F 186. MIDDELBURGSCHE Zaterdag 1875. COURANT. 7 Augustus. BIJ DEZE COURANT BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. Middelburg 6 Augustus. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering tan den Zondag, den 2" Paasch- en PinkBterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. Nu de verkiezing in ons kiesdistrict met zoo gunstigen uitslag is afgeloopen, mag van onze zijde een woord van warme erkentelijkheid niet uitblijven aan onze vrienden aan de overzijde der Wester- Schelde, aan de liberalen in het voormalig vierde district, die door hunne ijverige medewerking zoo veel tot den goeden afloop hebben bijgedragen. De jeugdige afdeeling der Verecniging tot bevor dering van het Volksonderwijs, in het westelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen verrezen onder den indruk vooral der nederlaag van den 8™ Juni, heeft in den strijd op den 3™ Augustus met glans hare sporen verdiend. Met recht begreep zij dat de zaak van het volksonderwijs éen is met de zaak der liberale partijzag zij in dat eene Vereeniging, die zich de bevordering van dit gewichtig volksbe lang ten doel stelt, zich aan ondersteuning der liberale partij op politiek terrein niet mag onttrekken. In de krachtige opwekkingwelke zij den 26en Juli tot de kiezers richtte, stelde zij dan ook het belang van het onderwijs op den voorgrondhandhaafde zij het goed recht der neutrale school, welke sedert 1806 in ons land bestaat en die, ofschoon alle onders vrij latende om hunne kinderen onderricht te doen ontvangen waar het hun goed dunkt, echter verdedigd en ondersteund moet worden als het krachtigste middel om alle burgers van hetzelfde vaderland, onder wie in geloofsbelijdenis zoo velerlei verschil bestaat, in vrede met elkander te doen leven. In het belang dier school vooral was het noodig dat het ministerie-Heemskerk, den 10™ Augustus de tweede kamer tot eene ongewone vergadering bijeen roepende, met zijne plannen tot veiknipping der kiesdistricten eene liberale meerderheid ontmoette; was het ook noodig dat ons district, den 8™ Juni ten onrechte met het anti-liberale merkteeken ge ijkt, als eene daad van krachtig protest, zich nog gedurende de weinige zitting-dagen door een libe raal afgevaardigde deed vertegenwoordigen. Dat de roepstem der jeugdige Vereeniging niet zonder gevolg gebleven is, bewijzen de cijfers der Dinsdag jl. opgekomen kiezers. Den 8™ Juni, toen alles wat op de eene af andere manier tegen den heer Tak van Poortvliet opgezet had kunnen wor den ter stembus verscheen, brachten in de 18 ge meenten die tot het voormalig vierde district be lmoren, van de 731 kiezers 568 hunne stem uit. Thans, nu al de anti-liberalen thuis bleven, kwamen er nog 487 kiezers op, wier overgroote meerderheid stellig tot de getrouwen aan de liberale zaak ge rekend mag worden. Dit krachtige contingent, dat van de overzijde van den breeden stroom tot ons kwam en bijna het derde deel der totaal uitge brachte stemmen opleverde, heeft zeker voor een niet gering aandeel medegewerkt om de zegepraal der liberale zaak zóo volkomen te manen als zij thans geweest is. Ook elders heeft men ditmaal niet stilgezeten. In het voormalig vijfde district heeft zelfs in tegenstelling met hetgeen aan deze zijde der Schelde het geval was, een zweem van strijd bestaan, daar de katholieken, ten deele ontrouw aan het in het hoofdkwartier gegeven wachtwoord, door strooi biljetten en venijnige advertentiën in den aanvang krachtig tegen den heer Fokker waren opgezet, en het onhandig tegenbevel in de Rosendaalsche courant van Zondag te laat verscheen om zijne uitwerking niet ten deele te missen. Maar ook hier heeft het aan werkzaamheid onzer geestver wanten niet ontbroken. De groote les door deze verkiezing aan de libe ralen gegeven, is eene aansporing tot waakzaamheid. Indien overleg met elkander in de verschillende deelen van ons district gepleegd wordt, zoowel in het steunen van candidaten als in het waarschuwen voor mogelijk gevaar, zijn wij sterk genoeg om aan alle manoeuvres, aan alle tegennatuurlijke aaneen sluiting onzer tegenpartij het hoofd te kunnen bie den. Zorgeloosheid, te blind vertrouwen op onze kracht daarentegen kunnen, de ondervinding heeft het geleerd, noodlottig zijn. Stem-ver- brokkeling zou zeker doodelijk wezen. Ook in dit opzicht geven de verkiezingen van den 8™ Juni en den 3™ Augustus eene vingerwijzing, welke wij vertrouwen dat nooit meer uit het oog verloren zal worden. Een bij de regeering uit Atchin ontvangen telegram van den 28en Juli jl. luidt als volgt: De vuurtoren op Poeloe Bras, de Willemstoren genaamd, is ingewijd; verder is niets belangrijks voorgevallen. De gezond heidstoestand is gunstiger; .slechts éen cholerageval deed zich voor. jM De tweede luitenant Wc artillerie Schroeder is te Longbattah doodelijk gewond. Eene onverwachte belangrijkheid schijnt de bijeen komst waartoe de tweede kamer nog in dit zittingjaar samen geroepen isvoor Vlissingen te zullen verkrij gen door de behandeling van het wetsontwerp tot bekrachtiging der overeenkomst tusschen den staat en den heer A. Smit gesloten, voor de exploitatie der voor malige marinewerf te Vlissingen. In