BIJVOEGSEL IHIDDELBURGSCHECOUIUMT b. Lokaalhuur, verteering O. op 10.- 10.24- 10.35 10.45 "15 52 51 20 15 55 15 30 VAN DE van Vrijdag 16 Juli 1875. N° 167. Middelburg 15 Juli. Het programma der 24e algemeene vergadering van de Vereeniging tot bevordering van fabriek- en hand- werksnijverheid in Nederlandwelke in de volgende maand alhier gehouden zal worden is samengesteld als volgd. Woensdag 11 Augustus. Voormiddags 9 uren. Aan vang der vergadering in een der lokalen van het Schut tershof „de Edele Handboog" (ingang Vlasmarkt). Namiddag. 2 uren. Per spoortrein naar Vlissingen tot bezichtiging der havenwerken aldaar. Namiddag 6 uren. Table d'hote op de bovenzaal van de Sociëteit „St. Joris" op de Balans a 2.50 met een halve flesch wijn. Namiddag 8 uren. Concert in den tuin van het Schuttershof „de Edele Handboog," aangeboden dooi de Confrérie van St. Sebastiaan, aan het hoofdbestuur, de afgevaardigden en de leden van de afdeeling, allen met hunne damesop vertoon van hun bewijs van lid maatschap. Donderdag 12 Augustus. Voormiddag 9 uren. Voort zetting der vergadering in hetzelfde lokaal. Namiddag 3 uren. Rijtoer naar de badplaats Dom burg. NB. Van het Schuttershof zal worden afgereden. Namiddag 6 uren. Officieel diner in het badhotel te Domburg, ad 4 het couvertbuiten den wijn. Onder deze kosten zijn ook die van het rijtuig begrepen. Aan de afgevaardigden wordt vrije toegang verleend tot de provinciale bibliotheek, verschillende beziens waardige verzamelingen en tot de sociëteiten St. Joris, de Vriendschap, de Vergenoeging en deBuitensoeiëteit alhier. Aan het verslag der kamer van koophandel en fabrieken te Middelburg omtrent den staat van han del, scheepvaart en nijverheid in deze gemeente over het jaar 1874 ontleenen wij hot volgende De kamer werd door de welwillendheid van een der ingezetenen in staat gesteld eene zeer nauw keurige en volledige berekening mede te deelen van hetgeen betaald is door 2 zeilschepen van verschillend charter, bij aankomst en bij vertrek uit deze gemeente, benevens door twee stoombooten. De kamer aarzelt geen oogenblik deze volledige onkost-rekening te publiceerenovertuigd als zij is dat deze berekeningen de aandacht zullen treffen van allen die belang hebben bij de scheepvaart, en tot de con clusie zullen leiden dat voor schepen van groot charter steeds, voor die van klein charter gedurende de win termaanden de Walchersche havens groote voordeelen opleveren. Éen strenge winter, wanneer overal elders het binnen vallen onmogelijk is, zou van Vlissingen en Middelburg de voortreffelijkheid bewijzen; de schepen toch kunnen hier en daar ten allen tijde binnenvallen en hun lading opslaan of in de spoorwagons lossen. I. Onkost-rekening van een bark groot 755 ton. Te Middelburg uit zee binnengekomen November 1874, van Middelburg naar zee vertrokken Januari 1875. 2.65 18.— 121.01 212.40 336.26 i Begeleiding ambtenaren2.75 Twee booten met volk36. Kanaal- en schutgeld228.21 Sleeploon van de Wielingen naar Middelburg 271.40 Loodsgeld 740.04 Inklaring Boot met volk van Vlissingen naar Middelburg Kanaal- en schutgeld Sleeploon van de Wielingen naar Middelburg Loodsgeld uit zee naar Middelburg 3) Vuur-, ton- en bakengeld155.21 12.— 22.38 9.25 8.60 36.— Havenmeestersloon te Middelburg Zeeverklaring en copie Afmonstering equipage: o. Waterschout Waakloon 24 dagen a 1.50 Lossing van 400 last lading s)schoonhouden van het schip, neerhalen van stengen enz. bij aanneming300.— Huur van plankentelegrammen en porto 's21.05 Per acte van afrekening15. Kanaal- en schutgeld f 0.01 per ton 7.55 Loodsgeld35. Sleeploon80. Vuur-, ton- en bakengeld24.75j 180 last ballast225. Boot met volk 12.50 Vuur-, ton- en bakengeld285.21 Havenmeestersloon14. Scheepsverklaring22.35 Afmonstering equipage18.50 Weegloon 260 last koffie15. Telegrammen, porto's enz21.30 Lossing van 998 last lading748.50 Waker gedurende 30 dagen45. Uitgaande 374 last ballast467.50 32 leggers drinkwater48. Bewaking ambtenaren 4.90 Loodsgeld van Middelburg naar Vlissingen. f 4.80 Loodsgeld van Vlissingen naar zee 33.80 Uitklaring2.50 Schutgeld 14.46 Boothuur12.50 Vuur-, ton- en bakengeld. 