MIDDELBUMSCHE COURANT BUITENLAND. Plimsoll's manifest. 3BIJ"V OEGSEL van Donderdag 29 Juli 1875.. N° 178. Middelburg 28 Juli. Het bedrag der gedane collecte ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewa- penden dienst in de Nederlanden in het le district van de provincie Zeeland is als volgt: 1874. Middelburg146.124 Ylissingen Veere Aagtekerke Arnemuiden Biggekerke Domburg Grijpskerke Koudekerke Melis- en Mariekerke Nieuw- en Sint Joosland Oostkapelle Oost- en West-Souburg. Ritthem Serooskerke Sint Laurens Vrouwepolder Westkapelle Zoutelande 22.77 5.03 9.654 8.90 3.684 6.70 7.01 23.832 6.40 9.59 20.10| 11.82 3.12 15.84 8.30 13.054 5.844 5.08 1875. 171.361 20.124 3.764 7.67 6.68 4.29 3.844 9.484 25.07 5.424 7.48 18.124 10.93 6.21 10.11 5.90 14.16 6.05 5.— daar een hun minder aangename candidaat zegevieren. Gering is eene nederlaag bij de stembus, vergeleken bij handhaving van zelfstandigheid. Hunne kracht moeten zij putten uit zich zeiven: niet uit eene spaar zaam toegemeten welwillendheid van anderen. Over wegingen van utilitairen aard moeten achterstaan bij overwegingen van eigen waarde. Zoo dit voortaan niet geschiedtvreest dr. N.dat voortaan zeer vele katholieken nog liever met de liberalen zullen mede gaan dan zich een Calvinist te laten welgevallen. Om een gewenschte eenheid onder ie Roomsch-katholieke stemgerechtigden te verkrijgen ?ou dr. N. de algemeene leiding willen hebben toevertrouwd aan een comité, om de twee .jaren gekozen op eene meeting, waartoe gedelegeerden van kiezersvereen.gingen en andere R.-K. vereenigingenjournalistenEi-K. kamerleden en ka tholieken van naam, die niet t«t eene of andere dezer categoriën behoorden, zouden uitgenoodigd worden. Dergelijk comité zou kunnen handelen en spreken namens de katholieke stemgerechtigdenietswaartoe noch eenig dagbladnoch eenig bijzonder persoon recht en mandaat bezit. f 332.864 341.684 Als commissaris der Nederlandsche handelmaat schappij is door de te Amsterdam gevestigde stem gerechtigde deelhebbers herkozende heer J. van Eik. Tot commissaris-plaatsvervanger werd gekozenmf. M. H. 's Jacob. De commissaris des konings in Zeeland maakt in het heden uitgegeven provinciaal blad n° 62 bekend, dat, tengevolge van het werk tot verbetering van de voormalige marinesluis te Vlissingen, de voormalige marinehaven aldaar na 31 Juli a. voor de scheepvaart gesloten zal zijn. De heer dr. W. J. F. Nuyens heeft in het blad de „Nieuwe Noord-Hollander" een brief gericht tot de katho lieke kiesvereeniging te Rotterdamwaarvan wij een overzicht ontleenen aan de Haarlemsche courant. Nu de verkiezingen voorbij zijn schrijft dr. Nuyens, met genoegen te zien, dat vele katholieken het met hem eens zijn euofschoon volstrekt geene liberalisten, toch niet willen medegaan met de Calvinisten der XIXe eeuw. D"-. N. blijft als katholiek het politico-religieus stelsel van het liberalisme veroordeelen, omdat hij encycliek en syllabus aanneemt. Maar hij blijft ook getrouw aan zijnen weerzin tegen de „naneven van Calvyn." Hij is anti-revolutionair, maar ook anti-Cal vinistisch dit moet ieder Katholiek zijn. Onder den „Calvinistischen geest" verstaat hij een vorm van het protestantisme, die zich het sterkst heeft geopenbaard in de Calvinisten der XVI® eeuw, die zich thans nog openbaart in de opinie en in den geest van Groen van Prinsterer. Dr. N. kan niet ontrouw worden aan zijne geheele beschouwing onzer historie. De anti-revolutio naire partij, in zoover zij Calvynsch is, heeft hare traditiëndie haar ten allen tijde anti papistisch zullen maken. De katholieken van Nederland hebben hunne traditiëndie hen ten allen tijde anti-Calvinistisch zul len maken. Evenmin als met de liberale partij kunn n zij zich verbinden met de orthodox gereformeerde partij. Zij kunnen zich alléén vereenigen met die anti-revolu tionairen, die geene Calvinisten zijn. D'. N. wil de katholieken thans zeltstandig zien optreden. Zij konden in 1848 de liberalen, in 1867 de conservatieven steunen, dewijl deze toen toonden, dat zij hen in hunne rechten niet wilden verkorten. Maar de liberale partij heeft zich gemetamorphoseerd (althans voor een groot gedeelte); de conservatieve partij wordt opgelost, gedeeltelijk in de liberale, ge deeltelijk in de