F MJ 1 De verkiezing te Nièvre. Bij dezj Lodewijk, die de eerste steen heeft gelegd voor het gebouw onder leiding van Moltke en Bismarck opge trokken, zal het Duitsche rijk niet alleen niet verloochenen, maar integendeel krachtig handhaven, en hoe weinig hij ook op politiek gebied van zich laat hooren is het toch voldoende bekend, dat hij voor alles Duitscher is. Vandaar dat hij er niet voor zal terug deinzen een reichsfeindliche kamer te ontbinden en ook bij de Beieren is de liefde voor het vaderland en den koning over het algemeen krachtiger ontwikkeld dan de vrees voor de geestelijkheidzoodat het deze bij slot van (Tekening niet zal gelukken een duurzame overwinning te behalen. Terwijl alzoo de bisschoppen krachtig arbeiden aan de verbreking van den inwendigen vrede wijzen de Duitsche bladen met groote voldoening naar den Ween- schen hofburg heen, alwaar de troonopvolgers van Rus land en Duitschland op de meest vertrouwelijke en vriend schappelijke wijze met elkander hebben omgegaan, vol strekt niet hoofsch of deftig, maar geheel als een paar in tieme vrienden. Men begrijpt dat zij, die ij veren voor een goede overeenstemming tusschen Rusland, Duitschland en Oostenrijk, zich daarover hartelijk verheugen, terwijl daarentegen de kerkelijke partijen en niets over ge sticht zijnte meer daar ook prins Humbert van Italië aan het Weensche hof geheel als bloedverwant wordt behandeldwaaraan men vooral beteekenis hecht nu ook de ex-groothertog van Toscane geen uitzondering heeft gemaakt bij de hartelijke wijze waarop de prins is ontvangen, maar mede zelf hem van het station heeft afgehaald en vriendschappelijk met hem omgaat. Een van de merkwaardigste gebeurtenissen bij de laatste verkiezingen voor den Hongaarschen rijksdag is de aftreding om den beroemden liberalen vertegenwoor diger van Pesth de nestor Franz Deak. Een man als Deak doet niets ten halve; hij is altijd iemand uit éen stuk geweest, en nu hij gevoelde dat door ziekte en hooge jaren zijn krachten uitgeput raken heeft hij, reeds vóór de verkiezing, verklaard geen mandaat meer te zullen aanvaarden. In meer dan een district echter werd hij verkozen, ook weder in Pesth, en men kon het van de kiezers aldaar als een bewijs van dankbaar heid en vertrouwen beschouwendat zij hemin weer wil van zijne verklaring, toch verkozen. Deak is echter ook volstrekt geen man om demonstraties uit te lokken, die zoo iets zeggen zal om zich daardoor een soort ovatie te doen brengen, volstrekt niet; wat hij zegt meent hij en hij heeft het mandaat ook na zijne ver kiezing geweigerdmocht men het te Pesth nogmaals wil len verkiezen dan kan men zich bijna zeker op een nieuwe weigering voorbereiden. Hoezeer het te be treuren isdat zulke menschen ook oud worden en niet meer aan het krachtige leven in de maatschappij kun nen deelnemen, kan men er echter wel zeker van zijn, dat zoo lang zijne geestvermogens het hem zullen toelaten Deak steeds nog een grooten invloed op den gang van zaken in zijn land zal uitoefenen ook al maakt hij geen deel meer uit van het parlement, waarin zich trouwens een aantal mannen bevindt geheel doordrongen van zijn geest en beginselen. De uitslag der verkie zingen, die thans bijna geheel bekend iskomt tot nogtoe hierop neder dat" van de 440 zetels 340 zijn verkregen door candidaten' der regeeringspartij. De oppositie, bestaande uit dé rechterzijde en uiterste linkerzijde, beschikt over ongeveer 85 stemmen. De behandeling van het wetsontwerp tot vrijheid van 'het hooger onderwijs in de Fransehe nationale verga de is Zaterdag weinig gevorderd. Het gold toen de quaestie van het toekennen van graden. Zooals men zich zal herinneren is in eerste lezing bepaald, dat de leerlingen van vrije universiteiten zouden kunnen kiezen of zij hiin examen ter verkrijging van een academischen graad wilden afleggen vpor een commissie bestaande alleen üït