BIJVOEGSEL MIDDELBURGSCHE COURANT (formpotwtentfo atulta. icfiiijdittptr. van de van Dinsdag 3 Augustus 1875. N° 182. Onderwijs. Op de tweede vergadering van het Nederlandsch onderwijzersgenootschap te Haarlem wérden nog de volgende besluiten genomen. Omtrent de akten-examens: 1° De akten-examens worden eenmaal 'sjaars afge nomen door eene commissie, die zich in sub commissiën kan splitsen tot het verleenen der verschillende akten. Zij hebben voor mannelijke en vrouwelijke candidaten dezelfde eischen en geven gelijke rechten; zij zijn openbaar, de examens voor vrouwelijke candidaten zijn echter alleen toegankelijk voor vrouwen. 2° De examen-commissiën houden, vóór haar eerste jaarhjksche zittingeen gecombineerde vergadering, waarin een plan van de te houden examens wordt vast gesteld, bevattende een nauwkeurige omschrijving van de eischen, voor de verschillende akten te stellen. Door iedere examen-commissie wordt van de gehouden examens, uiterlijk binnen een maand na de laatste zit ting, bij de regeering een beredeneerd verslag ingezon den, dat ten spoedigste in de Staats courant wordt op genomen. Omtrent het toezicht: 1. De vijfde afdeeling van het departement van bin- nenlandsche zaken (onderwijs, kunsten en wetenschappen) wordt een afzonderlijk departement van algemeen bestuur. 2. Het schooltoezicht vanwege den staat wordt door vakkundigen uitgeoefend. De betrekking van inspecteur en die van scboolopziezer zijn bezoldigde ambten, die de waarneming van alle andere ambtsbetrekkingen uitsluiten. Er zijn 5 inspectiën en hoogstens 100 schoolopzieners. Een voorstel tot wijziging van artikel 23 der wet op het lager onderwijs werd verworpen. Nog werd aangenomen een voorstel om bij de regee- ring aan te dringen om aan den veldarbeid door kin deren beneden 12 jaren, behoudens enkele uitzonde ringen, na 15 October 1877 een einde te maken. Na afloop der beraadslagingen werd het hoofdbestuur van het genootschap belast met de zorg om van de geuomen besluiten een geheel te maken en dit als de uitdrukking van de wenschen des genootschaps den minister van binnenlandsche aaken aan te bieden. Marine en leger. De officier van gezondheid 2e klasse dr. T. Abra- hamsz, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den 26en Juli jl. in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op nonactiviteit gesteld. Volgens een bij het departement van marine ont vangen telegram zou Zr. M". stoomschip Bromo den 30'n Juni jl. van Suez vertrekkenter voortzetting der reis naar Atchin. Burgerlijke stand. (Van 25 Juli tot 1 Augustus.) Middelburg. Ondertrouwd: A. J. M. Israël, jm. 25 j., met M. P. Wale, jd. 26 j. H. Rademaker, jm. 27 j., met C. A. J. Kok, jd. 23 j. P. J. de Vos, wedr. 46 j., met J. E. van der Maden, wed'. 46 j. J. S. Lenselink, jm. 23 j., met S. de Man, jd. 27 j. J. J. Steenhuijsen, jm. 32 j., met H. Gr. van Heijst, jd. 24 j. BevallenS. Ingelse, geb. Provoost, z. H. H. Carme jcole, geb. Jansen, d. E. Barendse, geb. Koekoek, d. G. de Vries, geb. de Visser, z. S. Hage, geb. de Rijke, d. M. de Wit, geb. den Hooijer, z. A. D. Bouwense,. geb. Geervliet, d. J. E. van der Harst, geb. Bouwman, d. M. G. G. van Oostveen, geb. Leedegang, z. A. de Jonge, geb. Flippo, z. N. Pluijmers, geb. Dommisse, z. S. J. van Houten, geb. Meijboom, z. (levenl.) J. P. Gil lissen, geb. Grootjans, z. Overleden: F. Geljon, vrouw van J. P. van de Velde, 59 j. L. A. Dekker, z. 4 m. J. van den Houte Willems, man van K. Meertens, 71 j. N. Minderhoud, jd. 27 j. (Van 2431 Juli.) Vlissingen. GehuwdP. Suurmond, jm. 26 j., met M. van Sluijs, jd. 23 j. P. van der Does, jm. 28 j., met J. Bienefelt, jd. 26 j. Bevallen: T. de Ridder, geb. de Gruiter, d. R. M. Druijve, geb. Brijs, d. C. Ouwerkerk, geb. van dei- Meel, z. A. K. K. Dommisse, geb. de Wilde, d. M. C. P. Hanze, geb. van Ranst, d. J. T. Brandon Bravo, geb. Fransella, z. M. A. de Meire, geb. Dirckx, d. R. M. Herreman, geb. Renier, z. M. Stroo, geb- Stroo, z. J. H. Naerebout, geb. Kramer, z. C. S. de Nooijer, geb. de Vos, d. M. Albregts, geb. Kloosterman, d. Overleden: L. B. Minderaa, z. 17 j. Goes. Bevallen: S. de Jonge, geb. Kervink, d. M. Koen, geb. Remijn, d. J. Hengstmangers, geb. Reigel, d. J. Boogert, geb. Wiskerke, d. Overleden: W. A. Knieriem, man van J. E. Dage vos, 64 j. Zierikzee. Bevallen: Q. Luik, geb. Klaasse, d. J. Sevenhuijsen, geb. Schulink, d. J. Berrevoets, geb. Bakker, d. P. J. Bonman, geb. Gerritsen, z. J. H. Dale