anti-revolutionaire. Daarom moeten de katholieken nu zelfstandig optreden. Uit erkentelijk heid voor bewezen billijkheid kunnen zij mannen steu nen, die niet tot de hunnen behooren, maar alleen zoo zij het zonder inconsequentie kunnen doen. Zij moeten binnen en buiten de kamers eene centrum-partij forme ren. Al zou daardoor ook soms bij verkiezing hier of De Haagsche correspondent vin de Arnhemsche cou rant schrijft het volgende over eene zaakdie ook voor andere steden dan 's Gravenhge en voor de Neder landsche handel en nijverheid het algemeen niet van belang ontbloot is: „Onze kamer van koophandt heeft zich in den laat- sten tijd gemengd in eern zajk, waarover reeds veel gesproken en geschreven ishet toenemend gebruik van de Haagsche dames, e elders zal het ook wel bestaan, om kleedingstuken en stoffen voor kle dingstukken rechtstreeks uit hrijs te ontbieden. Men kan in geene huiskamer kome bij gezinnen waar vrouw of dochter is, of men vindt ei stapels prijscouranten en pakjes stalen van groote Pajsche winkelsLouvre, Bon-MarchéMagasins Réuni, Printempsof hoe ze meer heeten; en naar men m, oningewijde, dikwijls verzekerd heeftis de qualite der bij die winkels be stelde goederen even goed a' van de in de Haagsche winkels voorhandene, terwijl e prijs heel wat lager is en men geen bezwaar ondervidt in het terugzenden van goederen die niet bevallenmelker prijs dan terstond terug wordt overgemaakt, wrt de aflevering geschiedt alleen tegen contant geld. It deze manier van doen zeer onvoordeelig voor de Higsche winkeliers is, ligt voor de hand. Van daar belag in de couranten en in gesprekken; mij dunkt echte, wanneer al het overige gelijk staat en de prijs vu hetzelfde goed is goed- kooper bij rechtstreeksche omieding uit Parijs dan bij bestelling in de Haagsche vdkelsdan hebben niet de Haagsche winkeliersmaade Haagsche dames reden tot klagen. Kan men dan hr niet leveren voor dezelfde prijzen? Neen, zeggen de lagsche winkeliers, of al thans een woordvoerder v. hen, die eene brochure aan de zaak gewijd heeft; kunnen niet goedkooper verkoopen dan ze doen om onkosten die ze hebben, alsof NB. de kolossale Pfjsche winkels geen onkos ten hadden! Onder die kosten noemen j echter éen item, dat de Parijsche afzenders naar de Hagsche dames natuurlijk niet hebben; de Hagenaai moeten percenten op de prijzen leggen voor het mislik, dat in den Haag van •het crediet wordt gemaaktHet is waar er wordt in den Haag over het algemeeleer slecht betaald, maar waarom zouden de dames, ditij ontvangst der Parijsche pakken contant betalen, dat ik niet kunnen of willen doen bij ontvangst van het itelde goed uit de Haag sche winkels? Moet dan als de goede betaler voor den slechten boeten Want de Haagsche winkeliers bij betaling op hand zóóveel irting gaven dat de prijs met den Parijschen gelijk vam, de dames zouden waarschijnlijk den gemakkiker weg van bestelling in den Haagscben winkel voh. Het is voor dp klan ten evenals voor den winkeliieen quaestie van handel, van voordeel; vaderlandsliefcfen al dergelijke beweeg redenen staan daar buiten. „De Haagsche kamer hc daarom wijselijk naïvelijk zou ik haast schim overwogen dat er aan de zaak niets te doen I; maar ze zal den mi nister aanraden dat er op dakjes goed, voor parti culiere dames bestemd, door; grensbeambten nauw keurig zou worden toegezieiOf die raad beteekent niets, öf men bedoelt dat die rzendingen door plage rijen zullen worden tegengegiin het laatste geval is het al een zeer leelijke raa: Rechtzen. Bij bevelschrift der arrondisients-rechtbank te Goes is naar den procureur-genei bij het Provinciaal Gerechtshof in Zeeland veten Adriaan Ritmeester, oud 66 jaren, ontslagen br-ngaarderwonende te Ellewoutsdijkter zakeals de hijzijnde destijds brievengaardervan twee brik die op 9 en 10 April 1.1. ten zijnen kantore te Ellutsdijk in de brieven bus waren bezorgden ieiban een postzegel van 5 cent waren voorzien omstreeks dienzelfden tijd, die postzegels hebben afgenomen en vervangen door post zegels die reeds eenmaal hadden gediend, en alzoo eerstgenoemde postzegels hebben verduisterd. Gemeentebestuur van Middelburg. Blijkens publicatie van burgemeester en wethouders zal den 5en Augustus a. van 8 tot 4 uren alhier vee markt gehouden wordende