BUITENLAND. Een flinke burgemeester. Advertentiën. Algemeen Overzicht. i^tij flinpn. VEIRK-IEZENTC^ 2° Kamer der Staten-Generaal. de eigenaars der bewuste perceelen zeiven de tonnen aankoopen. Zonder hoofdelijke stemming werd vervolgens het verzoek van den heer Wibaut op de genoemde voor waarden ingewilligd, evenzeer als dat van den heer Polak, bijaldien laatstgenoemde althans alsnog schriftelijk ver klaart dat hij met de gestelde voorwaarden genoegen neemt. De ingekomen gemeente-rekening over 1874, bedra gende in ontvang/301,768.73J en in uitgaaf f 264,622.89, dus sluitende met een goed slot van 37,145.84$, wordt tot onderzoek en rapport gesteld in handen der financieele commissie. De zitting gaat over in eene met gesloten deuren. Na de hervatting der openbare werkzaamheden wordt voor kennisgeving aangenomen de mededeelingdat de kantonrechter alhier zich in de bekende procedure tusschen deze gemeente als gedaagde en den heer J. R. Jpronimus als eischer onbevoegd heeft verklaard om van de ingestelde vordering kennis te nemenop grond dat het verzet tegen den aanslag in de plaatselijke directe belasting op de inkomsten niet ter kennisne ming bij den burgerlijken rechter behoort, terwijl de eischer in de kosten is veroordeeld. De burgemeester is tevens gemachtigd namens de gemeente andermaal in rechten op te treden voor het geval dat de heer Jeronimus in appèl van het vonnis komen mocht. Nog wordt voor kennisgeving aangenomen de mede deeling van het proces-verbaal der opneming van de boeken en kas van den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt dat alles in orde is bevondenzijnde in kas 41,053.73$. Het tiende jaarverslag van de Vereeniging „Uit het volkvoor het volk" is ingekomen en zalonder dankbetuiging aan het bestuur, in de bibliotheek der gemeente geplaatst worden. Voorts deelt de voorzitter den uitslag mede der jong ste verkiezing van leden voor den gemeenteraad, on der bijvoeging dat al de gekozenen zich bereid hebben verklaard aan die benoeming gevolg te geven. Een en ander wordt voor kennisgeving aangenomen. Door de commissie voor de strafverordeningen is rapport uitgebracht omtrent de in hare handen gestelde nota van bedenkingen, door gedeputeerde staten inge bracht tegen sommige artikelen der nieuwe verordening van algemeene plaatselijke politie. Naar aanleiding hiervan is besloten sommige artikelen te wijzigen en anderen onveranderd te behouden. Naar aanleiding eener vraag van den heer van Hoek deed de voorzitter de toezegging, dat de nieuwe po litieverordening na gedrukt te zijngoedkoop verkrijg baar zal worden gesteld, opdat alle ingezetenen zich die kunnen verschaffen. Ten slotte gaf de voorzitter aan den heer van Berlekom op diens verzoek nog eenige inlichtinge aangaande de in den laatsten tijd v.eder herhaaldelijk voorkomende onaangename uitdampingen in de Heerengracht. Daaruit bleek dat die ontstaan tengevolge van de nu en dan noodzakelijke afsluiting van het spuiriool, in verband met onder handen zijnde werken, doch deze aangele genheid door burgemeester en wethouders niet uit het oog wordt verloren. "Verder niets meer aan de orde zijnde, wordt de zitting gesloten. Verkooplngen en aanbestedingen. Gisteren (Dinsdag heeft te Neuzen, van wege het bestuur der waterkeering van den calmiteuzen polder Nieuwe Neuzende aanbesteding plaats gehad van het bouwen van eene woning voor den waterbouwkundigen ambtenaar, met vergaderkamer voor het bestuur enz., hetwelk is aangenomen door den heer J. L. Koole, te Neuzen, voor f 4590 Thcrmometerstand. 