administratie ingreep aan de afdeeling binnenlandsch bestuur is vastgehaakt. Deze doelmatige reorganisatie gaf gelegenheid en geld om de afdeeling onderwijs, kunsten (waarom niet kunst?) en wetenschappen te splitsen. „In de politiek is het vrij kalm; men verwacht niet dat de tweede kamer nog bijeen zal worden geroepen, tenzij het noodig wordt geacht het wetsontwerp tot goedkeuring van het nieuwe contract met de exploitatie maatschappij nog in dit zittingjaar af te doen. Hoogst waarschijnlijk zal dit onderwerp echter nog niet in staat van wijzen zijn nu de aandeelhouders het voorloopige contract niet gaaf hebben goedgekeurden de regeering, naar de mededeelingen van haren commissaris op de algemeene vergadering te oordeelenniet gezind schijnt op den weg tot redding der maatschappij verder voort te gaan dan den zeer schroomvalligen stap dien ze tot dusverre heeft gedaan. Het is eene moeilijke quaestie, waarvoor men thans geplaatst is. Hier het gevaar van het belang der schatkist op te offeren aan dat der aandeelhoudersaan den anderen kant het hatelijk bedrijf van der maatschappij het vel over de ooren te trekkenhetgeen latere pogingen om nieuwe staatslijnen in particuliere handen ter exploitatie te leveren wel eens onvruchtbaar zou kunnen maken. Waarom heeft men in 1863 niet flinkweg het middel van staats-exploi- tatie aangevat? Alle nadeelen eener staatsindustrie, de bovenmatige j kostbaarheid vooralhebben we bij den aanleg der spoorwegen van staatswege geledenmaar de voordeelen der exploitatie, waarover men onder ande ren in België zeer tevreden is, zijn ons hoofdzakelijk om doctrinaire of hersenschimmige bezwaren ontgaan. Men beriep zich destijds op Frankrijk en Engeland om de voordeelen van eene gemengde of zuiver particuliere exploitatie te doen uitkomenmaar de ondervinding heeft geleerd dat men met die beide stelsels, en althans met het Fransche, dat bij ons in de gegeven omstan digheden in de allereerste plaats in aanmerking kwam, ook groot gevaar van vastloopen heeft. Hoe dit zij, we kunnen nu niet meer van den slechten weg terug, maar moeten trachten dien zoo effen mogelijk te maken. Van het naasten van alle spoorwegen om die van staats wege te exploiteeren, kan redelijkerwijze geen sprake wezen; we. moeten dus de positie van den particulieren exploitant verbeteren, want door de teugels te strak aan te houden kan de regeering, ja voor de schatkist eenige duizenden guldens 'sjaars behouden, maar ze verspeelt meteen allicht het algemeen belang, daar be zuiniging en inkrimping op eene spoorwegexploitatie altoos ten nadeele der communicatie, zooal niet ten na- deele der veiligheid uitloopt. „Nadere en rijpe overweging der spoorwegquaestie in den ministerraad is dus noodig, en daar er niets meer van het wetsontwerp op het hooger onderwijs gehoord wordt, zal er waarschijnlijk geen werk genoeg voor handen zijn om eene misschien vruchtelooze bijeenroe ping der twcedekamerleden in het midden van den zomer en in het reisseizoen te wettigen." Benoemingen en besluiten. ridderorden. Verlof, verleend aan jffi. mr. R. A. A. E. van Pestel, 's konings minister-resident te Washington, zijne houding, haar rekenschap scheen te vragen van de tegenwoordigheid van den vreemdeling die haar vergezelde. Emmanuel kon een opkomend gevoel van drift niet geheel onderdrukken. „Ge zoudt me ook wel kunnen groeten, mijnheer, want ik ben hier bij mijn vader en bij mijne nichtdat wil zeggen ik hoor hier thuis. Ik ben Emmanuel d'Herbel." Flauwtjes groette Flavien thans Emmanuel. „Ik ben de graaf Sampara, mijnheer." „Ik zou het niet vermoed hebbenantwoordde de officier hem van het hoofd tot de voeten opnemende. Hierop hervatte hijzonder zich verder met hem bezig te houdenzijn gesprek met Léonie en vervolgde met haar zijn weg. Flavien wandelde naast hen zonder een woord te zeggenmisschien heimelijk beleedigdmaar daarvan toch niets toonende in zijne houding, die even beslui teloos en peinzend bleef. Terwijl hij een weinig achter Emmanuel liepwiens gelaat hij echter nog zien kon, nam hij hem met ingespannen nieuwsgierigheid op. De officier maakte op hem een indruk van verbazing, die niet zonder overeenkomst was met het gevoeldat hij zelf bij zijn mededinger had teweeg gebracht. Onge twijfeld zag hij voor de eerste maal een zoo rond en stoutmoedig gelaat dat in al