MIDDELBURGSCHE COURANT. Maandag 26 Juli. r 175. 1875. FEUILLETON. BIJ DEZE COURANT BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. Middelburg 24 Juli. DE VERKIEZING. De Koningin van het regiment. Dit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2™ Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. Wij hebben rekenschap te geven van ons ge voelen dat de liberalen in ons kiesdistrict, bij de verkiezing op den 3™ Augustus a. niet slechts moeten stemmenmaar opkomen met eene getrouwheid aan de stembus, welke zoo mogelijk de minderheid van den 8en Juni jl. overtreft. Tweeërlei belang drijft daartoe. In de eerste plaats het algemeen belang der liberale partij. De oproeping der tweede kamer op het ongewoon tijd stip van den 10™ Augustus, teneinde nu opeens te zorgen dat aan het grondwettig voorschrift omtrent het aantal leden der kamer voldaan worde, mag minstens zonderling en moet, van den minister Heems kerk komendeverdacht genoemd worden. Het vermoeden ligt voor de hand dat de minister van de samenstelling der tegenwoordige kamer nog haastig gebruik wil maken om datgene gedaan te krijgen wat hem in het volgende zittingjaar, tegen over de versterkte liberale meerderheid, niet meer mogelijk zou zijn. Op dit oogenblik telt hij in de kamer nog 13 conservatieven, indien men althans den graaf van Zuylen's ministers raadselachtige „vriend", en den heer van Naamen van Eemnes daartoe rekenen magvoorts 10 anti-revolutionairen en 16 katholieken, onder welke laatsten ook de heer de Bieberstein, die ofschoon als strijder uit de oude garde van Thorbecke door de geestelijk heid als „liberaal-katholiek" gebrandmerkt en ver foeid, toch met meer recht tot de ultramontanen dan tot de liberalen gerekend mag worden. Te zamen dus 39 stemmenwelke men met wat goeden wil tot het anti-liberaal allegaertje mag brengen, (4e Vervolg.) „Laat ons daar niet over sprekenzeide An- struther haastig; ik gevoel dat ik zonder u niet leven kan. Ik bemin u, dat is mij genoeg en ik wenseh dat gij mijne vrouw zult wordenwat gij ook gedaan moogt hebben." OGéraldriep Céeile op smartelijken toon uit. Zijt gij dan zoo onverbiddelijkdat gij hier in tegenwoordigh( id van den doodzoudt weigeren te erkennen, dat gij mij ten onrechte beschuldigd hebt? Gij bemint mi)en zoudt gij in deze uredie voor ons de laatse kan zijn, aan de waarheid mijner woor den twijfelen? Indien dit waarlijk het geval is, laat mij dan varen. Wij kunnen ons niet voor ons leven met elkander vereenigen indien gij niet in mijne eer gelooft de dood zou duizendmaal verkieselijker voor ons zijn „Eer! gelooven! dat zijn aliemaal slechts woor den! Ik heb slechts ëen verlangen meer, dat is om u de mijne te kunnen noemen „Wat zijt gij dan hier komen doen Nooit zal ik er in toestemmeneen man te trouwendie geene achting voor mij heeft. Ik wilik eisch dat gij een volledig vertrouwen in mij zult stellen." „Nu zijt gij hard. Indien ik in staat was u een waarin het conservatisme steun meent te kunnen vinden. Tegenover deze gemengde verzameling staan 40 liberalen. Men ziet dus het gevaar. Volledige opkomst der leden is in dezen tijd van het jaar niet te verwachten. Afwezigheid van een paar leden van den eenen of den anderen kant kan de meerderheid verplaatsen en aan een handig leider van het debat gelegenheid geven om eene stemming in zijn voordeel uit te lokken. Zulk eene manoeuvre, uitgevoerd met het oog op een wetsontwerpwaarvan steeds verzekerd wordt dat het onafhankelijk van eenig partijbelang en alleen om aan den eisch der grondwet te vol doen wordt ingediend, is misschien een staatsman, den eersten minister van een constitutioneel land, niet zeer waardigdoch het verleden van den heer Heemskerk levert maar al te veel redenen op om hem voor het zoeken van zijn heil in dergelijke kleine kunstgrepen niet te groot te achten. Van daar het wantrouwen der liberalen en de noodza kelijkheid voor hen om bij de behandeling van het wetsontwerp in zoo grooten getale als mogelijk is ter kamer te verschijnen. Het behoeft overigens niet gezegd te worden dat het ook onze wensch niet is de uitbreiding van het cijfer der kamerleden overeenkomstig de grond wet langer dan noodig is uit te stellen. Evenmin is bepaalde oppositie tegen het nu ingediende wets ontwerp onze bedoeling. Bij het samenstellen van nieuwe kiesdistricten zal men altijd eenigszins een sprong in het duister doen en de verkiezing op den 8en Juni heeft in meer dan éen opzicht bewe zen hoe zeer men zich in het voorspellen van den uitslag der verkiezingenzelfs in reeds bestaande districtenvergissen kan. Over het nu aan hangige ontwerp zijn dan ook de inzichten verdeeld en de Nieuwe Rotterdamsche courant gaf gisteren te kennen dat het ontwerp, zooals het thans ge wijzigd is, haar niet onaannemelijk, maar alleen leugen op de mouw te spelden, en u te zeggen dat ik geloof sla aan hetgeen gij mij verzekert, zoudt gij toch vroeg of laat achter de waarheid komen; elke beweging, elke blik van mij zou u zeggen dat ik u bedrogen had, en