daarop volgende veemarkt zal den 2"> September a. plaats hebben. Er valt voor ons, constitutioneele natiën, in het constitutioneele Engeland altijd wat te leeren. Daar, in de wieg en bakermat van den parlementairen regee- ringsvorm, is het parlement tot eene ware nationale kracht geworden, is het een getrouw beeld en afspie geling der natie geworden, waar men al de gebreken en eigenaardigheden van het Engelsche volk in terug vindt. Angstvallig, tot bekrompenheid toe, aan vormen gehecht gelijk de geheele natie, is ook het parlement. Maar evenals bij het volk onder de formalistische schors een warmkrachtig en werkzaam leven tiertzoo zijn ook in het parlement de stijve vormende eerwaardige formulieren van eeuwen her slechts de dunne opper vlakkige laag, die doorgebroken wordt telkens wanneer een warm, menschelijk gevoel, de kreet van een man nenhart, zich een uitweg te banen heeft. Dan staan de mannen van ceremoniën en vormen een oogenblik verbaasd te kijkenaarzelend of zij het wagen zullen het voorhoofd te fronsen; maar weldra, als hetgeen binnen de muren van het parlement gebeurd is in wijder kring bekend wordt, stijgt uit het volk een kreet, machtig en indrukwekkend als de donder die het vonnis hooren doet.„Aan die zijde is de waarheid en de gerechtigheid." En het formalisme zwijgt, zich buigend voor de standvastige waarheid dat waar de kern tot leven komen wil, de vorm moet wijkeu. Geheel op dezelfde manier is het gegaan met het van opgewondenheid en toorn bijna waanzinnig geworden parlementslid Plimsoll, den onverdroten verdediger der belangen van Engeland's zeelieden tegen hebzuchtige en gewetenlooze eigenaars van schepen, toen hij het wets ontwerp de vrucht van zijn jarenlang streven waardoor het naar zee zenden van onzeewaardige schepen voortaan onmogelijk gemaakt werd, door den minister hoorde intrekken. Men denke zich het tooneel. Een most honorable parlementslid in volle zitting van zijne plaats opstuivendezich voor den zetel van den gepoe- derden en gepruikten president van het huis plaatsende en, met gebalde vuistder regeering en zijnen medeleden van het lagerhuis het woord „schurken" in het aan gezicht werpende! De oude muren van Westminster moeten op hun grondvesten getrild hebben, de clerks, mas ters, waitersen hoe het legioen van dienaren van het lagerhuis verder moge heeten, zagen bleek van schrik, en uit den mond van ieder rechtgeaard Engelschman, die in den eerbied voor „antecedenten" grootgebracht isscheen het Shochnq over zulk een met voeten treden van alle vormen reeds gehoord te worden. Maar ook ditmaal bleef het rechtvaardig oordeel des volks niet uit. De natie voelde dat hier een mannelijk woord van verontwaardiging gesproken wasen zij lachte om den inbreuk op de vormen! De eerste minister kreeg spoedig te voelen dat de hevigheid van Plimsoll's uitval', die hij eerst als een gunstige kans beschouwd hadhem ten verderve zou zijn. Zelfs de ministerieele bladen bogen het hoofd voor den storm die, in het parlement opgekomen, de natie doortrilde. Wat Plimsoll betreft, hij heeft, om ook van zijn kant aan de vormen te voldoen, aan den president van het huis eene schriftelijke verontschuldiging inge diend voor de onbeleefde manier waarop hij het par lement bejegend heeft. Maar te gelijk legde hij ter griffie van het lagerhuis neder een manifest van den volgenden inhoud, waarin al de hevige uitdrukkingen die men zoo heeft afgekeurd, weder onveranderd Voor komen. „In den naam van God, teeken ik protest aan tegen verder uitstel in het wetsontwerp betreffende de scheep vaart. Dat ontwerp zelf is slechts een ontoereikende maatregel, maar het lagerhuis is menschlievend en zaakkundig genoeg om het tot een nuttige wet te her vormen. Op dit oogenblik varen 2654 schepen ter zee, welke het geheele klassen-register van boven naar beneden reeds doorloopen hebben en toch bezitten eige naars gezagvoerders en officieren het recht om zonder eenigen vorm van proces alle zeelieden in de gevangenis te doen zetten, die zich zonder nadenken voor zulke onzeewaardige vaartuigen verbonden hebben, doch te laat inzien dat zij slechts te kiezen hebben tusschen de gevangenis of den dood in de golven. Ik bescbul-

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 5