27 Juli'sav. llu.61 gr. 28 ,amorg.7u.62gr.'smidd.lu.75gr.,sav.6u.72gr. Uit Madrid zijn weder uitstekende berichten om trent den gang van zaken op het tooneel van den oorlog ontvangen. De Carlisten moeten uit Prats de Llusanes, in Catalonie, zijn verdreven, terwijl Saballs bij eene poging om Seo d' Urgel ter hulp te.komen krachtdadig is afgeslagen. Martinez. Campos zet het beleg van die stad met de grootste energie voort. Ver der wordt gemeld, dat de divisie van Arrondo zich te Vich en die van Weyler zich te Salient bevindt. In Catalonië en Maeztrazzo zouden zich 600 Carlisten met hun aanvoerders hebben onderworpen aan de generaals wan Alfonsus. Men zou dus onderstellen dat de Car listen in Catalonië terrein verliezen, doch hoe zij daar eigenlijk huishouden blijkt uit een telegram uit San Sebastian. Daarin toch wordt gemeld, dat zij alle ouders en bloedverwanten, ja Zelfs vrienden van perso nen, die in het leger van koning Alfonsus dienen, ver drijven. Zondag zijn niet minder dan 600 personen uit Tolosa, Vergara, Onate en Azpeitia gejaagd, zoodat overal groote angst en spanning heerschten. Indien nu de regeeringsberichten volkomen geloof waardig waren, zou men meenen, dat de Carlisten zoo zij nog de macht hadden tot zoodanige handelingen, daartoe niet zouden durven overgaan uit vrees voor de toenemende macht der regeeringstroependaarvan is echter schijn noch schaduw, zoodat de positie der Carlisten waarschijnlijk niet veel achteruit is gegaan. Veeleer bestaat er kans, dat zij door dergelijke vrees wekkende maatregelen een, groot gedeelte der bevolking willen noodzaken hunne partij te kiezen en de dienst neming bij hunne troepen zullen bevorderen. Tusschen Spanje en Frankrijk schijnt tegenwoordig een goede verstandhouding te heerschen. In het Spaan- scbe ministerieele orgaan de Diario Espanol wordt althans hulde gebracht aan den goeden wil der Fransche regee ring tot bewaking der grenzen. Het blad eischt voorts dat een onderzoek zal worden ingesteld naar de inbeslagneming van zes Fransche barken door de Spaansche vloot in de wateren van Cantabrie, ten einde te constateoren of die vaartuigen koopwaren of oorlogscontrabande in Spanje brachtenen of de amb tenaren op de grenzen in strijd met hun internationale verplichtingen hebben gehandeld. De geschillen over de slechte bewaking der Franschen grenzen en de be schuldigingen dat de grensbevolking in Frankrijk, zelfs ambtenarende Carlisten steunden hebben dus een einde genomen. Het wetsontwerp op de verkiezingen van senatoren is gisteren in tweede lezing door de nationale vergade ring aangenomenwaarna zij heeft beslotendat mor gen de leden der permanente commissie zullen worden verkozen en Maandag de derde lezing van genoemd wetsontwerp zal plaats hebben. Ten aanzien van artikel 14 werd door de regeering een nieuw artikel voorgesteld om te bepalendat bijeenkomsten van gedelegeerden ter verkiezing van leden van den senaat zullen plaats hebben overeenkom stig de bepalingen der wet van 1868 op de vereenigingen, dus onder toezicht der politie, evenwel behoudens deze wijzigingende bijeenkomsten zullen mogen worden gehouden van den dag waarop de verkiezing van gede. legeerden heeft plaats gehadtot op dien waarop de uitslag der verkiezing van senatoren moet worden bekend gemaakt. De bijeenroeping van een bijeenkomst moet minstens den avond te voren geschieden door zeven kiezers met aanwijzing van den dag en het uur waarop en het lokaal waarin zij zal worden gehouden, en tevens met vermelding van de namen der candidaten die er in zullen worden voorgesteld. De gedelegeerden moeten daarenboven hun candidaat voorstellen aan den ambtenaar van het openbaar gezag die hem een bewijs zal uitreiken. Na eene discussie tusschen den heer Butfet en den heer Christophle, rapporteur der constitu- tioneele commissie, werd dit nieuwe artikel met 601 tegen 20 stemmen aangenomen en artikel 15 met 479 tegen 133 stemmen. Daarin is thans bepaald, dat aan ieder gedelegeerde uit 's rijks schatkist een schadever goeding van 1.25 frank zal worden uitbetaald voor iederen myriameter (10 kilometer) afstand. Eenigen tijd geleden is ook aan de oevers van de Saar een nieuwe Louise Lateau opgestaan. Zekere be jaarde dame in het dorp Eppelborn nl. kreeg plotseling inspiraties en begon des Vrijdags bloed te zweeten tot groote blijdschap der „geloovigen." In dichte drommen stroomden zij naar de plaats des heilsom raad in te winnen voor het heil hunner zielen of inlichtingen te vragen naar het lot van afgestorven betrekkingen. Zij brachten kinderen mede om hun de handen te doen opleggen; mannen en vrouwen knielden neder om zich den zegen te laten