middelburgsche courant BIJVOEGSEL Middelburg 20 Juli. VAN de van Woensdag 21 Juli 1875. N° 171. Aan de heden gehouden verkiezing van vijt leden voor den gemeenteraad van Middelburg hebben 448 van de 792 kiezers deelgenomen. Bij vroegere Verkiezingen tengevolge van periodieke aftreding hebben gestemd: in 1853, 333 kiezers; in 1855, 426; in 1857, 351; in 1859, 285; in 1862, 262. in 1863, 170; in 1865, 315; in 1867, 367; in 1869( 376; in 1871, 325, in 1873, 414. Z. K. H. prins Hendrik heeft, na zijn terugkeer uit Vlissingen, den afgeloopen nacht weder ten huize van den commissaris des konings doorgebracht. Vóór 8 uren bevond de prins (zich echter heden morgen weder te Vlissingen en begaf hij zich aan boord van de tot vertrek naar Engeland gereed liggende stoomboot Stad Middelburg, waar hij van verschillende autoriteiten afscheid nam. Eenigen tijd later, ongeveer half 9, was Z. K. H, die o. a. door den commissaris des konings vergezeld werd van het vertrek der boot getuige, terwijl de hoera's der gasten, ondersteund door de tonen der muziek aan boord, hem blijk gaven hoezeer ook dit bewijs van Vorstelijke belangstelling op hoogen prijs werd gesteld. Te 10 uren is Z. K. H. per extra-spoortrein waarin zich de salonwagen van den prins bevond, van hier vertrokken. Gisteren namiddag had te Botterdam het jaarlijkscfa openbaar examen plaats van de leerlingen der inrich ting voor doofstommen-onderwijs aldaar. Uit de door den voorzitter van het bestuur, den heer R. Mees, gedane mededeelingen bleek onder anderen dat in het atgeloopen jaar 96 doofstomme kinderen aan de inrich ting onderwijs genoten, welk getal sedert nog met 16 werd vermeerderdzoodat er thans 112 leerlingen zijn en wel R1 jongens en 51 meisjes. Daarvan komen 60 geheel of gedeelteljjk ten laste van de inrichting. Opmerkeigk is het feit, dat verscheidene kinderen in de leer zijn bij vroegere leerlingen der inrichting, die zich te Rotterdam hebben gevestigd. De heer Hirsch, directeur-hoofdonderwijzer der inrich ting, schetste vervolgens, blijkens het verslag in de N. Rott. courant, in warme bewoordingen het hoofd doel dat de opvoeder in het algemeen met zijn kwee- keling moet beoogen, namelijk niet alleen hem louter kennis aan te brengen of hem tot zekere kunstvaardigheid af te richten, maar hem te vormen tot mensch, d. i. al de krachten en vermogens waarvoor hij aanleg bezit in hem te ontwikkelen. Het examen leverde het bewijs van de uitstekende vruchten die het onderwijs had gedragen. De vorde ringen in de verschillende leervakken bleken niet onaan zienlijk te zijn. Wat, afgescheiden hiervan, het meest trof, was de vlugheid van opvatting, de opgewekt heid, de levendigheid en de verstandsontwikkeling van meest al de leerlingen. Met bewondering zag men op tot de mate van inzicht, zorg en geduld die er toe vereischt worden om het met doofstomme kinderen zóóver te brengen. Ook met het spreken waren weder met verscheidene kinderen zeer verrassende uitkomsten bereikt. Daar waren er die zoo goed en verstaanbaar spraken dat men moeite had te gelooven dat men met doofstommen te doen had. Toen het examen en de prijsuitdeeling afgeloopen warennamen de volgende twaalf leerlingen hun af scheid: Betje Slebos uit Santpoort, Anna Bohne uit Nijmegen, Jacoba Keldermans uit Rotterdam, Pietje Oranje uit Schiedam, Anna Sanders v. Loo, Anna Kessen en Saaitje Vieijra, alle uit Amsterdam, Aafje Klaver uit Obdam, Eleazer Hijmans uit Zuid-Beierland, Arie Karreman uit Moordrecht, Teunis v. Egmond uit Rijnsburg, Leendert Schalekamp uit 's Gravendeel. Namens hen werd het woord gevoerd door Eleazer Hijmans. Met heldere stemmet eene voor ieder ver staanbare uitspraak en tevens met veel gepastheid van voordracht en gebaren, kweet hij zich van die taak. De heer Mees'rióhtte zijnerzijds een hartelijk woord van afscheid tot deze kweekelingen en reikte aan ieder hunner, namens het bestuur, een geschenk uit ter heriunering aan de inrichting die zij gingen ver laten. Met een woord van dank, door den heer Mees aan het personeel der onderwijzers gebracht, werd de plechtigheid gesloten. Benoemingen en besluiten. consulates. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan A. d' Angremond als consul der Nederlanden voor de Portugeesche bezittingen ter Zuid-Westkust van Afrika, en als zoodanig in zijne plaatste San Paulo de Loanda, buiten kosten of bezwaar van het rijkbenoemd A. F. H. Pape aldaar. politie. Eervol ontslag verleendop verzoekaan C. Yisscher Moulin als commissaris van politie en waterschout te Dordrecht. mariniers. Bevorderd tot len luitenant bij het korps mariniers de 2e luitenants bij dat korps G. C. Miran- dolle en W. F. Paehligmet ingang van 1 Augustus a. leger. Benoemd bij het wapen der cavalerie: bij het 3' regiment huzaren, tot len luitenant (naar ouder dom van rang) de 2e luitenant D. Blaauw van het korps; bij het 4e regiment huzaren, tot ritmeester 2' klasse (naar ouderdom van rang), de le luitenant jhr. M. B. W. des Tombe, van het 3e regiment huzaren. Kerknieuws. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de Neder- duitsche hervormde gemeente te Amsterdam door den heer C. J. Bryce, te 's Gravpnhage. Marine en leger. De luitenant ter zee le klasse J'. M. Brevet, gede tacheerd bij 's rijks werf te Willemsoord en toegevoegd aan den onder-directeur der marine aldaar, wordt met den laatsten September a. op nonactiviteit gestelden met den eersten October daaraanvolgende vervangen door den luitenant ter zee 1* klasse S. Kraijenhoff van de Leur. Omtrent de inrichting van het kamp bij Soester- berg wordt aan het Utrechtsch dagblad het volgende geschreven. De eigenlijke legerplaats der onderofficieren en man schappen bestaat uit vijf evenwijdige straten, elk door veertien zoogenaamde zestienmanstenten gevormd. Iedere tent dient echter tot logies van tien a twaalf man, welk aantal trouwens nog als vrij groot beschouwd kan wordenwanneer men in aanmerking neemtdat zij slechts 45 meter middellijn heeft. Men moet het onder vonden hebben om te begrijpenhoe zooveel menschen met kleeding, wapens enz. in zoo kleine ruimte zes weken lang in vrede leven kunnen. Gedurende vorige jaren werden ons stroohutten ver schaft, doch nu het kamp verplaatst is, heett men waarschijnlijk geene nieuwe willen bouwen. Ik voor mij geef trouwensten minste in den zomer, aan eene tent de voorkeur. Deze kan veel beter ge lucht worden en levert zindelijker verblijf op. Tegenover elke straat staan aan de eene zijde de tenten der officieren, aan de-andere de keukens. Stel u echter geen keuken voor, zooals de oud-Hol- landsche huismoeder die verlangen zoude. De muur van tegeltjes met bijbelsche figuren vindt ge vervangen door een wand van zodenhet glinsterend koperwerk door eenige ijzeren ketels en houten stokken, waaronder de zoogenaamde knoedelmajoor een lange stok met houten blad een eerste plaats inneemt. ■Het sierlijke fornuis wordt vertegenwoordigd door een paar evenwijdige steenen muurtjes, die van boven door ijzeren platen, waarin openingen voor ketels, gedekt zijn. En hetgeen stellig het grootste verschil oplevert, in stede van de zindelijke keukenprinses ziet ge een paar vrijwilligers, wier glimmend aanschijn en kleederen menige huisvrouw zouden verschrikken. Het bovenstaand geheel, waarbij ik nog de hoofd officierstenten voegen moet, die achter die der officieren staanis thans door ons omringd door een aarden wal met verschillende uitspringende hoeken. Elk dier hoeken heeft eene bijzondere bestemming. Zij dienen tot bergplaats van materialen en kruit, terwijl het wagenparkde timmermanswinkel, do stalde ambu lance, kantines en bakkerij er mede eene plaats in vinden. Wat de ambulance betreft, deze bestaat uit een rechthoekige tent, waarin aan weerszijden voor zes bedden plaats is, terwijl aan beide uiteinden een afge schoten ruimte voor apotheek en bergplaats dient. Alleen lichte zieken worden er in opgenomende ernstige onmiddellijk naar Utrecht vervoerd. Tot heden zijn er zeer weinig zieken geweest. Trouwens de ver zorging is goed. Het middageten is voldoende en vooral het brood laat niets te wenschen over. Het wordt bereid door mineurs, wier vroeger beroep bak ker was. De omwalling verder rondgaande, komt ge aan de uitspanningsplaatsde kantine. Zij bestaat uit een hut, samengesteld uit met leem bestreken kranjangs en gevuld met eet- en drinkwaren, wier veelvuldige ver wisseling voor hare deugdzaamheid pleit. Vroeger waren er meer kantinesdoch dit jaar is de vergunning om iets in het kamp te verkoopenaan particulieren geweigerd, terwijl de tegenwoordige kantine aan militairen verpacht is. Daar zij te klein bleek te zijnis kort na onze aankomst een hulp kantine ge bouwd gedekt met een groot