MIDDELBUMSCHE COURANT BUITENLAND. BIJVOEGSEL Middelburg 12 Juli. Algemeen Overzicht. [T bij Adres 15 45 .16 50 7 47 10.- 10.24 12 10.35 20 10.45 7.30 8.32 8.51 9.20 8.15 8.55 9.15 9.30 VAN de van Dinsdag 13 Juli 1875. N° 164. Naar wij vernemenheeft de liberale kiesvereeniging te Zutfen den wensch uitgedrukt dat de heer Tak van Poortvliet, in het belang eener regelmatige ver kiezing, zijn mandaat voor het kiesdistrict Middelburg zou nederleggen. Tot toelichting van dit verlangen diene dat de heer Tak nog tot de opening van het nieuwe zittingjaar voor ons kiesdistrict zitting heeft. Mocht hij den 20eu Juli te Zutfen gekozen worden, dan zou hij derhalve tusschen de beide districten, wier mandaat hem dan zou zijn opgedrageneene keus moeten doen. Die keus kon, daar Z'n hem ook voor het nieuw aanvangende zittingstijdp ner jaren gekozen zou hebben, en Middelburg hem met den derden Maandag in Septem ber aanstaande varen laat, niet twijfelachtig zijn. Het bedanken vóór dat de stembus op den 20™ Juli uit spraak zou hebben gedaan, is dus, zooals de Zutfen- sche kiezersvereeniging opmerkt, alleen in het belang eener geregelde verkiezing, maar verandert aan de zaak zelve niets, daar ook al mocht, wat niet waar schijnlijk is, de verkiezing te Zutfen tegenvallen, het mandaat als vertegenwoordiger van Middelburg voor de weinige weken van het nog loopende zitting jaar niet veel te beteekenen zou hebben. Intusschen zal nu voor dien korten tijd eene nieuwe verkiezing in ons kiesdistrict noodzakelijk zijn. Wij kun nen althans uit de grondwet of de kieswet niets anders lezen. Volgens artikel 101 der laatstgenoemde wet moet de aanvulling eener plaats, die door overlijden of op welke andere wijze ook openvalt, binnen dertig dagen geschieden. Al wachtte dus de heer Tak zelfs den dag na de verkiezing te Zutfen af, altijd zou voor de weinige weken of zelfs dagen van het nog loopende zittingjaar, volgens de letter der wet, eene nieuwe verkiezing voor ons kiesdistrict vereischt worden. Benoemingen en besluiten. staats-commissien. Benoemd tot lid der Nederlandsche hoofdcommissie voor de wereldtentoonstelling te Phila. delphia in 1876 dr. M. W. C. Gori, te Amsterdam. Onderwijs. Na afgelegd eind- ezamen zijn de navolgende leerlingen van 's rijks veeartsenijschool te Utrecht tot veearts be vorderdF. H. L. ArntzA. de Bruin, J. L. G. Gaijaux J. J F. Dhont, H. F. Eggink, A. A. de Man, C. M, Mazure, J. Poels, E. A. L. Quadekker, C. Schilperoort, P- P. Vermast. Kerknieuws. De heer B. van Schelven, predikant bij de her vormde gemeente te Souburg, heeft voor de beroeping naar Oostkapelle bedankt. Marine en leger. De officier van gezondheid 2® klasse bij de marine S. F. Kruyt wordt met den 1™ Augustus aanstaande geplaatst bij het hospitaal der marine te Willemsoord De kapitein-luitenant ter zee "W. L. A. G-ericko officier-instructeur hij het Koninklijk Instituut voor de marine te Willemsoord wordt, onder dankbetuiging voor zijne in die betrekking bewezen diensten, met den laatsten dezer eervol daarvan ontheven en met den 1™ Augustus aanstaande gedetacheerd bij het departe ment van marine, ter waarneming der betrekking van inspecteur over de artillerie der marine, in welke hoeda nigheid hij tevens deel uitmaakt van de commissie tot het examineeren van zee-officieren enz., ter vervanging van den luitenant ter zee le klasse H. J. van der Maudele, die met eerstgemeld tijdstip eervol wordt ont heven van de tijdelijke waarneming van genoemde be trekking en alsnu toegevoegd aan den met dat detail belasten hoofdofficier, terwijl de luitenant ter zee 1® klasse W. f. Blaauw, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, met den l«n Augustus aan staande wordt geplaatst als officier-instructeur bjj het meergemeld Instituut. demengde berichten. Een zekere Ringelenberg, vroeger vrachtrijder tus schen Brouwershaven en Zierikzee, vóór negen jaren wegens oplichterij vervolgd en toen naar Amerika ge weken, kwam dezer dagen bij zijne familie welvarend terug, en wilde in het huis van arrest te Zierikzee een bezoek brengen aan een kennis, waarvoor hij een toegangbewijs vroeg van den officier van