ren tot het bijwonen dezer plechtigheid mede uitge- noodigd. Kerknieuws. Beroepen tot predikant bij de hervormde gemeente te Vlisaingen de heer W. Sijpkes, thans te Elburg. De heer W. H. J. Baart de la Faille, predikant bij de hervormde gemeente te Ridderkerkheeft voor het beroep naar Axel bedankt. Marine en leger. De scheepsklerk G-. A. Zeegers laatst behoord heb bende tot het eskader in Oost-Indië, en van daar den 20en Juni jl. in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op nonactiviteit gesteld. K nnstnleuws. Te Brussel is eene naamlooze maatschappij tot exploitatie van den Nederlandschen schouwburg opge richt, met een kapitaal van 60,000 franken. In navolging der Rheinische muziekfeesten heeft den 27en en 28en Juni te Kiel het eerste Sleeswijk- Holsteinsche muziekfeest plaats gehad waartoe zang- vereenigingen uit de voornaamste steden der beide Noordelijk-Duitsche provinciën medewerkten. Joachim voerde den dirigeerstokonder de solisten trad ook de beroemde pianiste mevrouw Clara Schumann op. Den eersten dag werd Handei's oratorium Samsonden tweeden dag werden verschillende kleinere werken uit gevoerd. Gemengde berichten. Naar wij vernemen is gisteren een boerenmeisje gearres teerd als verdacht van schuld met betrekking tot den jl. Donderdag onder Biggekerke plaats gehad hebben den brand. Heden namiddag is op de Rouaansche kaai alhier een voor een beladen wagen gespannen paard van den sleeper I. Coppoolse plotseling doodgevallen. Een klein meisje dat gisteren te Vlissingen over de straat liep, eene stoof met vuur voor de borst hou. dende, geraakte in brand en bekwam dientengevolge op verschillende plaatsen van haar lichaam vrij hevige brandwonden. Door spoedig aangebrachte hulp werd zij voor grooter onheil beweerd. De zestigjarige landbouwer W. woonachtig in de gemeente Zoutelande, heeft zich eergisteren door op hanging van bet leven beroofd. Een vijf en twintigjarig weesmeisje, Anna Sara van Vreeswijk genaamddat den 29en Maart jl. door een kleinen hond gebeten doch aan wier wonde in het begin geen gewicht gehecht werdis Maandag jl. in het ziekenhuis te Rotterdam aan dolheid overleden. Het bestuur der maatschappij Arti et Amicitiae te Amsterdam heeft een adres van dankbetuiging en instemming tot den minister van binnenlandsche zaken gericht wegens den door dezen genomen maatregel om eene afzonderlinge afdeeling voor kunsten en weten schappen aan zijn departement in te stellen. mijne nicht dat ik u kom verzoeken een einde tema ken aan mijne ballingschap en ons te vereenigen, waartoe ge dan ook reeds vroeger uwe toestemming gegeven hebt." „Ik had u dat slechts beloofd tegen den tijd, dat mijne nicht meerderjarig zou zijn; dat tijdstip is nog niet aangebroken." „Het zij mij vergundu te doen opmerkendat de toestand niet meer dezelfde is. Mijne nicht woonde bij u, en was het eenige voorwerp uwer teederheid en zorg. Gij hadt haar noodig en ik zelf zou er niet aan gedacht hebben om iets te verlangen, waar door het oogenblik verhaast zou worden waarop zij u alleen had moeten laten. Nu is echter alles veranderd; hij zijt hertrouwd en vindt dus in uwe vrouw de zorg, welke uwe nicht u niet meer behoeft te verleenen." „Zoudtgemij daar mogelijk een verwijt van maken?" viel de heer d'Herbel hem in de rede. „Neen, vader, gij zijt meester over uwe hande lingen en uwe gevoelens, en behalve dat ik er het recht niet toe hebzou ik nog veel minder den moed hebben, daarover een oordeel te vellen. Gij zijt ge lukkig, gij hebt wijs gehandeld. Ik zou nu evenwel denken dat gij ook hendie gij toch niet hebt kunnen ophouden te beminnen, vrij zoudt kunnen laten om over zich zeiven te beschikken, terwijl zij daarvoor niets dan uwe toestemming noodig hebben." „Mijnheerik overweeg de besluiten die ik neem, en ik ben volstrekt niet gewoon daarin verandering te brengen. Ik zal u de toestemming die gij vóór den bepaalden tijd schijnt te willen hebbenniet geven. Houd dit voor gezegden daar gij de fout begaan hebt van hier te komen zonder mijne toestemming, maak deze dan nu niet erger door uw verblijf hier te rekken. Van de uitspraak van den kantonrechter te 's Hage waarbij de wet op den arbeid van kinderen niet toe passelijk is verklaard op het geval van Sophia Spoor, is door het openbaar ministerie hooger beroep aange- teekend. Aan 's rijks munt is in den laatsten tijd voor f 30,000 aan centen