bout, geb. van Rethi, d. Overleden: J. Hagestijn, wede. van J. Horevoets, 78 j. M. M. Louwerse, d. 3 m. M. Verwest, d. 9 m. C. Olree, d. 3 m. R. van der Valk, z. 2 m. Gemeenteraad van Vlissingen. Zitting van Zaterdag 31 Juli. Voorzitter de heer Winkelman. Afwezig de heeren J. J. P. Hector, de Kruijff en van der Hijden. Nadat de notulen van het verhandelde in de zittingen van 21 Mei en 26 Juni jl. waren gearresteerdwerd voor kennisgeving aangenomen de mededeeling van den voorzitter, dat de heer van der Hij den bericht heeft ingezonden dat hij verhinderd is deze zitting bij te wonen. Daarna wordt overgegaan tot de benoeming van een stembureau voor de a. verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal. Als leden worden benoemd de heeren Pot en Laernoes en als plaatsver vangers de heeren Ockers en de Groof. Zonder beraadslaging wordt met algemeene stemmen aangenomen een voorstel van burgemeester en wethou ders tot verzekering van gemeentegebouwen tegen brandschade, overeenkomstig de daarvan gedane taxatie. Tevens wordt besloten dat die verzekering onmiddellijk geschieden zal. Vervolgens komt in behandeling de concept-verorde ning op het schoolwezen. De heer J. G. Hector achtte wenschelijk en stelde daarom voorin den considerans der verordening de redenen van de noodzakelijkheid tot wijziging der bestaande verordening aan te geven. Dit voorstel werd echter met 9 stemmen tegen 1 verworpen. Vóór stemde de heer J. G. Hector. Voorts gaf de heer J. G. Hector in overweging, om de bepaling der vacanties en van de schooluren over te laten aan de schoolcommissie, doch dit denkbeeld werd door niemand ondersteund. De heer Schraver stelde als amendement voor en aldus werd met algemeene stemmen beslotendat de leeftijd tot toelating op de scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs zal zijn voor jongens 9 en voor meisjes 7 jaar. Naar aanleiding eener opmerking an den voorzitter werd na eeDige discussie besloten terug te komen op de vroeger gemaakte bepalingdat slechts twee malen 's jaars gelegenheid bestaat tot toelating van leerlingen op de lagere scholen, en alsnu te bepalen dat op de scholen voor lager onderwijs vier malen 'sjaars kin deren kunnen aangenomen worden en op de scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs tweemalen 'sjaars. Dit besluit werd genomen met 9 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren CallenfelsOckersvan Uije Pieterse en Verkuyl Quakkelaar. Op voorstel van den heer Kleijnhens is na eenige discussie met algemeene stemmen besloten, achter de bepaling in art. 7, dat schoolbehoeftenschoolboeken enz. van gemeentewege verstrekt zullen worden, te laten volgen dat daarvan uitgezonderd zullen zijn atlassen, spraakkunsten voor vreemde talen, woorden boeken en dergelijke leermiddelenwelke door de leer lingen zeiven moeten bekostigd worden. De geheele verordening werd ten slotte met algemeene stemmen op éen na (die van den heer Callenfels) aan genomen. Zij zal in werking treden met 1 Januari a. De concept-verordeningen op de heffing en de invorde ring van schoolgelden werden mede. en wel met alge meene stemmen, aangenomen. Van den heer F. Berckenhoffeerste hulponderwijzer op de school B voor jongens en meisjes, is een verzoek ingekomen om eervol ontslag uit die beirekking tenge volge zijner benoeming tot hoofdonderwijzer te Leerdam. Overeenkomstig het advies der plaatselijke schoolcom missie is besloten dat het gevraagd eervol ontslag zal worden verleend twee maanden na de aanvraag en alzoo 3 September a.of zooveel eerder als in de ont staande vacature zal voorzien zijn. De heer P. J. Terwoert, tweede hulponderwijzer op dezelfde school, heeft een verzoek ingediend, om in de plaats van den heer Berckenhoff tot eersten hulp onderwijzer bevorderd te worden. Het hierop ingewonnen advies der plaatselijke schoolcommissie luidt gunstig en burgemeester en wethouders stelden dan ook voor het verzoek in te willigen. De heer Callenfels achtte dit onwettig, omdat voor iedere benoeming eene voor dracht van drie personen geschieden moet. De heeren van Uije Pieterse en Kleijnhens bestreden die zienswijze onder opmerking dat het hier niet geldt eene benoe ming, maar slechts eene bevordering van een reeds aangestelden hulponderwijzer tot eene hoogere klasse. Ten slotte werd het voorstel van burgemeester en wet houders aangenomen met 8 