bijvoegsel en IF" IIIIDDELBURGSCHE COURANT Verslag van den toestand der gemeente Middelburg over 1874, treft. AZ 3EE, sen oer ale, :nen, ilaars mak- 7eek. rDE leden van Jedie- ende, I zaak ;ken. |v. D. ilB. i". ooi'd- vame niet R- M. 10.- - 10.24 10.35 10.45 1 JO 55 .15 .30 VAN DE ran Woensdag 14 Juli 1875. N° 165. Middelburg 13 Juli. Wij ontvangen het programma voor de Algemeene vergadering en tentoonstelling benevens den wedstrijd van zelfharkende en schovenmakende graan-maaiwerk tuigen (self-raking reapers), te houden door de Maat schappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, te Kruiningen, den 27™, 28en en 29en Juli 1875. De algemeene vergadering zal Woensdag den 28"n Juli, des voormiddags te 11 uren gehouden worden. Des morgens van dien dag te 7 uren zullen de aan geboden graan-maaiwerktuigen op het proefveld worden beproefd. Des namiddags van dien dagte 3 urenBeproeving der bekroonde werktuigen in tegenwoordigheid van het hoofdbestuur en de leden der maatschappij. Belang stellenden die geene leden der maatschappij zijn, kunnen die beproeving tegen betaling van 25 cent bijwonen. Donderdag den 29en Juli: Tentoonstelling van paar den, vee, werktuigen en andere landhuishoudelijke voorwerpen. Op de algemeene vergadering zullenna overlegging van het verslag omtrent den toestand der maatschappij en van den landbouw in Zeeland over 1874 door den voorzitter, de volgende onderwerpen besproken worden: 1° Wat kan de maatschappij doen tot bevordering van den afkoop van tienden in onze provincie? 2° Waardoor ontstaan de zoogenaamde kwade kop pen in het vlas? welke middelen kan men daartegen aanwenden De tentoonstelling op Donderdag den 29en Juli zal geopend zijn: van des voormiddags 11 uren tot des middags 12 urenalléén voor de leden, en van des middags 12 tot 4 urenvoor de leden en het publiek. Ieder wordt verzocht van de in te zenden werktuigen en vee uiterlijk vóór den 22en Juli eerstkomende opgave te doen aan den secretaris der afdeeling, den heer m'. K. Rembges te Kruiningen, met vermelding van de soort en den juisten ouderdom van het vee, of met eene bepaalde omschrijving van alle andere ten toon te stellen voorwerpen en den prijs der in te zenden werktuigen- Voor eene behoorlijk overdekte plaatsing der werk- tnigen zal zooveel mogelijk worden gezorgd. De werktuigen moetenten einde behoorlijk beproefd te kunnen wordenop Woensdag den 28™ Juli uiterlijk des morgens ten 6J uurop het proefveld aanwezig zijn. De paarden en het vee moeten op Donderdag den 29™ Juli des morgens te 6J uurop het tentoonstellings terrein aanwezig zijn. Als prijzen voor den wedstrijd van zelf-harkende en schovenmakende graan-maaiwerktuigen worden uit geloofd Eerste prijs drie honderd guldentweede prijs honderd vijftig gulden derde prijs eene zilveren medaille. Voor de tentoonstelling van paarden en vee worden 37 verschillende prijzen en medailles uitgeloofd. Door de Maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen en den Nederlandschen Rijnspoorweg, zullen de voorwerpen welke onverkocht van de tentoonstelling terugkeeren, kosteloos naar het primitieve station van afzending worden vervoerd. Inlichtingen omtrent de tentoonstelling enz. zijn te bekomen bij den heer mr. K. Rembges te Kruiningen. In de vergaderingen der provinciale staten in ver schillende provinciën zijn de volgende besluiten genomen. Noord-Brabant. Eene bijzondere commissie van vijf leden is benoemd tot het onderzoeken van middelen tot verbetering der rivier de Zoom. Op een adres der Maatschappij van landbouw in het arrondissement Eind hoven, houdende bezwaren tegen de plaats gegrepene herziening der gebouwde eigendommen, is te kennen gegeven dat de provinciale staten, de gegrondheid der aangevoerde beweegredenen in het midden latendegeen termen vonden om een over die zaak tot de 2e kamer gericht adres te ondersteunen. Noord-Holland. De aanvrage om subsidie voor de restauratie der Groote Kerk te Haarlem is afgewezem na verwerping van een amendement van den heer Six, om 10 jaren lang 1000 toe te staan. Het voorstel om voor de indijking van het Wierin- germeer een subsidie van 750,000 te verleenen, uit te betalen als het werk gereed iswerd aangenomenin strijd met het gevoelen van gedeputeerde statendie f 500,000 wilden stellen. De conclusie op het adres van het gemeentebestuur van Vlieland, strekkende om het subsidie van de zee vaartkundige school aldaar met 300 te verhoogen, is aangenomen. f Set voorstel om der Tuinbouwmaatschappij „Lin naeus" het subsidie van 2000 nog voor twee jaren te verleenen, mits het onderwijs verbeterd worde, is aangenomen. De door de Holl. Maatsch. van landbouw gevraagde subsidie voor wandelleeraars werd geweigerd. Gelderland. Bij