vervaardigd, zoodat daarmede in de behoefte aan koperen munt ongetwijfeld op voldoende wijze kan voorzien worden. Niettemin zal, zonder nadere afdoende maatregelen, het invoeren van buiten- landsch kopergeld van minder gehalte wel niet op houden. De „Dag. beurs courant" verneemt langs offleiee- len weg, dat de Nederlandsche bank op het laatst der vorige maand op verzoek van den muntmeester eenig goud naar de munt te Utrecht heeft gezonden tot het nemen van proeven, zoodat men daar feitelijk met het aanmunten van gouden „tientjes" bezig is. De Neder landsche bank zal voorloopig echter geen gebruik maken van haar recht om 3000 kilo's goud te doen vermunten, alvorens particulieren daartoe overgaan, zoodat 's rijks instelling voor deze laatsten openstaat. De vraag, wanneer er gouden „tientjes" in omloop zullen komen, valt derhalve voor alsnog moeilijk te beslissen. Uit alle landen komen ^bijdragen ten behoeve der slachtoffers van de overstroömingen in Zuidelijk Frank rijk. Te Straatsburg werd binnen zes dagen 22,644 fr. gecollecteerd, te Colmar sluiten de lijsten reeds met 10,154 fr., en in de kleinere steden naar verhouding. Een bloedverwante van den dichter Heinrich Heine, de weduwe van Carl Heine van Hamburgheeft 25,000 frs. gezonden. Uit Dresden schrijft men: „Er heeft zich hier eene commissie gevormd om gelden voor de overstroomden in Frankrijk in te zamelen. Wij wenschen die commissie een buitengewoon succes. Het vae victis van de Romeimen is niet bekend bij de Duit- schers, en elke gift door een Duitscher aan de nood lijdenden in het Zuiden van Frankrijk gezonden, zal een balsemdroppel zijn voor het door het verlies van Elzas-Lotharingen gekwetst nationaal gevoel der Franscheu." Te Londen beschikt het comité onder presidium van den lord mayor reeds over een som van 4000 pond sterling. Uit Rome wordt gemeld, dd. 5 Julidat de leden van het college van kardinalen een som van 10,000 fr. hebben ingeschreven. Volgens Belgische bladen is de heer Goblet d'Aviella, de kleinzoon van een der eerste ministers van het koninkrijk België na de afscheiding, voorne mens door tusschenkomst der rechterlijke macht herstel van eer te eischen voor zijn grootvader, dien hij als belasterd beschouwt door het bekende werk van den luitenant-generaal Eenens over de militaire samenzwe ringen in 1831. Te Luik zijn valsche stukken koperen munt in circulatie gevonden. Het namaaksel is van lood ver vaardigd. Men heeft de valsche munters nog niet kun nen betrappen. r,gy JTT», 'ET JW 111.»*. I —a—M—W Ik reken er opdat gij u voor beden avond reeds op de terugreis naar uw regiment zult bevinden." „Voordat ik u hierop antwoord, vader, moet ik u vragen, of ge mij uw krijgsmanswoord zoudt willen geven, dat gij u op het oogenblik waarop mejuffrouw d'Herbel meerderjarig zal zijn, tegen mijn huwelijk met haar niet zult verzetten." „Mijnheer!" riep de generaal uit. „Gij doet er wel aan, dat gij mij uw woord niet durft geven. Uwe eer en uwe openhartigheid spreken luider in u, dan het verlangen om mij de waarheid te ver bergen." „Het is waar, ik zal nooit mijne toestemming geven tot uw huwelijk met mejuffrouw d'Herbel." „Dat is het, wat ik u wilde hooren zeggen. Maar wees nu ook zoo goed, mij aan tc hooren. Dit huwe lijk heeft u altijd mishaagd, ik weet het; indien genu echtt r uwe belofte niet nakomt, dan is het omdat men u gunstig heeft weten te stemmen voor eene rijkere of meer schitterende verbintenis van Léonie." „Gesteld dat dit zoo ware, wat gaat het u dan aan Ik ben vrij om voor de toekomst mijner nicht zulke plannen te vormen als ik het meest in haar belang reken." „Dat is zoo; maar daar zou ik me weinig over bekommerd hebben. Ik bemin mijne nicht, en ik word wederkeerig door haar bemind. Hoezeer het me ook zou gespeten hebben, u ooit ongehoorzaam te zijn, ik zou, mij op mijn woord verlatende, den tijd afgewacht hebben, waarop zij bevoegd geweest zou zijn om over haar eigen persoon te beschikken. Mejuffrouw d'Her bel is echter ongelukkig niet meer veilig in uw huis, en daarom is het dat ik gekomen ben." De generaal trad eene schrede vooruit en staarde Volgens een bericht van het Engelsche ministerie van binnenlandsche zaken zijn in 1874 ongeveer 441,000 landverhuizers uit de Vereenigde staten van Amerika naar Europa teruggekeerd. In de groote steden van het Oosten der Vereenigde staten is het moeilijk om werk te