MIDDELBURGSCHE COURANT 1° 153. Woensdag 1875. 30 Juni. Middelburg 29 Juni, io.~ 10.24 10.35 110.45 !3Ö .32 .51 .20 8l5 8 40 9.15 9.30 Dit Wad Terschijnt dagelijks met uitzondering Tan den Zondag, den 2en Paaseh- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3Ito.., franco is f 3.SO. De wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n° 95)die den onvvelluidenden en omslachtigen naam draagt van „wet tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken", grijpt in zoovele algemeene en bijzondere belangen; zij legt speciaal aan gemeentebesturen en industrieelen zoo velerlei nieuwe verplichtingen opdat eene afzonderlijke uitgaaf der wet, met beredeneerde toelichtingen uit de beraadslagingen in de tweede kamer geput, geacht mag worden in eene bepaalde behoefte te voorzien. Niemand scheen tot dien arbeid beter geroepen dan een rechtsgeleerdetevens gemeente ambtenaar. De uitgever J. B. Wolters te Groningen heeft in deze behoefte voorzien door de uitgave dei- bedoelde wet, met inleiding en aanteekeningen van de hand van mr. Jacques Oppenheimsecretaris der ge meente Groningen. De schrijver geeft in de inleiding eene schets van de wordingsgeschiedenis van het wetsontwerpdat voor elf jaren door Thorbecke het eerst aan de orde gesteld en door den heer Heemskerk eindelijk in het leven gebracht werdbeschrijft vervolgens vluchtig de twee verschillende stelsels, het repressieve en het pre ventieve, die bij de regeling van het onderwerp in verschillende landen gevolgd wordentoont daarna het verschil aan tusschen de thans tot stand gebrachte wet en het koninklijk besluit van 1824, dat de materie vroeger beheerschte, en treedt dan in een beknopt overzicht en eene korte beoordeeling der wet, wier werking voornamelijk zal afhangen van de uitvoering door de gemeentebesturen aan haar gegeven. „Den wetgever, zegt de schrijver, heeft eene admi nistratie voor den geest gezweefd, die niet hierop uit is, de oprichting van iedere industrieele onderneming te bemoeilijken en to beletten, maar veeleer om alles toe te staan watbehoudens zekere schikkingen en met bedachtzaam Overleg, kan worden toegestaan; eene administratie die voorzichtigheid en onpartijdigheid be tracht, en die geen oogenblik het oog zal sluiten voor deze waarheid: de maatschappij kan zonder nijverheid niet bestaan." Na deze inleiding volgt de wet zelve, en vervolgens andermaal de artikelen der wet, met de toelichtingen daaropuit de beraadslagingen en gewisselde schriftu ren geput. De schrijver bepaalt zich tot de zakelijke, niet woordelijke mededeeling der uitgebrachte advie zen en laat ook die redevoeringenwelke bij dit wets ontwerp gehouden zijn, doch op de behandeling daar van niet den minsten invloed hebben uitgeoefend, on vermeld. Wat hij mededeelt strekt om de beginselen der wet, de bedoelingen die den wetgever voor oogen hebben gezweefd, duidelijk te doen uitkomen. Naar ons voorkomt is hij daarin voldoende geslaagd om zijn arbeid tot een nuttig en noodig handboek te maken, voor allen die tot de dagelijksche toepassing der wet geroepen zijn. Voor meer uitvoerige studie zal men toch altijd genoodzaakt zijn zich tot de bronnen zei ven, tot het Bijblad en zijne bijlagente wenden. De druk en verdere uitvoering zijn zooals wij die van den uitgever gewoon zijn: flinkroyaal en duidelijk. Met genoegen vermelden wijdat de vertraging in het postverkeer met 's Heer-ArendskerkeHeinkenszand enz. op heden opgeheven en de zaak op den ouden voet gebracht is. Naar 't Oosten schijnt de belemmering voort te duren, 't Ware te hopen, dat de spoorweg directie het goede voorbeeld van de post-administratie volgde en niet doof bleef voor de billijke klachten van het publiek, dat dientengevolge op verschillende wijzen benadeeld wordt. Goescle Ct.) In de tot de Staats-courant van heden behoorende bijvoegsels is opgenomen het koninklijk besluit van den 2ö';n Mei jl.waarbij bewilliging is verleend op het verzoekschrift van directeuren der koninklijke Nederlandsche stoombootmaatschappij te Amsterdam, tot goedkeuring van het overgelegd ontwerp der akte van oprichting van de naamlooze vennootschap