MIDDELBURGSCHE COURANT. F 178. Donderdag 29 Juli. 1875. BIJ DEZE COÜRANT BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. Middelburg 28 Juli. Marine en leger. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2" Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.SO. De minister van binnenlandsche zaken isvoorna melijk naar het schijnt tengevolge der verkiezing te Zutfen, tot de overtuiging gekomen dat door sommige „in dienst van den staat geplaatste personen" een on geoorloofde invloed op de verkiezingen wordt uitge oefend. Hij heeft daarom tot de commissarissen des konings de volgende circulaire gericht „Herhaaldelijk is mij gebleken, dat burgemeesters, schoolopzieners en andere in dienst van den staat ge plaatste personen zich aan bemoeiing ten aanzien van de verkiezingen van leden van de tweede kamer der staten-generaal schuldig maken, door zich in aanbeve lingen van dezen of genen candidaat voor het lidmaat schap te mengen. Dit heeft mij na de herhaalde aanschrijvingendie daartegen door verschillende minis ters van binnenlandsche zaken gericht zijnten uiterste bevreemd en het misbruik heeft vooral mijne aandacht getrokken, nu voor de verkiezing, die heden in het kiesdistrict Zutfen moet plaats hebben, die bemoeiing geheel in strijd met den geest der wet, op ruime schaal heeft plaats gehad bij eene advertentie, voorko mende in het le bijvoegsel tot de Zutfensche courant van 17 Juli jl. Door dergelijke aanbevelingen wordt invloed op de verkiezingen geoefend, en geen ambte naar behoort van zijne betrekking tot dat einde mis bruik te maken in het vóór- of nadeel van een bepaalden candidaat. Dat misbruik springt bij bedoelde adver tentie te meer in het oog, daar onderscheiden ambtenaren zoover zijn gegaan van bepaald in hunne betrekking op te treden. De regéering mag niet toelaten, dat op de vrijheid der verkiezingen inbreuk worde gemaakt en ik verzoek u alzoo, zoover dit, van u afhangt, tegen aanbevelingen bij verkiezingen door ambtenaren, te waken." Gelijk de N. Rotterdam3ehe courant reeds doet op merken is het zonderling dat de minister dit „misbruik'' eerst heeft opgemerkt in de advertentie tot aanbeveling van den heer Tak van Poortvliet, maar er nooit be zwaar in heeft gezien zoolang er sprake was van „be vriende" candidaten. II et^ komt ons echter voor dat de minister iets ver langt dat óf onmogelijk te bereiken is óf tot allerlei kinderachtige ontduikingen en uitvluchten aanleiding zal geven. „Invloed uitoefenen op de verkiezingen" kan op een oneindig aantal manieren geschieden en eene aanbeve. ling in eene publieke advertentie is zeker nog niet een van de meest afdoende. Een hooggeplaatst ambtenaar oefent invloed uit door zijne gesprekkendoor zijne denkwijzedoor zijne geheele mapier van zijn, welk een en ander in zijne omgeving en naarmate hij hooger geplaatst is, in wijder kring volkomen bekend is. Dien invloed kan men hem niet ontnemen, tenzij men ieder ambtenaar voor politiek onmondig wilde verklaren. De circulaire van den minister zal dus waarschijnlijk alleen ten gevolge hebben dat voorzichtige ambtenaren, die niet gaarne iets doen willen dat misschien aan de regeering van het oogenblik mishaagt, in de adverten- tiënwelke zij onderteekenen, de vermelding hunner betrekking achterwege zullen laten. Daardoor voorko men zij dat van hen gezegd kan worden dat zij „be paald in hun betrekking opgetreden" zijn. Hun recht om als burger van den staat een gevoelen.over 's lands zaken te hebben, en om werkzaam te zijn teneinde dat gevoelen ingang te doen vinden, kan niemand hun betwisten. Voor de bewoners van hun eigen kiesdistrict is echter de vermelding van hun naam in den regel natuurlijk voldoende om er de