HIDDELBURGSCHE COURANT BIJVOEGSEL Middelburg 29 Juli. VAN DE van Vrijdag 30 Juli 1875, N° 179. De N. Rotterdamsche courant en de Arnhemsche cou rant zijn het daarover eens dat het ontwerp tot wijzi ging der kiestabel, zooals het nu in de kamer komt, geen wet worden kandewijl door de nieuwe indeeling der kiesdistricten een aantal kiezers die in Juni pas gestemd hebben, opnieuw tot de uitoefening van het kiesrecht zouden geroepen worden. Dat is onwettig en irrationeel tevens. De H. R. Ct. had daarom twee middelen voorgesteld öf uitstel van de aanvulling der kameróf ontbinding. Met geen dier twee middelen kan de Arnh. Ct. zich vereenigen. Met uitstel nietomdat het ontwerpeen maal aan de orde gesteld en door de commissie van rapporteurs voor beraadslaging rijp verklaard, niet weder van de agenda kan worden afgenomen. Met ontbinding niet, omdar het land, pas een weinig tot kalmte gekomendoor dit geweldig middel opnieuw aan al de hartstochten en intriges eener algemeene ver kiezing zou worden prijsgegeven. De Arnh. Ct. zou daarom willen dat de kamer in het wetsontwerp eene ingrijpende wijziging bracht en terugkeerde tot het eerste stelsel van 1848dat der enkelvoudige kiesdis tricten, waardoor tevens de overheersching der stede lijke gemeenten d )or het platteland of omgekeerd, waarover nu zoo dikwijls geklaagd wordtzou ophouden. Hiermede is weder de N. R. Ct. het niet eensdewijl dan toch de ontbinding met al haar hartstochten en intriges voor de deur blijft staan en ook omdat zij het in het algemeen belang meer dan bedenkelijk acht, een geheel nieuw stelsel van kiesdistricten zoo even bij amendement aan te nemen. De N. R. Ct. hoopt daarom dat de regeering alsnog van haar gewaagd spel afzien en op de behandeling van het wetsontwerp niet aandringen zal. Mocht dit echter het geval niet wezen, dan raadt zij de kamer om deze zaakdie alleen voor een ongeduldig partij belang spoedvereischend is en waarbij zulke ernstige en teedere vragen betrokken zijn over te laten aan de volksvertegenwoordiging die in September zal op treden. In de Staats-courant van heden is opgenomen een algemeene numerieke staat van de sterkte van den eersten ban der dienstdoende schutterijen op den 1™ Januari 1875 en de indeeling van de dienstdoende schutterij in iedere gemeente. Blijkens dezen staat was de sterkte van den eersten ban der dienstdoende schutterijenmet inbegrip van de reserve, op 1 Januari jl. die der eerste categorie25,921 man- tweede 16,198 Te zamen 42,119 man. Van dit getal manschappen hebben 10,063 derhalve nagenoeg j van het geheelvroeger hetzij als onder officier of korporaalhetzij als gewooon soldaat of mi licien, bij het leger gediend. Op 1 Januari 1874 bedroeg de sterkte van den eer sten ban der dienstdoende schutterijenvolgens den staat Agevoegd bij het rapport van 18 Augustus van dat jaarn°. 166 die der eerste categorie25,197 man tweede 16,291 Te zamen 41,488 man. Het totaal van de sterkte van den eersten ban in Zeeland op 1 Januari 1875 bedraagt teGoes 222, Middelburg 290, Vlissingen 177 en Zierikzee 205 schutters. Da. rvan hebben vroeger bij het leger ge diend: uit Goes 21, uit Middelburg 156, uit Vlissingen 24 en uit Zierikzee 54. Z. M. de koning wordt omstreeks half Augustus uit Zwitserland terugverwacht. Blijkens eene circulaire van den commissaris des konings in Zuid-Holland aan de burgemeesters en schoolopzieners in die provincie heeft de minister van binnenlandsche zaken bij zijne gisteren door ons ver melde circulaire ook medegedeeld datnaar 's ministers meening, ambtenaren van het uitvoerend gezag zich van aanbeveling of bestrijding van candidaten in de verkiezingen behooren te onthouden, onverschillig of zij daarbij al of niet van hunnen titel gebruik maken. Door een aandeelhouder in de stoomvaartmaatschappij Java wordt in de Arnhemsche courant geprotesteerd tegen de in het oog loopende verschillende behandeling die de stoomschepen van genoemde Maatschappij van de bevoegde autoriteiten te Nieuwediep ondervinden, vergeleken met de schepen der maatschappij Nederland. Hij raadt de directie der maatschappij Java aan om, indien hierin op hare herhaalde klachten geen verande ring komen mocht, zich tot de tweede kamer te wenden. Het stoomschip Marquis of Lome is in den nieuwen Rotterdamsehen waterweg in den ochtend van 27™ dezer binnenkomende aan den grond gestoomd en met het volgende hoogwater niet vlot kunnen komen. Na gelicht te hebben is het schip des avonds vlot gekomen, doch later binnen het kanaal weder aan den grond gestoomd. Na opnieuw vlot gekomen te zijn, is het verder opgestoomd. