F 184. MIDDELBURGSCHE Donderdag COURANT. 5 Augustus. 1875. FEUILLETON. Middelburg 4 Augustus. De Koningin van het regiment. Dit blad verschijnt dagelijks met nitzondering van den Zondag, den 2,n Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. Met het oog op de geopende dagelijksche stoomvaart tusschen Vlissingen en Engelandis reeds van ver schillende zijden de vraag gedaan, waarom deze gele genheid niet dienstbaar gemaakt wordt aan het sneller en geregelder vervoer der brieven. Ook te Amsterdam werd dit verlangen geuit en het Nieuws van den Dag maakte daaromtrent de volgende opmerking: „In 't belang der stoomvaartmaatschappij en van 't publiek achten wij vooralsnog het vervoer van brie ven langs de nieuwe lijn niet wenschelijk. Elke nieuwe onderneming heeft aanvankelijk met tegenspoed te worstelen; het personeel is niet geoefend; alles is nog niet zoo practisch ingericht als het behoort, zoodat niet verwacht kan worden dat de dienst reeds in de eerste weken geregeld gaaten 't gevolg zou zijn dat bij te late ontvangst der brieven ongegronde tegenin- genomenheid tegen de nieuwe lijn zou ontstaan." Deze beschouwing komt ons niet onjuist voor en wij zouden op deze'fde gronden een dagelijksch vervoer van brieven tusschen Engeland en geheel Nederland langs de lijn Vlissingen—Sheerness, in den eersten tijd althans, niet raadzaam achten. Eene andere vraag is het echter of de directie der posterijen niet wel zou doen met de gelegenheid te openen om van de nieuwe lijn gebruik te maken voor die gemeenten, welke tengevolge harer ligging stellig eene bespoediging in het verkeer daaraan te danken zouden hebben. Een brief, bij voorbeeld, van Middelburg naar Londen moet thans, om van de spoedigst moge lijke verzending gebruik te kunnen makenvóór 'smiddags vijf uren op de post bezorgd worden, gaat naar Ostendeblijft daar liggen tot den volgenden dag en komt niet vóór des middags ongeveer drie uren te Londen aan. Langs de lijn VlissingenSheerness kon dezelfde brief eenige uren later van hier vertrekken en den volgenden morgen een vijftal uren vroeger te Lon den wezen. Datzelfde voordeel zouden alle gemeenten aan de Zeeuwsche spoorweglijn en misschien nog vele andere daarenboven kunnen genieten, indien de direc tie der postergen eenvoudig de gelegenheid opende om (Slot.) Op zekeren avond de zee stond hol en „de Zwa luw" was dicht bij kaap Hoorn zag men in de verte een schip in nood. Zonder zich om de waarschuwin gen zijner matrozen te bekommerenliet de kolonel er stoutmoedig op aansturenteneinde zoo mogelijk de bemanning te redden. Weldra stond dan ook het kleine scheepsdek van „de Zwaluw" vol schipbreukelingen. „Laat ons nu heengaan, kolonel, zeide Lynn, het hoofd der bemanning van het jacht, ons scheepje kan onmogelijk meer dragen, en indien het slechte weer aanhoudt, zullen wij nog moeite genoeg hebben om er door te komen." „Hem daar moesten wij nog zien te reddenKijk, hij duwt een man voor zich uitdie zich aan een stuk hout heeft vastgeklamptdat is een goede kerelkom, laat ons die twee nog medenemen." „Indien gij hen opneemtzinken wij allen. Ons vaartuig is nu eigenlijk reeds te zwaar geladen." „Zij roepen ons! Laat ons dan te minste dien eenen opnemen, die niet zwemmen kan." „Het zij zoo; maar dan geen enkelen meer." Den schipbreukeling die niet zwemmen kon werd een touw toegeworpen, en hij vervolgens aan boord gehe- schen. Den