21.58^ Sleeploon naar Ostende167. Onkosten bij de sluizen, telegrammen enz. 3.75 III. Steamer, groot 509 ton, gelost te Middelburg: Per inklaringf Per uitklaring Fiatten vóór- en na zonsondergang Bewaking ambtenaren Loodsgeld inkomend Loodsgeld uitgaand Kanaal- en sluisgeld 'n en uit Vuur-, ton- en bakengeld Havenmeestersloon Middelburg IV. Steamer, groot 828 ton, gelost te Vlissingen: Per in- en uitklaringf 5. Loodsgeld inkomende Loodsgeld van reede naar dok Loodsgeld van dok naar zee Vuur-, ton- en bakengeld in en uit Haven- en sluisgeld164.99 Akte van afrekening 3. Het groote voordeel dat de havens van Walcheren aanbieden is ontegenzeggolijk dat men ten allen tijde, ook bij felle vorstbij hevigen stormbij peil laag water, met de diepstgaande schepen, dadelijk veilig ten anker kan komen op de reede of zonder lichten aan de loskade kan meeren. Schepen die gedeeltelijk hier lossen kunnen door het kanaal langs Veere door de Zandkreelt naar Hol land varen; al wat door het Hellegat kan, kan binnen door Middelburg bereiken of van daar naar Holland vertrekken. Kleinere zeeschepen maken dikwijls van gunstigen wind gebruik om het kanaal af te zeilen tot Veere, en van daar door de Roompot zee te kiezen, zoodat voor deze vaartuigen twee gelegenheden bestaan om naar zee te komen. 3.50 3.— 1.50 3.50 48.98 17.68 58.41 53.56 10.— 75.60 8.22 19.97 82.60 II. Zeeschip groot 1425 Middelburg 12 Februari: Inklaring tonbinnengekomen te 2.50 Kanaalgeld naar Middelburg 0.15 en schutgeld 0.01 per ton. Het sleeploon varieert van 12 tot 25 jg voor schepen van 8002000 ton; het totaal gebrek aan concurrentie is oorzaak van dit veel te hooge tarief. Hieronder is nog begrepen het distantiegeld, eene onbil lijkheid die thans opgeheven is. He equipage is dadelijk bij aankomst bedankt. De lading van het schip was bestemd voor Rotterdam, de lichtervrachten van Middelburg naar Rotterdam varieeren tusschen 2.25 en 2.75 per last, gemiddeld 2.50. 6) Hierbij is te voegen het commissieloon; dit wordt ver. schillend berekend, nu eens tegen een vaste som, dan weder over de uitschottendit loon is hier over 't algemeen niet hoo- ger dan elders. Beide booten waren met steenkolen geladen. De lossings- kosten daarvan bedragen 0.721 per ton uit een boot aan wal 0.98 per ton uit een boot in een andere boot en behoorlijk in de kolenhokken verwerkt. Hiervan is 0 50 per ton voor reke ning van de lossende boot, terwijl het overige voor rekening komt van den ontvanger. De commissie bedraagt in den regel 2J pet. van de bruto vracht. Landbouw. Door de heeren M. Locker de Bruijue te Noordwelle, C. Groeneveld de Kater te Noordgouwe, en Joh. Klompe te Dreischor is een adres gericht aan het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, van den volgenden inhoud. „De ondergeteekenden hebben de eer zich tot uwe commissie te wenden met een huns inziens zeer belang rijke zaak, betrekkelijk den bloei en den vooruitgang van den landbouw in onze provincie. „Het behoeft niet aan uwe commissie te worden her innerd, hoezeer in den jongsten tijd de behoefte aan wetenschappelijke kennis van den landbouw meer en meer wordt gevoeld, en hoe op verschillende wijzen pogingen worden aangewend om aan die behoefte te voldoen. Daartoe strekken onderscheidene werken over den wetenschappelijken landbouwde voorlezingen door wetenschappelijk gevormde mannen van 'tvak, en ook de regeering is niet achtergebleven, maar heeft de hand aan het werk geslagen om te komen tot de uitvoering van het gedeelte der wet op het middelbaar onderwijs dat de oprichting van landbouwscholen voorschrijft of bevorderlijk zijn moet. „Gewis zouden inzonderheid goede landbouwscholen krachtig kunnen medewerken tot vorming van een jong wetenschappelijk gevormd geslacht van landbouwers, waaraan de Nederland sche landbouwer zoozeer behoefte heeft om op den duur de mededinging van onze nabu ren en zelfs van alle oorden der wereld vol te houden. „Het is echter