F 158. MIDDELBÜRGSCHE Dinsdag COURANT. 6 Juli 1875. BIJ DEZE COUBANT BEHOOET EEN BIJVOEGSEL. Middelburg 5 Juli. FEUILLETON Léonie's Bruidschat. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.SO. De verkiezing van een lid voor de tweede kamer in het kiesdistrict Zutfenin de plaats van wijlen den heer m'. J. Damis bepaald op 20 Juli a. en de her stemming, zoo die noodig is, op 3 Augustus a. De Staats-courant van A en 5 dezer bevat de koninklijke besluiten van 22 en 26 Juni jl,, betrek kelijk het overmaken van gelden door middel van post wissels tusschen Nederland en Duitschland, en zulks met intrekking van het koninklijk besluit van 16 No vember 1868 (Staatsblad n» 147); tot bepaling van de middellijn van het bij art. 1 der wet van 6 Juni 1875 (Staatsblad n° 117) bedoeld gouden tienguldenstuken tot bepaling van het muntloon, door bijzondere per sonen te voldoen bij aanmunting van gouden tiengul denstukken. In de Staats courant van jl. Zaterdag is opgenomen een vergelijkende opgave der schepenwaaraan in de eerste zes maanden van 1874 en 1875 voor de eerste maal Nederlandsche zeebrieven zijn uitgereikt. Daaruit blijkt, dat zijn gebouwd: in de eerste zes maanden van 1874 gezamenlijk 49 schepen (waarvan 11 buitens lands), metende 9375 lasten, en in de eerste zes maan den van 1875 gezamenlijk 37 schepen (waarvan 19 buitenslands), metende 9236 lasten. Onder de in de eerste helft van dit jaar binnenslands gebouwde schepen komen o. .a. voor 2 clipper- en 1 stoomschip, en onder die.in het buitènland gebouwd 1 fregat, 4 barken en 4 stoomschepen. Het Nieuws van den Dag toontnaar aanleiding van het adres der 112 Ylissingsche niet-kiezers aan den heer Tak van Poortvliet, opnieuw de ongerijmdheid onzer kieswet aandie het kiesrecht uitsluitend aan het geld vastknoopt. "Wel levert het geld tot zekere hoogte een billijken maatstaf van kiesbevoegdheid op. Mannen (4e Vervolgd) He gravin zette den generaal spoedig door haar vroolijken toon en eenigszins aandoenlijke lieftallig heid op 2ijn gremak. Zij vertelde hem wat zij ge worden was. Na het beleg van Rome had ze haar echtgenoot wedergezienmaar slechts voor korten tijd. De graaf was tengevolge van de doorgestane onrust en vermoeienis ziek geworden en gestorvenhaar een zoon nalatendewieu zij als een herinnering aan haar ouden vriend, een Franschen naam, Flavien, gegeven had. Deze was voortaan in haar leven hare eenige vreugde en hare voornaamste liefde geweest. Uit het overschot van haar fortuin had zij zich eenc lijfrente aangeschaftdie haar in staat stelde op fatsoenlijke wijze te leven. Dat viel haar volstrekt niet moeielijk, daar de Italiaansche dames minder co- quefteeren met prachtige toiletten en andere weelde, dan wel met haar hart en haar gelaat. Behalve deze lijfrente had zij nog eene vrij groote som bewaard, die Flavien bij zijne meerderjarigheid zou krijgen. Ook had zij rijkelijk voorzien in de kosten voor zijne op voeding. Hij was op het oogenblik op reis met zijn leermeester, den ridder Griottieen arm Italiaansch edelmaniemand van veel bekwaamheiddie veel van zijn leerling hield. Binnen kort zou Flavier in Frankrijk die een hoog bedrag in de belastingen betalendie dus zeker fortuin of zekere positie bezitten, hebben iets te verliezen en zullen de oogen open houdenteneinde te voorkomen dat er in het beleid van 's lands zaken met bedrog gehandeld worde Maar het geld mag niet de eenige maatstaf zijn. De hoogere ontwikkeling der natie hangt niet af van de mannen van geld, maar van hen die studie en talent bezitten. Het blad wijst op da maatschappelijke positie