MIDDELBURGSCHE COURANT. F 159. 7 Juli. 1875. Woensdag BIJ DEZE COURANT BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. Middelburg 6 Juli. FEUILLETON. Léonie's Bruidschat. Dit blad verschijnt dagelijks met nitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. Naar men aan het Handelsblad mededeelt, heeft de directie der Nederl. Handelmaatschappij reeds twee harer geëmploieerdenwegens deelneming aan den dividendenzwendelontslagen. Bij koninklijk besluit is bepaald, dat in de gemeente Wageningen met 1 Januari 1876 eene kamer van koophandel en fabrieken zal gevestigd wordenbe staande uit zeven leden. De Italiaansche gezant heeft bij nota van 26 Juni j!., namens zijne regeering, het tractaat van handel en scheepvaart opgezegd, tusschen Nederland en Italië den 24en November 1863 gesloten, en daarbij den wensch uitgedrukt door onderhandelingen tot het sluiten van een nieuw tractaat te geraken. 3taais-cour De minister van justitie heeft zich heden voor den tijd van een maand naar Mariënbad begeven. Hieruit schijnt men te mogen besluitendat de tweede kamer vooreerst niet weder, bijeen zal komen, althans niet voor Augustus. Wij vestigen de aandacht onzer lezers buiten de provincie Zeeland, die misschien geneigd mochten zijn de stukken onder het hoofd „Provinciale staten" over te slaan, op de daaronder voorkomende historische mededeelingen omtrent Willem Beukelsz. van Biervliet, naar aanleiding van het voorstel betrekkelijk de restau ratie der geschilderde kerkramen in zijne geboorteplaats. Het Utrechtsch Dagblad bevat thans een nader ver slag omtrent de laatst gehoudene vergadering der Maatschappij tot bevordering der geneeskundewaar omtrent verschillende onvolledige oi niet geheel juiste berichten in omloop geweest zijn. Uit dat verslag blijkt dat nadat de voorzitter, de (5e Vervolg De ridder Griotti en Flavien kwamen eindelijk op dagen. De ridder was een raadselachtig en zonderling personage. Hij had wat vreemd is voor een Italiaan, blond haar en blauwe oogenmaar het haar, dat grijs begon te wordenwerd dunen in de oogen, die eene donkere, bijna levenlooze uitdrukking hadden, flikkerde nu en dan een soort var. metaalachtigen glans. Zijn gelaat was bleekzijne trekken waren fijn en scherp, zijne lippen dun en gesloten. Deze vijftigjarige man was een type uit de klasse der fortuinzoekers, die een helder en vaardig verstand bezitten en van hun gewe ten geen last hebbendie wanneer hun bedaard overleg te kort schiet, desnoods tot geweld hunne toevlucht nemen; wier leven eene voortdurende worsteling is om zich van allerlei begeerlijkheden meester te maken doch wie de fortuin echter bij voortduring ontsnapt en dat telkens juist op het oogenblik waarop zij meenden haar te bemachtigen. Flavien vertoonde in zijn uiterlijk eene treffende ge lijkenis met zijne moeder. Hij had gitzwart haar met een blauwachtigen weerschijn groote kwijnende oogen, een matte tint, een regelmatig gevormd gelaat, dat ongetwijfeld schoon genoemd kon worden, doch waarvan de schoonheid even onzeker en vlottend was als de hoogleeraar Donders, in zijne openingsrede voorname lijk de regeling van het hoeg'er- onderwijs besproken had, het voorstel der afdeeling Oldambt aan de orde kwam om bij de regeering aan -té dringen op het ver- leenen der vrijheid om menscb' ilijkendesverkiezende, te laten verbranden. Uit de uitvoerige discussie bleek dat sommige leden niet overtuigd waren van het nadeelige der gewone wijze van begraven en geloofden dat die althans zeer overdreven werden. Vrij algemeen was men van mee ning dat een wetenschappelijk lichaam als de maat schappij, niet zonder deugdelijke wetenschappelijke gronden een verzoek als het bedoelde doen konwaarom dan ook de wensch werd uitgesproken dat het hoofd bestuur eene commissie benoemen zouom de quaestie opzettelijk te onderzoeken. Nadat het hoofdbestuur zich hiertoe bereid verklaard en de afdeeliDg Oldambt zelve zich daarmede vereenigd hadwerd het voorstel dier afdeeling met 21 tegen 12 stemmen verworpen. De volgende algemeene vergadering zal gehouden worden te Haarlem. Tot leden van het hoofdbestuur werden benoemd de heeren d". Hermanides te Gelder- malsen, Heijnsius te Leiden en Homoet te Arnhem. Benoemingen en besluiten. landmeters. Bevorderd tot landmeter 2e klasse J. J. P. Wieckingthans landmeter 3® klassete Goes. leger. Benoemd bij het wapen der artillerie, bij den staf van het wapentot 2en luitenant-magazijnmeester der artillerie 3e klasse te Gravede wachtmeester J. Stellingwerffvan het regiment veldartillerie. Verplaatst in rang en betrekking naar Gorinchem, de le luitenant A. A. Re^ss, magazijnmeester der artillerie 2e klasse te Willemstadnaar Willemstad, de 2e luitenant N. S. Slnyters, magazijnmeester der artil lerie 3e klasse te Grave. Onderwijs. Op de aanbevelingslijst ter aanvulling eener vacature van hulponderwijzeres aan de openbare school voor m. u. 1. onderwijs 1® klasse voor meisjes te Leiden komt o. a. voor mejuffrouw J. M. W. van Sehaik te Middelburg. Aan de hoogesehool té Utrecht is bevorderd tot uitdrukking zijner gelaatstrekken. Deze onbestemde nauwelijks te omschrijven bevalligheid wekte een oogen- blikkelijk