MIDDELBURGSCHECOURANT '5. BIJVOEGSEL Verslag van den toestand der gemeente Middelburg over 1874. .24. .35 ,45 VAN DE van Zaterdag 17 Juli 1875. N° 168, Middelburg 16 Juli Maandag en Dinsdag a. zal bij gelegenheid van de komst van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden en de opening van den maildienst tussclien VlissiDgen en Engelandde vlag van den Abdij toren en de gemeen- tegebouwen alhier worden uitgestoken. Gisteren werd in de tweede en laatste zitting der algemeene vergadering van de Maatschappij tot bevor dering der nijverheid te Breda overeenkomstig de rap porten van de verschillende commissiën, besloten tot het nogmaals uitschrijven van eenige prijsvragen. Ver volgens werden de besluiten door het congres genomen en aan de algemeene vergadering ter bekrachting voor gesteld, goedgekeurd, en het congres daarop gesloten- In plaats van de aftredende en niet herkiesbare leden van het hoofdbestuur, de heeren J. W. L. van Oordt (voorzitter) en m'. A. J. Enschedé (ondervoorzitter), werden tot directeuren gekozen de heer d'. A. Vrolik en dr E. H. von Baumhauer (voor Haarlem). Aan den heer Vrolik werd door de vergadering bij acclamatie het voorzitterschap van de maatschappij opgedragen. De volgende algemeene vergadering zal te Deventer gehouden worden. Na benoeming van eenige buitenlanders tot honoraire leden werd de algemeene vergadering met verschillende toespraken gesloten. Door de regeering is een ontwerp voor een nieuw algemeen reglement op den spoorwegdienst aan de verschillende spoorwegmaatschappijen toegezonden. Door den minister van financiën is bepaald dat het vergelijkend examen van candidaten naar de betrekking van aspirant-landmeter bij het kadaster zal aanvan gen op Maandag 13 September a. De examen-commissie is samengesteld als volgtvoor zitter, de heer A. Bevers, hoofdingenieur-verificateur van het kadaster bij het departement van financiën; leden de heeren: C. J. Genet, ingenieur-verificateur van liet kadaster te RotterdamJ. J. Slaterusland meter der eerste klasse bij het kadaster te Rotterdam, WBlumdirecteur van de burgerschool voor middelbaar onderwijs, W. B. Reeser en J. Strauphoofdonderwijzers te 's Gravenhage. De provinciale staten van Groningen zullen bij i staten_generaai verzoeken dat de stad WOrtlf* noncrAWfiZfiTi ala vo+tA vrnnr haf nn fp adres aan de staten-generaal verzoeken dat de stad Groningen worde aangewezen als zetel voor het op te richten gerechtshof der drie Noordelijke provinciën. De Staats-courant van heden bevat eene bekendma king van den opper-ceremoniemeesterdat het hof den halven rouw zal aanneemen voor twee wekeningaande op heden, wegens het overlijden van Z. M. den voor- maligen keizer Ferdinand van Oostenrijk. Onderwijs. Een vriend van den heer Groen van Prinsterer biedt door tusschenkomst der boekhandelaars Höveker en zoon te Amsterdam aan alle Nederlandsche hoofd onderwijzers, van openbare of bijzondere scholen, een present-exemplaar van het Handboek der vaderlandsche geschiedenis van den heer Groen aan. TJDagblad.) Door het Schoolverbond te Zutfen werd Maa dag jl. aan 735 kinderen, die gedurende een jaar m 'nder dan vijftienmaal de school verzuimd, hadden een plezier reisje naar Ellecom bezorgd. Met een extra-trein van vijftien wagons trok men naar Dieren en van daar in feestelijken optocht naar Ellecom. Op die wijze de kinderen te dwingen tot hetgeen voor hun eigen welzijn noodig ismag voorzeker een edel streven genoemd worden. De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten het onderwijzend personeel aan het stedelijk gymnasium te versterken met twee leeraars belast met het onder wijs in de Latijnsche en Grieksche taalen éen leeraar in de wiskunde. Benoemd te Amsterdam to tonderwijzeres in de Hoogduitsche taal- en letterkunde aan de hoogere bur gerschool voor meisjes, mejuffrouw J. M. Engelmann, onderwijzeres te 's Gravenhage. Kerknieuws. Sedert