BUITENLAND. Algemeen Overzicht. De overstroomingen in Frankrijk, wethouder, den heer Rembges, namens gemeenteraad en vrienden, een fraaie zilveren inktkoker als blijk van hoogachting en waardeering aangeboden. De president der Fransche republiek heeft, op voor stel van den minister van justitieaan 1086 veroor deelden geheel of gedeeltelijk kwijtschelding van straf verleend. Ten behoeve van de nagelaten betrekkingen van de heeren Crocé-Spinelli en Sivel, de zoo ongelukkig omgekomen Fransche luchtreizigers, is reeds 80,000 fran ken bijeengebracht. In de Wurtembergsche kamer werd dezer dagen een langdurig debat gevoerd over de damesen wel naar aanleiding van een niet zeer galant voorstel van den heer Dentler om de dames het verblijf op de tribune te ontzeggen. Hoewel hij verklaarde geen vijand van het schoone geslacht te zijn wilde hij de dames weren) omdat die der hoogere klassenwegens de gesteldheid der tribune, toch niet kwamen, en anderedames aan de ka mer niet welkom konden wezen. De heer Retter bestreed het voorstel o. a. op grond hiervan, dat de tegenwoor digheid van dames „menige al te lange redevoering" zou doen bekorten. Ten slotte werd het voorstel met 42 tegen 34 stemmen verworpen. Tot de nieuwste nieuwigheden van het tegenwoordige badseizoen behooren de badhutten. Iedere dame die de zeebaden gebruikt verlangt een badhut te hebben, die uitsluitend door haar mag worden gebruikt. Zij kunnen gemakkelijk worden getransporteerd zoodat zij met het goed van de eigenares kan worden vervoerd. De badhutten bestaan uit gepolijst hout. Boven de deur staat de naam der eigenares; van binnen zijn zij met leder of linnen bekleedterwijl op den grond mat ten van stroo of gutta-percha vloerkleeden liggenen zich overigens in deze hutten duizenderlei bad- en toiletartikelen bevindenzooals de voorname dames ge bruiken. Uit Maintz wordt gemeld, dat tengevolge van de geweldige regens de Rijn zóo sterk is gewassendat dit aanleiding geeft tot ernstige bezorgdheid. Over het geheel was de regen echter zeer weldadig geweest en waren de vooruitzichten voor den wijnbouw uitstekend. De Koblentzer Zeitung deelt de volgende aar digheid mede, hetzij die waar gebeurd of gevonden is. Bij gelegenheid van het laatste bezoek van den minis ter van eeredienst dr. Falk had deze zijn intrek genomen in het hotel Zum Riezen. Een ultramontaan gaf aan een der bedienden den raad om de duiven in veiligheid te brengenwaarop het antwoord luidde„dit is een bijzondere valk, die niet op duiven, maar op raven jacht maakt." Voortdurend ontvangt de Duitsche bondsraad adressen met verzoek om opheffing van het verbod tot uitvoer van paarden, doch genoemd college laat de zaak in den laatsten tijd geheel rusten, daar het verbod in de praktijk niet meer wordt gehandhaafd, en alle ver zoeken voor afzonderlijke gevallen om te mogen door voeren steeds zijn toegestaan. Men verwacht daarom wel, dat het verbod weldra geheel zal worden inge trokken. Vcrkoopingen en aanbestedingen. Het onderhoud van het calamiteus waterschap Oud en Jong Breskens is aangenomen door den heer A. Rin derste Breskens voor 27,588en het onderhoud van den Elizatethpolder door denzelfdenvoor 2360. Thermometers tand. 28 J uui 's av. 11 u. 67 gr. 29 'smorg. 7u.67gr.'smidd.lu. 71gr.'sav. 6u. 64gr. De politiek treedt in Frankrijk geheel op den ach tergrond voor de rampen die het land door de over strooming hebben getroffen. Overal in het land zijn inschrijvingen geopend ten behoeve van de ongelukkigen de Temps maakt reeds een eerste lijst openbaar van hetgeen bij zijn bureau is ingekomentot een bedrag van 11,874 franken. Ook in het buitenland wordt hulp verleend. De Indépendance beige heeft gisteren de ge legenheid opengesteld om aan het bureau van dat blad gelden te doen toekomen voor de slachtoffers in het Zuiden van Frankrijk en hoopt reeds heden avond een eerste lijst openbaar te maken. Mac-Mahon heeft uit eigen middelen 12,000 franken beschikbaar gesteld. Dat de nationale vergadering het hare wil toebrengen om de ramp te lenigen blijkt voldoende uit de verschil lende voorstellen die tot dat einde in haar midden zijn gedaan. Toen de zitting gisteren werd geopend stelde de voorzitter, ter voldoening aan het verlangen door een aantal leden der vergadering hem te kennen gege ven voor, te besluiten dat op het bureau van den kas sier der kamer gelegenheid zou bestaan om in te schrijven. De gelden konden worden gestort óf in handen van het comité dat te Parijsonder voorzitterschap van mevrouw Mac-Mahon, wordt geconstitueerd, óf bij de rijksbe taalmeesters. Alle giften zullen worden gesteld ter beschikking van het centrale comité. Zooals men hier uit ziet is reeds een geheel plan van hulpbetoon geor ganiseerd. De heer Dufauredie zich met dit voorstel