zeildatnaar men zegt, 300 kostte. Hiermede is het echter niet goed afge loopen. Zondag jl. is het door den storm aan flarden gescheurd. Het was een indrukwekkend gezicht, de kracht van den wind op dit zeil waar te nemen en het gaf ons een klein denkbeeld van hetgeen de zei len van een schip te lijden hebben. Het was het tweede ongeval dat we hier hadden. Het eerste bestond in hét eenige meters wegzakken van een putdoch dit was minder betreurenswaardig, daar er een voldoend aantal putten is. Ware de kantine voor de manschappen wat ruimer, het zoude vooral bij slecht weder aangenamer zijn. Thans vermaken zij zich veel in de nabijheid met schommel en kegelbaanwel te verstaan in de vrije uren wier aantal echter niet groot is. Rechtzaken, Door den kantonrechter te Middelburg is bij een op gisteren gewezen vonnis uitspraak gedaan in de pro cedure door den heer J. R. Jeronimus als eischer gevoerd tegen den burgemeester dezer gemeente, als die gemeente in rechten vertegenwoordigende, gedaagde. Overeenkomstig de conclusiën namens de gemeente genomen, heeft de kantonrechter zich onbevoegd ver klaard om van de vordering kennis te nemen, met veroordeeling van den eischer in de kosten van het geding. Gemengde berichten. Gisternacht is in het koffiehuis op het Ravelijn te Goes ingebrokenzonder dat geconstateerd kan wor den of de inbrekers zich al of niet aan de aanwezige dranken hebben te goed gedaan. In den daarbij gele gen tuin van den heer S. zijn eenige ergerlijke baldadig heden gepleegd. Bij het onweder, dat zich eergisteren' boven Goes en de omstreken ontlastte, heeft de bliksem twee olmenboomenstaande bij de veehoeve te Wilhel- minadorpgetroffen en gedeeltelijk ontveld en versplin terd. De stukken hout waren naar alle zijden op geruimen afstand, volgens opgave 20 meters, van de beschadigde boomen heengeslingerd. Ook verneemt men, dat de bliksem is geslagen in het huis van den heer V. te Heinkenszand, zonder echter aanmerkelijke schade aan te richten. De schaakspeler Andersen, die het Schaakgenoot - schap te Amsterdam bezocht, speelde daar o. a. ook een partij, die door den tegenspeler werd geabandon neerd. Andersen nam toen de plaats van dezen tegen speler in en won de partij, die door den ander was opgegeven. Maar nog sterker is het, dat, toen de stukken op het bord waren herplaatst en de tegenspe ler opnieuw zou beproeven de partij te winnen, nu Andersen hem den weg had gewezen, Andersen hem toch het spel deed verliezen. Bij de te Rotterdam verblijf houdende Duitschers bestaat het plandit jaar het Sedan-feest (2 Sept.) op luisterrijke wijze te vieren. De koninklijke bewilliging is verleend op het ontwerp der akte van oprichting van de naamlooze vennootschap De model-boerderij te Winkel, te vestigen te Winkel. Het onlangs te 'sGravenhage opgericht bewaar huis voor jeugdige kinderen werkt aanvankelijk zeer voldoende. In den beginne werden weinige kinderen ter bewaring gegeven. Langzamerhand echter nam hun getal toe. Gedurende de maand, loopende van 7 Juni tot en met 7 Juli werd het bewaarhuis bezocht door 320 kinderen. De stoomboot burgemeester Zijlstra, die Zaterdag 128 passagiers van Harlingen naar den Helder had gebrachtwerdtoen zij 's namiddags terug wilde varen, bij het uitgaan door den feilen stroom tegen het steenen hoofd van de marinesluis gedreven. Men beproefde wel naar buittn te komenmaar de vin bleek onbruikbaar te zijn gewordenzoodat men in de haven moest terugkeeren. De boot zal moeten gelicht worden, om een andere vin aan te brengen. Men kan zich de teleurstelling der passagiers denkendie nu genoodzaakt waren in den Helder logies te zoeken. De heer Fransen van de Putte heeftin antwoord op een toast aan de vreemdelingen, die het feestmaal van de Cobdenclub te Londen bijwoondeno. a. ge zegd dat hij behoort tot een kleine natie, welke reeds vóór 300 jaren den toon gaf met betrekking tot de gezonde regeeringsbeginselende vrije instellingende godsdienstige verdraagzaamheid en het stelsel van den vrijen handel (Toejuiching). De tijd is verre af, toen Nederland er aanspraak op mocht maken, om invloed te oefenen op de staatkundige aangelegenheden van Europa; maar de Nederlanders sympathiseeren met de Britsche regeering, waar het de vrije instellingen en de godsdienstig verdraagzaamheid geldt. Het doet

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 5