betrekking stilzwijgend bij te denken. Het zal dus in de advertentiën en aanbevelingen eene quaestie worden van ce q'on ooit et ce qti'on r ooit pas. Armzalig hulpmiddel voorwaar tot waarborging van de vrijheid der verkiezingen! Het programma voor de a. Vrijdag avond te 7 uren op het Molenwater te geven muziekuitvoering door het muziekkorps der schutterij bevat de volgende stuk ken n° 1 Marschn° 2 Wals (Labitzky)n° 3 Ouver ture (Lentner)n* 4 fant „Le Carillonneur de Bruges" (Grisar)n° 5 Polka (Clément)n° 6 La Zingarella (Venzano)n° 7 fant. „Don Juan" (Mozart)n° 8 Marsch. De Staats-courant van heden bevat de volgende koninklijke besluiten van den 17™ dezer: tot wijziging van art. 4 der bij koninklijk besluit van 12 Juni 1856 (Staatsblad n° 59 vastgestelde verordening, ter beveili ging van de spoorwegbrug over de rivier den IJsel bij Westervoort; tot wijziging van het koninklijk besluit van 30 October 1872 (Staatsblad n° 104), nader bepa lende welke ziekten van het vee voor besmettelijk worden gehouden en welke der in de wet van 20 Juli 1873 (Staatsblad n° 131) genoemde maatregelen bij het heerscheu of bij het dreigen van elke dier ziekten moeten toegepast worden, enz.; en dat bepalende dat de wet van 5 Juni 1875 (Staatsblad n° 110), tot vaststelling van bepalingep bij het voorkomen van hondsdolheid, in werking treedt op 1 September 1875. Het 14e taal en letterkundig congres te Maastricht zal worden gehouden op den 24™, 25™ en 26™ Augus tus aDe congresleden zullen den 23™ des middags plechtig ontvangen worden. De algemeene vergaderin gen zullen plaats hebben op het Plein van het Raad huis, die der afdeelingen in de stads-concertzaalin de Raadszaal en in de Burgemeesterskamer. De fees telijkheden zullen als gewoonlijk bestaan in muziek uitvoeringen, tooneelvoorstclkug, illuminatiëndiners, een tocht door den Sint Pietersberg enz. Den 11™ dezer zal te Leiden, bij gelegenheid van het aldaar te houden congres van sterrekundigende onthulling plaats hebben van een borstbeeld van wijlen den hoogleeraar Kaiser in de vestibule van de sterre- wacht aldaar. In dit gebouw, het tooneel zijner roem volle werkzaamheid en de vrucht tevens van zijn eigen onvermoeid en onbaatzuchtig streven, zal een monu ment ter eere van den grooten sterrekundige zeker eene waardige plaats innemen. Naar men verneemt zullen, boven het vroeger be paalde twaalftal candidaten voor den burgerlijken dienst in Nederlandsch-Indiënog vijf candidaten ter be schikking van den gouverneur-generaal gesteld worden. Benoemingen en besluiten. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arron dissement Tiel, ter standplaats de gemeente Zaltbommel mr. G. Kolff, advocaat en candidaat-notaris te Deil. LEGEn. Benoemdmet ingang van 1 September a. tot apotheker 3e klasse bij den militairen geneeskun digen dienst in Nederlandsch-Indië de voor die betrek king opgeleide kweekelingen der pliarmacie W. A. Kneepkens en E. Verschooff. De luitenant ter zee le klasse C. Sehuylenburg, behoorende tot de rol van Zr. M". wachtschip te Helle- voetsluit en gedetacheerd als kommandant op de ka nonneerboot n° 35, wordt met den laatsten dezer op nonactiviteit gesteld, en met den 1™ Augustus a. ver vangen door den luitenant ter zee le klasse D. M. G. de Swart, terwijl met eerstgenoemden datum de luitenant ter zee 2e klasse J. E. Sickens en de officier van admi nistratie 1® klasse F. Hora Adema, beiden dienende aan boord van Zr. Ms. raderstoomschip Valk op non activiteit worden gesteld, en de luitenant ter zee 2e klasse C. Moll met den 1™ Augustus a. wordt geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. De luitenant ter zee 2e klasse P. Holtzapffel, dienende als le officier aan boord van