f dig de regeering dat zij opzettelijk of zonder opzet de moordenaars in en- buiten het lagerhuis in de hand werkt, teneinde den tegenwoordigen schandelijken toe stand te doen voortduren. De menschelijkheid eischt dat verrotte schepen gesloopt of behoorlijk hersteld worden; dat schepen niet meer overladen, dat ladin gen van graan niet meer eenvoudig in de schepen ge stort worden, waardoor het leven der opvarenden in het grootste gevaar gebracht wordt. Ock ladingen op het dek moeten voor goed verboden worden. Het wets ontwerp voorziet in geen dezer gevallen en bedreigt alleen zwaardere straffen tegen diegenen onzer mede burgers, die uit ^ripoede tot het zeemans beroep gedwon gen worden. Mijn doel- is de schurken te ontmaskeren, welke in het lagerhuis de veel talrijker maar niet erger schurken vertegenwoordigendie zich daarbuiten be vinden en in naam der menschheid eisch ik dat het wetsontwerp dadelijk in behandeling genomen worde, dewjjl anders, na afdoening van het wetsontwerp be treffende de pacht-overeenkpmsteneen groot aantal vertegenwoordigers van plattelands-districten zich dade lijk uit "Londen verwijderen zullen, die als éen man de goede zaak der rechtvaardigheid, der menschelijkheid en der barmhartigheid ondersteunen zouden. In den naam van den God aller gerechtigheid en barmhartig heid protesteer ik daarom tegen alle verder uitstel. Ik verlang dat het wetsontwerp' dadelijk in behandeling genomen worde en indien zulks niet geschiedt dan kome het bloed van allen die in den aanstaanden winter het leven verliezen zullen door oorzaken, die mén had kunnen voorkomenop het hoofd van den eersten minister en zijne medeplichtigen. Ik roep tegen hen en de anderen het woord" Gods aan, die gezegij heeft„Gij zult de weduwen of het vaderloóze kind niet verdrukken. "Wanneer gij hen echter verdrukt en ik word dóór hen aangeroependan zal ik hun ge schrei verhooren en mijn toorn zal ontbranden en ik zal u rechten met het zwaard en uwe vrouwen zullen weduwenuwe kinderen vaderloos worden." Hoeveel zwaarder zal echter Gods toorn op hen drukkendie ongelukkige vrouwen en kinderen in dien rampzaligen toestand brengen en hunne onschuldige medeburgers aan eenen geweldigenverschrikkelijken dood prijs geven." Is het niet alsof men een der woeste puriteinen van weleereen tijdgenoot van John Knox of Olivier Crom well tegen dè raadgevers van Maria Stuart of Karei I den God der heirscharen hoort aanroepen Het Engelsche volk heeft die mannelijke stem ver nomen, die door den muur van formaliteiten en ante cedenten heenbrak en het heeft, als altijd, er een weerklank on doen hooren. In alle deelen van het land worden meetings gehouden om de eischen van Plimsoll te ondersteunen. Disraeli, die een te scherp zinnig staatsman is om de te'ekenén des tijds te mis kennen, zal aan dien stroom moeten toegeven, hij zal gelijk hij vroeger met de ^e/om-bewóging gedaan heeft, trachten den volkswil te leiden èn er zich door laten dragen. In elk géval isdoor de hevigheid van Plim soll, de hervórming der scheepvaartwetten een dier nationale eischen gewordenwelke een minister vervul len moet, op straffe van zich op een gewissen val te moeten voorbereiden. Een valseli sensatie-bericlit. Zaterdag avond bevatten sommige Berjijnsche bladen een telegram uit de badplaats Landeck, alwaar zich tegenwoordig de Duitsche kroonprins beyipdt, volgens hetwelk djen dag aldaar verscheidene arrestaties hadden pla,ata gehaddie in verband stonden met een aanslag tegen het leven van den kroonprins. De Volks-Zeitung ontving Zondag over die aangelegen- beid de volgende telegrafische mededecling uit Landeck „De arrestatie van graaf Dzembek en zijne echtge noote benevens van een dienstmeisje heeft in ons anders zoo rustig badplaatsje een gropte agitatie verwekt. Terstond werden de meest uitëenlpopende geruchten, omtrent de oorzaken der arrestaties verspreid. Ziehier wat hier algemeen van mond t;ot mond wordt medege deeld. Graaf Dzembek uit Siemanice bij Opatow, kreits Kempten, een fanatieke Pooi, die tot declericaiepartij behoort, moet het hoofd eener samenzweering tegen het leven van den Duitschen kroonprins wezen en, naar be wezen iseen aanzienlijke som voor diens vermoording hebben uitgeloofd. Hij is daarom aangeklaagd wegens hoogverraad., en majesteitschennis. De