anderen werd toegeroepen dat hij onmoge- die brieven, waarvoor zulks op het adres verlangd werd, met de stoomschepen der maatschappij Zeeland te verzenden. Zijn onze inlichtingen juist, dan zal in de eerstvol gende zitting der kamer van koophandel en fabrieken deze aangelegenheid tér sprake worden gebracht. Wij achten het echter wenschelijk er te voren reeds de aandacht van het publiek op te vestigen. De uitslag van de herstemming voor leden van den gemeenteraad is in onderstaande gemeenten als volgt: Baarland. Getal kiezers 43. Ingeleverde geldige biljetten 25. Gekozen D. Remijn, aftredend lid, met 13 stemmen. Hoe deke n sk erke. Getal kiezers 60. Ingeleverde geldige biljetten 50. Gekozen Jan Duijnkerke met 37 en P. de Broekert, aftredend lid, met 35 stemmen. M. Paauwe bekwam 18 en L. Goenser 6 stemmen. Kats. Getal kiezers 30.Ingeleverde geldige Toil etten 23. Gekozen P. van Weel met 10 stemmen. M. R. van den Brink verkreeg 7 en het aftredend lid D. Meulenberg 6 stemmen. Krabbendijke. Getal: kiezers 43. Ingeleverde geldige biljetten 34. Gekozen het aftredend lid C. Versehuure met 18 stemmen. Oost-Souburg. Getal kiezers 42. Ingeleverde geldige biljetten 34. Gekozen H. Barentsen Hz. met 25 stemmen. Retranchement. Getal kiezers 39. Ingeleverde geldige biljetten 30. Gekozen Abr. Risseeuw, altredend lid, met 16 stemmen. Bij de atdeeling Middelburg der Yereeniging tot bevor dering van fabriek- en handwerksnijverheid zijn de navolgende werklieden door hunne patroons voor gedragen tot het ontvangen van een vereerend getuig schrift, bij gelegenheid der algemeene vergadering der Vereeniging, welke den llen en 12en dezer alhier ge houden zal worden. J. Geervliet, A. Geervliet en T. Geervliet, werk zaam in den oliemolen der heeren Spoors en Sprenger. J. Verweijs, smidsknecht in dienst bij de gemeente- fabricage te Middelburg. lijk meer opgenomen kon worden, aangezien men te zwaar geladen was. Dat „de Zwaluw" werkelijk overladen was, bleek toen men dit nieuwe gewicht aan boord kreeg. Een oogenblik vreesde men dat het vaartuig om zou slaan. De angst stond op aller gelaat te lezen. Maar een volgend oogenblik herkreeg het vaartuig zijn even wicht en verwijderde het zich langzaam. Toen hoorde men de stem van den man die tegen de golven wor stelde: „Hebt ge nog niet voor éen man plaats? Red mijik smeek er u om." Houston wendde zich naar hem omen toen hij hem aanzag stolde hem het bloed in de aderen. Hij greep een touw dat hij den schipbreukeling toewierp, uitroe pende: „Hij moet, het koste wat het wil, gered wor den." „Kolonel zeide Lynn indien gij om uw eigen leven niet geeft, denk dan ten minste aan het onze." Men hoorde een dreigend gemompel onder de schepe lingen. „Wij verzetten er ons tegen", riep de beman ning. „Welk recht heeft die man om ons leven in gevaar te stellen werd er bijgevoegd door hen die Houston gered had. Laat ons hem zeiven over boord gooien; dat zal het vaartuig verlichten." De schipbreukeling was te uitgeput om het touw te grijpen. Het was duidelijk te zien dat hij het nog slechts een enkele minuut tegen de golven zou kunnen uithouden. Houston, die zijne bewegingen volgde, scheurde een blad uit zijn aanteekeningboekhij schreef er haastig eenige woorden op en gaf het aan Lynn, zeggende „indien ik verongelukken mocht, geef dan dit papier aan dien man." Op den eenen kant van het papier stonden alleen