der adressanten, van wie voor het grootste deel gezegd kan worden dat zij behoorön tot het intelligente deel dei- bevolking. Nu is Ylissingen nog maar een kleine ge meente, waar de census niet meer dan f 40 bedraagt; doch hoeveel duizenden zijn er in 't geheele landaan wie op dezelfde wijze door de wet een recht onthouden wordt, waarop zij allen aanspraak hebben? De uitslui ting van een zoo groot aantal capaciteiten is niet alleen een onrecht tegenover henmaar tegenover het geheele land. „Een volk dat geregeerd wordt zonder rekening to houden met de capaciteitenheeft 't zichzelf te wijten als de zaken verkeerd loopenals de invloed van een zeker aantal drijvers de massa overmantals de onkunde ten troon zit bij de stembus. Ons geroep en geschrijf over zelfstandigheid der kiezers blijft, met een kieswet als de onze, onzin. Niet de zelfstandigheid, maar de activiteit van eenige wervers zal in den regel den door slag geven." Ook al ware het uitgemaakt dat de opname der capa citeiten onder het kiezerslichaam niet mogelijk was zon der wijziging der grondwet, dan nog zou het Nieuws v. d. Dag het dringend noodzakelijk achten dat tot dien maatregel werd overgegaan. Maar de onvermijdelijk heid dier wijziging is nog geenszins uitgemaakt. Hoe dit echter zij, de lijst der Ylissingsche kiezers bewijst dat ieder partijbelang zwichten moét voor een eisch, die door de feiten zoo volkomen gewettigd wordt. „Eene partijdie meenen mocht haar voordeel te vin den in de uitsluiting van hen, die 'tbestmetde zaken van stad en land bekend zijn, zou daardoor alleen reeds veroordeeld wezen." Ondcrwfjs. Het bestuur van het onderwijzersgezelschap Tholen zal deze week, namens het gezelschap, een adres aan komen en zij hield zich overtuigddat de generaal met veel genoegen kennis met hem zou maken. De generaal was bijzonder getroffen. Die vrouw, die hem dierbaar geweest wasdie hij hier zoo onverwachts terugvond, en die zulke herinneringen in hem wakker maakte, vervulde hem met aandoeningen van zeer on derscheiden aard. Zij hield op met hem van haar zelve te sprekenen wilde dat hij haar op de hoogte bracht van het leven dat hij zelf geleid had. Hij deed zulks met eene volkomene openhartigheid en niet zonder eenige verlichting, daar hij nu ook zijn hart eens uit stortte over het laatste verdriet dat hij geleden had. Hij verhaalde haar de misschien te sterke genegenheid die hij voor Léonie gekoesterd had, en de ontgoo cheling, waaraan hij blootgestaan had. Nn werd hij van lieverlede een oud man, veroordeeld om voortaan zijn leven in eenzaamheid door te brengen, te midden van eene treurige of vijandige omgeving, waarnaar hij met een zekere vrees terugkeerde. Ook achtte hij zich gelukkigde gravin ontmoet te hebben en nog eenszij het dan ook slechts voor een uurde genoe gens van een schoon verleden te hebben gesmaakt. De gravin had hem bedaard en met eene onver deelde aandacht aangehoord, terwijl ze nu en dan op bevallige wijze haar hoofd had geschud. Zij had haar best gedaan om in het hart van den heer d'Her bel te lezen, met genoegen had zij daarin dezelfde goedheid en zwakheden, en tevens nog levendige hartstochten ontdekt. Zij nam afscheid van den heer d'Herbel, en terwijl zij hem uitnoodigdehaar te komen bezoeken drukte zij hem op eene beteekenisvolle wijze de hand. Hij zou in haar eene zachtmoedige en hartelijke vriendin vinden, gereed om vreugde en droefheid met hem te dcelen. De generaal volgde haar lang met zijne bieden aan den minister van binnenlandsche zaken,ter ondersteuning van het 12e April jl. ingezonden adres der Amsterdamsche