arrestatie heeft plaats gehad op verzoek van dén officier van justitie te Breslau, die zich tot dat einde tot zijn collega te Glatz heeft gewendde arrestatie zelve werd uitgevoerd door, den referendaris Richter bijgestaan door twee gen darmes. Uit de omstandigheid, dat de graaf eerst in dep vorigen nacht ajhier was aangekomenterwijl reeds vrijen loop van den voormiddag de commisrie ter arres tatie uit het op een afstand van 4 mijlen gelegen Glatz alhier tegenwoordig was blijkt weldat men het spoor van den graaf nauwkeurig heeft gevolgd. Naar men verzekert moet de vertegenwoordiger van het openbaar ministerie nog meer bevelschriften tot arrestaties in zijn zak hebben en zal deze zaak een belangrijken omvang aannemen." De Voiks-Zeitung liet op dit bericht de opmerking volgen, dat zij tot nogtoe aan de geheele zaak weinig geloof schonk. Wat een verstandig menseh door een aanslag op het leven van den Duitschen kroonprins wil bereiken kon het blad niet begrijpencn nog onverstan. diger vond het om daarvoor hooge geldsommen uit te loven. Dit laatste kon hoogstens het werk van een gek of van een agent provocateur wezen. Intusschen be hield de Volks-Zeitung zich ieder nader oordeel voor, doch was zeer geneigd om op grond van vroegere erva ringen te gelooven dat .een nader onderzoek haar twij fel zou bevestigen. at in de Volks-Zeitung gedrukt de telegram: let in een Berlijnsch blad voor- andeck, dat aldaar een graaf Dzembeck is gearresteerd onder beschuldiging van plannen tot een aanslag op het leven van den Duitschen Ternauwernood was of zij ontving het vo „Breslau 26 Juli. komende bericht uit kroonprins, blijkt volg misleiding te zijn ns ingewonnen berichten eene r is een gerechtelijk onderzoek ingesteld naar den versjreider van het bericht." Eindelijk kwam toen hok dit was afgedrukt nog het volgende telegram „Landeck 26 Juli. Ite uit Glatz alhier aangekomen referendaris Richter, de zich voor een gedelegeerde van den officier van jjstitie uitgaf en in Landeck arrestaties wilde doen laats hebben lijdt aan krank, zinnigheidheeft alls verzonnen en is zelf in verzekerde bewahing gebracht Ziedaar een nieuwe bijdrage tot de vele gevallen waardoor de wereld sonjijds zonder reden in spanning en onrust wordt gebrast. Hoevele hartstochten zijn vooral in Duitschland wé er opgewekt geweest door de eerste onjuiste berichte1 omtrent het gebeurde, en hoe wenschelijk is het j dat de bladen steeds met de grootste omzichtigheid tetverk gaan bij de vermelding van dergelijke onrustbarépe tijdingen. Cemcn de berichten. In eene verzameling an wapenen te Weimar be: vindt zich ook een oude abel, aan een invalide toebe hoord hebbende en uit qi grooten vrijheidsoorlog in 1813 afkomstig. Toen nSn dezer dagen de sabel uit trok om die schoon te mj^en, kwam er uit descheede een oud, geel geworden tuk papier vallen, dat zeker sedert meer dan zestig j: en daarin verborgen was ge weest. Het was met blo 1 bevlekt en aan beide zijden er van waren met eene lake duidelijke hand, de vol gende woorden met bloed ;eschreven, waarvan de letters nog slechts ten deele uijewischt of onleesbaar waren geworden „Ik sterf, mijne han beeft. Ik heb niets meer te verliezen dan mijn levijï en mijn sabelmoge mijne liefde tot mijn vaderlail overgaan op hem die deze sabel erft; ik sterf, nar ons is de zege. Leve de vrijheid. Vaarwel! vaaAel! vaarwel! v. Kirsing." Aan de keerzijde van let papier staat geschreven: „Anno 1813 den 19en October ben ik door een Fran - schen kogel in de zijde getroffen en gevallen. Mijn sabel aan de vrijheidv. Kirsing.'' Men heeft alle moeite gedaan om de bloedverwanten van dezen strijder voijï zijn vaderland op te sporen, voor wie dit vergeten blad papier zeker, van groote waarde zou zijn, doch tot dusverre te vergeefs. De groothertog van Weimar is naar Ostende ver trokken om eene badkuur te gebruiken. De erfprins bevindt zich met zijne gemalin te Blankenberghe. Den 23en dezer heeft in de Middellandsche zee, tegenover Nizza eene aanzeiling plaats gehad tusschen twee schepen van het l'ranscho gepantserde oefenings eskader. Het eene schip, de Forfait, lag juist in de wending ten einde zijn post in te nemen op den linker vleugel van het eskader toen de Jeanne d'Are met volle kracht kwam aanstoomen en met zijn ram de For