gevoel van sympathie op, maar was niet in staat die levendig te houdenja dë ingenomenheid, die men in het eerste oogenblik voelde, werd op den duur veeleer afgeleid. Flavien bezat noch de veer kracht, noch de opgewonden vroolijkheidnoch de hartstochtelijkheid, die aan zijn leeftijd gewoonlijk eigen zijn. Hij was bedaardomzichtig, in zich- zelven gekeerd en vooral bijzonder achterdochtig. De opvoeding die men hem gegeven had was diep in zijn geheele wezen doorgedrongen. Aanhoudend raad pleegde zijn blik den ridder, wiens gedachten de zijne waren. Deze leermeester had van lieverlede een mach tigen invloed op hem gekregenhij had zich gemaakt tot zijn gidszijn raadsman en zijn meester hij had hem doorvoed met de gedeeltelijk juiste, gedeeltelijk valsche lessen eener geheel op de practijk gerichte levenswijsheid; doch bij al de regelen die hij hem in prentte had hij zich missehien nooit tot een vriend, in de vertrouwelijke beteekenis van het woord, van den jongeling gemaakt. F1 vien was een voorwerp van verbazing voor den generaal. Hij had zich hem zoo niet voorgesteld, en begreep eigenlijk volstrekt niets van hem. De heer d'Herbel was niet in staat het peinzende, stugge, bedaarde, koel opmerkende en misschien tot huichelarij gezinde karakter dat zich elk oogenblik bij den jongeling open baarde, te doorgronden; maar Flavien had zooveel over eenkomst met zijn moeder, dat de generaal dit alleen reden genoeg vond om van hem te houden. Hij bejegende hem met eene in het oog vallende welwillendheid en zelfs met eene soort van ingehoudene hartstochtelijkheid. Wat den ridder betrof, deze wist zich van den eersten doctor in de geneeskunde de officier van gezondheid 2e klasse L. L. Plantengamet een proefschrift geti teld „de Crematie." De N. R. Ct. meldt dat de bijzondere school te Rilland, de eenige die in het Oostelijk deel van Zuid- Beveland gevonden wordt, in Juli van het volgende jaar zal worden opgeheven. Op de door de juridische faculteit der hoogesehool te Groningen uitgeschreven prijsvraag uit het gebied van het volkenrecht zijn twee antwoorden ingekomen, welke geen bekroning waardig zijn gekeurd. Aan éen met een opschrift uit de werken van Terentius is evenwel een loffelijke vermelding toegekendde schrij ver wordt verzocht de faculteit machtiging tot opening van het naambriefje te geven. marine en leger. De luitenant ter zee le klasse R. Wijmans wordt met den 16en dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. Volgens een bij het departement van marine ont vangen telegram is de oefeningsdivisieonder bevel van den kapitein ter zee J. van Goeh,en bestaande nit Zr. M". 'schroefstoomschepen LeeuwardenCornelis Dirks en Prinses Maria, respectievelijk onder bevel van ge noemden kapitein ter zee en de kapiteiD-luitenants ter zee J. B. A. de Josselin de Jong en H. van Goens, den 3en dezer te Lissabon aangekomen. Aan boord dier schepen was alles wel. Volgens een bij het departement van marine ont vangen telegramis Zr. Ms. raderstoomschip Bromo, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee W. J. Scholten van Aschatden 4tn dezer te Malta aange komen. Aan boord was alles wel. Landbouw. De Vereeniging tot bevordering van den tuinbouw in de provincie Zeeland heeft aan dr. L. Mulder, als re dacteur der Landbouw-courantbij gelegenheid van haar 25jarig bestaan, de zilveren medaille toegekend. Arnlict.). dag op het kasteel in eene eigenaardige verhouding te plaatsen. Naar de omstandigheden het vereischten hield hij zich op den voor- of op den achtergrondook bezat hij het volle vertrouwen der gravinmet wie hij zich dikwijls zonder andere getuige dan Flavien on derhield. Spoedig kwam hij geheel in de gunst van den generaal, die het overwicht gevoelde van dezen krachtvollen en omzichtigen manwiens omgang, wanneer hij het er op gezet had om iemand voor zich in te nemen, buitengewoon verleidelijk was. Léonie sloeg deze nieuwe gasten even opmerkzaam gade, als zij wederkeerig door hen werd in het oog gehouden. Behalve dat de gedachte aan Emmanuel haar geheel vervuldevoelde zij zich bovendien geenszins tot Fla vien aangetrokkenzelfs ontstond er tusschen hen niet die vrije en vriendschappelijke vertrouwelijkheid, die op hun leeftijd natuurlijk zouden geweest zijn. Flavien was in hare tegenwoordigheid steeds gedwongen en onnatuurlijk, hij staarde haar telkens van ter zijde aan, en maakte als 't ware heimelijk zijne opmerkingen over alles wat hij deed of sprak. Een soort van bedeesdheid, een menigte verborgen plannen schenen hem te vervol gen. Indien hij met haar alleen was, verliet hij haar dikwijls plotseling. Dit jonge meisje oefende ongetwij feld een sterken invloed op hem uit en trok hem tot zich, maar hij had de voorzichtigheid van zijne ge dachten zorgvuldig voor zich te houden; hij begreep zeer goed dat hij niet door haar bemind kon worden en voelde zich daardoor tegelijkertijd verlegen en misnoegd. Op zekeren keer waren de ridder, Flavien en Léonie, gedurende een slormdie hen in het bosch overviel in de hut van een houthakker gevlucht. De ridder had zich, onder voorwendsel van op het kasteel een

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1