justitie. De man had echter blijkbaar buiten diens memorie gere kend, want kort daarop werd hij op de verlangde plaats als gevangene gebracht. Dat is met recht een oude rot in de val. Te Haamstede is Woensdag avond de bliksem geslagen in den koornmolen, die daardoor nagenoeg geheel verwoest werd. Te Verdun heeft men zich genoodzaakt gezien op een plaats, waar 15 personen en 600 lammeren, die door de overstrooming omgekomen waren, begraven lagen, den grond op te spitten en een vat petroleum daarin te gieten omdoor dit in brand te stekenhet ontbin dingsproces te bespoedigen. Tengevolge van groote onvoorzichtigheid in het omgaan met vuurwapenen, heelt den 10tn dezer te Eede een ongeluk plaats gehad. Een 6 of 7 jarig dochtertje van de weduwe de Jaeger vond in huis een geladen geweervatte het aanhet schot ging af en trof het kind in den armeven onder den schouder, met het ongelukkig gevolg dat de arm zal moeten worden afgezet. Vrijdag is het invalidenhuis Bronbeek bezocht door den Italiaanschen gezant bij ons hof, den heer Bertinatti, die met twee personen van zijn gevolg van des voormiddags tien ure tot half vier in deze instelling vertoefde en alles met de meeste aandacht in oogen- schouw nam. De bezoekers werden op de gewone voorkomende en gastvrije wijze door den generaal-kom- mandant ontvangen. De welverdiende roem, dien Bronbeek ook in het buitenland bezit, heeft misschien het Italiaansche gou vernement tot dit onderzoek last doen geventeneinde deze inrichting eventueel tot model te doen strekken voor een soortgelijke in Italië. Men deelt aan de Arnh. Ct. het volgende mede: In het verslag van het zendingsfeest leest men, dat zekere heer Bromet de vertaalde liederen zong van Sankeyden mystieken Amerikaandie met zijn ka meraad Moody de revivals in Engeland aanricht en de mania religiosa aanwakkert. Ook te Doesburg heeft deze persoon Zondag voor acht dagen in de kerk proe ven van zijn zangkunst gegevenmet welk effect weten wij nog niet. In de namiddag-godsdienstoefening kwam Bromet met den predikant Faure in de kerk, en na beurtelings de gemeente gesticht te hebben, begaven zij zich naar buiten en épraken de menigte op straat toe. Het was kermis, en hun gehoor was dus vrij tal rijk, maar de woorden der beide ijveraars verwierven niet veel ingang in hét Geldersche landstadje; men vond deze straatprediking meer bijzonder dan stichte lijk en een driehonderdtal Doesburgsche ba.da.uds volg den de beiden mannen die weldra huiswaarts keerden. De Rotterdamsche liedertafel Rotte's Mannenkoor heeft bij den wedstrijd te Gent den prijs behaald. De Duitsche kroonprins is aan een groot gevaar ontkomen. Op zijn terugreis van Weenen naar Karls ruhe passeerde de trein, waarin zich de prins bevond en die behalve twee hof-salonwagens bestond uit 12 waggons, 1 tender en 1 locomotief, des avonds te 10 uur 20 minuten het kleine station Haag, toen een inspecteur, die op de locomotief tegenwoordig was, en de machinist bemerktendat een wissel verkeerd stond waardoor hun trein tegen een stilstaanden goederen trein moest loopen. Er was niets meer aan te doen dan remmen en terugstoomen doch de botsing kon niet meer worden voorkomen, hoewel dan ook de kracht eenigszins was gebroken. De prins was juist gaan slapen en vloog op; hij kwam er ongedeerd af en begaf zich terstond naar buiten om te zien hoe het was afgeloopen. Daar omtrent loopen de berichten uiteen. Zeker is dat een persoon tot den goederentrein behoorende is overreden, terwijl een bediende van den prins door een stuk goed dat gevallen is een wond aan het hoofd bekwam. Ver scheidene andere personen hebben nog lichte wonden bekomen. Na een oponthoud van IJ uur kon de reis worden voortgezet, en op bevel van den minister, die terstond den directeur-generaal der spoorwegmaat schappij bij zich liet ontbieden, zal een streng onderzoek worden ingesteld. (Van 3—10 Juli.) Vlissingen. Bevallen: M. D. J. Baljé, geb. Verheul, z. L. Houvenaghel, geb. Dierendonck, d. A. Lambrecht, geb. Harrevoets, d. A. S. Gillissen, geb. Thoutenhoofd, d. C. A. van Huizen, geb. Fliers, z. M. Castel, geb. Wondergem, z. M. Sohier, geb. Eggel, z. M. van Dijk, geb. van Dis, d. H. de Moor, geb. Polm, d. (levenl.) OverledenJ. Andrews, jd. 80 j. H. H. F. van Breen, d. 3 m. B. A. van Aalst, z. 6 m. H. Kloeij, z. 9 m. Goes. Gehuwd: F. Wachman, jm. 44 j., met J. Kegel, wed®. 