F 189. Woensdag 1875. 11 Augustus. Middelburg 10 Augustus. 7 MIDDELBURGSCHE COURANT. Dit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering tan den Zondag, den 2" Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is 3.SO. BIJ DEZE COURANT BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. Volgens een regeeringstelegram uit Atchin van 4 dezer benadeelen kleine patrouilles den vijand door het vernietigen hni^eKtaresteïkin- gen en het verbranden van woningen.' 'Evenwel blijft de vijand onze posten beschieten. Cholera gevallen komen nog dagelijks voor; toch is de gezondheidstoestand gunstiger en de sterfte betrekkelijk gering. De tegenwoordige beweging tot afschaffing der dienst- vervanging wordt door de conservatieve partijals naar gewoonte, evenals alles dat nieuw is, onder den naam van „liberaal" zoo mogelijk zelfs onder dien van „radicaal", verdacht gemaakt. Een enkele blik op de namen der talrijke deelnemers aan het verbond van generaal van Limburg Stirum moet echter voldoende wezen om het bewijs te leveren dat de politieke partijnaam „liberaal", op een aantal dier onderteekenaars toege past, eenvoudig belachelijk zou klinken. Ook tracht men de beteekenis van het anti-dienstver- vangingsverbond (het woord is leelijk, doch verstaanbaar) te verkleinen door de bewering dat zij die er deel aan nemen geen zwarigheid gemaakt hebben om voor zich zeiven, voor hunne kinderen van het recht tot dienstvervanging gebruik te maken. Zelfs voegt men er de kiesche mededeeling bij dat sommigen hunner daartoe „door goed conservatief geld" in staat zijn gesteld. Alsof dit iets tot de zaak deedAlsof niet alle tegenstanders der dienstvervanging het daarover eens zijn, dat hare afschaffing noodzakelijk gepaard moet gaan met verbetering van den toestand van den sol daat die tegenwoordig in ons land zoodanig is dat geen jongmensch van eenige opvoeding daaraan kan onderworpen worden! Worden onze kazernes niet hui selijker en gezonder gemaakt, worden de levenswijze, de oefeningstijd en de dienstplichten der miliciens niet, voor zoover hunne behoorlijke oefening dat toelaat, eenigszins in overeenstemming gebracht met hun maat- schappelijken standwordt in een woord het soldatenpak niet in hooger eer gebracht dan op het oogenblik in ons land het geval is, dan valt aan afschaffing van het ellendige rempla<janten-systeem niet in ernst te denken. Maar juist om daartoe te geraken moet het soldatenpak niet langer alleen door de minst bevoor rechten der fortuin gedragen worden. Wat eindelijk het verwijt betreft aan hendie door geldelijke hulp in staat gesteld zijn een remplaijant voor hunne zonen te koopenindien het verkrijgen van het „goede conservatieve geld" altijd gepaard is met de eigenaardigheid dat de verleende hulp later den beweldadigde als een verwijt voor de voeten geworpen wordtdan begrijpen wij volkomen dat zij die op deze wijze eenmaal door het goede conservatieve geld ge holpen zijn, van harte wenschen en liuu uiterste best doen om voortaan die ondersteuning niet meer noodig te hebben. Heden avond worden de meeste leden van het hoofd bestuur dei- Vereeniging ter bevordering van fabriek en handwerksnijverheid in Nederland en vele af gevaardigden voor de morgen en overmorgen alhier te houden 24e algemeene vergadering per stoomboot hier verwacht. Vanwege het gemeentebestuur zal Woensdag en Don derdag de vlag van den toren en van de openbare gebouwen worden uitgestoken. Op een daartoe aan ons gedaan verzoek, noodigen wij de leden der Mid- delburgsche afüeeling der Vereeniging en verder alle ingezetenen uit dat voorbeeld te vólgen. Heden voormiddag is met den spoortrein van 11.14 hier