vereeniging van hoofdonderwijzers en hoofdonderwijzeresenwaarin zij den minister eer biedig verzoeken middelen te willen beramenwaardoor ook aan onderwijzers-weduwen eenig pensioen zou kunnen worden uitgekeerd. Adressanten drukken als hunne meening uitdat het middellijk ten bate der school zijn zal, als de onderwij zers ook met het oog op hunne na te laten betrekkingen, met minder bezorgdheid de toekomst kunnen tegengaan. Kerknieuws. Door het kieskollegie te Arnemuiden is met een parige stemmen tot predikant beroepen de heer G. Bou- man, predikant te Elspeet. Itarine en leger. Het bestuur der kweekschool voor zeevaart te Leiden verzoekt ons de volgende inlichtingen omtrent die inrichting bekend te maken: De kweekschool, opgericht in het jaar 1856, heeft een zuiver philanthropische strekking. Zij beoogt in de eerste plaats: knapen uit den be- hoeftigen standwier opvoeding verwaarloosd wordt en die gevaar loopen der maatschappij tot last te worden, voort te helpen om eene eervolle en nuttige betrekking daarin te bekomen. Het tot dusver verkregen resultaat is: dat reeds 1137 knapen als scheepsjongens en lichtmatrozen voor de marine en (doch bij uitzondering) 65 voor de koop vaardijvloot zijn opgeleid geworden. - -Dfr -inrichting is- t^gtand gekomen en wordt onder houden van lietdadig<i.Mdragen, door subcommissiën en particulieren bijéetfgéjfrSmi-t.^. De lokaliteit ei het gla^érjê'fil der inrichting zijn zeer eenvoudig. Het schoolgebouw staat op een boog ter rein, gelegen aan het breede Galgewater te Leiden, en is voorzien van ruime vertrekken voor verschillend gebruik. Het is omringd door een aangenamen tuin en in de onmiddellijke nabijheid is de kanonneerboot met bemanning gestationneerd Zoowel op het terrein en op de kanonneerboot, die oogen terwijl zij zich verwijderde. Zij scheen hem even verleidelijk toe als twintig jaren geleden, wanneer hij na een vermoeiden dag en 's avonds vol ontroering en verlangen heengingom in de kleine zaal van de villa Sampara wat verpoozing te zoeken. Hij gaf aan de gedane uitnoodiging gevolg, en nam weldra de gewoonte aande gravin eiken dag te be zoeken. Zij wilde geheel in zijn vertrouwen deelen en het kostte haar volstrekt geen moeite daartoe tegeraken. Zij gaf hem het voorbeeld en las hem de brieven voor, die ze van Flavien of van den ridder Griotti ontving. Daarin kwam reeds het een en ander over den heer d'Herbel voor, wien zij als een ouden, vertrouwden vriend had voorgesteld. Deze brieven, nauwkeurig uit Rome gedagteekendboezemden den generaal be langstelling in en vereenigden hem steeds nauwer me t de gravin. Hij vertelde haar nog openlijker dan hij gedaan had zijn planom Emmanuel met Léonie te laten trouwen. Zij wakkerde dit plan echter volstrekt niet aan. Nog meer dan de generaal stelde zij de kiesche bezwaren, gelegen in het verschil van fortuin tusschen de jongeliedenop den voorgrond, en toonde hem aandat het jonge meisje hem daarover later ver wijten zou kunnen doen. Emmanuel zou er zijne vrijheid en tevens de voordeelige kansen op bevordering door verliezen. Zijne ware roeping was, om een even dapper en beroemd soldaat te worden als zijn vader In elk geval had de heer d'Herbel zeer wijs gehandeld, met te bepalendat het huwelijk niet voor de meerder jarigheid van Léonie zou doorgaan, zij zou dan met kennis van zaken handelen en zou naar haar eigene daden verantwoordelijk zijn. Wanneer er geen sprake was over hunne kinderen, onderhielden de gravin en de heer d'Herbel elkander over zich zeiven. Ondanks

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1