een onderhandsch geschrift, tot cellulaire gevangenis straf voor den tijd van éen jaar is veroordeeld. Sedert geruimen tijd houden zich in de gemeente Moergestel wilde herten op; het is eindelijk aan zeke ren van Rooy gelukt een dier onaangename gasten machtig te worden. Door den heer R. J. C. van der Meulen, te Venlo, is een veiligheidsbrander uitgevonden voor petroleum lampen, waardoor het groote gevaar, waarmede het gebruik dezer lampen steeds gepaard gaat, schijnt weg genomen. Bij vonnis der rechtbank te Zwolle zijn de too- neeldirecteuren W. J. van Zuylen en J. van Zuylen schul dig verklaard aan moedwillige mishandeling, den 12 Mei jl. gepleegd op den spoorwegbeambte A. Hardink, en is eerstgenoemde veroordeeld tot 14 dagen celstraf, benevens f 8 en de tweede tot f 40 boete. Te Pacynton in Devonshire is de bekende Ameri- kaansche fabrikant van naaimachines, de heer Singer, in den ouderdom van 64 jaren overleden. In Florence heeft zich een comité gevormd om in Mei 1876 op waardige wijze de gedachtenis te vieren van Bartolomeo Christofori, de uitvinder van het kla vier, wiens stoffelijk overschot tot nogtoe vergeten en onopgemerkt in de voormalige kerk S. Jacopo tra fossi begraven lag. De heer Letio Puliti heeft zich ver dienstelijk gemaakt door een levensgeschiedenis van Christofori te schrijvenwaartoe hij ongeveer 7000 documenten uit de archieven te Flocence heeft geraad pleegd. De kansen op ontdekking van do Noordpool zijn zeer vermeerderd nu werkelijk de New-York Herald, volgens berichten uit Amerika, gedaan heeft wat zij reeds lang voornemens was: nl. een Noordpool-expedi- tie uit te rusten. Bij afwezigheid van Stanley die zich op een ontdekkingsreis in Centraal-Afrika bevindt, zal als chef der expedie fungeeren de heer Mc Gahanwel bekend door zijn avontuurlijken tocht naar Khiva achter het Russische leger. De heer Mc Gahan is zoo wonder baarlijk aau de kogels der VersailJanen ontkomen, nadat deze de commune hadden onderdrukt en vervol gens even wonderbaarlijk den dood in de woestijn ontsnapt, dat hij gerust een Noordpool-expeditie kan medemaken. Te Marseille is onlangs een avonturier gearres teerd, die zich van een bisschoppelijk gewaad bediende om afzetterij te plegen. De valsche prelaat is gebleken een winkelbediende te zijndie zich uitgaf voor bis schop van Canada en zich monseigneur Parker noemde. Hij speelde zijn rol zoo goed dat hij zich reeds het vertrouwen van een groot gedeelte der geestelijken te Marseille had verworvenen hun belangrijke sommen had weten af te zetten. Daarenboven is hij nog be schuldigd van aanranding der eerbaarheid en naar het hof van assises verwezen. Op het Fransche transportschip Finistère is in zee op de hoogte van Senegal een brand uitgebarsten die bijna de voor een groot gedeelte uit buskruit bestaande lading had aangetast. De wanorde aan boord was onbeschrijfelijk. Al de passagiers, soldaten, vrouwen en kinderen liepen door elkander, terwijl een honderd tal galeiboeven, die naar Cayenne gedeporteerd werden, waren losgebroken en zich van de in het ruim geladene vaten wijn wilden meester maken. De dikke rookwol ken maakten het blusschen bijna onmogelijk en bleven al3 een gordijn boven het brandende schip hangen. Tegen den ochtend van den volgenden dag slaagdem en er echter gelukkig in den brand uit te dooven, zoodat het schip eenige dagen later eene haven kon bereiken. Eene nieuwe speculatie op de beurzen van een voudige lieden had dezer dagen te Keulen plaats. Men vond namelijk in sommige huizen een brief, waarin een kwart lot der door den staat gewaarborgde