aangekomen het Belgische harmoniegezelschap Kunstliefde uit Safellaere, onder directie van den heer Adolf de Gelder, van Gent. Dit gezelschap heeft gisteren deelgenomen aan het festival te Goes en bracht op zijn terugreis een bezoek aan Middelburg. Vooraf gegaan door een fraai vaandel, waaraan tal van me dailles blonkentrok- men al spelende door een gedeelte der stad en bracht vervolgens eene serenade voor de woning voor den commissaris des konings die evenwel met zijne familie afwezig was. Na eenig verwijl in het hotel de Flandre begaf het korps zich te 1 uur per stoombarge naar Vlissingen en keerde vervolgens over Neuzen naar België terug. Door negen kiezers van leden voor den gemeenteraad te Veere worden bij advertentie in de N. Rott. courant een viertal verklaringen betreffende in die gemeente voorgevallen zaken afgelegd. Met den inhoud dier verklaringen hebben wij ons niet in te laten. Alleen trof het ons dat de negen onderteekenaars getuigen dat de raadsvergadering van 30 Juli door een publiek van slechts twee, met name genoemde personen, werd bijgewoond. Daar nu van de negen onderteekenaars slechts drie leden van den gemeenteraad zijn, moeten de zes overigen öf de zitting mede hebben bijgewoond en in dat geval is hunne verklaring onjuist, óf zij hebben hun naam gezet onder eene verklaring die slechts door de andere personen naar waarheid kon afgelegd worden. De heer G. J. Grashuis, gewezen candidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer in het hoofdkies district Leiden, dringt in een ingezonden stuk in de Standaard aan op de indeeling van het geheele land in enkele kiesdistricten. Hierdoor alleen meent hij dat ook de minderheden naar behooren vertegenwoor digd en de kiezers in sommige districten niet ten on rechte boven anderen zullen bevoorrecht worden. De schrijver zegt dat zijn denkbeeld noch liberaal noch conservatief gekleurd is en dat hij het daarom niet aan eenig dagblad van eene dier beide richtingen ter plaatsing heeft gezonden. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Verlof verleend aan mr. W. F. H. von Weckherlin 's konings resident in Japan tot het aan nemen van het kommandeurskruis le klasse der Dane- brogs-orde, hem door Z. M. den koning van Denemarken geschonken. Onderwijs. Op de vergadering der vereeniging voor gerefor meerd schoolonderwijs die dezer dagen gehouden werd, zijn de gedane voorstellen betrekkelijk het res titutiestelsel geen van allen aangenomen. Aan de levendige beraadslaging die zoowel over het stelsel als over de practische zijde daarvan gevoerd werdnamen de heeren Noordtzij, Felix, Meijer en Brummelkamp deel. In eene te Haarlem gehouden vergadering van katholieke hoofdonderwijzers van bijzondere scholen is eenparig het gevoelen uitgesproken dat de vergadering „niet wenscht verlaging van het peil der examens, of hulponderwijzers aan het hoofd van scholen te plaatsen.'' Benoemd tot leeraar in de staatswetenschappen aan de hoogere burgerschool voor meisjes te Gronin gen mr. M. van Lier, leeraar in die vakken aan de rijks hoogere burgerschool aldaar. Het weekblad Vooruit, onder redactie van den heer G. A. Vorsterman van Oijenzal na een bestaan van ruim twee jaren ophouden te verschijnen. Kerknieuws. Door negen predikanten bij de Ned. Herv. gemeente te Amsterdam is een protest tegen de bekende aan schrijving van den kerkeraad aan het bestuur der Por- tugeesche synagoge ingediend, waarin bedoeld stuk op krachtige wijze wordt afgekeurd. Op het drietal ter vervulling van de vacature bij de Hervormde gemeente te Amsterdam zijn geplaatst de heeren Gerth van Wijk, Hoedemalcer en Huet, predikanten respectievelijk te 's