professoren van rijksinstelling of uit profes soren zoowel van rijks als van vrije instellingen. De heer Lepétit waagde nog eene poging om de rijksin- stellingén eenige meerdere voorrechten te verschaffen door'een amendement voor te stellen, strekkende om te bepalen, dat de leerlingen van vrijfj instellingen ver plicht zullen zijn ter verkrijging van graden examen af te léggen aan de rijksuniversiteiten, doch dit amen dement wérd met 360 tegen 339 stemmen verworpen. Een geheel nieuw stelsel had zich in het brein van den heer Ramburés ontwikkeltdie voorstelde om aan vrije instellingen alleen het toekennen van graden hohoris eav'a te verleenen-waarmede de staat geen rekenschap zou behoeven t'e houden bij het vervullen van betrekkingen, doch de voorsteller schijnt al spoedig van het dwaze van dit amendement overtuigd te zijn gewordentengevolge waarvan hij het introk. Volgens de berichten uit Madrid zetten de Spaansche generaals de vervolging; der Carlisten voort en behalen zij telkens nieuwe overwinningen. Generaal Arund» heeft Saballs na een gevecht van vijf uren verslagen, tengevolge waarvan deze 3 kanonnen en al zijn positie* verloor. Dorregaray zoekt een schuilplaats in de Pyre- neën, vervolgd door de brigades GolfinMoreno en de divisie Weyler. Generaal Quesada heéït een aanslag op Victoria ondernomendie met goed succes werd bekroond, daar successievelijk de Carlistische posities werden genomen, waarbij de vijand een groot aantal gevangenen en meer dan 100 dooden verloor. De regeeringstroependie vervolgens de stad binnentrokken, moeten met blijd- ehap zijn begroet. Het door den heer Savary aan de Fransehe nationale vergadering uitgebrachte rapport der commissie van enquête naar de verkiezing van den heer deBourgoing in het departement Nièvre bevat een aantal zeer merk waardige i bijzonderheden betreffende de knoeierijen der Bonapartisten in dat district. Nader licht wordt over die knoeierijen verspreid door de talrijke hoogst belang rijke officieele stukken als bijlagen bij het rapport ge voegd en waarin voornamelijk het bestaan en de han delwijze der Bonapartistische comité's worden behandeld. Zullen we ons bestek niet al te zeer te buitengaan dan moeten we ons bepalen tot de mededeeling van de belangrijkste punten uit het rapport zelf, die meer in het bijzonder betrekking hebben op de verkiezing. Na aan het ontstaan der commissie te hebben herinnerden op de hooge waarde der geannexeerde stukken te heb ben gewezen, die de rapporteur niet ontleedt teneinde niet noodeloos tijd te verspillen, terwijl het dringend noodig is om tot eene uitspraak over de verkiezing van den heer Bongoing te geraken, wijst de rapporteur er met groote ingenomenheid op dat ten aanzien van het gebeurde te Nièvre volkomen overeenstemming bestaat tusschen haar en een hooggeplaatst ambtenaar, wiens politieke eerlijkheid en onpartijdigheid boven allen twij fel verheven zijn: den procureur-generaal te Parijs Im- garde de Leffemberg. „Reeds zes maanden zegt de heer de Savary voordat uwe commissie werd geroepen om u het groote verschil aan te toonendat er bestaat tusschen de taak der justitie en die van een politieke vergadering, heeft de procureur-generaal geschriften ter kennis van den minister van justitie gebracht, die hij „hoogst merkwaar dig en compromitteerend" noemde,terwijl zij „uiteen politiek oogpunt nog veel ernstiger waren dan uit rechter lijk. „Het is boven allen twijfel verheven voegde hij er bij dat daaruit de organisatie der Bonapartistische partij blijkt, haar middelen om te werken en haar propaganda,haar financieeie hulpbronnen, de pogingen die zij aanwendt om aanhangers te krijgen in het leger, en zelfs de namen der personen die aan haar hoofd staan bekend worden." Verder zeide hij „Deze organisatie die ik gevoel dat bestaat, maar wier bestaan ik nog niet door wettlijke bewijzen kan eon- stateeren, kan