Advertentïën. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. ^ÉÊtpittpir. jatttefaricMm. Prijzen van Effecten. heeft eene brochure geschreven, getiteld „Eenige ge dachten over het volksonderwijs in het Vereenigd koninkrijk." Hij verlangt, om een einde te maken aan den strijd om den godsdienst, die de onderwijs-quaestie bemoeilijkt en ook om de zwarigheden te overwinnen, die in de verschillende gemeenten tegen de hooge kosten van het onderwijs opgeworpen worden, dat voortaan overal kosteloos onderwijs van staatswege zal gegeven worden, waaivoor de noodige uitgaven op de staatsbe- grooting gebracht moeten worden. Als grondslag voor het onderwijs in den godsdienst wil hij den bijbel doen aannemen, dewijl die door alle Christelijke belijdenissen als de bron der waarheid wordt erkend. Door verschillende radicale en republikeinsche vereenigingen in Londen is Zaterdag ji. eene bijeenkomst gehouden om te beraadslagen over de door de regeering ingediende voordracht tot bestrijding der kosten van de reis van den prins van Wales naar Indië. Men besloot tegen Woensdag op Trafalgar-Square eene groote mee ting bijeen te roepen om tegen dit voorstel protest aan te teekenen. Bij de groote meerderheid van het Engel- sche publiek vinden de voorstellen der regeering echter steun doch is men bevreesd dat de berekening der kosten, die op minder dan twee millioen gulden geraamd is, veel te laag zal blijken. Thermometers tand. 12 Juli's av. 11 u. 56 gr. 13 'smorg.7u.58gr.'smidd.lu.Gögr.'sav.6u. 62gr. Nogmaals, thans waarschijnlijk voor het laatst, heeft het jongste Duitsch-Belgisehe incident met de daaromtrent tusschen de mogendheden gewisselde nota 's aanleiding gegeven tot eene interpellatie in het Engelsche heeren huis, hoewel zij minder het incident zelve betrof dan wel de volkenrechtelijke quaestie die daardoor op het tapijt is gekomen. Lord Penzance wenschte te weten of Engeland instemt met de volkenrechtelijke beginselen door Duitschland ontwikkeld in zijn nota van 3 Februari aan de Belgische regeering. Het hoofd van het ministeriefvan buitenlandsche zaken lord Derby, beantwoordde niet alleen de vraag van lord Penzance, maar trad ook nog in een uitvoerige beschou wing van de zaak en van de eischen van Duitschland. Tót Engeland zelf is geen rechtstreeksch verzoek gerichtom het beginsel der Duitsche regeering te steunen en daar het Duitsch-Belgisch incident tot volkomen genoegen van beide staten is weggeruimd, is de minister van oordeel dat een discussie over een afgetrokken beginsel, dat dcor den Duitschen minister maar los weg is aan genomen tot niets zou leiden. Wat betreft de nota zelf door Duitschland tot En geland gericht, de bewoordingen waarin zij gesteld is zijn zoo algemeen en weinig klemmend, dat zij bijna voor geen juridische interpretatie vatbaar zijn. Indien de nota zeide de minister ten doel had te betoogen, dat alle pogingen om in een naburig land onrust te verwekkenhoe onbeduidend en onbeteekenend dan ook, zouden moeten worden onderdrukt, dan zou Duitschland zich de meest buitengewone en onredelijke aanmatiging hebben veroorloofd, die ooit in de jaarboeken der di plomatie is vermeld. Maar indien het doel slechts was geweest de aandacht te vestigen op zekere handelingen, tot verstoring van den binnenlandschen vrede in eenigen naburigen staatmet te kennen gevingdat iedere staat krachtens het volkenrecht verplicht is zoodanige han delingen te onderdrukken, dan zou daarmede een vol komen rechtvaardig beginsel zijn aangenomen, het welk iedere regeering tot zekere hoogte moet huldigen. Indien eenige regeering een andere uitnoodigde om de drukpers het stilzwijgen op te leggen of de open bare bespreking van hare handelingen te verbieden en die uitnoodiging gepaard deed gaan met bedreigingen zou zij zich schuldig maken aan eene handeling die al tijd de ernstigste afkeer en verontwaardiging in Enge land zouden hebben opgewekt en steeds opwekken zal, niet zoozeer uit het oogpunt van volkenrecht als wel om het willekeurige en drukkende karakter van zoo danige daad. Hoewel niettegenstaande de