MIDDELBÜRGSCHE COURANT. F 161. Vrijdag 9 Juli. 1875. FEUILLETON Bij deze Courant behooren twee Bijvoegsels. Middelburg 8 Juli, Léonie's Bruidschat. Dit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2™ Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. De heer mf. J. P. E. Tak van Poortvliet heeft tot de commissie en alle onderteekenaars van het aan hem gerichte adres het volgende geantwoord „Ik ontving zoo even het schrijven dat gij naar aan leiding der stemming van 8 Juni jl. tot mij wildet richten. „Dankbaar voor de vereerende uitdrukking uwer welwillende gevoelens, beaam ik gaarne uw wensch dat het mij, in welke omstandigheden ook geplaatst, gegeven moge worden, werkzaam en nuttig te zijn voor land en gewest". (Get.) Tak van Poortvliet. „Den Haag 2 Juli 1875" de Naar ons uit Vlissingen wordt gemeld, zal H. M. koningin aanstaanden Zaterdag met het oorlogs stoomschip de Valk uit Engeland de terugreis aanvaar den en is H. M. voornemens Zondag morgen de gods dienstoefening in de groote kerk te Vlissingen bij te wonen. Daarna zal de koningin per extra-trein naar Duitschland vertrekken. In ons bericht omtrent de zitting der provinciale staten van Zeeland van Dinsdag avond is bij vergis sing gezegd dat de heer J. O. Eisseeuw met kennis geving afwezig was. Genoemd lid bevond zich ter vergadering tegenwoordig, terwijl daarentegen de heer C. C. P. Pierssens tot de afwezigen behoorde. Eergisteren is te Ruurloo een vergadering gehou den van besturen van lsiesvereenigingen uit het district Zutfen en van eenige invloedrijke mannen uit gemeenten uit dat district, waar geen kiesvereenigingen zijn. Met algemeene stemmen werd in deze talrijk bezochte vergaderingbijeengeroepen tot bevordering van gemeen (7e Vervolg Het diner was een soort van marteling voor ieder der aanzittenden en miste alle vroolijkheid. Alleen mevrouw d'Herbel was lief en voorkomend jegens Em manuel, wien zij op vriendelijken toon naar zijne veld tochten vroeg. Hij antwoordde haar zoo kort mogelijk. Flavien zat onophoudelijk zijn mededinger aan te staren, maar sloeg de oogen neder wanneer die de zijne ont moetten. Léonie wasniettegenstaande de moeite die ze deed om vroolij k te schijnen, gedwongen en blij kbaar niet op haar gemak. De ridder, die zeer koel en bedaard was; wisselde nu en dan eenige woorden met Flavien. Hij had Emmanuel vrij eerbiedig gegroet, maar scheen nu te wach ten tot de kapitein tot hem het wooord richtte, wat deze nog volstrekt niet gedaan had. Toen de maal tijd afgeloopen was, bleef mevrouw d'Herbel uit be leefdheid nog eenige oogenblikken bij Emmanuel en Léonie, maar liet hen vervolgens alleen. De ridder en Flavien waren te zamen heengegaan. Zoo was de strijd stilzwijgend aangevangen. Ondanks hun verlangen, om niet over het verledene te spreken, en zich met zoete droombeelden voor de toekomst bezig te houden, kwamen de jongelieden spoedig in eene droef geestige stemming. Zij konden zich niet verhelen, dat zij in een gevaarlijken en ernstigen toestand verkeer - overleg hij de aanstaande verkiezingmt J. P. R. Tak van Poortvliet candidaat voor de tweede kamer gesteld. Onder voorzitterschap van den heer mt D. van Eek, werd gisteren te 's Gravenhage de vijfde algemeene vergadering van het Nederiandseh Vredebond gehou den. De voorzitter opende de bijeenkomst met eene opwekking om de door de natie betoond wordende onverschilligheid te bestrijden. In het verslag dat door den secretaris mr. G. Belinfante vervolgens werd uit gebracht, gaf deze een overzicht van de beweging tot bevordering van den vrede in Nederland en het buiten land welke wat het laatste betreft in het algemeen vooruitgaande mag genoemd worden, doch in ons land nog op onverschilligheid en onbekendheid met het ware doel der vereeniging afstuit. Uit den tegenwoordigen gewapenden vredestoestand van Europa, meende de secretaris, moet echter reactie voortvloeien en in afwach ting daarvan moesten de vrienden van den vrede met hun arbeid voortgaan. Daardoor alleen kon iets goeds worden teweeggebrachtniet door de zaak, zooals velen doen, belachelijk te maken. De dank der vergadering werd gebracht aan de heeren van Eek, en Bredius voor het instellen hunner bekende motie in de tweede kamer, voorts aan den secretaris en aan den penningmeester, mr. Wap voor hunne bewezen diensten. In de plaats van den heer Wap, die zich elders gevestigd heeft, werd tot penning meester benoemd Mr. A. M. Maas Geesteranus. Tot behandeling der voorstellen overgegaan zijnde, werd a bij acclamatie aangenomen dat van het alge meen bestuur om namens het Vredebond een adres te zenden aan het Institut de.Droit International en de Association pour la réforme et codification du Droit International, welke binnen kort te 'sHage zal vergaderen; b aangenomen met 5 tegen 2 stemmen (de heeren Bachiene en Cuperus) het voorstel van de afd. Dordrecb t om aan het algemeen bestuur op te dragen bij gemoti veerd schrijven de commisaiën voor volksvoorlezingen ernstig en beleefdelijk uit te noodigen om in de samen komsten van den aanstaanden winter de zaak van het Vredebond te bespreken en aan te bevelen. c door de afdeeling Dordrecht na de gevoerde dis den. Emmanuel verlangde