het jaar 1825 dus nu reeds 50 jaren lang werden in de Nederlandsche hervormde kerk jaarlijks collecten gehoudenten behoeve van het onder de ad ministratie der synode staande fonds voor noodlijdende kerken en personen; en gedurende al dien tijd was dat fonds de krachtigste steun voor de hervormde ge meenten in ons vaderland. In tal van dorpsgemeenten, waar eigen middelen ontbraken of te kort schoten, werden gedurende dien tijd geene kerken of pastorijen gebouwd of vernieuwd, zonder de hulp van dit fonds. Ten volle verdient het dan ook de krachtige en blijvende ondersteuniug van allen, die in het welzijn der hervormde kerkvoor welke toch geschikte kerk gebouwen en predikantswoningen eene volstrekte be hoefte zijn, belangstellen. De collecte in dit jaar in de classis van Middelburg gehoudenleverde een bedrag op van f396.70j waarin werd bijgedragen door: de Ned. Herv. on Eng. gem. te Middelburg door de Hervormde gemeente Engelsche Hervormde Nieuwland Adgtekerke Oostkapelle Vlissingen Serooskerke Veere Ritthem Souburg Westkapelle Koudekerke Arnemuiden Domburg St. Laurens Grijpskerke Vlissingen Kleverskefke„ Bekerke Zoutelande Meliskcrke Vrouwepold. Gapinge ƒ235.59 17.30 15.35 14.25 14-20 9.86j 9.85 9.10 9.05 7.22 7.— 6.50 6.14 5.90 5.— 4.68 4.50 4.25 3.21 3.— 2.75 2.—' Totaal f 396.70i Op de begraafplaats „Eiken Duinen" te 's Hage is gisteren met plechtigheid onthuld een gedenksteen op het graf van wijlen den heer J. J. van den Broek, predikant bij de Ned. Herv. gemeente aldaar, bekos, tigd door bijdragen van leerlingen, oud-leerlingen en vrienden van den overledene. Kunstnleuws. Door de Maatschappij tot bevordering der toonkunst is bij adres aan de tweede kamer aangedrongen op de oprichting aan de hoogescholen van leerstoelen in de geschiedenis der schoone kunsten, speciaal die der muziek. Gemengde berichten. Een kermisreiziger kreeg deze week te Utrecht in de Haverstraat een toeval. Nadat geneeskundige hulp was aangebracht, bleek het dat de man in vier dagen niets gegeten had en op reis was geweest. Door geldelijke hulp van eenige aanwezige personen werd hij voor het oogenblik ondersteund. Een krankzinnige is Dinsdag middag te Gorinchem de pastorie der katholieke kerk binnengedrongen en heeft den pastoor, een hoogbejaard man, bij de keel gegrepen. Door eenige toegeschoten boeren en politie agenten werd de waanzinnige naar het bureau van poli tie gebrachtwaar hij een sabel wist machtig te wor den waarmede hij op de aanwezigen inhieuw. Met moeite kreeg men hem eindelijk in het dwangbuis en verder in het krankzinnigengesticht. Te Sluis werd den 3en dezer het SOjarig bestaan der sociëteit „de Vriendschap" feestelijk gevierd. Van de oorspronkelijke oprichters was slechts éende heer J. Bekaar, overgebleven. De Duitsche regcering is voornemens een wets ontwerp samen te stellen om aan ouders en voogden te verbieden hunne kinderen ot pupillen, vóór dat deze den ouderdom van 16 jaren zullen hebben bereikt, bij goochelaars, koorddansers, kunstrijders of dergelijken in de leer te doen. Ook het Noordelijk zendingsfeest te Winschoten is door goed weder begunstigd en naar wensch afge- loopen. Het cijfer der aanwezigen wordt op tienduizend begroot. Te Gorinchem stond Woensdag voor de arrondis- sements-rechtbank eene helleveeg terecht, die bij een twist met haar buurman dezen een zak fijne peper in de oogen wierp, waardoor hij tijdelijk van het gezicht beroofd werd. De officier van justitie éischte eene cel lulaire gevangenisstraf van een jaar. De gemeenteraad van Amsterdam heeft het vroe ger reeds bestaande verbod om honden voor een wagen of kar te spannen in dien zin aangevuld, dat het nu verboden is honden op eenige manier als trekdier te gebruiken of ze aan eenig voertuig vast te binden, zoo min er yóor als er achter, er onder of er naast. De vroegere verordening was namelijk door den hoogen raad in dien zin