verzekeringen van het tegendeel, de stem van Engeland jn de laatste jaren weinig invloed uitoefent op de Europeesche kabinetten, zal toch het oordeel van een der meest vrijheidlievende natiën der wereld over een dergelijk onderwerp niet geheel onopgemerkt blijven, en niet geheel worden miskend indien Duitschland verder mocht willen gaan dan tot nogtoe het geval is geweest. Opmerkenswaar dig is ook dat Duitschland van Engeland geen recht- streeksche adhaesie heeft gevraagd met het door België reeds gecodificeerde rechtbeginselterwijl toch ook door Engelsche prelaten in den laatsten tijd een taal is ge voerd wel geschikt om de Duitsche regeering te prik kelen daar zij evenzeer als de Belgische hun sympa thie met de houding van hun Duitsche collega's hebben uitgesproken. Dit geeft aanleiding tot de onderstelling, dat de Duitsche regeering bij de andere mogendheden geen rechtstreeksche pogingen zal aanwenden tot toe passing van het door haar opgeworpen nieuwe beginsel Bij de behandeling van het wetsontwerp op de vrij heid van het lager onderwijs hebben de clericalen in de Fransche nationale vergadering tot het einde toe ge zegevierd. Zaterdag was de discussie gestaakt bij de quaestie over het verleenen van academische graden. Gisteren heeft de heer Bouisson nogmaals eene poging aangewend om het recht daartoe uitsluitend aan den staat te verleenen dochhoe zonderling dit ook moge schij nen de minister van onderwijsde heer Wallon bestreed het zelf; geen wonder dus, dat het met 344 tegen 325 stemmen is verworpen. Alle artikelen werden daarop zonder belangrijke wijziging aangenomen, doch alvorens de eindstemming plaats had ont wikkelde zich nog een scherp debat over een amendement van den heer Giraud volgens hetwelk ieder hoogleeraar op een aanklacht van den rector der instelling of van den prefect voor [den departementalen raad kan worden gedaagd, die hem disciplinaire straffen kan opleggen of kan schorsen wegens wangedrag, als hij afwijkt van het onderwerp waarover hij moet doceerenof als hij bij zijne lessen wanordelijkheden zal hebben geduld. Dit amendement werd ten slotte aangenomen met 324 tegen 322 stemmen. Daardoor is de kroon op het werk gezetwant zoodra nu een professor zich een al te groote liberaliteit veroorlooft loopt hij gevaar voor den departementale raad te worden gedaagd, wat bij den grooten invloed der geestelijkheid in Frankrijk spoedig genoeg het geval kan zijn. Men kan dus gerust zeggen, dat het hooger onderwijs door deze wet, die in haar geheel met 316 tegen 266 stemmen werd aangenomen, bijna totaal onder den i nvloed van den clerus is geraaktdie van dit nuttig middel tot overheersching der geesten ongetwijfeld een goed gebruik in zijn belang zal weten te maken. Daar na afloop der behandeling van dit wetsontwerp het rapport over de verkiezing te Nièvre aan de orde was gesteld zal daarmede heden een aanvang zijn gemaaktwaarop dan de discussie over het wetsontwerp op de verkiezing van senatoren zal volgen, terwijl de derde lezing van dat op de openbare machten is uitgesteld tot na de behandeling van het wetsontwerp op den senaat. Terwijl de nieuwe rechterlijke organisatie voor de internationale rechtspleging in Egypte reeds is ingevoerd, dank zij de spoedige toetreding en medewerking daartoe van de zijde der meeste Europeesche mogendheden wier onderdanen in Egypte levendige behoeften gevoelden aan betere instellingen tot handhaving van hunne rechten is het traktaat tusschen Egypte en Frankrijk betreffende die aangelegenheid niet alleen nog niet goedgekeurd maar bestaat er zelfs groote vreesdat het vooreerst ook niet zal worden aangenomen. De commissie uit de nationale vergaderingbelast met het onderzoek van dat traktaatheeft althans met 12 tegen 12 stemmen besloten aan de vergadering voor te stellen de ratificatie voorloopig te verdagen. Een aantal in Egypte wonende Franschen heeft de nieuwe organisatie bestreden, en indien nu de nationale vergadering zich met de conclusie der commissie vereenigt, dan zullen de geschillen tusschen Franschen onderling moeten worden geslecht door den