de behandeling der begrooting van de enkel prov. en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1876 werden door den heer van Nispen eenige mede- deelingen gedaan omtrent de verpleging van krankzin nigen in het gesticht te Zutfenen werd door den voor zitter de verzekering gegeven dat een onderzoek des wege zal worden ingesteld. Drenthe. Door gedeputeerde staten zal een adres tot de 2C kamer gericht wordenmet verzoek om ook eenige gemeenten in die provincie in het spoorwegplan op te nemen. Bovendien is, op voorstel van den heer Oldenhuis Gratama, een commissie van vijf leden be noemd om te 'sHage de spoorwegbelangen der provin cie te bespreken. Het volgende stuk, dat eene treurige doch beteeke- nisvolle nieuwigheid in de politieke geschiedenis van Nederland oplevert, achten wij belangrijk genoeg om het in zijn geheel over te nemen. Het is een manifest, bij gelegenheid der verkiezing van leden voor den gemeenteraad te Roermond, door den heer Paredis, bisschop van Roermond tot de geloovigen in die stad gericht. Aan de katholieken onzer bisschops stad Roermond enz. Het is ulieden voorzeker bekend, dat wij ons nooit met de kiezing van leden voor den gemeenteraad heb ben ingelaten: zulks zou ook overbodig zijn geweest, dewijl er vroeger slechts sprake was van personen, en niet van godsdienstige principen, waarom dan ook de bedoelde kiezingen als van godsdienstig belang ontbloot werden beschouwd en doorgaans geheel rustig afliepen. Edoch sinds eenigen tijdvooral sedert zich hier eene kiesvereenigingdie zich De Grondwet noemtheeft opgedaan, zijn de zaken geheel omgekeerd, en trekt het liberalisme (veeleer dwingelandij te noemen) of de vrijgeesterij tegen het katholicisme en de godsdienstige grondbeginselen openlijk te velde. Het is dan ook onzo plicht ter verdediging van onzen H. godsdienst openlijk op te treden, en de geloovigen, ook in de onderhavige kies-quaestiemet onze overtuiging be kend te maken, en tegen de sluwe pogingen der zoo genaamde liberalen te waarschuwen. Wij zijn daartoe des te meer verplicht, dewijl de redactie van het libe rale weekblad de Volksvriend de preeken der eerw. heeren kapelaans, en de artikelen van de Maas- en Roerbode tegen het liberalisme, bij elke gelegenheid, niet alleen door verdraaiingen, door laster- en logen- taal tracht te ontzenuwenmaar ook het publiek zoekt wijs te makendat de kerkelijke overheidin de onder havige zaakanders denktdan wel de eerw. heeren kapelaans of geestelijken dezer stadenz. Ik verklaar derhalve hiermede, dat ik, èn de pree ken der eerw. heeren, èn de artikelen in de Maas- en Roerbode tegen de strekking van het gewaand libera lisme en der bekende kiesvereeniging, geheel en al beaam en goedkeur, en zelfs ter onderrichting der geloovigen noodzakelijk achtzóo dat zij op den inge slagen weg, voor zooverre noodiggerust kunnen voort, gaanzonder zich aan de verguizing of lastertaal der vrijdenkerij te storen. Nauwelijks had ik bovenstaande verklaring geschre ven, of er werd mij (tot mijn leedwezen) een rondschrij ven ten gunste van twee leden der Grond wet-vereeniging, tevens aftredende leden van den gemeenteraad, ter hand gesteld! In dit rondschrijven vraagt men in sub stantie: 1° of die leden uit den raad verwijderd be- hooren te worden omdat zij tegen het subsidie voor het college hebben gestemd? Neen, geachte katholie-- ken, daarom behoeft men die heeren niet tegen te werkenwant boe gegrond mijne aanvraag voor het behoud van het subsidie ook moge wezen, blijft het toch altijd eene geldzaak, welke bij mij nooit de drijf veer mijner handeling zal worden. Doch hierover later. Maarvraagt men 2'moeten zij dan tegengewerkt worden omdat zij leden van de kiesvereeniging De Grondwet zijn? En hierop moet ik rondweg antwoor den: ja! Juist daarom moeten wij, moet elk katholiek burger hen tegenwerkenwant mannen die bij geen enkel katholiek, dag- of weekblad geen steun vinden; die integendeel ondersteuning zoekenbij voorbeeld bij een Arnhemsche courantbij een Handelsbladbij een Nieuwe Rotterdamsche courant, bij het Vaderland, enz. enz., dat is bij alles wat onzen H. godsdienst vijandig is; lieden die zich vereenigen met eenen hoop vreemdelingen van velerlei kleur en met den dominé, en dat wel tegen hunne katholieke medeburgerstegen hunne zielzorgers, tegen hun hoogeerwaarden en veel- geachten plebaan-deken, enz.; zulke lieden, zij mogen den schijn van katholieken aannemen, verdienen voor zeker het vertrouwen der ware katholieken niet. Men late zich dan ook niet wijs maken, dat de ge meenteverkiezingen geen invloed hebben op het gods-1 dienstigeomdat het hier geen wetgevende macht geldt want wanneer liberalisme en vrijgeesterij eens meester zijn in de gemeenten