fait in de zijde liep. Laatstgenoemd schip zonk bin nen weinige minuten. Aan boord van de beide schepen bleef de hoogst mogelijke orde heerschen. De geheele bemanning van de Forfait is dan ook gered en zelfs is niemand gewond. De kommandant bleet tot het laatste oogenblik op de brug van het zinkende schip zijne bevelen geven, tot dat de laatste man in de van alle schepen van het eskader ter redding toegesnelde sloepen was opgeno men: toen eerst dacht hij aan eigen veiligheid. Wei nige sekonden later verdween zijn schip in de diepte. In Beieren schijnen ook lieden die niet schrijven kunnen het kiesrecht, althans bij de verkiezingen voor den eersten trap, te bezitten. De Kolnische Zeitung meldt althans dat in liet 66e kiesdistrict 96 liberale en 309 „patriotische" (d. i. ultramontaanscbe) stemmen werden uitgebracht en dat het stembureau, van 207 der laatstgenoemde kiezers,op hun stembiljet de ondertee- kening, welke uit een kruisje bestond, moest legali- seeren. jauMafrmchtm, Graanmarkten enx. Goes, 27 Juni. De aanvoer van tarwe was heden zeer matig daar het schoone weder de boeren aan den oogst houdt. In navolging van Rotterdam werd 10 a 20 cent hooger betaald, en ruimde de aanvoer daarvan langzaam op. Van nieuwe wintergerst waren eenige partijen ter markt, die, wat kleur en droogte betreft, wel iets te wenschen overlieten. Naar quali- teit werden dezelve van 6 tot 6.25 per hectoliter verkocht. De wintergerst ligt bijna alle afgesneden en is met het snijden van rogge en tarwe en het pikken van erwten een begin gemaakt. Aanstaande week verwacht men een ruimer aanvoer van nieuwe wintergerst en nullen enkele partijtjes nieuwe erwten en rogge ter veil zijn. Amsterdam, 28 Juli. Raapolie op zes weken /36J. Lijnolie 28$.- Pr{|z«n van Eflcicten. Amsterdam, 28 Juli. Nederland. Certific. Werkelijke schuld. 2$ pet. 63J dito dito dito 3 75 dito -dito dito 4 99J Aand. Handelmaatschappij 4$ 100 dito exploitatie Ned.Staats-p. 82$ Loten stad Rotterdam. 3 f 93$ dito dito Amsterdam. 3 9l| België. Certificaten bij Rothschild 2$ pet. Frankrijk. Inschrijvingen. 3 dito 5 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 102$ Certific. Inscr. 5e serie. 5 82| Obüg. Hope C°. 1855 6® serie 5 934 dito 1000 1864.5 102 dito L. 100 1872 5 101$ dito L. 100 1873 5 101$ Loten 18645 f 377 Loten 18665 384 Oblig.Hope&C°.Leeningl860 4$ pet. 95$ Certific. dito 4 79^ Inscript.Stieglitz&C°.2ea4L. 4 80$ Obl gatiën 1867—69 4 84f| Certificaten6 54J Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 f 262 Oblig. dito4$ pet. 89 dito dito4 Aand. Kiew-Brest 5 162 dito Baltische spoorweg 3 Oblig. spoorweg Poti-Tifiis 5 pet. dito dito Jelez-Griasi. 5 243 dito dito Jelez Orel 5 pet. 101 dito dito Charkow Azow .5 Polen. Schatkistobligatiën4 82| Aand. Warschau-Bromberg 4 65$ dito dito Weenen. 5 156 Oostenrijk. Oblig.metal.in zilver Jan./Juli. 5 pet. 654 dito dito April/Oct. 5 65$ dito in papier Mei/Nov. 5 624 dit dito Febr./Aug. 5 62$ Aapd. Nation, bank 3 j 993 Loten 18605 6074 dito 1864146 Hongarije. Schatkistbiljetten 6 pet. Oblig. Theiss spoorweg 5 74$ Italië. Certific. Amsterdam 5 Oblig. Z.-Ital. spoorweg 3 f 1024 Spanje. Obligatiën Buitenl 3 pet. 20^ dito Binnenlandsche 3 18$ Portugal. Obligatiën3 51 Turkije. Inschrijving Alg. schuld5 39$ Obligation 1869 6 128 Egypte. Obl. 1868 7 pet, 81 dito 1873 7 75 J Amerika. Obl. Vereenigde Staten 1904 5 dito dito dito 1882- 6 dito dito dito 1885 6 101$ Illin. Cert. Amsterdam 87$ Oblig. Illinois Redemtion. 6 Oblig. Central Pacific 6 87 Certific. Chic. N. W. 7 45^ Oblig. Madison Ext. 7 754 dito Winona-St. Peter 7 72 dito N. W. Union. 7 70$ dito Union Pac. Hoofdl. .6 87$ Obl. St. Paul Pac. Spw. l®sec. 7 41| dito dito dito 2'sec. 7 19 Brazilië. Obl. 1863 44 dito 1865 5 97$ Prtyzen wan coupons. Amsterdam, 28 Juli. Metall. f 22.20; dito zilver f 22.60; Div. Eng. per 11.77$; Eng. Portugal per£ 11.80: Amerikaansche dollars (in goud) f 2.41. Amsterdam 27 Juli. Metall. 22.20dito zilver 22.60: Div. Eng. per 11.774; Eng. Russen per 11.774; Eng. Portugal per f 11.85; Frans. 46.90Belg. 46.90; Pruis, ƒ57.90; Hamb. Russen/ Russen in Z. IL f 32 j; Poolsche per fl. Ameri kaansche dollars 2.41papier ƒ2.06. gedrukt bij de gebroeders abrahams te, middelburg.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 6