Hamburg- sche 268c stadsloterij gesloten was. Daarbij bevond zich een geschrift van den volgenden inhoud: „In den naam onzer heilige kerk. Geloof en hoopDaar onze heilige moeder Maria mij op mijn gebed in den droom verschenen is en mij verkondigd heeft dat op het bij gevoegde lot een groote prijs vallen zal, moet ik, dewijl ik geen geld heb, het lot uit mijne handen geven en schenk ik het daarom aan u, met verzoek er verder mede te spelen. De collecteur F. Behrmann woont te Hamburg St. Pauli Langereihe 46. Gij be hoeft hem slechts dadelijk te schrijven en hem 1 thaler, 20 silbergroschen of 5 mark voor de 38 klasse toe te zenden. De lc en 2e klasse is betaald, (get.) A. Weber." Gemeenteraad van Middelburg. Zitting van heden 28 Juli. Voorzitter de heer Sehorer. Afwezig de heeren Jeras en Snijders, volgens mede- deeling van den voorzitter uithoofde van uitstedigheid. Na goedkeuring der voorgelezen notulen van het verhandelde in de vorige zitting wordt voor kennisge. ving aangenomen een brief van den heer L. de Man, hoofdonderwijzer aan school G, houdende dankbetuiging voor zijne overplaatsing, met 1 November a., naar school F. Van den heer A. den Boervoorzitter van het bestuur der Nij verheids-vereeniging alhier, is een adres ingekomen, houdende verzoek om aan genoemde vereeniging in erfpacht of huur voor eenige jaren af te staan het ter rein tuschen de openbare straat van den stationsweg en de erve der ijzerfabriek van de heeren Boddaert c°, tot zoodanige grootte als de belangen van den openbaren dienst dit zullen toelaten, teneinde daar zoogenaamde adresborden op te richtenbestemd om aan handelaren en industrieelen bij gedeelten te verhurenom daarop, behoudens toezicht van het bestuur, te doen plaatsen aankondigingen van namen, woonplaats en handelson derneming op zoodanige wijze als ieder der huurders dit verlangen zal. Burgemeester en wethouders hebben tegen de plaatsing van bedoelde adresborden geen bezwaardoch het komt hun minder raadzaam voor den daarvoor noodigen ge meentegrond bij wijze van erfpacht of huur voor een slechts zeer geringe som te vervreemden, daar het on zeker is of hij in het vervolg niet tot. andere doeleinden kan benuttigd worden. Zij stellen daarom voor, hen te machtigen den benoodigden grond kosteloos ten ge- bruike af te staandoch daaraan eenige voorwaarden te verbinden, zooals eene slechts tijdelijke plaatsing als de grond voor eenig ander doel mocht noodig zijn, den vorm en het onderhouden der te maken borden, enz. Zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming wordt dienovereenkomstig besloten. Vervolgens wordt voorgelezen een voorstel van bur gemeester en wethouders betreffende de verlichting der loskade met gas. In de raadsvergadering van den 19tn Maart jl. werd het verzoek behandeld der firma Wolterbeek, van Bag- gen cie. tot overname der gasfabriek door de gemeente en aan burgemeester en wethouders opgedragen met de adressanten te overleggen en een nader voorstel aan den raad in te dienen. Aan deze opdracht hebben burgemeester en wethouders niet kunnen voldoen daar reeds over de eerste grondslagen waarop de overname moest plaats hebben tusschen de heeren Wolterbeek, van l'aggen c°. en hen zoodanig verschil van ge voelen ontstond, dat er aan. overeenkomst niet meer te denken viel. Zij hebben daarop gemeend de onderhan delingen over het leggen van een zinker door het kanaal en het verlichten der loskade met den kanaal- weg wederom te moeten opvatten waar zij waren voor het voorstel tot overname der fabriek, en op den voet waarop zij door den raad in November 