BUITENLAND. Algemeen Overzicht lanMsbmcta. Prijzen van Effecten. - ponton of schipbrug gelegdzoodat de lage waterstand aldaar voortaan geen bezwaar meer tegen de geregelde aankomst en afvaart der booten wezen kan. Men schrijit uit Veere dd. 30 Juli het volgende aan de N. li. Ct. Een eigenaardig schouwspel leverde heden de openbare zitting van den gemeenteraad. Behalve door den voorzitter en het gemeentraadslid van Bijsoort van Meurs, werd door geen enkel lid het woord gevoerd, ofschoon door laatstgemeld lid verscheiden belangrijke punten werden ter sprake gebracht, o. a. 1° de sedert jaren onvervuld gebleven vacatures in het college van regentessen der godshuizen, zoodat mevrouw Snijder, echtgenoote van den burgemeesterdie betrek king alléén vervult; 2° het onvcrhuurd en ongebruikt laten van gemeente-eigendommen. Voorts vestigde genoemd lid de aandacht inzonder heid van den burgemeester op de circulaire van den minister van binnenlandsche zaken betreffende inmen ging in de verkiezingen, met uitnoodiging om zich voortaan daarnaar te gedragen. Het publiek, dat zich in de zaal bevond, moet ten aanzien van de overige raadsleden een zonderlingen in druk hebben gekregen, daar geen hunner het waagde zelfs teekenen van toestemming of afkeuring te ge ven veel minder het woord te voeren. Gepasseerden Vrijdag zou men een spiegelruit plaatsen in het in aanbouw zijnde winkelhuis van den heer P. E. Wolterin het Groenewoud te Vlissingen onder de werkzaamheden barstte de ruit echter midden door, waardoor eene schade van p. m. 200 werd ver oorzaakt. Een tweede ruit werd gelukkig in orde in gezet doch een werkman die daar Zaterdag avond een lantaarn moest aansteken had het ongeluk, zoo hard met zijn ladder tegen die ruit te stooten dat ook deze brak en onbruikbaar werd. Den 25en JuU heeft te Thüringen het jaarlijksche vogelschieten plaats gehadwaarbij niet minder dan 12,000 menschen op een beperkte ruimte bijeen waren, die zich uitstekend amuseerden, zonder dat eenige wan ordelijkheid plaats had of zelfs een politie-ambtenaar tegenwoordig was. De ambtenaren der politie te Londen hebben onder elkander eene inschrijving geopend ten behoeve van de noodlijdenden door de overstroomingen in Frankrijk, die meer dan f 5000 franken heeft opge bracht. Berichten uit Lissabon melden, dat Portugal met hongersnood wordt bedreigd tengevolge van de groote droogte. In verscheidene districten zijn niet alleen de veldvruchten maar ook de weiden verdroogd, zoodat het vee honger lijdt. In een den 16ou dezer gehouden ministerraad zijn maatregelen beraamd om in den nood te voorzien en is besloten hulp te zenden naar de nood lijdende districten. De letterkundige afdeeling van het Nationale in stituut te Genève heeft een prijs van 500 franken uit geloofd voor de beste Fransche vertaling van de volgende Duitsche balladenSchiller 's Kraniche des Ibykus, Uhland 's Klein EolandGoethe 's Getreuer Eckart en Burger 's Lied vom Braven Mann. De stukken moeten uiterlijk 1 Maart 1816 worden ingeleverd. Ook de bisschop van Ermland heeft thans zooals verwacht werd aan den opperpresident de verklaring afgelegd, dat hij besloten heeft tot de uitvoering der wet van 20 Juni jl. op de administratie der kerkelijke goederen mede te werken en de door deze wet aan de bisschoppen toegekende rechten uit te oefenen. Uit Ilamm (Pruisen) wordt gemeld, dat op den Berg-Markschenspoorweg, vlak bij het station Bönn een vreeselijk spoorwegongeluk plaats had. De mare van het ongeluk was sp ;edig in Hamm verspreiden de menigte verdrong zich bij het station om nadere bij zonderheden te vernemen. Het eenige wat men daar vernam wasdat er een telegram was gekomen, om per extra trein al de geneesheeren en chirurgen met de noodige instrumenten uit Hamm naar de plaats des ongeluks te zenden. Spoedig waren een 4tal genees- en heelkundigen op het station aanwezig, en 15 minu ten later waren zij reeds in functie. Het bleek, dat hunne hulp dringend werd vereischt. Een aantal per sonen waren deerlijk verminkt, anderen waren reeds buiten bereik van menschelijke hulp. Het ongeluk is ontstaan door het uit eigenbeweging verspringen van een wissel. Alles was op zijn post. Een goederentrein stond op het station te wachten, tot de personentrein