BUITENLAND. Algemeen Overzicht. Jngtëontön atulta. gMtijdinpn. hem genoegen, dit feest bij te wonen, want hij ver- eenigt zich oprechtelijk met de beginselen, door de Cob denclub verkondigd. Het Duitsche torpedo-stoomschip Notus heelt bij zijn vaart van Wilhemshaven naar Kiel den weg door den Deenschen Limtjord gekozen envolgens verklaring van een Deenschen loods, van het eiland Mors tot Aal- borg peilingen bewerkstelligdja zelfs zou de kom- mandant een compleete kaart van den zeeboezem hebben gemaakt en daarop alle dorpen en gehuchten die men passeerde nauwkeurig met de namen hebben opgetee- kend. Deze mededeeling heeft aan het Kopenhaagsche Dagbladet aanleiding gegeven tot een noodkreet over „Duitsche oorlogsschepen in Deensche wateren." „Als men in Europa, zegt het blad, een geopend oog had voor de wijze waarop de nieuwe wereldbeheerscher in Berlijn zijne heerschappij uitoefent, en vooral lette op de plannen van het Pruisische Duitschland voor de toekomstzouden de gebeurtenissen die in den laatsten tijd hier plaats hebben stellig eenige meerdere opmerk zaamheid wekken." Niet zeer vleiend voor de Duitschers luidt het verder„Men moet den duivel niet aan den wand schilderen, doch als de duivel zich werkelijk heeft vertoond zal het wel voorzichtig wezen, voor zijne tegenwoordigheid de oogen niet te sluiten." Zie daar stol genoeg om een internationaal conflict in het leven te roepen. De kleine Sarah Chandlesdie dezer dagen krach tens een rechterlijk vonnis, tot veertien dagen gevan genisstraf en vier jaren opsluiting in een verbeterhuis veroordeeld werd wegens het plukken van een geranium, is gewroken. Haar geval werd Dinsdag in het Engel- sche lagerhuis ter sprake gebrachten de minister deelde mededat hijna de zaak onderzocht te hebben, het kind onmiddellijk in vrijheid had doen stellen en de rechters streng had berispt. Het stadje Spalding was bij het bekend worden der ministerieele beschik king in opschudding, en het volk trok, voorafgegaan door een korps muzikanten, tot middernacht toe door de straten. Den volgenden dag werd het meisje met haar ouders in een rijtuig in triomf door de stad ge voerd. De Deensche minister van eeredienst heeft bekend gemaakt, dat voortaan aan vrouwen het academisch burgerrecht aan de universiteit te Kopenhage zal wor den verleend. Daartoe zullen zij zich aan de gewone examens moeten onderwerpen. Evenwel zullen zij geen aanspraak kunnen maken op de bestaande academische beurzen en toelagen. De wijnoogstberichten uit de Rheingau zijn zoo gunstig mogelijk. Niet alleen dat de ranken zwaar met vruchten zijn bezet, maar ook is de vrucht zelf reeds sterk ontwikkeld. Zelfs beginnen de druiven hier en daar reeds rijp te worden. De prijzen van de wijn blijven onveranderd. Ook uit Rheinhessen komen uitstekende berichten in omtrent den toestand van den wijnbergen. Van den Moezel schrijft mendat aldaar eerstdaags een aanzienlijke daling in de wijnprijzen wordt verwacht. Uit de Beiersche Rhein-Pfalzvan den Main, uit den Elzas, uit Baden en Wurtemberg stemmen alle berichten hierin overeen, dat er een buitengewoon goede en ruime wijnoogst kan verwacht worden. De Italia militare deelt mede dat een nieuw prac- tisch gebruik van de velocipèdes bij de Italiaansche armee wordt gemaakt. Op voorslag van generaal Boccu, vervullen deze nu tegenwoordig den postdienst en ge deeltelijk ook den ordonnancen-dienst in het groote kamp in Calacati en Somma. Ieder bataljon heeft een velocipedistdie, zooals gebleken is, 20 mijlen in een uur aflegt. Bij marschen en gedurende den tijd dat de velocipèdes geen dienst doenworden zij met de batal jons-wagens vervoerd. De minister van oorlog heeft gezegd, later te zullen beslissen over eene difinitieve invoering der velocipèdes. De ondervinding zal daar omtrent beslissen. De wijze, waarop in de groote opera te Parijs de voetlichten zijn aangebrachtwaarborgt tegen de onge lukken waarvan zangeressen en danseressen bij de ge wone inrichting zoo vaak het slachtoffer warenwanneer zij te dicht voor 't voetlicht traden. De 120 gasvlammen, die het voetlicht in de nieuwe op era uitmaken, branden niet naar bovenmaar naar beneden. De glazen zijn aan den bovenkant luchtdicht afgesloten en een sterke luchtstroom, die er onder langs gaat, trekt de vlam, die boven in het glas onstoken wordt, naar beneden. Springt een glas, dan sluit een veer dadelijk het gas af en het licht is oogenblikkelijk uitgebluscht. Gemeentebestuur wan Middelburg. Burgemeester en wethouders van Middelburg zullen Vrijdag den 6" Augustus a.'s namiddags te éen uur op het raadhuis der gemeente, in het openbaar aan besteden 1° het leggen van eenige riolen met ruim- en verval- puttenstraatroosters enz. 2° het verven van eenige gemeente-gebouwen; 3° het doen van herstellingen aan de daken van eenige gemeente-gebouwen De voorwaarden liggen voor een ieder ter inzage op het kantoor van den gemeente-bouwmeesterdoor wien de noodige aanwijzing in loco zal worden gedaan voor het eerste perceel den 30en Juli, voor het tweede den 3en Augustusen voor het derde den 3Dn Juli a., waartoe men zich telkens des voormiddags te tien uren aldaar zal moeten vervoegen. Thermometerstand. 