krijgen, zoodat men van de noodige geldmid delen voorzien moet zijn om naar het Westen te komen. Op een congres van belanghebbenden bij de ijzer industrie te St. Petersburg gehouden is eene commissie benoemd, die voorstellen zal doen tot vermindering van het aantal feestdagenin dien zin dat het geoor loofd zal wezen om na volbrachte godsdienstoefening nuttige werkzaamheden te volbrengen. Daar tegen woordig de feestdagen een derde van het jaar in beslag nemen zou een dergelijke bepaling voor de arbeiders zeer wenschelijk zijn. Betreffende de ramp te Toulouse wordt het volgende geval verhaald: Alle zuigelingen, die bij de overstroo ming van hunne ouders beroofd gevonden werdenzijn in het gasthuis opgenomen en verpleegd. In den nacht van 23 Juni stortte het huis in van een werkman, die dit met zijne vrouw en een kind van 4 maanden be woonde. De man alleen redde zich. Toen hij den anderen dag bij de puinhoopen van zijn huis rondliep kwam een vriend naar hem toedie hem mededeelde dat hij zijn kind gered had, en het in het gasthuis ter verpleging had gegeven. De vader snelde er heen, doch daar men allen kinderen schoon linnengoed had aangetrokken en het moeilijk is uit een 20tal kinderen van 4 a 5 maanden het zijne uit te zoeken, loopt de vader dagelijks naar het hospitaal, in de hoop door een of ander toeval zijn kind te herkennen. Verkooplogen en aanbestedingen. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaarden, waarop door het departement van financiën op den 195n Juli a. zal worden aanbesteed het herstellen en verbeteren van de rijkstelegraaflijnen, langs den staatsspoorweg tusschen Groningen en de Duitsche grens bij Nieuwe Schansen van Groningen over Assen en Meppel tot Zwolle, alsmede langs den Nederlandschen centraalspoorweg tusschen Zwolle en Kampen, met inbegrip van de zijlijnen te Groningen, Hoogezand, Sappemeer, Winschoten, Assen, Hooge- veenMeppel en Zwollede voorwaardenwaarop door den schout bij nacht, directeur en kommandant der marine te Amsterdam op den 21'n Juli a.zal wor den aanbesteed de levering van ijzer; benevens de voorwaarden waarop door het ministerie van binnen landsche zaken op den 22an Juli a.zal worden aanbe steed het bouwen van eene basculeerende brug met zeven vaste vakken, tot toegang van het Kamperhoofd naar het sfationsemplacement te Amsterdamten behoeve van den spoorweg van Nieuwediep naar Amsterdam. Gisteren is Koudekerke te koop aangeboden 1° Ongeveer 74 aren 40 centiaren weiland, liggende aan den straatweg van Middelburg naar Koudekerke, nabij Middelburg. Verkocht voor 2300. 2° Ongeveer 72 aren 50 centiaren weiland en sprink liggende tegen het eerste perceel aan den Breeweg, —a—Eaj»,,FVi miawBCBwwa—BLuim'iMiuawaBMBWPW zijn zoon strak aan. „Mijn nicht niet meer veilig bij mij, zegt ge. Het zou me genoegen doen, indien ge me dat eens uitlegdet." „Het zij zoo! antwoordde Emmanuel Dat mijnheer de graaf Sampara verliefd is op mejuffrouw d'Herbel, daar heeft hij misschien recht toe; maar hij gaat eensdeels met geveinsdheid, anderdeels met geweld tegen haar te werk. Dat mevrouw d'Herbel dit huwe lijk voor haar zoon verlangt, is dood eenvoudig; maar ze oefent op u, vader, den invloed uit van een teeder beminde vrouw, en kan u, buiten uw weten zelfs, van de wegen der rechtvaardigheid en onpartijdigheid afvoeren. Dat de ridder Griotti, die zonderlinge leer meester van den graaf, met het oog op zijn eigen be lang de belangen van zijn leerling behartigtlaat zich ook verklaren; maar hij is een man, die hem be hulpzaam zou zijn in het aanwenden van alle middelen; hoe misdadig ze ook mochten wezen. Léonie voelt zich bedreigd door hen die u omringen, en heeft van u niets te hopen. Zij heeft het mij geschreven, en het is tot mij dat zij de toevlucht heeft genomen." „Niettemin zal ik alleen mij met hare bescherming belasten. Ik had eenig vermoeden van de hersen schimmen die zij zich maakte, en die, nu ze uit uw mond voorkomen, in lasteringen veranderd zijn. Wat mejuffrouw d'Herbel betreft, die zich zoo goed weet toe te vertrouwen aan hem dien zij bemint, zij zal zich gemakkelijk kunnen verdedigen tegen hem dien zij niet bemint. En nu genoeg, mijnheer, ik behoef niets meer van u te hooren." De heer d'Herbel groette zijn zoon met een gebaar, 't welk te kennen gaf, dat hij heen kon gaan. ycivoïg hierna.)

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2