bekend op hoeveel en op welke ern stige bezwaren de oprichting van landbouwscholen tot dusver is gestuit. Ook van een landbouwschool te Zierikzee schijnt vooreerst nog niets te zullen komen. De ondergeteekenden ontveinzen zich ook niet den twijfel of 't rechte tijdstip om met grondige hoop op goeden uitslag, tot het stichten van een landbouw school in Zeeland over te gaan, nog wel gekomen is te achten. Ofschoon zij persoonlijk en velen met hen de hooge waarde van den wetenschappelijken landbouw dagelijks meer inzien en erkennen, blijven toch nog- vele landbouwers niet vrij van eene zekere ingenomen heid daartegen en dit wel hoofdzakelijk, zoo niet uit sluitend, wegens gemis aan genoegzame kennismaking met hetgeen de landbouwwetenschap is en ten doel heeft. Daarom komt het den onderget. voor, dat eerst de grond eenigszins voldoende toebereid moet worden, waarop later misschien een eigenlijke en bij belanghebben den gewilde en vertrouwde landbouwschool zou kunnen worden gesticht. Zulk een voorbereiding zou reeds aangevangen dienen te worden op de gewone dorps school, waartoe natuurlijk ook bij de onderwijzers dier school eene zekere mate van élémentaire kennis ver- eischt zou worden. „Ook de landbouwers zelf kunnen eene dergelijke voor bereiding, opwekking en leiding ontvangen. Met groote voldoening kan er in dit opzicht worden gewezen op de groote en steeds klimmende belangstelling met welke de voordrachten van mannen als de heeren de Beucker en Corten in deze streken telkens worden bijgewoond en aangehoord. Het ontstaan van landbouw-sociëteiten te Noordwellealsmede te Noordgouwe en te Dreischor is wel grootendeels een goed gevolg van de opwekking daartoe, die is uitgegaan van de genoemde ijverige en verdienstelijke mannen. „Maar 't is met ernstige bezwaren verbonden om zulke landbouwvoordrachten zoo geregeld en zoo me nigvuldig te doen plaats hebben als toch vereischf, wordt om daarvan meer directe practische resultaten te mogen verwachten Wenschelijk ware het dat in deze provincie een landbouwleeraar gevestigd was, die als wandel-leeraar zijn zorgen voortdurend aan de belangen van onze landbouwers kon wijden. „Het is om deze redenen dat de ondergeteekenden het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland bij deze verzoeken het initiatief te willen nemen tot het aanstellen van een wandel-leeraar voor de provincie Zeelandof om al die stappen te doen die tot het aanstellen van zoodanig wetenschappelijk gevormd man als wandel-leeraar zul len kunnen leiden. „Zij twijfelen niet of heeren provinciale staten van Zeeland en de hooge regeering zullen gezind worden bevonden de verwezenlijking van dit denkbeeld te steunen en te bevorderen door geldelijke subsidiën. „Bekend met uwe belangstelling in al wat den bloei van den Zeeuwschen landbouw kan bevorderen achten ondergeteekenden het niet noodig hier nog iets bij te voegen, tot betoog van het groote nut dat van den arbeid eens bekwamen wandel-leeraars voor de provincie Zeeland met grond kan worden verwacht, en zij hou den zich verzekerd dat het hoofdbestuur dit hun denk beeld met ingenomenheid zal begroeten en tot een punt van ernstige overweging zal maken. „Noordwelle 3 Juli 1875." Onze Schouwen-Duivelandsche correspondent, die ons van dit adres mededeeling doet, voegt daarbij de vol gende opmerkingen: „Dit adres is heden in het hotel „de Weerd" te Zierikzee ter teekening gelegd. „Burgemeester en wethouders geven daarvan heden kennis en noodigen alle landbouwers uit, door onder- teekening van hunne instemming blijk te geven. „Ik hoop dat alle besturen, waar het ter teekening is gelegddit goede voorbeeld zullen volgen. „Na hetgeen ik pas over de noodzakelijkheid van een landbouwleeraar voor Zeeland gezegd heb, is het on- noodig er eene opwekking tot onderteekening bij te voegen. „Ieder landbouwer die mee wil doen in den goeden strijd voor verbetering van bestaanin den strijd van vooruitgang, zal zich zeker haasten er zijn naam op te plaatsen."

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 5