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren Callenfels en Schraver. Er zal alsnu eene oproeping van sollicitanten voor de betrekking van tweeden hulponderwijzer plaatshebben. De ingekomen rekeningen van de schutterij en van het algemeen armbestuur worden gesteld in handen der financieele commissie. De mededeelingdoor den voorzitter gedaandat de minister van financiën afwijzend heeft beschikt op het verzoek dat het rijkshavengeld voor schepen, die in het dok te Vlissingen komen, eene gelijke vermindering zou ondergaan als voor schepen bepaald is, die te Middelburg aan de loskade lossen, wordt voor kennis geving aangenomen. Vervolgens wordt vastgesteld een staat van onin bare posten op het kohier van den hoofdeli) ken omslag voor 1874waarop verschillende personen zijn geplaatst tot een gezamenlijk bedrag van f 231.94. Tevens wordt afwijzend beschikt op verschillende ingekomen verzoeken om ontheffing van hoofdelijken omslag, als zijnde de tijd tot indiening der bezwaar schriften verstreken. Voor kennisgeving wordt aangenomen eene schriftelijke mededeeling van den heer G. J. van der Hijden, dat hij ont slag neemt als lid van den gemeenteraadeene missive van gedeputeerde statenhoudende goeckeuring van raads besluiten en een bericht dat de heer Stewart Schultz de benoeming tot lid in het bestuur over het weeshuis heeft aangenomen. Eenige ingekomen jaarverslagen zullen in de boekerij worden geplaatst. Ten slotte wordt zonder beraadslaging met algemeene stemmen aangenomen een voorstel van den heer Ver kuyl Quakkelaar, ondersteund door de heeren Pot en de Kruijffom een adres tot den minister van financiën te richten met vernieuwd dringend verzoek dat de ver koop van bouwgronden bij bet verbindingskanaal zoo spoedig doenlijk moge geschieden. De zitting wordt gesloten. De redactie der N. Midd. Ct. zal den schrijver onzer jongste Boekbeschouwing veiplichten door hem op te geven wat over de quaestie-van Haren geschreven ia van later datum dan de aankondiging in de „Neder- landsche Spectator" van 26 Juni door den heer A. Ising, en de korte opmerkingen, door d*. J. van Vloten in hetzelfde weekblad van 17 Juli aan het boekje van den heer Busken Huet gewijd. Die stukken waren onzen „Rhadamantus" bij het schrijven zijner aankon diging natuurlijk bekend. Mynheer de redacteur! Zaterdag avond voor de sociëteit op de Markt zit tende kwam daar eensklaps een hondenkar in vollen ren voorbij snellen. De man die er bij hoorde zat op de kar en kon dus zijn voertuig niet in het minste sturen. Daar er op dat oogenblik veel wandelaars en vooral kinderen aanwezig waren, die van de kermis wilden profiteeren, kwam terstond de gedachte bij mij op, hoe licht op die wijze een ongeluk kon ontstaan; een oogenblik later reed de kar in dolle vaart tegen eene vrouw aan dieeen klein kind op den arm droeg en daarmede tegen de steenen sloeg. Welke de gevolgen zijn geweest weet ik niet, daar ik mij naar het stadhuis begaf om den heer commissaris van politie kennis te geven van het gebeurde. ZEd. deelde mij mede, dat het rijden met hondenkarren op die wijze en op die plaats niet verboden is, doch zou toch een onderzoek doen instellen. Met den besten wil van de wereld kan de politie niet overal tegenwoordig zijn, vooral niet als het personeel zoo beperkt is als hier; haar kan men dus van dergelijke feiten geen verwijt maken maar ik veroorloof mij de vraag of het niet hoogst wenschelijk is, dat het rijden met hondenkarren, terwijl de geleider er op zit, binnen de stad verboden wordt, alwaar kinderen althans zeer licht daardoor een ongeluk kunnen krijgen. Middelburg, 2 Augustus. X. Gisteren arriveerde in de buitenhaven te Vlissingen de Engelsehe stoomboot Hydra, gezagv. E. Prince, komende van Shields, geladen met steenkolen voor de stoomvaartmaatschappij Zeeland. Het uitgaande schip Cornelia Smit is in den Nieuwen Maasmond,, waar gisteren veel zee stondmet het Noordelijk havenhoofd in aanvaring geweest en dien tengevolge terug moeten komen. Vlissingen 2 Aug. Aangekomen de Eng. stoom boot Glenavon, gezagv. Philips, met steenkolen voor het fregatschip Johanna, de Eng. brik Maea, gezagv. Emmerson, van Schilds met steenkolen en de Duitschen stoomboot Essen, gezagv. Jurgensen, in ballast van Nieuwediep. -Naar buiten geschut de Eng. schoener Abeona, gezagv. Ritchanf, in ballast naar Shields.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 5