vereenigde, wilde echter met eene beslissing wachten tot de terugkomst van den heer Buffet, die tegen morgen weder in Parijs wordt verwacht en die dan voldoende inlichtingen kan geven zoowel over den toestand als over de meening der regeering. Tevens gaf hij zijne sympathie te kennen over het voorstel om een krediet van 2 millioen te openen. Door den heer Corbon werd voorgestelddat de kamer 100,000 franken beschikbaar zou stellen uit de som die haar voor schadevergoeding wordt uitbe taald, terwijl de heer Saint Pierre wilde, dat bij een wet ieder afgevaardigde gedurende 14 dagen schadever goeding zou worden onthoudenten behoeve der onge lukkigen. Door deze beide laatste voorstellen zouden natuurlijk alle afgevaardigden evenveel bijdragen en eenigszins atbitrair over hun zak worden beschikt. De kamer heeft dan ook die voorstellen verworpen en dat van den president aangenomen tot het openen van een vrijwillige inschrijving. Nadat de heer Duclerc rapport had uitgebracht over het voorstel van den heer Depeyre tot het openen van een krediet van 2 millioen franken, werd dit voorstel aangenomen. Eindelijk is de discussie over artikel 1 van het wets ontwerp op den aanleg van spoorwegen aangenomen. Nu zal het wel vlugger gaan, want in dat artikel wordt bepaald voor den aanleg van welke lijnen consessiej zal worden verleend en als men in de ver tegenwoordiging maar eenmaal zoover isdat de lijnen zijn vastgestelddan volgen de verdere bepalingen veel sneller. Heden zal het rapport van den heer Christophle over het wetsontwerp op de senaatsverkiezingen aan de leden der constitutioneele commissie worden rond gedeeld. Hoe ijverig die commissie werkt blijkt reeds daaruitdat zij gisteren bijeenkwam zonder te zijn opgeroepen en ging terstond over tot de behandeling van een hoogst gewichtig onderwerp: art. 7 van het wetsontwerp op de algemeene verkiezingen, waarin sprake is van afgevaardigden. Dit gaf aanleiding tot een uitvoerige discussie over de quaestie van vrij of imperatief mandaat. Algemeen was men het eensdat het imperatieve mandaat den vertegenwoordiger nood zaakt af te treden ingeval van verschil van gevoelen tusschen hem en zijn kiezers, terwijl tevens werd aan getoond hoe moeielijk het was om het mandaat te doen eindigen als er verschil bestondin éen woord men was het er over eensdat het wenschelijk was om zelfs het denkbeeld aan een imperatief mandaat uit de wet te weren en vereenigde zich daarom eenparig met het voorstel van den heer le Roijerom artikel 7 te lezen„Ieder imperatief mandaat is nietig en van geen waarde." 't Is inderdaad alsof de buitenlandsche quaes- ties in de beide huizen van het Engelsche parle ment meer belangstelling wekken dan de binnenland- sche belangen. Voorzeker heeft een zoo groote han deldrijvende mogendheid als Engeland veel belang bij den toestand in andere landenmaar de tegen woordige neiging der Engelsche vertegenwoordiging om zich terstond met allerlei buitenlandsche quaesties te bemoeien geeft wel aanleiding tot het vermoeden, dat de Engelsche afgevaardigden meenen een groot ge wicht in de schaal der Europeesche politiek te kunnen leggen, terwijl dat toch eigenlijk nog al onbeteekenend is. Gisteren maakte de staat van zaken in Grieken land het onderwerp eener interpellatie van de heeren Butler en Johnston uit, waarop hen door den onderse cretaris van staat, den heer Bourke werd geantwoord, dat de regeering nog niet gereed is volkomen inlich tingen te gevendoch dat er in den staat van zaken in Griekenland niets buitengewoon is, tenzij men een kamerontbinding of een verandering van ministerie als zoodanig wil beschouwen. De regeering heeft niets vernomen van een oorzaak tot bijzondere onrust. Een van beide: óf alle andere berichten omtrent den toe stand in Griekenland zijn ongegrond geweest, óf de Engelsche regeering is niet goed ingelicht; tertium non daturtenzij men mocht kunnen onderstellen, dat de heer Bourke zich om een of andere reden aan een par lementaire onjuistheid heeft schuldig gemaakt. Hoe dit zij de zaak liep hiermede af en de kamer vernam niets naders omtrent Griekenland. In het heerenhuis werd een interpellatie over de quaestie van het sluiten van handelstractaten met de suzereine staten van Turkije aangekondigd tegen den 19en Juli, en wel door lord Stratheden. Hij verklaarde voornemens te zijn de aandacht der kamer te vestigen op de gelijk luidende nota's den 20en October jl. door Oostenrijk, Duitschland en Rusland tot de Verheven porte gericht, en op het antwoord daarop door de Turksche regeering den 23en October gegeven, terwijl hij aan de regeering overlegging zal vragen van de over dat onderwerp tusschen Engeland en de andere mogendheden gevoerde correspondentie. Omtrent den inwendigen toestand van het rijk der halve