19 Juli's av. 11 u. 67 gr. 20 ;s morg. 7 u. 66 gr. 's midd. 1 u. 67 gr. 's av. 6 u. 66 gr. Gisteren heeft de Fransche nationale vergadering zoo snel gewerkt en zooveel afgedaan, dat het plan om nog op reces te scheiden meer en meer het karakter van eene manoeuvre verkrijgt, die door niets gerecht vaardigd wordt dan door het eigenbelang. Het wetsontwerp tot regeling van de traktementen en pensioenen van de lagere onderwijzers werd, na een korte discussie, aangenomen, overeenkomstig het voor stel van de commissie van rapporteurs. Men meene echter nietdat door deze nieuwe regeling de positie van onderwijzer in Frankrijk schitterend is geworden. Volstrekt niet. Trouwens het is al mooi dat deze natio nale vergadering nog iets heeft gedaan om verbetering te brengen in die traktementen, want van eene verte genwoordiging die het land overgeeft in de macht eener geestelijkheidwier belang medebrengt, dat het volk niet te zeer ontwikkeld wordtkon men niet veel verwachten. De onderwijzers zijn, volgens de nieuwe wetverdeeld in vier klassenvan welke die der 4e klasse een maximum traktement zullen genieten van 900 franken; die der 3e klasse van 1000 franken; die der 2e klasse van 1100 franken en die der le klasse van 1200 frankende onderwijzeressen krijgen3" klasse 700 franken2e klasse800 franken en le klasse 900 franken. Als men deze traktementen vergelijkt met die welke onze onderwijzers genieten, dan zal men veilig kunnen aannemen dat men in Frankrijk van maximum- lijders zal kunnen praten in plaats van w««ÓKa/M-lijders, en dan is toch het laatste in zooverre verkieselijk boven het eerstedat bij hetminimum althans geen gevaar voor vermindering, maar wel uitzicht op vermeerde ring bestaat, hetwelk bij het maximum is afgesneden. Door den heer Rive werd nog eenige poging gewaagd om het bedrag der traktementen hooger te stellen dan in het wetsontwerp was voorgesteld, daar hij dit onvol doende achtte, doch to vergeefs. Hij vergeleek den toestand der Fransche onderwijzers met dien van de onderwijzers in andere landen en toonde aan dat zoodanige vergelijking ten nadeele van Frankrijk uitvalt, tengevolge waarvan dan ook in verschillende departe menten gebrek bestaat aan onderwijzend personeel. Hij werd echter door den heer Ernoul bestreden met het motief, dat de financieele toestand niet toelaat de trak tementen hooger te stellen dan thans is bepaald. Een amendement van den heer de Kerdrel strekkende tot verbetering van het lot der hulponderwijzers, door te bepalendat zijna vijf jaren als zoodanig in een stad te zijn werkzaam geweest, met hoofdonderwijzers van de 4e klasse zouden worden gelijk gesteld, kon evenmin ge nade in de oogen der vertegenwoordiging vinden, en werd verworpen. Ongetwijfeld zou eene bepaling als die van den heer de Kerdrel een zeer gunstigen invloed op het onderwijs kunnen uitoefenendaar zij menig hulpon derwijzer meer zou verzoenen met zijne positie en hem minder naar een hoofdonderwijzersplaats doen streven, waardoor tegenwoordig het gebrek van hulppersoneel wordt bevorderd. Na dit onderwerp te hebben afgehandeld, werden de begrootingen voor de departementen van financiën, jus titie, binnenlandsche zaken en die voor Algerië in eerste lezing achtereenvolgens aangenomen. Het rapport over het voorstelMalartra wordt reeds spoedig verwacht. Behalve in de speciale commissie heeft het ook een punt van behandeling uitgemaakt bij de verschillende parlementaire groepen. Het linker centrum heeft de noodzakelijkheid geconstateerd om de algemeene verkiezingen nog in dit jaar te doen plaats hebben, wat het voorstelMalartre bepaald wil cou peeren. Genoemde fractie heeft daarom de minderheid der commissie van rapporteurs uitgenoodigd zich met de regeering te verstaan, om zoo mogelijk het voorstel Malartre in overeenstemming te brengen met den eisch eener spoedige ontbinding. Tot dat einde zoo men een korte zitting kunnen houden in September of October. De commissie van