naar Hamm zou gepasseerd zijn. Op eens geraakt de personentrein, die aan dit station niet ophield, op de rails wair de goederentrein stond. De stoker van den stilstaanden trein had nog tijd er af te springende machinist was niet zoo gelukkig en werd deerlijk gewond. Deremmer, stoker en pakmees- ter van den personentrein werden oogenblikkelijk ge dood. Een wagen derde klasse werd geheel verbrijzeld, die er in zaten werden gewond of gedood. In het ge heel zijn er 5 dooden en ruim 20 gewonden. De loco motieven zijn deerlijk gehavend. Het voorste en ach terste gedeejte van den personentrein heeft het meest geleden. De materieele schade wordt op 100,000 Tha ler geschat. Thermometers tand. 31 Juli 's av. Hu. 58 gr. 1 Aug.'smorg. 7 u. 64 gr. 's midd. 1 u. 67 gr. 's av. 11 u. 61 gr. 2 "amorg. 7 u. 60 gr. 's midd. 1 u. 67 gr. 's av. 6 u. 65 gr. De behandeling van het wetsontwerp betreffende, het onderzoek naar de geloofsbrieven der leden van de generale raden in de Fransche nationale vergadering, had Zaterdag een aantal nieuwsgierigen naar Versailles gelokt in de verwachting een belangrijk en scherp debat tusschen de -verschillende partijen te zullen hooren. Die verwachting werd teleurgesteld want de discussie was zeer kalm. Een keurige rede werd in de eerste plaats door den heer Waddington uitgesprokendie namens de minderheid van de commissie het beginsel verde digde, dat de beslissing over de geloofsbrieven behoort te worden overgelaten aan de generale raden zeiven met de bevoegdheid tot beroep op den raad van state voor quaestieuse gevallen. Het ontwerp van de meer derheid der commissieeene meerderheid trouwens van slechts éene stem, strekt om te bepalen dat ingeval van eenig geschil de beslissing altijd zal worden opge dragen aan den raad van state, zonder dat de generale raad in zoodanig geval zelf uitspraak mag doen. Nadat de heer Batbie, de rapporteur der commissie, dit stelsel verdedigd had, nam de minister van binnen landsche zaken het woord, om het voorstel van de minderheid der commissie, neergelegd in een amende ment van den heer d'Andelarre, te bestrijden en zich met dat der meerderheid te vereenigen. In stemming gebracht werd het amendement-d'Andelarre met 356 tegen 327 stemmen verworpen en het voorstel der meerderheid met 391 tegen 267 stemmen aangenomen. De heer Buffet heeft dus weder eene overwinning be haald, grootendeels met behulp van hendie tegenstan ders van de tegenwoordige orde van zaken en de bestaande constitutie zijn, zoodat hoe langer zoo meer de reactionaire houding van den vice-president van den ministerraad aan het licht komt. De generale raden zullen over de al of niét wettig heid van eene verkiezing niets meer te zeggen hebben. Wanneer tegen de verkiezing van eenig lid in geen enkel opzicht is gereclameerd dan constateert de raad dit eenvoudig en neemt het nieuw gekozen lid op, indien de raad althans zelf van oordeel is, dat de ver kiezing regelmatig heeft plaats gehad. Zoodra echter van eenige zijde tegen eene verkiezing protest is aan- geteekend, of de raad is van oordeel, dat eenige onre gelmatigheid heeft plaats gehad, dan heeft hij verder niets te onderzoeken, doch wordt de zaak eenvoudig naar den raad van state verwezen, wiens werkzaam heden daardoor aanmerkelijk zullen vermeerderen. Het zonderlinge van het stelseldat een administratief lichaam uitspraak moet doen over de verkiezing voor een vertegenwoordigend lichaam, springt terstond in het oog. Onmogelijk is het te rijmen met gezonde parlementaire beginselen en kan alleen worden toege schreven aan een zucht van centralisatie en controle, om de regeering invloed te verschaffen op verkiezings geschillen. Yan Carlistische overwinningen is geen sprake meer. Integendeel komen zoowel de berichten uit Madrid als uit San Sebastian en Santander daarin overeen, dat zij gevoelige verliezen hebben geleden. De Carlisten, die gedurende twee jaren meester zijn van de stad Viana, bij Longrono, richtten;vandaar gedurig aanvallen tegen laatstgenoemde plaats. In het laatst der vorige maand openden zij weder èpn bombardement tegen Longrono en wierpen er in twee nachten 250 bommen in waarop de regeering besloot daaraan een einde te doen maken. Zij gaf daarom aan generaal Cordova