MIDDELBURGSCUE COURANT BIJVOEGSEL Middelburg 24 Juli. van de van Maandag 26 Juli 1875. N° 175. De ovatie welke eergisteren te Zutfen den heer Tak van Poortvliet gebracht werdis indrukwekkend geweest. Duizenden hadden zich aan het station ver- eenigd, hieven bij de aankomst van den afgevaardigde het volkslied aan, vergezelden het rijtuig tot aan de woning van den heer van Tets en rustten niet vóórdat de heer Tak zich op het balkon vertoond had, waar hij met daverende toejuichingen ontvangen werd. Des avonds werd een feest in de open lucht gegeven, waar deputatiën uit bijna alle gemeenten van het district zich bij de aanwezigen voegden. De heer van de Kasteele wijdde een dronk aan den heer Tak van Poort vliet en deze bracht in antwoord hierop hulde aan de nagedachtenis van zijn voorganger, den overleden afge vaardigde voor Zutfen, m'. Jacob Dam. Heden is ter griffie van de tweede kamer gedepo neerd een wetsontwerp tot aanleg van spoorwegen voor rekening van den staat. De daarop voorkomende lijnen zijn de volgende: 1. van Zwolle naar Almelo; 2. van Dordrecht naar Gorinchem en Tiel naar Eist 3. van Amersfoort langs Veenendaal en Wageningen naar Nijmegen 4. van Zaandam langs Purmerende en Hoorn naar Enkhuizen en de Ven; 5. van Stavoren langs Hindeloopen en Sneek naar Leeuwarden; G. van Nijmegen naar Venlo langs den linker Maasoever. Met den aanleg zal zooveel mogelijk gelijktijdig wor den aangevangen; onverminderd het met den noodigen spoed voltooien van de werken, bevolen bij de wetten van 18 Augustus '60 en 21 Mei '73. De raming der kosten bedraagt 36 millioen gulden. Geleidelijk zullen later meer staatslijnen worden voor gesteld. Daarnevens kan in de behoeften worden voor zien door bestaande ondernemingen, nl. door uitbreiding van hare lijnen. De exploitatie der lijn Zaandam naar Enkhuizen en de Ven zal waarschijnlijk worden opge dragen aan de Hollandsch ijzeren spoor tvegmaatschappij. De commissie voor het afnemen alhier van de examens van leerling-apotheker, heeft in hare zitting van gisteren twee candidaten afgewezen en eene akte van bevoegdheid uitgereikt aan den heer J. Th. H. Her mans geboren te St. Odilienberg (Limburg), en aan mejuffrouw J. P. de Graag, geboren te 's Gravenpolder. De examens zijn geëindigd. Naar wij vernemen zal gedurende de aanstaande kermis in het Schuttershof alhier optreden het operetten- gezelschap van den heer Th. van der Heem, bestaande uit ongeveer 35 personen, waaronder zangers, zangeressen, danseuses en komieken van verschillenden landaard. Naar men verneemt zal het telegraafkantoor te Vlissingen, te rekenen van den aanvang van den stoombootdienst op Engeland op 26 dezer, geopend zijn van des morgens 6 tot des nachts 1 uur. Van den uitgever J. van der Endt te Maassluis, ontvangen wij het proefnommer eener nieuwe uitgave van W. J. Hofdijk's balladen-bundel „Van Kennemer- land," door den dichter nagezien en vermeerderd. Het feit dat de eerste uitgave is uitverkocht, terwijl nog steeds naar nieuwe exemplaren vraag bestaat, bewijst voldoende dat deze gedichten in den smaak van liet publiek vallen en de editie van den heer van der Endt dus in eene bepaalde behoefte voorziet. Het boekje ziet er goed uit, is aangenaam van druk en formaat, terwijl de prijs niet hoog gesteld is. Benoemingen en besluiten. consuls. De heeren G. Dirkzwager en H. C. E. van IjsJstein zijn erkend en toegelaten als Britsche con sulaire agenten, respectivelijk te Maassluis en te Ter- neuzen, op den voet van Nederlandsch onderdaan. Door den Nederlandschen consul te Rendsburg is aan den heer A. Zerssenop verzoekeervol ontslag ver leend als zijnen vice-consul te Tönningen als zoodanig in diens plaats aangesteld de heer J. H. Jessaldaar. 0ndehsche1dingsteekenen. Aan L. HoofjCS lluiSVl'ouw van C. van Rijn, te Breukelen Nijenrode, is als blijk van Zr. M'. goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van een drenkeling aldaar op 2 Juli jl., toe gekend de bronzen medaille, alsmede een loffelijk ge tuigschrift. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw de panembahan Tjokro Adi Ningrat van Ban- kallan en de panembahan Noto Koesoemo van Suraanap. Onderwijs. De uitslag van de in deze week gehouden eind examens der hoogere burgerscholen in Zeeland is, dat heden aan al de candidaten het getuigschrift is uitge reikt, nl. aan de heeren H. J. Abresch, J. K. Frede- riks, P. J. Huijer, C. E. Koch, leerlingen van de rijks hoogere burgerschool te Middelburg, en J. C. IMassee leerling van de hoogere burgerschool te Goes. De minister van oorlog brengt ter algemeene kennis, dat tegen 1 September aaustaande voor een civiel in genieur of voor een ingenieur van den waterstaat de gelegenheid is opengesteld, om aan de koninklijke militaire academie te Breda, als leeraar in waterbouw kunde en het waterbouwkundig teekenen op te treden tegen een jaarlijksch traktement van f 2000 a 2400. Sollicitanten naar genoemde betrekking kunnen zich, tot het bekomen van nadere inlichtingen omtrent den aard van den bedoelden werkkring, wenden tot den generaal majoor, gouverneur van voormelde inrichting, aan welken opperofficier tevens de verzoeken om plaat sing moeten worden ingezonden. Kerknieuws. De vergadering van de algemeene Synode der Ned. Herv. kerk werd eergisteren te 's Hage geopend door den oudsten in diensttijd der aanwezige predikanten, zijnde de heer N. Rietsma, van Groningen. Tot presi dent is benoemd de heer Molenkamp, te Delft; tot vice-president de heer Rietsmate Groningentot secun dus van dezen laatste d'. Kochte 's Hertogenbosch. De Kerkelijke courant van heden bevat eene „opgaaf van de candidaten tot den heiligen dienst bij de Nederlandsche hervormde kerk op 1 Juli 1875." Daaruit blijkt dat het aantal candidaten 21 bedroeg, waarvan geen in Zeeland. Gedurende het eerste halfjaar van 1875 zijn als evan geliedienaars bevestigd 17 en beroepen 12 predikanten. Onder laatstbedoelden komt voor de heer J. Nierstrasz, te Krabbendijke. Door eenige leden der hervormde kerk te Meppel is een renteloos voorschot van f 4200 verstrekt om de bezoldiging van den predikant dr. A. J. Oort met de renten van dat kapitaal te verhoogen. In den ring Amersfoort doet het gebrek aan predikanten der Ned. Herv. kerk zich zoodanig voelen dat aldaar op de gewone wijze niet meer in den dienst kan worden voorzien en de hulp van de omliggende ringen moet worden ingeroepen terwijl het beroep van de weinige nog aanwezige predikanten naar elders nog altijd blijft aanhouden. Marine en leger. De generaal-majoor van der Sehrieek, komman- dant der eerste militaire afdeelingheeft te Bergen op Zoom het eerste baltaljon van het zesde regiment in fanterie geïnspecteerd. Op eene te Arnhem gehoudene vergadering van werklieden is een adres aan den koning tot afschaffing der plaatsvervanging voor de nationale militie door bijna alle aanwezigen geteekend. De officier van administratie 3e kl. P. D. Clarkson, dienende aan boord van Zr. Ms. monitor Tijger, wordt met den laatsten dezer op nonactiviteit gesteld en met den 1 n Augustus daaraanvolgende vervangen door den officier van administratie 3e klasse J. C. van Reyn terwijl de officier van administratie 3e klasse J. C. Vos met laatstgemelden datum geplaatst wordt aan boord van Zr. M3. wachtschip te Hellevoetsluis. Landbouw. Eenigen tijd geleden had te Utrecht in het stations- koffiehuis eene vergadering plaatsonder voorzitterschap van den heer F. Werdmüller von Elgg, van afgevaar digden voor de Philadelphia-tentoonstelling uit de pro vinciën Gelderland en Zeeland benevens de afdeelingen Breda en Grave, daartoe uitgenoodigd door het hoofd bestuur der Geldersche maatschappij van landbouw. Gelderland was vertegenwoordigd door vier leden benevens den heer baron Brantsen van der Zijp, lid der Nederlandsche hoofdcommissie; Zeeland door twee leden en de afdeeling Grave door éen lid. De afdeeling Breda was niet vertegenwoordigd. Het verhandelde in de commissie komt hoofdzakelijk hierop neder lc algemeen was men van oordeeldat het zeer te betreuren is, dat niet e'ne algemeene inzending uit [de vereenigde provinciën van het koninkrijk ons vaderland te Philadelphia vertegenwoordigen zoudat de Holland- sche maatschappij op zich zelve wenscht op te treden en Utrecht, Friesland, Overijsel, Groningen en Drenthe wellicht in het geheel niet vertegenwoordigd zullen zijn 2e dat evenwel bij krachtige aansluiting van Gelderland, Zeeland Grave cn Breda er eene goede collectieve in zending was samen te stellen, wanneer iedere provincie daartoe het beste zal trachten te verzamelen; 3e dat de kosten voor zoodanig eene inzending hoogst moeielijk vallen te bepalendoch dat men met het oog op de veelsoortige uitgaven, in