zijne trekken de onbe zorgdheid, de prikkelbaarheid, de uittartende en fiere aantrekkelijkheid van de jeugd en den frisschen manne- lijken leeftijd vertoonde. De hooge gestalte van Emma nuel, zijne ongedwongen houding, zijn blonde knevel, zijn arendsneus, zijne blauwe, heldere oogen boezemden hem ontzag en vrees in. Hij begreep dat zulk een man door een edel en schoon meisje kon bemind worden. Zoo iemand behoefde vang eene slinksche wegen, geene lage kunstgrepen gebruik te maken om haar hart aan tot het aannemen van het officiers-kruis van het legi oen van eer, hem door den president der Fransche republiek geschonken. koloniën Benoemd tot lid van de algemeene reken kamer van Nederlandsch Indie de hoofdambtenaar C. de Waal, laatstelijk resident van Banjoemaasthans op nonactiviteit. consulaten. Erkend en toegelaten als consul van Monaco te Dordrecht Th. L. M. H. Borretop den voet van Nederlandsch onderdaan; en als consul van Italië voor de provinciën Noord-Holland, Utrecht, Gelder land, Overijsel, Drenthe, Friesland en Groningen, met standplaats Amsterdamridder S. Castelliop den voet van vreemd onderdaan. Ondervrlis. Tot leeraar in de nieuwe aardrijkskunde aan de La- tijnsche school te Zwolle is benoemd de heer.E. Zuidema, leeraar aan de rijks hoogere burgerschool aldaar. De hoogere burgerschool te Veendam verkrijgt binnen kort een plantentuin, benevens veertig geweren, door den minister van oorlog afgestaan om de leerlingen in den wapenhandel te oefehen. Aan ontwikkeling in verschillenden zin bestaat daar dus geen gebrek. Bij beschikking van den minister van koloniën van den 5en dezer zijn de hoofdonderwijzers G. Brinks en D. H. van Kalkeren en de hulponderwijzers E. Vo gelzang (zich schrijvende Vogelezang), H. W. de Beyl en A. J. Pontier, gesteld te beschikking van de gou verneur-generaal van Nederlandsch Indiëom te worden benoemd tot onderwijzer derde klasse voor den dienst daar te lande. Kerknieuws. Bij de N. H. gemeente te "Utrecht is beroepen de heer K. F. Creutzberg, predikant te Arnhem. Bij de Nederduitsche Hervormde gemeente te Amsterdam is beroepen de heer C. J. Brijce, predikant te 's Hage. Gemengde berichten. Te Breda is overleden, naar men meent aan de gevolgen van wonden in den laatsten Fransch-Duit- schen oorlog bekomende heer Steffendirecteur van het koninklijk Harmonigezelschap „Door het volk voor het volk." Voor het taal- en letterkundig congres, dat den 22en Augustus a. te Maastricht gehouden zal worden, hebben zich reeds 130 leden aangemeld. Te Utrecht hebben verscheidene familiën haar gewoon jaarlijksch vertrek naar buiten uitgesteld tot na de verkiezingen voor den gemeenteraad op den 20en dezer, aan welke men wenscht deel te nemen. Een bewijs van belangstelling dat in ons land helaas zeld zaam is Te Urk is Zondag een stoomboot aangekomen aan boord waarvan zich eenige ingenieurs en opzichters bevonden om peilingen en boringen in de Zuiderzee en op het eiland te doen. Het eiland zal binnen kort het zijne te kluisterenhet was voldoende geweest dat hij zich vertoonde. Beiden praatten en lachten op dit oogenblik, en deden hun best om zoo vroolijk moge lijk te schijnen. Flavien vatte nu een gloeienden haat jegens hen open in zijne sombere jaloerschheid, in zijn gekwetsten hoogmoed begon hij al aanstonds al lerlei plannen van wraak tegen hen te smeden. Op eenige schreden afstands van het kasteel ont moetten zij mevrouw d'Herbel. Geen oogenblik aar zelde zij toen zij Emmanuel zag. „Wees hartelijk welkom onder onszeide zij tot hemen toen hij zich verwonderde dat zij hem kende, ging zij voort: „Uw vader heeft mij zoo dikwijls over u gesprokenbovendien zijt gij de eenige man, die zoo op het onverwachts kan komen en aan wien mejuffrouw d'Herbel met zoo veel vertrouwelijkheid haar arm kan bieden. Ik ga den generaal van uwe aankomst verwittigen." Emmanuel wilde niet dat zij hem voor zou zijn bij den heer d'Herbel. „Geef u die moeite niet, mevrouw, ik zal zelf wel naar mijn vader gaan." „Dat is onmogelijk hervatte zij. - Mijn echtge noot is sedert eenige dagen niet recht wel en rust op het oogenblik. Het zou hem te sterk schokkenwanneer hij u op eens voor zich zag. Ik moet er hem op voor bereiden en zal zien of hij in staat is, u te ontvangen." Zonder hem tijd te geven om te antwoordenliep zij naar huis. Emmanuel liet haar begaan; hij