch-Indië dienenden fuse lier A. J. B. Loridant tot het dragen van de Fransche herinnerings-medaille voor het deelnemen aan de expe ditie in Mexico. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw de heeren F. Beijerinck, resident van Kediri, en J. C. Th. Kroesen, assistent-resident van Blitar, en tot broeder dier orde, de sergeant-majoor H. Scharer, instructeur der pradjoerits te Blitar. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester der ge meente Loosdrecht C. J. Hacke. Goedgekeurd de benoeming van J. Schoenmaekers, burgemeester van Klimmen, tot secretaris dier gemeente. Onderwijs. Het Utr. Dbl. drukt de hoop uit dat de hoogleeraar ,P. de Jong, sedert 1869 in de faculteit der letteren en der wijsbeheerte aan de hoogeschóol te Utrecht werkzaamen thans deken dier faculteit, zijne benoeming tot hoogleeraar te Leiden niet zal aannemen, uit hoofde van het groot verlies dat de te Utrecht studeerende jongelingschap door zijn vertrek zou lijden. Bij koninklijk besluit is de heer B. C. Körnfeldt, hoofdonderwijzer te 's Gravenhagebenoemd tot hulp prediker bij de inlandsche Christengemeenten in Neder landsch-Indië. Kerknieuws. De Hervormde predikanten, die het gisteren door ons reeds vermelde protest tegen het schrijven van den kerkeraad te Amsterdam aan het bestuur der Portu- geesch-Israëlitische gemeente aldaar onderteekend heb ben, zijn de heeren dr. T. Modderman Az.d'. J. P. Strieker, F. C. A. Pantekoek, H. A. G. Brumund, H. Steenberg, J. C. van Marken, K. F. Teraooij Apel; Ph. E. Hugenholtz en dr. G. J. Vinke. Marine en leger. De 2" luitenant-adjudant P. T. W. van der Paardt, van het 2« regiment infanterie, is in zijnen rang van 2'a luitenant en in zijne ancienneteit als zoodanig, overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger in Nederlandsch-Indië. Gemengde berichten. Als eene bijzonderheid deelt men ons mede dat Jakob Blom en zijne vronw Maria Eiemens, te Grijps- kerke, dezen zomer voor de 51e maal te zamen den oogst hebben helpen afsnijden zonder ooit door ziekte of ander beletsel daarin verhinderd te zijn. Onder Tholen is Maandag middag omstreeks 12 uren brand ontstaan in de hofstede bewoond door den landbouwer C. Geluk. Aan de toegesnelde brandweer gelukte het om het woonhuis te behouden, doch de bouwschuur met het reeds ingezamelde graan alsmede eenige paarden en ander vee zijn door den brand ver nield. Het verbrande was grootendeels verzekerd. De oorzaak 's onbekend. Te Bergen op Zoom is Maandag morgen onder een grooten volksoploop het huwelijk gesloten tusschen een meisje en een jongmenschdie gedurende eenige jaren verkeerd had met een ander meisje, dat nu sedert vier maanden moeder is. Zoowel gedurende den tocht naar de kerk als des avonds voor de wonmg der jong gehuwden was aan schelden en het zingen van schimp liederen geen gebrekzoodat ten laatste de menigte door de maréchaussee en de militaire macht niet zon der moeite uiteengedreven werd. Men leest in het Utr. Dagblad: Heden ochtend was het bijzonder druk op de vischmarkt. Een groote hoop menschen bewoog zich daar, vooral voor het huis van den bakker d. L. Aanleiding tot dien oploop moet het volgende voorval gegeven hebben. De dochter van dien bakker, die Eoomsch katholiek isverkeerde met een jonkman op wien niets te zeggen vieldan dat hij protestantsch is. De vader heeft krachtige maatregelen genomen om hier aan een einde te maken. Eeeds Zondag middag gaf hij aanleiding tot een ergerlijk schandaal op straattoen hij de beide gelieven tegenkwam en van zijn geloof getuigenis aflegde door het gebod der liefde op de ruwste wijze te verloochenen. Heden nacht is het meisje door haar vader en eenige helpers men verzekert ons, dat het zijn broeder pn een buurman waren met geweld en in weerwil van haar wanhopig verzet naar een geestelijk gesticht ge bracht. Ondanks het vroege uur bracht dit treurig tooneel veel volk op de been en algemeen uit zich de veront waardiging. Wij hopen dat ten minste zal blijken, dat geen bedienaren eener Christenkerk in Nederland zijn dweepzucht hebben aangemoedigd en gesteund; dat het van bevoegde zijde gelogenstraft worde, wat men algemeen hoort zeggen, dat geestelijken er de hand in haddenom het weerlooze meisje naar een dier gestichten te doen sleepenwaaruit nooit een stem opgaat om het recht te eischen, dat in de wet voor ieder Nederlander ter bescherming zijner persoonlijke vrijheid geschreven staat. Aan het station van den rijnspoorweg te 's Hage werd gisteren ter bezichtiging gesteld een slaap- en salonwagen van het model, dat reeds op verschillende spoorwegen in gebruik is en eerlang ook in het verkeer der Köln-Mindener Bahn naar Amsterdam en Botter dam zal worden opgenomen. Het bevat een viertal compartimenten, zeer gemak kelijk ingericht voor zit- en slaapvertrek. In sommige kunnen zelfs vier personen op een ruim bed zich in Morpheus' armen werpen. Al de vertrekken komen uit op een corridor, die zich over de geheele lengte van den wagen uitstrekt en den passagier, die, het zitten moede, naar beweging zoekt, een aangename wandelplaats biedt. De ventilatie wordt behalve door het openzetten der zijramenook verkregen door een luchttoesteleen verwarmingsmachine kan de passagiers tegen de koude beschermen, terwijl een waterleiding, gevoed door een reservoir in het bovengedeelte van den

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2