uitgelegd dat een hond straffeloos tot trekken kon gebezigd worden, als men slechts zorgde de letter der verordening niet te overtreden door het dier niet vóór den wagen te plaatsen. Tengevolge van den hoogen waterstand in den IJsel zijn de lagere uiterwaarden in de provincie Overijsel reeds overstroomd, Te Amsterdam zijn een paar „regeerende vorsten" van Duitschland in het Amstel-hotel afgestapt. Het zijn prins Johann II en prins Franz van Lichtenstein, met gevolg. x Aan de rijksmunt wordt met kracht gearbeid aan de 19000 Atchin-medaljesdaarentegen is men met de voorbereidende maatregelen voor het slaan der gou den tienguldenstukken nog niet gereed. De tent van den bekenden goochelaar Basch is den 9e" dezer te Pesth bij een storm uit elkander ge slagen. Met een hevig gekraak stortte het houten ge bouw in op een oogenblik dat zich gelukkig niemand daarbinnen bevond. Een aantal kostbare werktuigen werden vernield, zoodat de schade op zes duizend gulden begroot wordt. Bij gelegenheid van de voorstelling op Zondag avond jl. in het circus Corty te Aken had een treurig voorval plaats. Een der gasvlammen sloeg, door een gebrek aan den brander, eenigszins verdacht uit, het welk enkele zeer angstige toeschouwers aanleiding gaf tot het roepen van „brandTerstond vloog iedereen tiaar de uitgangen, alwaar een verschikkelpk gedrang ontstond. Om het valsche gerucht in eens te weder leggen en de menigte te calmeeren draaide iemand de hoofdkraan af, zoodat eensklaps volkomen duisternis heerschte. Doch in plaats van de menigte tot kalmte te brengen, werd de verwarring nog grooter. Niet alleen ziju verscheidene arm- en beenbreuken ontstaan, maar ook is een kind doodgedrukt. Den volgenden morgen had uitdeeling aan de eigenaars plaats van een groote menigte toiletartikelen, vooral van dames» hoeden, chignons, doeken, zelfs rokken en tournures, sieraden enz., gedeeltelijk geheel plat getrapt. Terwijl in de tweede helft van Juni in Midden Europa bijna overal een drukkende hitte heerschte, was het in Chicago (Yereenigde staten) en andere staten zoo koud, dat men geruimen tijd met winterjassen moest loopen. Het Russische regeeringsorgaan heeft een over zicht gegeven van de Russische diplomatie, waaruit o. a. blijkt dat 4 vertegenwoordigers van Ruslandnl. de gezanten te Berlijn, Weenen, Londen en Parijs een jaarlijksch inkomen hebben van 70,000 roebels; die te Konstantinopel krijgt 100,000 roebels. In het geheel zijn er 21 gezantschappen, waaronder die te Yeddo, Peking en Teheran. Het aantal generaal consulaten bedraagt 26, dat der consulaten 44, waarvan de helft in Oostersche landen. De gezamenlijke kosten voor de vertegenwoordiging van Rusland in het buitenland bedragen 2,000,000 roebels. Een roebel is ongeveer gelijk aan ƒ1.90. Tlicrmometcrstand. 15 Juli's av. 11 u. 63 gr. 16 's rnorg. 7 u. 62 gr. 's midd. 1 u. 70gr. 's av. 6 u. 68 gr. {Vervolg). De gemeentegebouwen verkeeren in eenen voldoenden staat. De herstelling van het raadhuis bepaalde zioh voornamelijk tot het afwerken van den zijgevel en eene gedeeltelijke vernieuwing van het voordak. De beelden in den voorgevel zijn nagezien en opnieuw in steen- kleur geverfd. De abdijtoren vordert belangrijke herstellingen. Al de galmborden zijn uitgebroken. Vier der beste zijn onder toevoeging van eenige nieuwe materialen nog kunnen hersteld wordenterwijl de drie overige geheel vernieuwd zijn geworden. Eveneens zijn de borstwe ringen op den klokluiderszolder benevens die op de toren wachters-kamer grootendecls vernieuwd. De vloeren van genoemde lokalen werden hersteld, een raam en nde ge- in als Icn. srs- de be ien, der itst an c ien, en jnd 'ijs, ge en be- lat- het oo- en ing lag te lan om :er- cau ge- ak- :en lei en, ele eed ch- aar len en id. ing Ier slfs nis bij 111'- ,rt. f!" op ten ee- 3b- ea jit, im ok de als Del ij» an 3n-

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 5