bevel om de Carlisten aan te vallen en Viana te be machtigen. Niettegenstaande de versterkingendie de Carlisten rondom de stad en op de nabijgelegen hoogten hadden opgeworpen, heeft de generaal zich van zijn last gekweten, de stad stormenderhand ingenomen en het garnizoen, bestaande uit twee bataljonsop de vlucht gedreven. Vooral moet eene charge door de twee escadrons van Numancia een groote slachting onder de Carlisten hebben aangericht, die een aantaj dooden en meer dan 100 gevangenen hebben achter, gelaten, waaronder 7 officieren. Generaal Echevaria is thans meester van de geheele vallei van de Ebro tusschen Lodosa en Mirando, ter wijl generaal Villegas Balmaseda nadert in welks nabij heid te Villaréal.generaal Quesada een schitterende overwinning heeft behaalddie aan de Carlisten 200 dooden of gewonden heeft gekost en een zoo groote paniek onder hen heeft veroorzaaktdat zij te Orduna en Durango overhaast de vlucht hebben genomen. Daarenboven heeft generaal Moralis hen te Encartaciones verslagen. Intusschen wordt het beleg van Seo d'Urgel mst kracht voortgezet. Martinez Campos is reeds meester van een der naburige hoogtenvanwaar hij met zijn geschut de sterkten, die nog in handen der Carlisten zijnkan bestrijken. Het belegeringsgeschutdat hem over Fransch grondgebied zou worden toegezonden is Zaterdag aangekomenevenals een andere bezending, die door het binnenland zelve is geëxpedieerdniette genstaande de vele pogingen der Carlisten om zich daarvan meester te maken, zoodat de belegeraars nu met kracht tegen de Carlisten kunnen optreden en het wel te voorzien is, dat het voornaamste bolwerk der opstandelingen in Catalonië weldra in handen der regeeringstroepen zal vallenwaardoor de verdere ver volgingen met des te meer hoop op goed succes kunnen worden voortgezet. Van de zeezijde duurt de strijd eveneens voortdaar de vloot en de Cantabrische wate ren het bombardement van de op de kust aldaar gele gen Carlistische plaatsen onverspoosd vervolgt. In dien stand van zaken is het niet onmogelijk dat de onder werping nog in dit jaar, een goed eind vordert, zoo zij niet geheel tot stand kome. Graanmarkten enz. Botterdam, 2 Augustus. Tarwe met ruimen aanvoer 25 cent lager; oude rogge 25 cent lager, nieuwe dito f 7.50 a 8nieuwe wintergerst 5.50 a f6.50; nieuwe zomer dito 8.25 a f 6; erwten ƒ9.50 a 10.50; nieuwe Schokkers 9.50 a /linieuw koolzaad 12 overigens onveranderd. Amsterdam, 2 Augustus. Raapolie op zes weken /36J Lijnolie ƒ28}. Amsterdam, 2 Augustus. Nederland. Certific. Werkelijke schuld. 2* pet. dito dito dito 3 dito dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij 4* dito exploitatie Ned. Staatssp. Loten stad Botterdam. .3 dito dito Amsterdam. 3 België. Certificaten bij Bothschild 2* pet. Frankrijk. Inschrijvingen3 dito 5 Rusland. Obligation 1798/1816 5 Certific. Inscr. 5e serie. 5 Oblig. Hope C°. 1855 6e serie 5 dito 1000 18645 dito L. 100 1872 5 dito L. 100 1873 5 Loten 1864. 5 Loten 18665 0blig.Hope&C°.Leeningl860 4* pet. Certific. dito4 Inscript.Stieglitz &C°. 2e a 4 L. 4 Obbgatiën 186769 4 Certificaten6 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 f Oblig. dito4* pet. dito dito4 Aand. Kiew-Brest 5 dito Baltisohe spoorweg 3 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 pet. dito dito Jelez-Griasi. 5 dito dito Jelez Orel dito dito Charkow Azow Polen. Schatkistobligatiën Aand. Warschau-Bromberg dito dito Weenen. Oostenrijk. Oblig.metal.in zilver Jan./Juli. dito dito April/Oct. dito in papier Mei/Nov. dit dito Febr./Aug. Aand. Nation, bank Loten 1860 dito 1864 Hongarije. Schatkistbiljetten 6 pet. Oblig. Theiss spoorweg 5 Italië. Certific. Amsterdam 5 T Oblig. Z.-ïtal. spoorweg 3 f Spanje. Obligatiën Buitenl 3 pet. dito Binnenlandsche 3 Portugal. Obligatiën3 Turkije. Inschrijving Alg. schuld5 Obligatiën 1869 6 f Egypte. Obl. 1868 7 pet. dito 1873 7 Amerika. Obl. Vereenigde Staten 1904 5 dito dito dito 1882 6 dito dito dito 1885 6 Illin. Cert. Amsterdam - 5 pet. 5 r> 4 4 5 5 5 5 5 3 5 63-iV 75* 100* 101* 82 l 93 91} 1021 94 102 101* 102 388} 390 95} 81 84* 261 89* 163 137 100* 242 100* 99} pet. 142 65* 65* 62* 63f 992 606 146* 67 102* 19* 51* 40 131 81* 75* 1011 85*

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 3