dat Léonie hem nogmaals de verschillende bijzonderheden zou vertellen die waren voorgevallen en haar beangstigd hadden. Zij deed het, en door de stilte van den avond, door den half ge- smoorden toon, waarop de jongelieden, uit vrees van door anderen gehoord te worden, over die zaken spraken, kregen deze een nog schrikwekkender en somberder aanzien. Ongetwijfeld waren het schandelijke krijgslisten en laaghartige hinderlagen, waarvan zij hem vertelde en die slechts ellendelingen zooals de ridder en Flavien voor het bereiken hunner gemeene bedoe lingen konden aanwenden. Vooral den ridder, wiens koel en strak gelaat hun altijd voor den geest zweefde, hield Emmanuel voor een doortrapten, voor niets terug- deinzenden booswicht. Wat het gevaar zooveel te grooter maakte, was dat mevrouw d'Herbel als 't ware de gedwongen medeplichtige bij al deze plannen was, en dat zij meer dan iemand anders den generaal vol komen in hare macht had. Deze indringers en avon turiers wilden zich tot eiken prijs en door allerlei mid delen van de fortuin van Léonie meester maken; de hebzucht hield hen als zoovele roofvogels aan deze prooi gekluisterd. Het leed geen twijfel of de heer d'Herbel moest zich door de gebeden van zijn zoon tot andere gedachten laten brengenwant mocht dit niet mogelijk blijken, dan liep Léonie gevaar zonder eenige bescherming achter te blijvenomringd door niets ont ziende vijanden, wier listen en aanslagen haar ten laatste ongetwijfeld in het verderf zouden storten. „En indien uw vader eens tegen ons partij trekt zeide Léonie eindelijk, als wilde zij de gedachten en den angst die in bun beider ziel waren omgegaan, in weinige woorden samenvatten. „Dan zon ik radenzeide Emmanuel vastbesloten. cussiën ingetrokken haar voorstel om aan het algemeen bestuur in overweging te geven, welke middelen kunnen worden aangewend om op de volksschool de liefde voor de vredezaak aan te kweeken in de harten der toe komstige staatsburgers. Daarop werd onder dankzegging aan defi voorzitter door dezen de vergadering gesloten, waarna verschillende afgevaardigden zich aan een gemeenschappelijken maaltijd in het hotel Bellevne vereenigden. De Staats Courant van heden bevat een koninklijk besluit van den 30en Juni 1875tot aanvulling van het koninklijk besluit van 17 April 1874 (Staatsblad n° 59), houdende bepalingen tot beteugeling der longziekte onder het rundvee. Benoemingen en besluiten. eereteekenen. Vergunning verleend aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat M. Zahlmann, van het koloniaal werfdepot, tot het dragen van de Fransche herinneringsmedaille voor het deelnemen aan de expeditie in Mexico. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe be lastingen en accijnsen te Baarlo (gemeente Maasbree) c. a. C. L. Kleinthans ontvanger te Groenlo c. a. rijkstelegraaf. Benoemd tot rijkstelegrafist derde klasse, de rijkstelegraaf klerken tweede klasse C. J. Bourié, H. G. Doyen, A. N. van Rooijen, T. G. de Jong, G. J. Jongkindt, W. S. M. E. Everts, D. van de RotteJ. H. E. d'ArnaudJ. G. JongmanD. Koe- leman en J. H. Bödeker. Onderwijs. De heer d". Ie Comteleeraar aan de hoogere bur gerschool te Delft, die als zoodanig zijn eervol ontslag gevraagd en bekomen heeftwerd gisteren bij het hou den zijner laatste les door een leerling der hoogste klasse ook namens de andere leerlingen plechtig be dankt voor het gegeven onderwijs en ontving daarbij een door onderlinge bijdragen bekostigd geschenk tot aandenken. De directeur en de overige leeraren wa- Op dit oogenblik kwamen zij onverwachts, op den hoek van eene laan, Flavien met den ridder tegen. De beide mannen schenen verrast, groetten hen even in de duisternis en vervolgde hun weg. Zij waren mis schien ook van hunnen kant juist aan het overleggen, hoe zij de plannen van Emmanuel en Léonie zouden kunnen verijdelen. Eerst den volgenden dag na het ontbijt werd Em manuel bij zijn vader toegelaten. De generaal ontving hem met een ernstig en streng gelaatterwijl bij voor den schoorsteen zijner kamer stond. Met eene bewe ging zijner hand hield hij den jongen man, die naar hem toe wilde snellen om hem te omhelzen, terug. Daarop bleveD zij elkander een oogenblik aanstaren. Emmanuel vond dat zijn vader oud geworden was of liever dat hij er vermoeid uitzag. Hij had een eenigszins opgezette roode kleur, misschien een gevolg van de ontroering, zijne oogen lagen diep in zijn hoofd en zijne handen beefden." „Hoe komt het zeide de generaal dat ge zonder mijne toestemming verlof hebt gevraagd „Ik ben slechts voor enkele dagen overgekomen vader. Ik moet u eens spreken over ernstige zaken die volstrekt geen uitstel kunnen lijden." „Welke?" „Ik bemin mijne nicht, dat weet gij. Het was om aan uwe bevelen te gehoorzamen, dat ik mij van haar verwijderd heb en naar Afrika teruggegaan hen. Ik ben er een jaar gebleven zonder u eene enkele klacht te doen hoorenzonder op eenigerlei wijze te trachten het uitstel te verkorten, dat gij bepaaldhadt maar, ik zeg het u ronduit, deze afwezigheid is mij zeer zwaar gevallen, ik gevoel dat ik ze onmogelijk langer dragen kan, en het is in overeenstemming met

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1