zijn zij het ook in de provinciën zijn zij meester in de provinciën, dan zijn zij het ook in den staat; dit alles volgt van zelf, en dat wetende zoogenaamde liberalen maar al te goed, want anders zouden zij voor een enkel postje in den gemeenteraad zoo veel geraas niet makenenz. Ziedaar in het kort wat ik gemeend heb, aan u, mijne onderhoorige geloofsgenootenonder het oog te moeten brengen, in het vertrouwen dat gijlieden, die bij elke gelegenheid de klaarste blijken van uwen gods dienstzin, van uw oprecht geloof aan den dag legt, ook bij de aanstaande verkiezing zult doen ziendat gij katholieken zijt, en met het valsch liberalisme, met de vrijgeesterij of met hare handlangers, niets te maken wilt hebben. 8 Juli 1875. De bisschop van Roermond, f J. A. Pakedis. Aan het dezer dagen in druk verschenen verslag van burgemeester en wethouders aan den ge meenteraad van Middelburg over 1874 ontleenen wij de volgende bijzonderheden. De bevolking bedroeg op 31 December jl. 15,926, waaronder begrepen waren 155 personen tot de land macht behoorende en 7 gevangenen. In den loop van het jaar werden 501 kinderen geborenstierven 378 personen en werden 148 huwelijken voltrokken. Als de voornaamste in den gemeenteraad behandelde onderwerpen worden opgegeveneen adres van hulde en gelukwensching aan Z. M. den koning, ter gelegen heid van zijne op 12 Mei gevierde 25jarige regeering; afschaffing der alhier geheven wordende belasting voor het gebruik van het scheepsdok der Commercie-com- pagnie, en van het binnengrachtgeldoprichting van een pontveer, ter plaatse van de voormalige haven - barrière, met vaststelling van het daartoe behoorende reglement en tarief voor het overzetten; eene buiten gewone aflossing van twee aandeelen, elk ad 1000, van de in 1871 aangegane leening ad 200,000vierde vernietiging van geconverteerde schuld ten laste dezer gemeente, tot een bedrag van ƒ45,000overeenkomst met den staat der Nederlanden, tot overname in beheer en onderhoud van een gedeelte bermweg, langs den zuid oostelijken leidijk van de voormalige nieuwe haven; als boven, van eenige werken, in verband met het kanaal en den spoorweg op Walcheren door het rijk gemaakt tusschen den westelijken kanaaloever en de stad Mid delburg nadere wijziging van eenige bepalingen in het erfpachts-eontract met de; Commercie-compagniever lenging van den erfpachtstermijn en vergunning om een gedeelte der scheepstimmerwerf in huur af te staan aan de firma van Zeylen Decker; overdracht van het erfpachtsrecht der gemeentegronden, waarop de meestoof is gebouwd, ten name van bovenvermelde firma, met vergunning dat terrein te mogen gebruiken voor scheepstimmerwerf; verlenging van den erfpachts termijn tot 1 Januari 1895, tegen eene verhoogde jaar lij ksche pacht; afstand aan gemelde firma van het ge deelte kaai tusschen de Schuitvlotstraat en den Dam, ten behoeve van een door haar aan te leggen droog dok, met toekenning van een subsidie van gemeentewege ad ƒ50,000 onder eenige nader daarvoor vastgestelde bepalingenvergunning aan den pachter van het noord, westelijk gedeelte der oude haven bij den Nieuwland- schen straatwegom eene oppervlakte van hoogstens 1000 centiaren grond te mogen vergraventen behoeve van eene door de Nijverheidsvereeniging te neemen proef met het bakken van steen; behandeling van en afwijzende beschikking op het adres van de heeren Wolterbeek, van Baggen c0., gastabrikanten te Am sterdam en concessionarissen der gasfabriek alhier, nopens eene verlenging dier concessie met tien jaren en alzoo tot 30 Juni 1892, onder aanbieding hunnerzijds van eenige voor de gemeente en de gasverbruikers geldelijke voordeelen; eene aanvulling van art. 13 dei- verordening op het lager onderwijs, voor zooveel betreft de plaatsing en bevordering der leerlingen, na een daartoe te houden overgangsexamenvermeerdering der jaarlijksehe toelage aan de plaatselijke schoolcom missie, voor drukkosten van haar verslagverhooging der jaarwedden van de hulponderwijzeressen op de school A voor gewoon eu meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes; verbouwing van het schoollokaal met onder wijzerswoning op den Wal; verzoek aan Z. M. den koning en inwilliging daarvan, om andermaal gedurende zes jaren te worden ontheven van de verplichting tot het oprichten van eene burger-dagschool in deze gemeente, onder bestendiging der alhier bestaande burger-avond school; verlenging der huur van de lokalen in het gebouw der Teekenacademie, ten behoeve van laatst gemelde school; opheffing van de alhier van gemeente wege bestaande bank van leening, teruggaaf der borg tochten en toekenning van wachtgeld aan eenige bij de Vil

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 5