1874 gemach tigd waren eene overeenkomst tot stand te brengen. Tot hun genoegen zijn deze pogingen gelukt en bieden zij thans eene concept-overeenkomst aan, waarbij die zaak geregeld wordt De commissie ad hoe heeft zich bereids met het voor stel vereenigd. In deze concept-overeenkomst komen onder meer de volgende bepalingen voor: De heeren Wolterbeek, van Baggen cie, zullen een zinker ter geleiding van het gas door het kanaal door Walcheren volgens de daarvan overgelegde bestekken en teekeningen, alsmede gasbuizen met lantarenpalen en toebehooren op de loskade en den kanaalweg voor hunne rekening en risico doen leggen, onder toezicht van den gemeentebouwmeester of een ander daarvoor vanwege de gemeente aangewezen persoon. Deze werken zullen in gebruik gesteld moeten wor den op eene boete van 10 per dag verzuimbinnen drie maanden na de onderteekening der akte en nadat de toestemming van alle bevoegde autoriteitendie voor de uitvoering der werken vereischt zal worden, verkregen zal zijn; terwijl de wintermaanden Novem ber tot en met Maart daarbij niet medegerekend zullen wordenals ongeschikt voor het uitvoeren der werken. Het getal dezer lantarens met palen enz. wordt bepaald op 12 voor de loskade en 8 voor den kanaal- weg en voetbrug te stellen op nader aan te wijzen plaats. De vlammen zullen eene grootte moeten hebben als bij art. 7 van het contract van 1862 is bepaald. De gemeente verbindt zich aan de heeren Wolter beek van Baggen c'e bij het eindigen van het thans loopende contract te zullen uitbetalen 2/3 van de kos ten van dien aanleg, welke kosten bij dezen worden vastgesteld op f 4000 voor zooveel den zinkeren of f 5000 voor zooveel den aanleg der gasverlichting met lantarenpalen, lantarens enz. betreft, zoodat de gemeente voor den eersten f 2666.66 en voor den an deren f 3333.43 zal betalen. De gemeente verkrijgt daardoor bij het eindigen van het contract den vollen en vrijen eigendom van alles waarover de tegenwoor dige overeenkomst handelt. De gemeente zal echter tot die betaling niet verplicht zijn: 1° wanneer de concessie der heeren Wolterbeek, van Baggen cie. tot verlichting ;der gemeente mocht worden verlengd; 2° wanneer de zinker of het buizen net bij het eindigen van het contract niet in geheel voldoenden toestand mocht zijn. De gemeente verbindt zich op de termijnen als in het contract is bepaald aan de heeren Wolterbeek, van Bag gen cie. te zullen uitbetalen jaarlijks de som van f 24 per lantaren, 1800 uren 'sjaars brandende, onder aftrék als in art. 11 is bepaald. Wanneer de gemeente hetzij den kanaalweg, hetzij de loskade met meer lantarens mocht willen verlichten, zullen de voorschriften van art. 11 van het contract van 1862 toepasselijk zijn. De concessionarissen zullen niet aansprakelijk zijnen geene boete beloopen wegens een gebrek in de verlich ting op den kanaalweg, tenzij dit gebrek het gevolg is van schuld van de concessionarissen. Ook dit voorstel en het concept-contract worden zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Vervolgens komt in behandeling een schriftelijk voor stel van burgemeester en wethouders betreffende de bestrating en rioleering van het terrein bij de loskade en de bepaling van den prijs waarvoor de nog aan de gemeente toebehoorende perceelen grond aan de aan vragers afgestaan zouden kunnen worden. Daar de bestrating en rioleering eener aan te bouwen geheel nieuwe wijk volgens het oordeel van burgemeester en wethouders op eene uitmuntende wijze moet plaats heb ben hebben zij bij het door den gemeentebouwmeester opgemaakte plan voor de bestrating