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Verlof verleend aan J. H. L. de Haas, kunstschilder te Brussel, tot het aannemen van het officierskruis der Kroonorde van Italië en van het rid derkruis der orde van Frans Joseph, hem respectieve lijk door Z. M. den koning van Italië en door Z. M. den keizer van Oostenrijk geschonken. Marine en leger. Bij besc nikking van den minister van marine, van den 26™ dezer is aan den machinist le klasse in het vaste korps H. Prins toegekend de gouden medaille voor vijftig jaren eerlijken en trouwen militaire dienst. De luitenants ter zee 2e klasse M. C. van Doorn en W. M. E. Bervoets, laatst behoord hebbende tot-het eskader in Oost-Indiëen van daar den 21™ dezer in Nederland teruggekenrdworden met dien datum op nonactiviteit gesteld. De officier van gezondheid 2e klasse G. P. J. Theunissen, behoorende tot de rol van Zr. M8. wacht schip te Willemsoord en laatst gedetacheerd geweest aan boord van de stoomkannonneerboot Ever, wordt met den laatsten dezer op nonactiviteit gesteld. Gemengde berichten. Het Vaderland meldt dat in de kazerne te 'louda met 1 Juli de N. Rott. courantdie ten halve door de sergeant-majoors betaald werd, op hooger last vervan gen is door het Haagsche Dagblad. In de bureaux van het ministerie van binnenl. zaken is het Nieuws van den Dag, naar dit blad zelf mededeelt, verboden. Het feest dat door den lord-mayor van Londen aan de hoofden van gemeentebesturen in de voornaamste steden van Europa wordt aangeboden, is op grootsche leest geschoeid4000 uitnoodigingen zijn gedaan voor het bal en 8000 voor het avondfeest dat in Mansion- house zal plaats hebben, terwijl aan het diner zoo veel gasten genoodigd zijn als de kolossale ruimte toe laat. De uitnoodigingen zijn o. a. aangenomen door de prefecten van de Seine, van CalaisBordeaux en Boulogne; door de burgemeesters van AmsterdamBrusselChris- tiania, Florence, Genève, Livorno, Lissabon, Oporto, Quebeck, Rome en Turijn. Het feest wordt voornamelijk gegeven ter eere van den prefect der Seineals eene contra-beleefdheid voor de luisterrijke ontvangst, die de lord-mayor te Parijs genoten heeft bij gelegengeid van de opening der groote opera aldaar. Waarschijnlijk is dit de reden, ofschoon het een tamelijk kleingeestige iswaarom alle Duit- sche burgemeesters voor de uitnoodiging bedankt hebben. Tabard-Inu,een der eerwaardigste overblijfselen van het oude Londen, zal eerlang ouder de verwoestende kracht van den moker vallen. In zijne Inleiding tot de beroemde Canterbury-Tales die omstreeks het jaar 1400 geschreven werd, laat de dichter Chaucer zijn reisgezelschap reeds in Tabard-Inn bijeenkomen. Het oude gebouw brandde in 1676 gedeeltelijk af, werd echter weder opgebouwd en droeg tot heden denzelfden klassiek geworden naam. Reeds meermalen is in Pruisen het denkbeeld besproken om de staatsloterij af te schaffen, doch nog onlangs heeft de regeering weder verklaarddaar toe niet te kunnen overgaan omdat zij de daaruit voortvloeiende inkomsten niet kan missen. De Pruisi sche regeering ziet er dus evenmin bezwaar in als de Nederlandsche om op den speellust der ingezetenen te speculeeren. In den laatsten tijd was zelfs het plan ter sprake gekomen om de Pruisische staatsloterij in een rijksloterij te veranderen, doch dit denkbeeld moet thans in de regeeringskringen zijn opgegeven. Ook uit Praag komen berichten omtrent hevige wolkbreuken in Hongarije, die aldaar uitgebreide over stroomingen hebben veroorzaakt. Op sommige plaatsen werden de militairen tot het verleenen van hulp ge- lcommandeerd. Op het eiland Wight is in 77jarigen leeftijd over leden Sir Charles Locockdie aan koningin Victoria bij de geboorte van al hare negen kinderen verloskun dige hulp bewezen heeft. In de Court Circularwelk blad onder