ons bijvoegsel van heden deelen wij de voornaamste bepalingen der over eenkomst, alsmede de memorie van toelichting tot het wetsontwerp mede. Moge deze zaakdie aan zoo ve lerlei uitstel onderhevig is geweest, thans eindelijk spoedig haar beslag krijgen en daarmede een nieuw levensteeken voor de toekomst van Vlissingen gegeven worden De uitslag van de herstemming voor leden van den gemeenteraad is in onderstaande gemeenten als volgt: Eikerzee. Getal kiezers 25. Ingeleverde geldige biljetten 19. Gekozen C. van Wouwe met 8 stemmen. K a p e 11 e. (Buitengewone verkiezing.) Getal kiezers 84. Ingeleverde geldige biljetten 69. Gekozen Adriaan Nijssen met 36 stemmen. Joh. Oele ontving 33 stemmen. Herstemming periodieke aftreding. Getal geldige bil jetten 74. Gekozen P. J. van der Manderen met 42 en Maarten Nieuwenhuize met 41 stemmen. Marinus Schipper ontving 38 en Marinus Bruinooge 27 stemmen. Onder te Vlissingen loopende geruchten verdient vermelding dat binnen kort aldaar eene nieuwe recht- streeksche verbinding met Londen zou geopend worden. Do booten die op de lijn AntwerpenHarwich varen, zouden namelijk in het vervolg ook te Vlissingen pas sagiers afzetten. Reeds vroeger moet hiertoe plan bestaan hebben, doch het aanvankelijk succes dat de lijn VlissingenSheerness behaaltzou er nu den door slag aan gegeven hebben. Volgens ontvangen telegrafisch bericht is de komst van het Amerikaansche oorlogschip Franklin, dat te Vlissingen verwacht werd, onbepaald uitgesteld. Men schrijft ons uit Schouwen-Duiveland van den 5en dezer. „Met leedwezen vermeld ikdat dezer dagen door drie bestuursleden van de hervormde gemeente te Brou wershaven ik deel het niet mede als een verwijt een voorstel is gedaan tot slooping harer kerk. „Als het waar is, dat deze basiliek in den nieuw- romaanschen stijl is opgetrokkendagteekent ze waar schijnlijk uit de twaalfde eeuw. In elk geval is het een der merkwaardigste gebouwen van geheel Zeeland. Ofschoon de gedrukte oorkonden, mij thans bekend, over haar zwijgen, hoop ik later in de gelegenheid te zijn er iets naders van mede te deelen. „De bekende rijksadviseurs zijn met het voornemen in kennis gesteld, en aan krachtige pogingen om dat trotsch gevaartewaaruit het geloof en de kunst van ons voorgeslacht spreken, te bewaren, en in zijne vroegere schoonheid te herstellen, zal het zeker niet ontbreken." Het bestuur van het waterschap Schouwen heeft in zijne vergadering van 5 dezer de voordracht opge maakt voor de betrekking van ontvanger-griffier bij dat waterschap welke door het aan jhr. J. L. de Jonge op zijn verzoek verleend eervol ontslag met Sept. e. k. zal vaceeren. Uit het vijftal sollicitanten heeft ge meld bestuur op de voordracht geplaatst: de heeren C. van der Vliet Dz. en J. C. Muloek Houwer, beiden wonende te Zierikzee. In de opgave van werklieden, die door hunne patroons zijn voorgedragen tot het ontvangen van een vereerend getuigschrift van de Vereeniging tot bevor dering van fabriek- en handwerksnijverheidvoorko mende in ons nommer van Donderdag jl. en aan de officieele „Punten van beschrijving" voor de vergadering ontleend, komt o. a. voor de naam A. van der Mau- rischt. Dit moet, naar ons wordt medegedeeld, zijn A. van der Maninckt. Van de 22 aspiranten die den 5 dezer deelnamen aan het examen voor surnumerair bij de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen hebben de volgende heeren het examen met goed gevolg afgelegd: F. P. H. Rechger, A. Kohier, C. Kiesewetter, T. A. V. E. de Kruiff, N. A. J. 0. Rougnier, W. F. Rinck, C. de Wit en R. W. Wijnmalen. De Staats-courant van heden bevat het koninklijk besluit van den 28™ Juli jl.ter uitvoering van art. 2 I sub b, der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95,) tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. De minister van financiën brengt in de Staats-courant van heden ter algemeene kennis, dat voor de werk zaamheden der herschatting benoemd zijn tot leden der commissie voor de herziening van de belastbare opbrenst der gebouwde eigendommen in de controle: Tilburg, in plaats van J. C. van Woensel (overleden), A. RoversSchiedam, J. J. Vormer en M. van Erkel MiddelburgC. D. Tielenius ICruythoff en J. J. van der Harst Az.Sittard, Jos. Meentz en G. W. H. Roebroeck. De Friesche courant verneemt, dat de burgemeester van Dantumadeelbaron van Sytzema, die zich bij de jongste verkiezingen in 't belang der antirevolutio naire candidaten ijverig in de bres heeft gesteld, op grond van de circulaire des heeren Heemskerk, waarbij hem dat voor 't vervolg wordt verboden, zijn ontslag zal vragen. Uenocmlngea en besluiten. Marine Eervol uit de zeedienst ontslagenop ver zoek, de scheepsklerk J. E. de Visser, en hij met ingang van 1 October, benoemd tot 2™ luitenant kwartiermeester bij het leger in Nederlandsch Indië. Marine en leger. Naar men aan het Vaderland mededeelt is de mili taire pensioenwet opnieuw naar den raad van state verzonden en zou tot grondslag voor de berekening voor zooveel de officieren betreft zijn aangenomen het' halve activiteits-traktement voor de infanterie vast gesteld.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1