goede Qucnastkeien gekozen, behalve in éene straat, die vermoedelijk weinig voor verkeer met wagens zal worden gebruikt en daarom met klinkers kan belegd worden. In de hoofdstraten en op de loskade zijn breede verhoogde trottoirs beraamd, in de zijstraten platte van klinker steen, terwijl de rioleering, alleen bestemd voor hemel en spoelwateris ontworpen met cement- en Engelsche aarden buizén. De kosten van het geheele werk zullen bedragen ƒ114,393, namelijk f 89,726 voor de bestrating en f 24,666 voor de rioleering. Ter bestrijding van deze som kunnen dienen de door de gemeente in 1871 geleende en nog onuitgegeven som van f 20,000bestemd vooi- bestrating der loskade, alsmede de verkoopprijzen der bouwterreinen in de nabijheid dier kadewelke laatste dan f 94,000 zouden moeten bedragen. Werden evenwel, volgens eene ge maakte berekening, de best gelegen gronden tot een minimum prijs van f 4,75 per M3, en de anderen tot dien van 1 per M3 afgestaandan zouden de kosten van straten en riolen ongeveer gedekt zijn. Betrekkelijk de aanhangige aanvragen om terreinen ter bebouwing stellen burgemeester en wethouders voor a In te willigen het verzoek van den heer F. Wi- baut, te Ylissingen, om een terrein naast dat van den heer Fokker, breed 20 en diep 30 M., dus 600 M3 groot, om daarop een pakhuis en woonhuis te bouwen, en wel onder de vroeger reeds door den raad vastge stelde voorwaarden, en bovendien onder beding dat de kooper aan de gemeente betaalt een koopprijs van f 4 75 per M3, te voldoen f 2 per M3 bij het sluiten der overeenkomst, f 1.50 per M1 een jaar daarna en 1.25 per M3 het daarop volgende jaar, of zooveel vroeger als zijn bouw zal zijn voltooid. De kooper vóór het einde van het derde jaar zijn bouw nog niet voltooid hebbendemoet aan burgemeester en wethouders schriftelijk de verklaring afleggen of hij van het bouwen afziet, of wel, dat hij verlenging van den termijn verlangt. In het eerste geval kan hij f 1,50 per M3 uit de betaalde som terugkrijgen, en wordt het terrein, met al wat zich daarop bevindt we derom het eigendom der gemeente, zonder eenige schadevergoeding In het andere geval wordt hemonder behoud van al de bepalingen der overeenkomstuitstel verleend voor éen jaar, onder voorwaarde, dat hij f 0,25 per M3 aan de gemeente zal betalen. Dit verzoek kan telken jare en op dezelfde voorwaarden worden herhaald, tot na verloop van tien jaar na het sluiten der overeenkomst, wanneer het terrein, zonder eenige schadevergoeding of restitutie aan de gemeente in eigendom terugkeert met al wat zich daarop bevindt. b Evenzeer op dezelfde voorwaa.den in te willigen het verzoek van den heer A. Polak, te Vlissingen, om een terrein op den hoek der loskade en van straat O, ter breedte aan de voorzijde van 12 M. en ter achter zijde plus minus 18 M., en ter diepte van 30 M., alzoo groot plus minus 450 M3. Voorts deelen burgemeester en wethouders mede dat de heer J. J. P. Hector, te Vlissingen, zijn vroeger gedaan verzoek heeft ingetrokken. Nadat de beraadslagingen hierover geopend waren, deelde de voorzitter naar aanleiding eener vraag van den heer van Berlekom mede, dat, overeenkomstig een in 1872 door den raad genomen besluit, voor den afvoer van faecaliën op het bedoelde terrein het tonnenstelsel zal gebezigd worden, en burgemeester en wethouders in hunne vergadering van jl. Maandag een model der tonnen hebben vastgesteld, hetwelk voor belanghebben den bij de gemeente-fabricage alhier ter bezichtiging is gesteld. Volgens het vroeger genomen besluit moeten

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2