hoogst gevaarlijk worden, omdat de mannen die aan het hoofd staan mij toeschijnen voor niets te zullen terugdeinzen; Ik heb het recht zoo te spreken, wanneer iemand als de heer Rouher zich niet ontziet betrekkingen aan te knoopen met een Moureau, die vroeger tot veertien dagen gevangenisstraf werd veroordeeld wegens diefstal, met een zoo ongunstig be kend journalist ais de heer Amigues, welke laatste naar mij is gebleken imperialistische propaganda heeft gedreven onder de gedetineerden van het fort Quelern." Dit alles was aan de commissie zegt de heer de Savary den 25e" Februari nog onbekend toen de procureur-generaal reeds het oordeel had geformuleerd dat de commissie thans moet uitspreken. Na nog nader op het hooge gewicht der uitspraak van genoemden ambtenaar te hebben gewezen, betoogt de rapporteur dat de commissie zich in de eerste plaats rekenschap moet geven van het doel, dat het besluit tot het hou den der enquête ten gevolge heeft gehad, om name lijk de centrale organisatie der Bonapartistische partij op te sporen en aan te toonen; vervolgens moest zij het verkiezingswerk zelf aan een onderzoek onderwer pen om te kunnen beoordeelen in hoever de Bonapar tistische manoeuvres op het resultaat der stemming hadden kunnen invloed hebben, en een helder begrip te krijgen over de vreemde bijzonderheden waarvan in verschillende klachten was melding gemaakt. Hierop volgt een soxepó van het procesverbaal van stemopneming met de door de verschillende candidaten verkregen cijfers. Volgens dat procesverbaal verkreeg de heer de Bourgoing 37,487 en de republikeinsche candidaat Gudin 32,109 stemmen. Verschillende bere keningen en een nauwkeurig onderzoek hebben echter de commissie tot de overtuiging gebracht, dat deze voorstelling niet juist is en dat voor den heer de Bour going moeten worden gesteld 37,486 en voor den heer Gudin 32,128 stemmen tengevol.ge waarvan deze laatste eveneens de volstrekte meerderheid heeft verkregen, die volgens de commissie bedraagt 37,123. De 14 protesten tegen den uitslag der verkiezing ingekomen hebben grootendeels betrekking op dezelfde feiten en manoeuvresdie eene misleiding der kiezers ten doel hadden en ook min of meer tengevolge hebben gehad, daar zij de candida.tuur van den heer de Bourgoing valschelijk als een officieele candidatuur voorstellen en op die wijze personen hebben bewogen voor hem te stemmen die dit zeker niet zouden hebben gedaan indien zij met het ware karakter van die can didatuur bekend waren geweest. Overgaande tot de vermelding van eenige feiten wordt in de eerste plaats gewezen op hetgeen in het dorpje Chi vres, gemeente Courcelles, is geschied, alwaar 130 kiezers niet in de gelegenheid zijn geweest hun stemmen nit te brengen om de eenvoudige reden dat er geen stembu reau was. Uit een procesverbaal van den adjunct-maire van Courcelles blijkt dat hij zich des morgens te 6 uren naar Chivres had begeven om het onder-stembureau te openendoch dat hij niemand aanwezig vond. Hij zond den veldwachter uit om de leden van den gemeente raad op te roepen zich als stembureau te komen orga- •niseeren, doch niemand heeft aan de oproeping gehoor gegeven. De adjunct heeft daarop de kiezers die zich aanmelden uitgenoodigd een stembureau samen te stel len, doch allen weigerden, en het gevolg was, dat te Chivres geen stemming heeft plaats gehad. De waar heid van dit alles wordt in de protesten bevestigd, doeh de vraag is of de protestanten zelf niet min of meer schuldig zijn door de weigering om een stembureau te vormen. Het schijnt althans, dat de inwoners van Chivres minder behoefte hebben gevoeld aan het uitbrengen van hun stem dan aan het indienen van een protest, terwijl het bij den gemeenteraad aldaar een doorgaande gewoonte is om geen zitting te houden. Daarenboven is de commissie van oordeel, dat -de adjnnct-maire, die geroepen was het stembureau te