Zr. Ms. monitor Tijger, wordt met den 5e" Augustus a. op nonactivi teit gesteld en met den 6™ dier maand vervangen door den luitenant ter zee 2e klasse H. A. Schippers. Volgens een bij het departement van mariue ont vangen telegram is Zr. M". stoomschip Bromo den 26™ dezer te Pord-Said aangekomen. Aan boord was alles wel. Landbouw. Wij ontvingen van den uitgever A. Akkeringa te Amsterdam de eerste aflevering van het vroeger aange kondigde werk van den heer G. A. Vorsterman van Oijen, „de behandeling der Fruitboomen", dat in 5 of 6 afleveringen, ieder van 32 bladzijden post 8° formaat, compleet zal zijn De thans verschenen aflevering bevat na eene korte inleiding een overzicht van de anatomie en de physio- logie der planten, benevens eene beschrijving harer ver deeling volgens het stelsel van hinnaëusdat ofschoon een kunstmatig stelselechter voor practisch gebruik het meest doelmatig is. Met den aanvang van een hoofdstuk over „de vermenigvuldigingen veredeling der boomen" eindigt deze aflevering en komt het werk meer op het bijzondere terrein der fruitboomen. Twee platen met een 26tal kleine doch duidelijke teekeningen helderen den tekst op. Wij wenschen dit nuttige werkje veel opgang toein welk geval het onge twijfeld tot verspreiding van kennis omtrent een belang rijk gedeelte der plantenwereld zeer dienstig kan zijn. Gemengde berichten. Door het gemeentebestuur van Oost- en West- Souburg en eenige andere gegoede ingezetenen dier gemeente zijn gelden beschikbaar gesteld tot het doen van een rijtoer der schoolkinderen door Walcheren het geen voor de schooljeugd een ware feestdag was. Des middags te half een uur verlieten een 16tal wagens onder gejuich der kinderen de buitenplaats van den burgemeester, waar allen waren bijeen gekomen en vanwaar de tocht een aanvang nam. Dank de we'willende bemoeiingen van gemeente bestuur en ingezetenenwerd de schooljeugd een ge not verschaft, dat door ouders en kinderen zeer wordt gewaardeerd. Vrijdag namiddag, tijdens een hevig omweder, is de toren van het raadhuis te Axel door den bliksem getroffenzonder dat echter brand veroorzaakt werd ook zijn op datzelfde tijdstip op het land bij Axel eenige korenschoven door den bliksem getroffen en verbrand. De heeren Roeloffsen en Hiibner te Amsterdam, drukkers van het Nieuws van den Dag hebben gisteren aanbesteed het bouwen eener nieuwe stoomdrukkerij met kantoren, onder beheer van den ingenieur archi tect van Gent. De heer E. Hanzon te Amsterdam was van de 13 inschrijvers de laagste, namelijk voor f49.587. Door de militairen van het koloniaal werfdepot te Harderwijk is de som van 258,02 j bijeengebracht voor de slachtoffers van de overstrooming der Garonne in het Zuiden van Frankrijk. Regenten van het Roomsch-katholiek weeshuis te 's Hertogenbosch hebben de goedkeuring van den gemeen teraad gevraagd en verkregen tot wijziging van art. 24 van het reglement op dat weeshuisbij de stichting door schepenen, gezworenen en raden van 's Hertogen- bosch den 26™ April 1779 vastgesteld, zoo dat aan regenten de vrijheid gegeven wordt ook kinderen uit gemengde huwelijken op te nemen en te doen opvoeden. Zondagavond had de heer de Boer bij de opvoering van het drama „De koopman van Antwerpen" in het zomertheater De Keizerskroon te Amsterdamnaar men zegt, het ongeluk in hef 4e bedrijf: „De straf van den verleider," zich den top van den vinger te schieten. Op 3 Augustus a. s. zal voor den H. R. der Ne derlanden behandeld worden de voorziening in cassatie, ingesteld door S. Hoho, notaris te Wittem, tegen een vonnis door het provinciaal gerechtshof van Limburg van 23 Mei jl.waarbij hijter zake van valschheid in

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1