maan komen alles behalve gunstige berichten. Een officieele depêche deelt de aanstaande bekendmaking van het budget voor 1876 mede en schijnt bestemd om Europa voor te bereiden op de teleurstelling die het bij het vernemen van dat budget zal gevoelen. Het deficit bedraagt alweder 5 millioen, hetwelk aan buitengewone omstandigheden wordt toegeschreven, zooals aan den hon gersnood in de Aziatische provinciënde veepest, over stroomingen en misgewas in verschillende deelen van het rijk. Ongetwijfeld zijn dit buitengewone rampen, maar ook afgescheiden daarvan zou waarschijnlijk het budget een betrekkelijk aanzienlijk deficit aanwijzen. De regeering, overtuigd van de wenschelijkheid om het overwicht op het budget te herstellen, heeft daartoe reeds maatregelen beraamd en acht ter bereiking van dat doel geschikt de invoering van het recht van zegel, het recht van patent, en andere belastingen, terwijl een permanente commissie zal worden benoemd wier taak zal zijn om voor het behoud van het evenwicht op de begrooting te waken en door verstandige econo mische maatregelen de regelmatige ontwikkeling van de financieele hulpbronnen van het rijk te bevorderen en de grondslagen te leggen tot een degelijke financieele reorganisatie. Terstond bij de afkondiging van het budget zal deze commissie worden benoemd. Tevens worden in de de pêche uitdrukkelijk de beweringen van sommige Euro peesche dagbladen bestredendat de Turksche regee ring voornemens zou zijn om de waarborgen voor de schuldeischers van den staat te verminderen. Dit is niet het geval. De Turksche regeering is steeds hare verplichtingen nagekomen en heeft nooit plan gehad in het minste of geringste de belangen van de schuldei- schers van den staat te benadeelen. Vooral deze slot periode geeft aan de geheele depêche het karakter van eene zelfverdediging met het oog op den ongunst igen indruk dien het budget zonder voorafgaande toelichting zou hebben gemaakt. Een belangrijke gebeurtenis had Maandag te Alex andre plaats. Zooals men weet is in Egypte een nieuwe rechterlijke organisatie ingevoerd door zooge naamde internationale rechtbankenwaarin ambtenaren van verschillende naties zitting hebben Maandag dan werd het internationale hof van appèl te Alexandrië geïnstalleerd, door den onderkoning in persoon, omge ven door zijn ministers en de hoogste ambtenaren des rijksmet een toespraak waarin hij in de eerste plaats herinnerde aan het tot stand komen der nieuwe inrich ting met hulp van den sultan en der vreemde mogend heden. „Ik verheug er mij over zeide hij rondom mij zooveel uitstekende en eerbiedwaardige mannen te zienin welke ik volkomen vertrouwen stel voor de goede bediening van het recht. Ik ben er van over tuigd dat door hunne wijsheid alle belangen volmaakt zullen worden gewaarborgd en dat op die wijze de nieuwe rechtbanken aller gehoorzaamheid en eerbied zullen ver werven. Deze dag is een merkwaardige dag in de ge schiedenis van Egypte als het punt van aanvang voor een nieuw tijdvak van beschaving. Ik ben er van over tuigd, dat met Gods hulp heden een groot werk voor de toekomst is tot stand gebracht." Na deze rede ontving de onderkoning de gelukwen- schen van de vreemde vertegenwoordigers, waarop hij een receptie gaf, die door een talrijk publiek werd bijgewoond. De keizers van Oostenrijk en Rusland hebben elkan der aan het station te Egcr ontmoet en elkander her haaldelijk hartelijk omhelsd, zoodat men nog niet voor een vredebreuk behoeft te vreezen. Zij zouden te zamen vertrekken, daar keizer Frans Jozef zijn keizer, lijken vriend een eind weegs zal vergezellen. Een geregeld verhaal te leveren van de vreeselijke ramp, die Frankrijk heeft getroffen is nog onmogelijk. Dit kan eerst later geschieden als men gelegenheid zal hebben gehad de verschillende gegevens behoorlijk te verzamelen. Zooveel is echter zeker dat sedert 1772 een dergelijk ongeluk niet is voorgekomen. Tenge volge van de overstroomingen in dat jaar en in 1785 werden in de provincie Languedoc dijken of hoogten aangelegd en een gemetselde muur om de overstroo mingen der Garonne te beletten. Voor het eerst sedert hij werd gebouwd is deze muur overgeloopen Op het hoogste punt van den waterstand bedroeg de was 7£ meter. De voorstad Saint Cyprien vooral is vreeselijk ge teisterd; zij gelijkt een dooden-stad, waarin zich geen andere levende wezens vertoonen dan de doodgravers en rouwdragers; de stilte wordt er slechts verbroken door den hoefslag der paarden en den klank van het ijzer op de steenen om onder de puinen naar lijken te zoe ken. Het geheele kwartier bestaat nog slechts in naam. Van de geheele voorstad, die 20,000 inwoners telde, zijn slechts 5 huizen blijven staan. Het aantal dooden Ned.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2