gevenen betaalden daarvoor rijke lijk. Deze comedie zou waarschijnlijk nog langer hebben geduurd indien niet op zekeren dag de volgende bekendmaking ware aangekondigd. „Gemeenteleden „Ter voorkoming van verdere geestelijke en lichame lijke nadeelen verzoek ik u dringend door mijne ambtelijke positie daartoe verplicht en volgens mijne gewone openhartige manier van spreken gelooft niet aan oude vrouwen, zelfs dan niet als zij voorgeven des Vrijdags bloed te zweeten en in geestverrukking te geraken, die 1000 of zelfs 3000 Thalers inkomen heb ben en in paleizen zouden kunnen wonen. Dat alles is niets dan bij geloot en waanzindie naar het krank zinnigengesticht voert. Voor zoo'n oude vrouw neer te knielen en zich den heiigen zegen te lagen geven, is beneden de waardigheid van den mensch en Gods lastering, al mogen zulke oude vrouwen van zekere zijde ook Bog zoo zeer in bescherming worden genomen* „Eppelborn, 29 Juni 1875. „De burgemeester (get.) Schivan." Tegelijkertijd werd de bloedzweetende dame in een der koele vertrekken van eene inrichting gebracht waar zij gelegenheid heeft om tot kalmte te komen en sedert dat oogenblik hebben zoowel de inspiraties als het zweeten van bloed opgehouden. Prolatum est! Van hier naar Vlissingen vertrokken het driemast schip Johanna, gezagvoerder Rossink, om te dokken. Alhier gepasseerd Zr. M». monitor Adderkom- mandant Lutèyn, naar Vlissingen. Van hier vertrokken de schroefstoomboot Nora, gezagvoerder van Hilst, met suiker naar Rotterdam. Heden vertrok van Vlissingen naar zee bestemd naar „Blijth", de Engelsche Stoomboot „Hijdra", gezagv. E. Prince in Ballast. Voorspoedig bevallen van eene Dochter J. E. BOU- MAN, geliefde echtgenoote van J. C. A. VAN DER HARST. Middelburg, 28 Juli 1875. Heden overleed op het alleronverwachtst, tot diepe droefheid van mij en mijne kinderen, na een hevig lijden van slechts twee dagen, tengevolge eener ontijdige bevalling van een dood meisje, mijne veelgeliefde echt genoote MARIA ELISABETH HOCHART, in den ouderdom van ruim 35 jaren. Zij, die de overledene van nabij gekend hebben, zullen kunnen beseffen, wat ik en mijne vier jeugdige lievelingen in haar verliezen. Driewegen, 26 Juli 1875. L. C. P. BOOGAERT. Volstrekt eenige kennisgeving aan vrienden en bekenden. Heden overleed, na kortstondig lijden, tot onze diepe droefheid, onze innig geliefde moeder Vrouwe MARIA JACOBA HENRIETTA LANTSHEER, Wed», van Mr. JOHAN WILLEM DE BRUIJN VAN MELIS- en MARIEKERKEin den ouderdom van bijna 52 jaren. Huize der Boede bij Koudekerke, W. H. DE BRUIJN. 27 Juli 1875. H. C. A. DE BRUIJN. Heden overleedtot droefheid van mij en zijne kin deren, mijn geliefde echtgenoot JOHANNIS VAN DEN HOUTE WILLEMSin den ouderdom van 71 jaren, na een lijden van bijna 5 jaren. Middelburg, C. VAN DEN HOUTE WILLEMS, 28 Juli 1875. Meertens. Voor de talrijke bewijzen van belangstelling en deel neming, ondervonden tijdens de ziekte en bij het over lijden van mijne dierbare echtgenoote, betuig ik, ook namens mijne kinderen en behuwdkinderen, mijnen hartelijken dank. Middelburg, 28 Juli 1875. W. R. BODDAERT. De COMMISSIE VAN TOEZICHT over het MID DELBAAR ONDERWIJS te Vlissingen, maakt bekenddat tot het inschrijven van Jongelingen die voor het leerjaar 18751876 als leerlingen op de Burgeravondschool wenschen te worden toege laten, gelegenheid bestaat ten huize van den Direeteur, Nieuwedijk lett. H n° 94, van af Maandag den 2en tot en met Zaterdag den I<le" Augustus 18Ï5, van des voormiddags ÏO tot des namiddags A uren, en verder dat het toelatings-examen zal gehouden worden op Dinsdag en Woensdag den Iff™ en 18en Augustus daaraanvolgende, in het lokaal der school, des avonds te 8 uren. De vereischten tot toelating zijn: genoegzame erva renheid in het lezen, schrijven en de vier hoofdregels der rekenkunde. De Commissie voornoemd, Voorzitter, J. G. HECTOR. Lid en Secretaris, F. C. STEWART SCHULTZ. De LIJST ter teekening om de candidatuur van den heer Mr. A. FOK HER aan te bevelen wordt Donderdag 29 Juli, des namiddags te 4 uren, gesloten.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 3