Philippine. Getal kiezers 18. Ingeleverde geldige biljetten 18. Gekozen de aftredende leden P. B. Caes met 16 en Ch. Draeck met 12 stemmen. Poortvliet. Getal kiezers 91. Ingeleverde geldige biljetten 46. Gekozen de aftredende leden Johannis van der Bel met 41, Evert Cornelis van Rijssel met 29 en Anthonij de Rijke Labanszoon met 28 stemmen. Retranchement. Getal kiezers 39. Ingeleverde geldige biljetten 30. Gekozen de aftredende leden Iz. Risseeuw met 29 en Abrh. Le Clercq met 26 stemmen. Herstemming tusschen Abrah. Risseeuw, aftredend lid, die 13 en Joh. Verhage die 10 stemmen verkregen. Sas van Gent. Getal kiezers 60. Ingeleverde geldige biljetten 54. Gekozen de aftredende leden L. Bruggeman met 43J. Verschaffel met 40 en D. de Vos met 34 stemmen. Scherpenisse. Getal kiezers 89. Ingeleverde gel dige biljetten 58. Gekozen de aftredende leden J. Rijs- tenbil Hz. met 42 en A. Hartog Sz. met 41 stemmen Herstemming tusschen C. de Wilde Jz. (aftredend lid) die 29 en C. M. Kleppe die 14 stemmen verkregen. Sint Annaland. Getal kiezers 116. Ingeleverde geldige biljetten 83. Gekozen het aftredend lid Adriaan Geluk met 63 stemmen. Herstemming tusschen Jan de Graaf', mede aftredend lid, die 25 en Cornelis Steijn die 20 stemmen verkregen. St. Jans teen. Getal kiezers 75. Ingeleverde geldige biljetten 47. Gekozen de aftredende leden P. C. Reijns met 36, A. J. de Beule met 29 en J. Schout met 26 stemmen. Sint Kruis. Getal kiezers 27. Ingeleverde geldige biljetten 14. Gekozen de aftredende leden M. C. de Die met 14 en A. J. de Bruijne met 13 stemmen. In plaats van het aftredend lid P. B. Bonte gekozen Izaak van Male. Sint M a a r t e n s d ij k. Getal kiezers 150. Ingele verde geldige biljetten 126. Gekozen de aftredende leden B. Quakkelaar met 98 en A. C. Noom met 70 stemmen. Herstemming tusschen M. P. Polderman die 39 en Joh'. Mol die 29 stemmen verkregen. Stavenisse. Getal kiezers 64. Ingeleverde geldige biljetten 64. Gekozen de aftredende leden C. Dorst Lz. met 36, C. de Rooij met 33 en als nieuw gekozen lid J. de Rijke Jz. met 35 stemmen. De laatste gekozen in plaats van O. van Nieuwen- huijze, die verzocht had niet meer in aanmerking te komen. T hol en. Getal kiezers 165. Ingeleverde geldig - biljetten 112. Gekozen de aftredende leden mr. T. A. Wagtho met 92, M. G. van Stapele met 87 en N. D. Pache Augustijn met 81 stemmen. Westkapelle. Getal kiezers 100. Ingeleverde gel. dige biljetten 55. Gekozen het aftredend lid J. Minder - houd Kz. met 41 stemmen. Herstemming tusschen W. Roelse Wz. die 24 en L. van Rooijen die 12 stemmen verkregen. Wissekerke. Getal kiezers 158. Ingeleverde geldige biljetten 132. Gekozen het aftredend lid C. de Smit Dz. met 67 stemmen. Herstemming tusschen Steven de Regt met 58, D. J. Helderman met 55, P. R. Tak Sz. met 55, J. de Neve met 47A. Boone met 47J. Koeman met 38 stemmen. Yzendijke. Getal kiezers 151. Ingeleverde geldige biljetten 143. Gekozen de aftredende leden E. von Leschen met 86, Cl. A. Carpreau met 77 en als nieuw gekozen lid L. Groosman met 74 stemmen. Zoutelande. Getal kiezers 44. Ingeleverde geldige biljetten 17. Gekozen de aftredende leden Adries Oly- slager met 15, Pieter Verhage met 16 en Willem Pol derman met 15 stemmen. Z i e r i k z e e. Getal kiezers 454. Ingeleverde geldige biljetten 193. Gekozen de aftredende leden mr. J. Moo- lenburgh met 188, H. G. Muloek Houwer met 186, R. Koole met 185, mr. J. W. A. Schneiders van Greijf- fenswerth met 180 enD. B. P. Zuurdeeg met 149 stemmen. Gisteren is fautief opgegeven de gemeente Oost- Souburg in plaats van Ritthem. De gemeente Oost- en West-Souburg was reeds weinige regels hooger vermeld. Te Serooskerke (Walcheren) zijn niet, zooals gisteren gemeld is 57 maar 51 geldige stemmen uit gebracht. De commissie voor het afnemen alhier van de examens als leerling-apotheker, heeft in hare zitting van gisteren eene akte van bevoegdheid uitgereikt aan de heeren J. van Riel jr., geboren te Delftwonende te Amsterdam; N. G. Orie, geboren te Leeuwarden, wonende te 's Hertogenbosch J. A. Potters, geboren te Amsterdam. Het examen wordt voortgezet. Gisteren morgen is naar het huis van arrest te Zie- rikzee overgebracht Jan van Dongen, die zich op Schouwen-Duiveland en elders geruimen tijd bezig hield met het inzamelen