deze woorden„Vaarwel, heb ik einde- W. P. van Aartsensmidsknecht in dienst bij den heer J. J. Hendriks. M. P. van der Weelschoenmakerwerkzaam bij den heer A. H. Ingelse. J. van de Polltimmermanen L. Haccou, metselaar, in dienst van den heer H. P. van Pagé. J. A. de Ridder, timmerman, en A. van der Mau- rischttimmerman en metselaar in dienst van den heer C. L. van Sorge. Door de arrondissementsrechtbank te Zierikzee is voor de aldaar vaceerende betrekking van kantonrech ter de volgende voordracht opgemaakt1° m'. J. H. L. van Buren, kantonrechter te Tholen; 2° m". J. J. Er- merinsgriffier bij het kantongerecht te Zierikzee, en 3° jonkheer mr. L. van Citterssubstituut-griffier bij de arrondissements-rechtbank te Zierikzee. Bij de herstemming voor twee leden van den ge meenteraad te 's Gravenhage zijn de beide wethouders, de heeren Vaillant en Wittert van Hoogland, herkozen, respectievelijk met 971 en 948 stemmen. De candida- ten der liberale kiezersvereeniging, de heeren de Bor des en Haakma van Roijen, verkregen 666 en 636 stemmen. Bij beschikking van den minister van financiën is bepaald dat de navolgende ambtenaren bij de administra tie der posterijen hunne functiën zullen uitoefenen als volgt, te weten: de commies 3e klasse jhr. A. H. J. Bowier ten postkantore te Amsterdamde commies 4e klasse E. W. Hildebrandt ten poskantore te 's Herto genbosch; de surnumerair S. Wybenga ten postkantore te Harlmgen; de surnumerair G. J. Balfour van Bur leigh ten spoorweg-postkantore Amsterdam-Emmerik- Bentheim. De Staats-courant van heden bevat het koninklijk besluit van den 21en Juli jl., houdende aanvulling van art. 20 van het koninklijk besluit van 27 November 1865 (Staatsblad n° 130), tot nadere uitvoering van art. 24 der wet van 1 Juni 1861 (Staatsblad n° 53), bevattende bepalingen omtrent den doortocht en het vervoer van landverhuizers. lijk genoeg voor mijne fouten geboet? Vergeet mij en wees gelukkig." Op den anderen kant stond„Kapitein Anstruther, wees zoo goed dit briefje in persoon te overhandigen aan hier volgde het adres. De kolonel trok zijn jas uiten sprong in zee. Lan gen tijd voerde hij een woedenden strijd tegen de gol ven, zonder het stuk drijfhout te kunnen bereiken, waaraan de schipbreukeling zich had vastgeklemd. Eindelijk kon hij den man grijpen; hij bevestigde het touw om zijn lichaam, cn zeide tot hem, terwijl hij hem naar het jacht duwde: „zeg haar, dat het uit liefde voor haar was." Anstruther werd bijna bewusteloos op het dek gehe- schen. Op hetzelfde oogenblik werd Houston door eene groote golf overvallen, die hem in de toenemende duisternis tot op een aanmerkelijken afstand van het vaartuig medesleepte. Te vergeefs spanden allen hunne oogen in om hem te zoeken, te vergeefs doorkruiste „de Zwaluw" den omtrek in alle richtingen, te ver geefs riepen de matrozen hun meester herhaalde malen. Het gefluit van den wind door het touwwerk was het eenige antwoord dat zij ontvingen. „God zij zijner ziele genadig! zeide Peter Lynn terwijl hij een traan wegpinkte. Nooit heb ik een beter mensch op de wereld gekend, dan hij was. Zijne asch ruste in vrede! Terwijl de golven van kaap Hoorn het lijk van ko lonel Houston tegen de rotsen verpletterden, verliet „de Zwaluw" deze gevaarlijke streek, en zette zij vreed zaam haren tocht naar Engeland voort. Katharine King.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1