41 j. K. Goud, jm. 24 j., met J. A. Wabeke, jd. 23 j. Bevallen: W. C. van Zweeden, geb. v. d. Bliek, d. S. Prins, geb. Vermeule, d. J. Dronkers, geb. van Meurs, d. C. Timmerman, geb. de Dreu, d. Overleden: E. van den Oudendijk, wed®, van J. Pické, 81 j. Zierikzee. Gehuwd: H. Lakenman, jm. 29 j., met A. H. Bal, jd. 21 j. Bevallen: E. Lindhout, geb. Moelijker, d. J. Berre- voets, geb. Bos, z. P. M. van Tigchelhoven, geb. de Bruine, d. B. van den Houten, geb. Houdkamp, d. J. C. Uyl, geb. van Westen, d. Overleden: A. S. Bethe, d. 1 j. P. C. Lokker, man van A. van der Reijdt, 45 j. BargerlJJke stand. (Van 4—11 Juli.) Middelburg. Ondertrouwd: A. Kolfers, jm. 33 j., met W. J. Doudeijns, jd. 33 j. Bevallen: M. van Kuijk, geb. Geldof, d. M. Spier, geb. Andriessse, z. C. J. Felix, geb. Claassen, z. Overleden: H. Knuijt, z. 2 m. C. J. Pelle, man van A. M. van Aartsen, 37 j. P. Geldof, man van C. Wou- terse, 69 j. W. H. Ilmer, z. 2 m. A. Aalewijnse, z. 1 m. Thermometerstand. 10 Juli's av. 11 u. 56 gr. 11 'smorg.7u.60gr.'smidd.lu.66gr.'sav.llu.58gr. 12 's morg. 7 u. 58 gr. 's midd. 1 u. 62 gr. 's av. 6 u. 60 gr. „De kruik gaat zoolaag te water tot zij barst"; dat ondervinden thans ook de Beiersche bisschoppen. Met. bewonderenswaardige kalmte heeft de regeering van Beieren de bisschoppen ongestoord mandementen in verband met de verkiezingen laten uitvaardigen, waarin de kiezers in de bekende clericale termen werden aan gespoord om de ultramontaansche candidaten te kiezen, hoewel het hen niet geoorloofd is eén mandement uit te geven indien daartoe het koninklijk placet niet is ver leend., Zooals men ziet, de Beiersche bisschoppen storen zich niet meer aan traktaten of wetten en gaan hun eigen gang. De regeering schijnt thans ook partij te hebben gekozen en geen plan te hebben Bét veld te ruimen voor de ultramontanen. Van de mandementen van de bisschoppen van Miin. chen, Spiers en Eichstadt heeft1 de regeering in zooverre geen notitie genomen, dat zij er geen rechtstreeksche maatregelen tegen heeft toegepastdoch dat van den bisschop van Würtzburg heeft haar tot handelen be wogen. De bladen, waarin dat mandement voorkwam, zijn in beslag genomen. Daarin schreef de bisschop o. a.: „Wat zal er van ons'dierbaar vaderland, wat zal er van de door God aan zijne kerk verleende vrij heid en zelfstandigheidwat zal er van het heilige katholieke geloof en de werkzaamheid der heilige kerk, wat zal er van de Christelijke zedelijkheid en opvoe ding, wat zal er van uwe kinderen en familiën worden als de pogingen van onze tegenstanders, vooral bij de aanstaande verkiezingen zegevieren en de overhand behouden? Want al herhalen onze tegenstanders nog honderdmaal, dat zij niets tegen godsdienst en kerk, niets tegen ons geloof en onze heilige gebruiken willen ondernemen, hebben toch deze verzekeringen alle waarde en geloof voor ieder, zelfs voor den eenvoudigste ver loren wiens oogen en ooren niet geheel gesloten zijn en die heeft waargenomen wat die partij, daar waar zij door de verkiezingen de overhand heeft verkregen, reeds aan de wereld en vooral aan de trouwe katholieken heeft doen zien en gevoelen." Het is echter niet bij de inbeslagneming van dit document gebleven. Koning Lodewijk heeft zich daar enboven de zaak der verkiezingsagitatie persoonlijk aangetrokken en moet in een brief aan den bisschop van München zijn ernstige ontevredenheid hebben te kennen gegeven over de inmenging van het episcopaat in de politiek. Dat de regeering daarenboven het vol komen met zich zelve eens is geen overheersching van clericale elementen te kunnen dulden, blijkt uit haar voornemen om den nieuwen landdag in de tweede helft van Augustus bijeen te roepenom haar vervolgens, naar gelang de verkiezingen zijn uitgevallen tot het laatst van October te verdagen of te ontbinden en 1 nieuwe verkiezingen te doen plaats hebben. Koning

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 5