HageRotterdam en Dirksland. Landbouw. Men schrijft aan de Goesche courant: „Aan de mededeeling in de N. G. Ct.dat ruw carbolzuur een geschikt middel zou zijn om de bloed- luis op de appelboomen te vernietigen, hecht ik voor alsnog weinig waarde. Sedert verscheidene jaren heb ik dat ongedierte ook op 3 boomen in mijn tuin ont dekt, en niets heeft geholpen om het te bestrijden. In den voorzomer nam ik mij voor, de ontwikkeling der eitjes en de levenswijze dier liefhebbers eenigszins nader te leeren kennen, en een vroeger vermoeden dat eene vochtige weersgesteldheid hun voordeelig wast bleek mij niet ongegrond. Dag aan dag bekeek ik de eitjes door een vergrootglasmaar dag aan dag werden ze kleiner en eindelijk gingen ze over in stof, op alle boomen in dezelfde volgorde. Nu is 't wèl mogelijk, dat carbolzuur een goed middel is en in dat geval feliciteer ik den vinder daarvan met den prijs van 300door de M. v. land bouw uitgeloofd; maar 't is ook wél mogelijk, dat de voortdurende droogte in den voorzomer de oorzaak is geweestdat de bloedluizen werden vernietigd, 't Gaat met dergelijke zaken els met de huismiddeltjes: men past telkens een nieuw toe en 't laatste krijgt de eer. De herstelling, die de natuur zelve aanbrengt, wordt niet geteld." (icmengde berichten. Bij gelegenheid der bijeenkomst van leden der Ver eeniging tot bevordering van fabriek- en handwerks nijverheid, zullen op aanstaanden Donderdag te Dom burg ringrijden en andere feestelijkheden plaats hebben. Voor het ringrijden hebben zich vele deelnemers aange meld en zijn fraaie prijzen uitgeloofd. Ook zullen vele ingezetenen door het uitsteken der vlaggen van hunne belangstelling doen blijken. Den 5'" en 6fn Augustus is te Amsterdam ten huize van dr. Kuyper een kleine reünie gehouden van de Nederlanders die de Conventies te Oxford en te Brighton bezochten. Van alle zijdeu kwamen de meest gewenschte berichten omtrent den opgewekten gods- dienstigen toestand in de verschillende deelen des lands. Men besloot, voorshands geen generale meeting in Nederland saam te roepen, zooveel doenlijk locale mee tingte bevorderenzich op de meeting van Neerbosch niet als zoodanig te doen vertegenwoordigen, opdat deze een geheel Nederlandsch karakter behield. Een commissie werd aangewezen voor de uitgave van een liederen-bundel voor kleinere samenkomsten. De uit gave van een maandschrift „De weg ter godzaligheid" is ondernomen. Voorts werd het dogmatisch standpunt, waarop men zich tegenoyer de Engelsche beweging te plaatsen had, breedvoerig besproken, en geadviseerd: 1° scherp te onderscheiden tusschen het werk Gods en de veelszins gebrekkige menschelijke voorstelling; 2° de heiligmaking als daad Gods te big ven belijden; en 3° tegen alle zweem van volmaaktbaarheidsleer ten stelligste te staan. Standaard Te Scheveningen bevinden zich op het oogen blik 1347 badgasten met een dienstboden personeel van 231 personen. Het aantal badgasten in het loopende seizoen bedroeg tot nogtoe 1827 met 265 dienstpersonen. Tot Waarschuwing bij het koopen van visch ge durende de warme zomerdagen wordt medegedeeld dat Zaterdag jl een geheel gezin te Voorburg ongesteld is geweest tengevolge van het eten van bot. Naar men verneemt, zijn verscheiden kiezers te Veendam in verzet gekomen tegen den uitslag der jongste ver- en herkiezing voor den gemeenteraad al daar; de ged. staten van Groningen zijn er per request mede in kennis gesteld; ook is een der strooibiljetten aan den officier van justitie te Winschoten opgezonden. Het Utrechtsch Dagblad meldt het volgende: Zondag middag, na eene drukkende warmte, ontlastte

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1