consul, doch die tusschen Franschen en Egyptenaren zullen door de nieuwe internationale rechtbanken moeten worden behandeld. Van hier in ballast vertrokken het brikschip Cle mens en Florentinusgezagvoerder van Eijk, naar Riga om hout. Van Vlissingen in ballast naar Sunderland ver trokken de stoomboot Secret, gezagvoerder Walker; en te Vlissingen in ballast van Antwerpen binnenge komen de Duitsche stoomboot Sayn, gezagvoerder Timm. Graanmarkten enz. Goes 13 Juli. Tarwe redelijk terveil 25 cent hooger vlug verkocht. Overige artikelen zonder aanvoer. Rotterdam, 13 Juli. Ter markt van heden waren aangevoerd 995 runderen, 254 vette, 11 nuchtere kalveren; 1200 schapen, 316 varkens en 96 biggen. Runderen 1« qual. 86, 2e qual. 62; kalveren le qual. 90, 2e qual. 70; schapen 80 cent. Vlissingen, 13 Juli. Boter per kilogram 1.35 a f 1.40. Eieren 3.50 per 104 stuks 2* 3 4 4* België. Frankrijk. Rusland. 3 f 3 2* pet. 3 r> 5 5 5 5 5 5 5 5 4* pet. 4 Amsterdam, 13 Juli. Nederland.',Certific. Werkelijke schuld. dito dito dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij dito exploitatie Ned. Staatssp. Loten stad Rotterdam. dito dito Amsterdam. Certificaten bij Rothschild Inschrijvingen dito Obligatiën 1798/1816 Certific. Inscr. 5e serie. Oblig. Hope C°. 1855 6e serie dito 1000 1864 dito L. 100 1872 dito L. 100 1873 Loten 18645 Loten 1866 Oblig.Hope C°.Leening 1860 Certific. dito Inscript.Stieglitz &C°. 2e a 4 L. Obligatiën 186769 Certificaten Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. Oblig. dito dito dito Aand. Kiew-Brest dito Baltische spoorweg Oblig. spoorweg Poti-Tiflis dito dito Jelez-Griasi. dito dito Jelez Orel dito dito Charkow Azow Schatkistobligatiën Aand. Warschau-Bromberg dito dito Weenen. Oostenrijk. Oblig.metal.in zilver Jan./Juli. dito dito April/Oct. dito in papier Mei/Nov. dit dito Febr./Aug. Aand. Nation, bank Loten 18605 dito 1864 Hongarije. Schatkistbiljetten Oblig. Theiss spoorweg Certific. Amsterdam Oblig. Z.-Ital. spoorweg Obligatiën Buitenl dito Binnenlandsche Obligatiën Inschrijving Alg. schuld Obligatiën 1869 Obl. 1868 dito 1873 Obl. Vereenigde Staten 1904 dito dito dito 1882 dito dito dito 1885 Illin. Cert. Amsterdam Oblig. Illinois Redemtion. Oblig. Central Pacific Certific. Chic. N. W. Oblig. Madison Ext. dito Winona-St. Peter dito N. W. Union. dito Union Pac. Hoofdl. Obl.St.Paul&Pac.Spw.lesec. dito dito dito 2esec. Obl. 1863 pöL 63A 75* 994 137* 85* 93* 91* 60* 1024 81* 92* 101* 101* 1014 f 357 944 79* 84* 54* 261* 4* pet. 89| f Polen. Italië. Spanje. Portugal. Turkije. Egypte. Amerika. 4 5 3 5 5 5 5 4 4 5 5 5 5 5 3 6 5 5 3 3 3 3 5 6 7 7 5 6 6 165* v 135 pet. 101 240 pet. 100* 99i 824 65 149 pet. 65* r 644 62*4 62* 1000 604 144 pet. 73J f pet. pet. Brazilië. 6 6 7 7 7 7 6 7 7 4* dito 1865 5 101 19A 17* 51* 38* 127 81 75 974 1014 87 864 40* 72* 68* 86 17 96* Prijzen van coupons. Amsterdam 13 Juli. Metall. 'f 22.22*dito zilver 22.42*; Div. Eng. per f 11.80; Eng. Portugal per£ f 11.85: Amerikaansche dollars (in goud) f2Al. Amsterdam 12 Juli. Metall. f 22.22* dito zilver f 22.40Div. Eng. per f 11.80Eng. Russen per f 11.80Eng. Portugal per f 11.85Frans. f 46.90Belg. f46.90; Pruis. 57.80Hamb. Russen/1 Russen in Z. R. f 32-A i Poolsche per fl. 27*Ameri kaansche dollars ƒ2.41; papier f 2.04. Voorspoedig bevallen van een Zoon E. BARTO van Iren. Middelburg, 13 Juli 1875. Bevallen van een Zoon L. L. BIERMASZLeupen. Heerden, 10 Juli. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij de geboorte van onzen zoon, betuigen wij onzen hartelijken dank. Amsterdam, 12 Juli 1875. Dr. JOH. G. MEZGER. P. J. MEZGERBorsius. De INSPECTEUR voor het geneeskundig staatstoe zicht in Zeeland maakt bekend, dat de Commissie tot het afnemen der examens van hen, die de bevoegdheid van Leerling-Apotheker wenschen te erlangen; hare openbare zittingen zal aanvangen Maan dag 19 Juli e. k., des middags te éen uur, in het lokaal der voormalige Rekenkamer van Zeeland, in de Abdij alhier. Middelburg, De Inspecteur voorn., 13 Juli 1875. ADR. A. FOKKER.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 3