op uwe beurt zoudt gij mij uwe achting ontzeggen." Cécile hief haar hoofd, dat zij op den schouder van Gérald gelegd had, op, en maakte zich uit de om strengeling van den jongen man los. Op hetzelfde oogenblik liet zich een verschrikkelijk gekraak hooren; boven het loeien van den storm uit, klonk het geraas van haastig heen en weer loopende personen en van noodkreten die allerwege werden aangeheven. An- struther vloog naar het dek; een der masten was ge broken, en tot overmaat van ramp was er brand ontstaan. Hij liep terug om Cécile van het nieuwe gevaar dat hen dreigde te verwittigen Hij vond haar lang uit en bijna buiten kennis op den grond liggen; hij beurde haar op en zette haar op een aan den wand van de hut bevestigde canapé. „Gérald fluis terde Cécile met eene zwakke stem op het oogenblik dat de kapitein heen wilde gaan, indien wij aan den dood ontkomen, laat ons vrienden blijven De tijd zal u overtuigendat ik mij niets te verwijten heb." „Indien de hemel ons spaart zal uw wensch vervuld worden. En na een kus op haar voorhoofd te hebben gedrukt verwijderde hij zich met de houding en het gebaar van een mandie voor het laatst het voorwerp van zijne innigste liefde gezien heeft. Het schip hield zich echter goedde storm bedaarde, en men slaagde er in de haven te bereiken. Cécile en Gérald leefden op denzelfden vertrouwelijken voet als voor de afscheidspartij; onbekommerd gaven zij zich het tijdstip der beraadslaging baar ongeschikt voor komt. Oppositie tegen de voorgestelde wijziging der kiestabel zou trouwens, als verkiezingsleuze, veel hebben van een imperatief mandaatdat zeker door geen onafhankelijk candidaat aanvaard zou worden. Wat wij dus verlangen is eenvoudig bij de be raadslagingen over het wetsontwerp ons district vertegenwoordigd te zien door een man van onver dachte liberale beginselen en volkomen op de hoogte van het onderwerp. Wat het eerste punt betreft kan omtrent mr. G. A. Fokker, die zich bereid heeft verklaard de candidatuur te aanvaarden geen twijfel bestaan. De Standaarddie gisteren hare geestverwanten aanried zich bij deze verkiezing te onthouden en het veld vrij te laten aan den „zon derlingen liberaal," (wiens naam aan het blad op dat oogenblik nog onbekend was,) die gedurende vier we ken in de tweede kamer zitting zou willen nemenzal zeker dezen candidaat niet „zonderling" blijven noemen. Zijn naam is een beginsel. In zijne han den weten wij dat het belang der liberale partij veilig is. Evenzeer is de heer Fokkerwegens zijn ken nis van het onderwerp dat den 10™ Augustus aan de orde gesteld zal worden, de aangewezen man. De heer Heemskerk heeft geweigerd aan de tweede kamer over te leggen de rapporten van gedepu teerde staten der verschillende provinciën over cle wijziging der kiestabel. Door de verschijning in de tweede kamer van een lidder gedeputeerde staten van Zeeland, zal de voorlichting die door den minister aan de kamer onthouden is, althans voor zooveel eene der provinciën betreft die bij de voorgestelde wijziging het meest van nabij betrok ken zijn, worden aangevuld. Eene tweede reden waarom de liberalen in ons district bij de verkiezing op den 3en Augustus zich door eene trouwe opkomst behooren te onder scheiden is de onverwachte gelegenheid welke hun over aan de zoete droomerijen der liefde. Niet dat de kleine koningiu zichtoen ze weer kalm genoeg was geworden om bedaard over de zaken na te denken, volkomen voldaan gevoelde over het in de hut gehou den gesprek, neen, nog steeds bleef het haar hinderen, dat zij Gérald niet geheel van hare onschuld had kun nen overtuigen. En wat Gérald zeiven betreft, indien Cécile minder door hare liefde verblind ware geweest, zou zij gezien hebbendat haar vriend Anstruther niet zoo volmaakt was, als zij zich hem had voorgesteld, en dat zijn gedrag van den laatsten tijd hem geen eer aandeed; maar verre van zich de geringste afkeuring te veroorloven, trachtte Cécile steeds verontschuldi gingen te vinden, om den man te rechtvaardigen, die in haar oog de beste en de edelmoedigste aller mannen was. Kort nadat onze reizigers in Engeland waren aange komen, besloot kolonel Meriditt den dienst te verlaten, hij werd vervangen door een zekeren heer Houston; wien niemand kende, maar die, hierover was men het vrij wel eens, niet kon opwegen tegen zijn uit muntenden voorganger. Op zekeren dag in de sociëteit komende, merkte Villars in een hoek van de zaal een rijzigwelge maakt man op, Wiens sierlijke houding en fraaie gestalte hem bijzonder troffen. De onbekende had een stroef, onvriendelijk gelaat, dat, zonder bepaald terug stootend te zijn, toch ook niets aantrekkelijks had. In tegendeel, Ofschoon deze man in zijne manieren den schijn van rondheid en hartelijkheid aannam, kon men bij het zien van hem toch moeielijk een onwillekeurig opkomenden tegenzin onderdrukken, vooral wanneer men de niet te ontkennen dubbelhartige uitdrukking zijner gelaatstrekken opmerkte. Om zijn mond speelde

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1