pre- sideeren, ook geen moeite genoeg heeft gedaan om de stemming te kunnen doen plaats hebben. Te Monceaux le Comte heeft iemand die geen kiezer was gestemd onder den naam van den kiezer Baboeuf en toen deze kwam kon hij niet worden toegelaten. Hier is dus een valsch biljet ingeleverd, terwijl een persoon die recht had om te stemmen werd geweerd. Een feit van meer belang is de geheel onverwaehte en niet gerechtvaardigde arrestatie geweest van den heer Girard een der voornaamste agenten van den heer Gudin te Alligny en Morvan. Den 19en Mei 1874 werd door eenige ingezetenen van Alligny tot den heer Girard, een rijk en invloedrijk landbouwer, een vraag gericht omtrent de ministerieele crisis, waarop hij, vol gens de verklaring van den kantonrechter, had geant woord: „Alle ministers zijn gevallen, met inbegrip van den presidentwaarmede hij bedoelde„Alle ministers zijn gevallen, met inbegrip van den president van het ministerie." Hoe dat zij, de gendarmes van de brigade Montsauges, die toevallig juist te Alligny waren, maak ten terstond des morgens te 7 urén proces-verbaal op; waarschijnlijk mede toevallig was ook juist de kanton rechter van Montsauges te Alligny; deze kreeg het procesverbaal en gaf dadelijk last tot de onmiddellijke airestatie van den heer Girard, die te 11 uren werd gearresteerd en van brigade tot brigade werd getrans porteerd naar Chateau-Chinon. Deze tocht duurde twee dagenen gedurende twee nachten moest de heer Girard in de bureaux overnachten. Toen hij te Chateau Chi- non kwam was het eerste werk van den procureur om hem op vrije voeten te stellen. Hierdoor heeft de heer Girard niet alleen het werk der verkiezing niet kunnen bevorderen, maar hij kwam eerst den dag na de verkiezing te Alligny. Het is duidelijk dat door deze arrestatie een groote invloed ten nadeele der verkiezing van den heer Gudin kan zijn veroor zaakt, niet alleen omdat de heer Girard verhinderd werd die te bevorderen, maar ook door den indruk welken die arrestatie moest veroorzaken zoowel te Alligny zelve als op alle plaatsen welke de gearresteerde in die twee dagen moest passeeren. In de protesten wordt dan ook beweerd, dat deze arrestatie als een krachtig argument is geëxploiteerd in den geheeien omtrek en dat de veldwachter van Ouroux had verklaarddat allen die den heer Gudin stemden op dezelfde wijze zouden worden behandeld als de heer Girard. Herhaaldelijk wijst de commissie en 00k hier er weder op van welk een gewicht dergelijke feiten bij een zeer kleine meerderheid van 363 stemmen, daar dat eene geval voldoende kan zijn geweest om 363 kiezers te Dewegen zich óf van de stemming te onthouden óf hun stem ten nadeele van den heer Gudin uit te brengen. {Wordt vervolgd.) Het stoomschip Friesland, gezagvoerder A. Bik, van Ylissingen naar Batavia, is 8 Juli aldaar gearriveerd. Jl. Zaterdag avond is als bijlegger te Vlissingen binnen gesleept het Noordscne brikschip Ellida, gezag voerder Nielson, van Antwerpen bestemd naar Zwe den, hebbende ter reede van Rammekens 2 ankers en kettingen verloren. j- Heden morgen arriveerde te Vlissingen de Engel- sehe stoomboot Secret, gezagvoerder W. Walker, komende van Blyth geladen met steenkolen. GEDRUKT BIJ DE GEBROEDERS ABRAHAMS TE MIDDKEBURG. Als vel de heer I vereenigi:l vertegeml neder te l noemde kamer gej Blijken;! ter van I zing van loopende I op Dinsd,;! noodzakelB Augustus I De led I opgeroepcB 3 uren. I De gei dag den eene opei gende zal J. P. van voordrach geneeshee: ontslag a bestuur dl wethoudej weg enz.3 H. M. trein avonds in het ho genden voortgeze I Nog za helder uit haar heen met een gel in de schaj alsof zij Een bittere op eens geheel va hem zoo begreep. l| Moest hij zijne vija dwaasheid die in zij derf storte staat, het toch niet kwamen h tere en zi van hem n Emmanuel I teedere gel Tot zijJ

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 6