verzameling, reiskosten, arbeidsloon, pakhuishuur, etalage, verpakking enz., zoomede voor den aankoop van photographieënmodellen en andere afbeeldingenwellicht per afdeeling f 300. zal noodig hebbenwelke som dan ook door iedere af deeling als maximum crediet aan hare respectieve hoofd besturen zal worden aangevraagd; 4e dat zoodra het aangevraagd krediet in iedere afdeeling zal zijn toegestaan, dit zoo spoedig mogelijk ter kennis zal worden gebracht van het hoofdbestuur der Geldersche maatschappij van landbouwwaarna eene tweede samenkomst van afgevaardigden zal plaats hebben ter definitieve bepaling van een en ander en bespreking der détails. Landbouw Ct.) Oemengde berichten. Het kind, dat zich door het dragen van een stoof met vuur voor de borst onlangs te Vlissingen ernstig gebrand had, is aan de gevolgen daarvan overleden. Z. K. H. prins Hendrik heeft ten behoeve der slachtoffers van de overstroomingen in Frankrijk aan de Haagsche commissie eene gift van 2000 franken doen toekomen. Door Duitsche commissionairs zijn in de laatste week niet minder dan drie millioen bloemkoolen in ons land opgekocht en naar Duitschland opgezonden. Door de echtgenoote van den heer van Daalen, redacteur van den Javabode, die zich nog altijd in de gevangenis bevindt, is een verzoekschrift om gratie aan den gouverneur-generaal ingediend, dat door m'. L. W. C. Keuchenius met een gemotiveerd adres ondersteund is. Te Batavia heeft eene poging tot vergiftiging van den kolonel 0. en zijae echtgenoote plaats gehad. In de soep, welke zij des avonds aten, werd zooveel zwavel-arsenik gevonden als voldoende zou geweest zijn om een paarlionderd personen er mede te vergiftigen die overgroote hoeveelheid was echter oorzaak, dat zij gered konden worden. De vermoed Jij ke dader is ge vangen genomen. Een twintigjarige Duitscher, handelsreiziger in dienst der sedert gefailleerde firma Bökers te Donz, stond voor de arrondissementsrechtbank te Gorinchem terecht, wegens oplichterij tegenover zijne vroegere meesters gepleegd. Hij had zich schuldig gemaakt aan het verduisteren van 37 geldsommenhem door boeren, en boerinnen ten behoeve der firma ter hand gesteld Uithoofde van zijn jeugdigen leeftijd werd door het O. M. slechts eene gevangenisstraf van drie maanden en 30 geldboeten ieder van 12 tegen hem geeischt. Z. K. H. prins Hendrik heeft ten behoeve der slachtoffers van de overstroomingen in Frankrijk aan de Haagsche commissie eene gift van 2000 franken doen toekomen. Te Harderwijk werden in de laatste drie maanden ongeveer 300,000 aan handgeld voor het Indische leger uitbetaald, zoodat de ingezetenen aan den oorlog met Atchin vrij wat voordeel te danken hebben. Donderdag avond zijn de laatste trein van Groningen naar Winschoten en de Friesche trein gederailleerdde eerste bij Hoogezand, de andere even voorbij de brug aan de Dedemvaart. Persoonlijke ongelukken waren niet te betreuren. Een wagen werd door den schok omver geworpen. Uit Keulen wordt gemeldt, dat de laatste Karme lieten-nonnen thans die stad hebben verlaten. Een aardig staaltje van Engelsche polimiek levert het arbeidersorgaan de National Reform. Zooals men weet is de beruchte advocaat van den gewaanden Tichborne, de heer Kenealy, lid van het lagerhuis waarin hij door alle fatsoenlijke leden gemeden word, en niemand zich met hem bemoeit. Hij is een lief hebber van schelden en insinueeren. Hij noemt zich een volksleider, maar is in strijd geraakt met een an der sérieus volksman, den bekenden Charles Bradlangh, die in genoemd orgaan hem op de volgende wijze toespreekt: „Gij noemt u de eenige man in Engeland, die het tegenwoordige regeeringsstelsel veroordeelt. Gij, die den arme man zijn geld afneemt, oogenschijnlijk ten dienste van een politieke vereeniging, maar in werkelijkheid voor uw eigen zak! Waarom veroor deelt gij niet in het parlement de misslagen der regee ring? Gij hebt een geheele zitting in het lagerhuis gezeten zonder een enkele begrootingspost te onder zoeken of tegen een enkel punt van slechte administratie, behalve het Tichborne-proceste spreken. Gij noemt u een CromwellCromwell reed voort in een rijtuig met voorrijders. Cromwell keek den gemeenen man aan als een man; gij kromt u als een hond, die bang is voor de zweep. Gij een Cromwell? Eerder een

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 5