persoonlijk toezieht der koningin wordt-uit- gegeven, wordt van hem het volgende gezegd: „Zijne- kennis en degelijkheid als geneesheer werden door de koningin op hoogen prijs gesteld, terwijl zijn innemend karakter hem tot een dierbaar en hooggeacht vriend der geheele koninklijke familie maakte." Zaterdag jl. is de internationale tentoonstelling van aardrijkskunde te Parijs door verscheidene voor name personen bezocht geworden, en met meer belang stelling dan bij de meeste andere sectiën vertoefden zij in die van Nederland. Reeds te 10 uren kwam de Ocstenrijksche aartshertog Albrecht en gevolg die uit drukkelijk verlangde eene kaart van Sumatra en <vooral van het noordelijk gedeelte daarvan te zien. Een daar aanwezig Nederlander moest hem een en ander uitleg gen, waaromtrent hij goed op de hoogte scheen te zijn. Hij roemde daarbij zeer de volharding en de wijze politiek der Hollanders in de Atchinecsche zakenen uitte als zijne meening dat Noord-Sumatra een aanzien lijken bloei te gemoet gaat. Later kwam de Russische gezant te Parijs, graaf Orloff, in de Nederlandsehe afdeeling, en heeft zich, tot in de minste bijzonderheden toe, van alles doen onderrichten. i v Te 2 uren kwam de sultan van Zanzibar, met groot gevolg, in nationaal costuumhij deed echter niet veel meer dan eene vrij vlugge wandeling door de verschil lende zalen. Hij stelde echter blijkbaar-belang in bet Arabische werk van Edrisi, door prof. de Goeje, en hij heeft er zelfs hardop in staan lezen. Toen hij reeds uit de zaal was, kwam een der hem begeleidende heeren terug, om namens den sultan te vragen,' of bij een exemplaar van dat werk kon bekomen. t)e heer Ver steeg, de Nederlandsche commissaris, bood er hem een aan, hetwelk met veel plichtplegingen werd aangenomen. UL---L f-'f i: i-j li Verkooplngen en aanbestedingen. Door het b stuur van het waterschap de vëreenigde polders van Ossenisse is gisteren (Woensdag) aldaar in twee perceelen aanbesteedhet doen van verschillende werken en leverantiënten dienste van de waterkeering van genoemde polderswaarvan het perceel zinkwerk enz. is aangenomen door den heer D. Tholenste Neuzen, voor f 6835; en het perceel steenglooiing enz. door den heer P. J. van de Remortel, te Hontenisse, voor f 22,768. Thermometerstand. 28 Juli's av. 11 u. 63 gr. 29 'smorg. 7 u. 63 gr. 's midd. 1 u. 76gr. 's av.6 u. 74gr. Gemeenteraad van Zierikzee. Zitting van 28 Juli. Afwezig de heeren Fokker, Schneiders van Greyffens werth en Schuurbeque Boeije. Wordt o. a. besloten. 1° aan den heer F. W. N. Httgenholtz remissie van hoofdelijken omslag te verleenen voor 9 maanden wegens vertrek naar elders; 2° afwijzend te beschikken op een adres van de wede. Verhage om remissie van hoofdelijken omslag. Tot lid der plaatselijke school-commissie wordt be noemd de heer J. H. C. Heij3e met 6 stemmèn. De school-commissie had aanbevolen de heeren J. Mulder en J. Mulock Houwer. Op het verzoekschrift van mejuffrouw D. E. van de Velde tot verhooging harer jaarwedde als hulponder wijzeres aan de meisjesschool wordt besloten, op voor stel van burgemeester en wethouders, overeenkomstig het advies der plaatselijke schod-commissie, die jaar wedde met 100 te verhoogen. Aan mejuffrouw A. H. van de Velde, hoofdonderwij zeres, en mejuffrouw J. E. van der Velde, hulponder- wijzeres aan de openb re meisjesschool, wordt op haar verzoek eervol ontslag verleend, behoudens aanspraak op pensioen. Overeenkomstig het advies der commissie ad koe wordt goedgekeurd de rekening van het burger wees huis in ontvang op f 11,013.03 j, in uitgaaf 10,171.53, goed slot 911.50 j. Door den heer Moolenburgh wordt namens de com missie ad koe rapport uitgebracht nopens de eindreke- ningen der bank van leening, adviseerende tot goedkeuring der rekeningen. Uit die rekeningen blijkt dat het nadeel hetwelk de gemeente door de handelingen van den boekhouder lijdt is berekend plus minus 10,000 te bedragen. Dit aanzienlijk nadeel heeft de commissie aanleiding gegeven om de oorzaken van dat tekort op te sporen en advies uit te brengen over de vraag rvie voor dat tekort aansprakelijk is te stellen. De juiste oorzaak van

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 5