van gelden bij zoogenaamde bloed verwanten van Leendert van der Lisse, in leven stad houder van Oosterland, onder voorgeven van hen in 't bezit van diens nalatenschap te zullen stellen. Het testament van den erflater werd in ons nommer van 11 Januari jl. medegedeeld. Ofschoon de oogst van van Dongen sedert die mededeeling merkbaar ver minderde is toch het geld dergenen, die eene bijdrage leverden tot verwezenlijking zijner droombeeldengroot. Allen zijn ze de dupe van hun goed vertrouwen. Tot secretaris-ontvanger van het calamiteuze waterschap Ellewoutsdijk en den calamiteuzen polder Borsselen is benoemd de heer P. Spraijtbuitengewoon opzichter van den waterstaat te Goes. De verkiezingsmanifesten van den bisschop van Roermondden heer Paredisaan zijne „önderhoorige" geloofsgenootenhebben het doel dat daarmede beoogd werd volkomen bereikt. De - kiezers van Roermond hebben het. niet gewaagd de heeren Fouquet en Bloe men schuldig aan het lidmaatschap eener liberale kiezersvereenigingals leden van den gemeenteraad te herkiezen en hebben in hunne plaats twee vertegen woordigers gekozendie de eer hadden de goedkeuring van hun kerkelijken gebieder weg te dragen. Het ge tal kiezers bedroeg 452dat der uitgebrachte geldige stemmen 424. Hiervan bekwam de heer Fouquet er 200, de heer Bloemen 193; terwijl hunne tegenstanders, de heeren Berger en Jansener respectievelijk 222 en 228 verkregen. In een strooibiljet werd door de redactie van de „Maas en Roerbode" op den dag der verkiezing bekend gemaakt, dat de bisschop in eigen persoon voornemens was zich naar het stadhuis te begeven, teneinde voor de candidaten die door genoemd blad waren aanbe volen te stemmen. Het Vaderland meldt als gerucht dat de stempel voor de „gouden tientjes" niet door Z. M. den koning is goedgekeurd. Dit zou de reden zijn van de vertraging, die het slaan der nieuwe muntstukken ondervindt. In het tijdperk van 13 Juni tot 10 Juli jl. zijn, blij kens de Staats courant van heden, door longziekte aangetast: in Zuid-Holland 66, in Noord-Holland 6, in Utrecht 3 en in Friesland 83, dus samen in het rijk 158 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 193 runderen door die ziekte aangetast. In de Staats-courant van heden is opgenomen het koninklijk besluit van 13 Juli jl., houdende bepalingen tot het voorkomen van aanvaringen op zee, ter ver vanging van die vastgesteld bij de koninklijke beslui ten van 2 Mei 1863 (Staatsblad n°. 51) en 29 Septem ber 1870 (Staatsblad n°. 167.) Benoemingen en besluiten. marine. Eervol ontslag uit den zeedienst verleend, op verzoek, aan den luitenant ter zee 1* klasse J. P. J. Lucardie, en met 1 Augustus a. bevorderd tot luitenant ter zee le klasse de luitenant ter zee 2« klasse H. J. de Wal. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan den leeraar in de algemeene geschiedenis en aardrijkskunde, als mede in de Hoogduitsche taal aan het koninklijk insti tuut voor de marine te Willemsoord, dr. A. A. Deenik, onder toekenning van zoodanig pensioen, als waarop hij bevonden zal worden aanspraak te hebben, en met den len September a. als zoodanig benoemd de heer A. Kamp. Onderwijs. Ter vervanging van mej. C. Coohendie met 1 October naar Naaldwijk vertrekt, is benoemd tot onderwijzeres aan de bewaarschool te Zonnemairemej. G. Hartman van Baambrugge. Aan de openbare school te Charlois zijn benoemd tot l"n hulponderwijzer met akte als hoofdonderwijzer de heer A. L. C. v. d. Baan, van Wolfaartsdijkop een traktement van f 625, en tot 2™ hulponderwijzer de heer A. Veer, van Haamstede,-op een traktement van /600. Marine en leger. De luitenant ter zee 2" klasse G. J. Fischer, dienende aan boord van Z'. M'. ramsehip Guinea, wordt met den laatsten dezer op, nonactiviteit gesteld en met den len Augustus daaraanvolgende vervangen door den luitenant ter zee 2' klasse J. H. Cremer. Volgens een bij het departement van marine ont vangen telegram is Z'. M». stoomschip Bromo den 21""1 dezer van Malta vertrokken ter voortzetting van de reis naar Atchin. Aan boord was alles wel. Landbouw. Arngaande den te velde staanden oogst wordt ons uit Oostburg gemeld dat de verwachtingen bevredigend zijn voor zooveel aangaat tarwe, rogge, wintergerst en zomergerst. Haver en kanariezaad (van welk laat ste gewas veel