rapporteurs zou heden het gevoelen van de regeering ten aanzien van sommige punten in winnen, om daarna haar rapport te kunnen opmaken. De vrees voor een mogelijke zegepraal der ultramon- tanen in Beieren is door de nader ingekomen berichten omtrent den afloop der verkiezingen van den eersten trap op het platte land sterk toegenomen. Volgens de laatste berekeningen zouden de liberalen en ultramon- tanen thans ongeveer tegen elkander opwegen. Het zon dus niet te verwonderen wezen, dat de meerder heid der kiezerscolleges, als de uitslag van alle verkie zingen bekend is, uit clericale elementen bestaan. Omtrent den toestand in Spanje wordt uit Madrid gemeld, dat de provincies Castilië en Valencia geheel van Garlisten gezuiverd zijn. Alleen in de Baskische provincies, in de bergen van Navarra en in Catalonië houden de opstandelingen stand. De benden van Dor- regaray bevinden zich in Catalonië, terwijl andere troepen een toevlucht in Frankrijk hebben gezocht. Deze behooren voornamelijk tot het 3e en 4° bataljon Carlisten van Valencia en het 1° van Aragon. Men onderstelde dat Dorregaray zelf tegen Seo d'Urgel zou oprukken, waarom een kolonne regeeringstroepen naar Benasque was gegaan om hem daar op te wachten. Het hoofdkwartier van Jovelïar bevond zich te Sarinena, alwaar hij den spoorweg van Barcelona naar Saragossa kan beheerschenterwijl hij met Martinez Campos de verdere bewegingen der troepen regelt om den opstand in het Noord-oosten te bestrijden. Eergisteren hebben de Carlisten een batterij voor Puycerda opgericht en de stad opgeëischt. De kom- mandant heeft echter geweigerd haar op te geven, waarop het vuur is geopend zonder groote schade aan te richten. Het schijnt dat de komst van hulptroepen voor de belegerden den Oèrlisten heeft genoodzaakt terug te trekken die door liet garnizoen werden ver volgd en eenige kanonnen met munitie verloren. Toen ik gisteren avond aan het stationsgebouw alhier een retourkaart naar Vlissingen namvermoedde ik niet eerst 'snachts om half twee te voet te zullen zijn teruggekeerd. De spoorweg-directie namelijk had aangekondigd om ter gelegenheid van de opening der stoomvaartmaat schappij Zeeland een extra trein om 11.15 te zullen laten vertrekken. Waarom? Men zou denken om het publiek gelegenheid te geven tegenwoordig te kunnen zijn bij het vanwege de provincie af te steken vuur werk, want anders was er waarlijk voor het publiek niets te zien. Onmiddellijk na afloop van het vuurwerk begaf ik mij dan ook met honderde andere personen naar'het Vlissingsche lokaalstation, maar wat niemand had dur ven denken was gebeurd, de extra trein was vertrok ken en men kon zien hoe verder te "huis te komen. Ik informeerde bij den heer stationschef, of er geen treinen meer zouden vertrekkenmaar het antwoord was weinig bemoedigendhij verklaarde den trein wel een kwartier te hebben opgehouden; dat men wel goed kon vinden het vuurwerk nog veel later af te steken enz. Ik constateer dat de trein vertrokken is onder het afsteken van het vuurwerk en het dus zoo heel lang niet meer duren kon. Het publiek zij dus gewaarschuwd zich vooraan niet meer door de directie van den spoorweg te laten foppen, want zij annonceert extra treinen te zullen laten rijden om gelegenheid te geven feesten bij te wonenmaar vertrekt, zoogenaamd om de orde en de regelmatigheid, vóór den afloop daarvan. Het mag waarlijk tot een groot geluk voor de Engelsche gasten gerekend worden dat de lokaal stations chef tevens geen chet-commissaris aan 't banket is ge weest, want de stoomboot Middelburg kwam uit Enge land zeker wel een half uur later dan waarop men gerekend had; anders zou waarschijnlijk de chef-com missaris ter handhaving der regelmatigheid en orde met de tegenwoordig geweest zijnde personen maar zijn gaan aanzitten en de deuren gesloten hebben ge houden voor de vreemde gasten want die lieden hadden volgens zijne wijze van zien ook niet op hun tijd gepast. F. E. Wij hebben geen bezwaar gemaakt bovenstaande op te nemen, omdat het gebeurde ongetwijfeld voor velen onaangenaam is geweest. Toch meenen wij te moeten opmerken, dat in de annonce van de directie der Exploi tatie-maatschappij 11.15 bepaald als uur van vertrek was aangegeven, zonder te gewagen van het vuurwerk. Red. Heden morgen arriveerde ter reede van Vlissingen de reserve-mailstoomboot Stad Breda, van de stoom vaartmaatschappij „Zeeland". Vertrokken van Vlissingen en geankerd ter reede het barkschip Stad Middelburg. gedrukt bij de gebroeders abrahams te middelburg.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 6