kon niet anders handelen, wilde hij niet van het eerste oogenblik in openlijken strijd met haar geraken. Hij maakte er zich echter in hooge mate ongerust over, en wachtte met ongeduld hare terugkomst. Dit duurde vrij lang. Ein delijk kwam ze met zekere uitdrukking van droef heid terug. „Mijnheer zeide zij uwe zoo onver wachte terugkomst maakt den generaal een weinig voorzien worden van een logementeene inrichting die tot dusver daar niet noodig was geweest. Een twist tusschen twee geliefden had deze week te Amsterdam plaats in een steeg die den veelbelovenden naam draagt van „'tLand van belofte." Uit wanhoop heeft de minnaar zich eerst aan overmatig gebruik van sterken drank overgegeven en vervolgensaltijd in 't Land van belofte, zich met een mes eene zoo ge vaarlijke wond in den hals toegebracht dat hij naar het gasthuis moest worden overgebracht. Bij een vodderaper te Nieuweschans heeft men bij het schoonmaken zijner kamerdat in jaren niet gebeurd was en nu op last der politie plaats vond, in verschillende zakjes f 200 aan allerlei muntsoorten ge vonden. Een geheele mestvaaltwaarvan het uitzoeken en rejnigen nog niet afgeloopen is, kwam bij deze gele genheid aan den dag. Zondag heeft boven Keulen en zijne omstreken een geweldig onweder, vergezeld van hevigen wind, hagel en regen, gewoed en vele schaden veroorzaakt. De donder geleek somtijds het knetteren van een pelo ton-vuur. Door den regen werden in verscheidene huizen de plavonds en meubels belangrijk beschadigd. In de voorstad Ehrenfeld had het water in de straten eene hoogte van ongeveer 2 voet bereikt. Door den bliksem werd een man en een kind gedood. Tusschen Mechernich en Euskirchen werd de geheele omtrek door een wolkbreuk overstroomd. Tusschen Kalk en Urbach had eene verzakking in den spoorweg plaats, waardoor een goerentrein derailleerdetengevolge waarvan 12 wagens werden vernield. Eergisteren heerschte op de Parijsche beurs een kleine paniek tengevolge van een gerucht, dat de Fransche gezant te Berlijn was teruggeroepen, wegens reclamaties van de Duitsche regeering die hem van clericale agitatie had beschuldigd. De rente daalde ongeveer 50 centimes. De Mexicaansche abt Raimondo Azzac heeft den paus een zonderling geschenk overgebracht, bestaande uit een tak kunstbloemen. In den kelk van iedere bloem lag een gouden of zilveren muntstuk die te za- men een volledige verzameling vormen van de tegen woordig in Mexico in omloop zijnde munten. De paus bezichtigde het geschenk geruimen tijd met welgevallen en schonk toen den brenger den apostolischen zegen. Verkooplngen en aanbestedingen. Aan het departement van marine te 's Gravenhage werd gisteren aanbesteed het maken van een ijzeren kustlichttoren en het bouwen van twee woningen voor den dienst der verlichting op het eiland Walcheren, alles met den aankleve van dien. Minste inschrijver was de heer P. van Oosten, te Domburg, voor 10,499. Thermometerstaml. 6 Juli's av. Hu.65gr. 7 'smorg.7u.6dgr.'smidd.lu.75gr.'sav.6u.70gr. misnoegd. Hij zou u dat misnoegendat zeker meer uit zijn hoofd dan uit zijn hart voorkomt, niet gaarne toonen, en hij zou u liever eerst morgen ochtend ont vangen." „Ik wil hem terstond zien," antwoordde Emma nuel onmiddellijk hierop. „Ga in dat geval zeide mevrouw d'Herbel maar ik vreesdat men u niet bij hem zal toelaten. Emmanuel stuitte werkelijk op een gegeven bevel, dat hij niet met geweld durfde overtreden. Hij was bang voor het heftige karakter van zijn vader en vreesde als hij verder ging, zijne dierbare verwachtingen dadelijk den bodem te zullen inslaan. Blijkbaar wilde mevrouw d'Herbel van de weinige uren, die haar voor het aan breken van den volgenden dag nog overbleven, tegen hem partijtrekken; maar hij zou van zijn kant, in ver- eeniging met Léonie, dit uitstel, dat men hem tegen zijn wil oplegde, nuttig kunnen besteden, door naar de krach tigste en beste middelen te zoeken, om over den te genstand van den generaal te zegevieren. Ook troostte hij zich met de gedachte, dat hij gedurende dezen ge- heelen avond, voor den strijd dien hij voorzag en de ernstige maatregelen die hij vreesde te zullen moeten nemen, nog eens op zijn gemak van het a ngenaam bij zijn en de innige genegenheid zijner verloofde zou kunnen genieten. Vervolg hierna.)

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2