is uitgezaaid) staan zeer goed. Ook de paardenboonen schijnen dooreen een goeden oogst te zullen geven. Koolzaad is er bijna niet. Wat men heeft laten staan, kan niet dan een klein beschot opleveren. Ook van erwten ziet men een klein beschot te ge- moet. Bij gunstige weersgesteldheid tijdens het oogsten denkt men van alle graansoorten een goede qualiteit te zullen verkrijgen. Veevoeder zal er niet overvloedig zijn. Het stroo is kort gebleven, van klaver en ander hooi zal weinig geoogst wordenterwijl de wortelgewassen meest te dun staan. -Aardappelen geven aanvankelijk een groote opbrengst en ook de late soorten vertoonen zich goed. Hier en daar echter wordt ziekte in het loof waargenomen. Gemengde berichten. Het Utr. Dagbl. vermeldt als gerucht dat Z. M. de koning voornemens zou zijn op zijne terugreis uit Zwitserland ook Parijs te bezoeken. Nabij Jutfaas is Dinsdag de bliksem in eene boerderij ingeslagenwaarvan het door den regen doorweekte dak een oogenblik begon te branden, doch spoedig weder uitdoofde. De bliksem sloeg in den nok van het daknam zijn weg langs een zinken goot, door eene bijna onzichtbare opene voeg in den muur, verder in de kaaskamer en in de keuken, waar hij eene meid aan den rechterarm raakte. Eindelijk vond de bliksem een uitweg door een klein venster raampje dat hij in splinters sloeg. De meid had slechts eene onbeduidende kwetsuur aan den arm bekomen. Te Poeldijk werden twee personen, die in eene boerenwoning in biddende houding voor den schoorsteen zaten, door den bliksem getroffen. De een werd op de plaats gedoodterwijl de anderzijn zwagerernstig aan den arm verwond werd. De arrondissements-rechtbank te Zwolle heefteen deurwaarder een guide boete opgelegd, omdat hij in een exploit gesproken had van „dagwerk," een benaming van maat, bij de wet niet geoorloofd. Een ander deurwaarder had het woord „vim" gebruiktdoch aan gezien dat woord geen maatmaar een getal aanduidt, is hij van alle rechtsvervolging ontslagen. In het hotel du Louvre is thans een Engelsch-- man gelogeerd, om zich van een verloren wedden schap te kwijten en dat wel op de zonderlingste wijze. Deze gentleman, Walker genaamd, had met sir James Keard, een welbekend sportsman, een weddenschap aangegaan over de snelheid van twee Schotsche wind honden hun toebehoorende. Zij wedden niet om geld, maar hij wiens hond verloor zou zich te onderwerpen hebben aan de voorwaarde van den tegenwedder. De hond van mr. Walker verloor. Sir James Keard heeft toen zijn vriend Walker opgelegd naar Parijs te gaan, en iederen mórgeneen maand lang den eersten heer die na klokslag van negenen uit de Rue de Valois op de place du Palais Royal komtom den hals te vallen met den uitroep „Broederbeste broeder vind ik u eindelijk na twintig jaar weêr!" Sedert veertien dagen houdt mr. Walker met echt Engelsch stoïcismus reeds vol. Sommigen der gewaande „broeders" lachen harte lijk, als hijna de omhelzing en het uitspreken der voorgeschreven formule, hun opheldering geeft, en nemen zijn uitnoodiging tot een dójeuné aan. Anderen echter wachten geen opheldering af, maar maken zich woedend boosen mr. Walker is reeds op een niet onaanzienlijke hoeveelheid stompen en vuistslagen ont haald. Te Osnabriick hebben de schrijnwerkers den arbeid gestaakt. De soldaten van het garnizoen aldaar, die dit ambacht verstaanzijn abcommandirt en ter beschik king gesteld van de meester-schrijnwerkers. De Pall Mali Gazette beschrijft eene locomotief zonder vuurdie op een der wegen tusschen New-Orleans en de voorsteden in gebruik is. De baan is voor dubbel spoor aangelegd en ligt midden op de breede straat] eenige centimeters hooger. De locomotief bestaat uit een cilinder van 10 voet lengte bij 3 voet in door snede; zij ligt op een onderstel met vier wielen en is ten deele met water gevuld. De cilinder krijgt den stoomtotdat de vereischte spanning bereikt isuit een stoomketel aan het eindstation en die stoom is voldoende voor de heen- en terugreize van den waggon. Aan den tocht, waarbij vuur niet te pas komt, is geen gevaar verbonden, en het geraas is niet zoo sterk als dat van een gewoon rijtuig op een straatweg, ter wijl de kosten van 't voorspan minder zijn dan bij het gebruik van muildieren.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2