Stoom vaartmaatschappij Zeelandt.e vestigen te Amster dam. De goedgekeurde akte is mede opgenomen. Blijkens een bij het depa. tcraent van koloniën ont vangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië gisteren reeds in hoofdzaak door ons medegedeeld heeft de kolonel Wichers van Kerchemdie den 12en dezer het bevel in Atchin tijde lijk 'van den generaal-majoor Pel heeft overgenomen, den 226n dezer aan de Indische rege'ering geseind dat de gezondheidstoestand stationair en de sterfte gering was. Gevallen van cholera deden zich weinig voor en de koorts en buikloop waren minder kwaadaardig. De in Kotta Radja gegraven artesische put leverde ongeveer 60 kan goed water per minuut, terwijl 140 kilo ijs per dag verkregen werden met eene van Bata via naar Atchin gezonden ijsmachine. De benoeming tot lid der tweede kamer voor het kiesdistrict Almelo is door den heer mr. J. R. Oorver Hooft aangenomen. De Staats-courant van heden bevat de wetten van den 3en dezer tot verhooging der begrooting van Neder- landsch-Indië voor het dienstjaar 1875 (Hoofdstuk I, uitgaven in Nederland, en hoofdstuk I, middelen en inkomsten in Nederland); en tot goedkeuring van het handelstractaat tusschen Nederland en den Oranje- Vrijstaat, op 14 November 1874 te 's Gravenhage ge sloten. De president der Zuid-Afrikaanschc republiekde heer Burgersis na eenige dagen te Amsterdam ver toefd en verschillende uitstapjes gemaakt, en na met den minister van buitenlandsche zaken te 's Graven hage het sluiten van een tractaat van handel en scheep vaart besproken te hebben, naar Engeland vertrokken, waar hem o. a. een banket door den lord-mayor van Londen zal worden aangeboden. Het Handelsblad heeft de hoop uitgesproken dat het bezoek van dezen eersten magistraatspersoon eener repu bliek welke voor een groot deel uit Nederlanders of afstammelingen van Nederlanders bestaattot een aan knooping van nieuwe en hartelijke betrekkingen tus schen de beide zuster-natiën moge aanleiding geven. Benoemingen en besluiten. eereteekenen. Vergunning verleend aan den voorden dienst in Nederlandsch Indië bestemden soldaat H. H. W. Breithauptvan het koloniaal werfdepottot het dragen der Duitsche medailleingesteld ter herinnering aan den ve'dtocht tegen Frankrijk in 1870 en 1871. Onderwijs. Benoemd tot leeraar in de geschiedenis en aardrijks kunde aan de H. burgerschool te Arnhem de heer W. Melgerd. Voor de 19 beurzendie tegen 1 September e. k. aan de te Haarlem bestaande rijkskweekschool voor onderwijzers zijn verkrijgbaar gesteldhebben zich aan gemeld 84 aspirantent. w.uit Noord-Holland 30, Zuid- Holland 24, Gelderland 10, Friesland 9, Utrecht 3, Zeeland 4 en Overijsel 4. Het vergelijkend exa men zal Dinsdag 6 Juli, des morgens om 8 uur, een aanvang nemen in het gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Utrechtde commissie van dat examen be staat uit de inspecteurs van het lager onderwijs in de provinciën Utrecht, Noord-Holland en Zuid-Holland en den directeur der Haarlemsche Kweekschool. Kerknieuws. De heer B. van Schelven, predikant te Souburg, heeft voor de beroeping naar Sluis bedankt, en eene beroeping ontvangen naar Oostkapelle. Den heer J. Bakker, predikant bij de Evange- lisch-Luthersehe kerk te Vlissingen, is beroepen naar Groede. Uit Goes wordt ons medegedeeld dat het gisteren door ons opgenomen bericht der beroeping van den heer van Schelven, predikant te Oost-en West-Souburg, te Goes, op eene vergissing moet berusten, daar eerst heden avond een drietal wordt opgemaakt. marine en leger. Volgens een bij het departement van marine ontvangen telegramis Zr. M8. raderstoomschip Bromoonder bevel van de kapitein-luitenant ter zee W. J. Scholten van Aschatden 26 n dezer te Gibraltar aangekomen, en zouna kolen ingonomen te hebbende reis naar Atchin voortzetten. Aan boord was alles wel. Kunstnicuws. Het 12e groot Zangersfeest zal van 30 Juli tot 2 Augustus te Rotterdam plaats hebben. Het koor wordt samengesteld uit 30 medewerkende liedertafelste zamen ongeveer 1000 zangers tellende. Als solisten treden op mejuffrouw Gips, van Dordrecht, sopraan, en de heer Blauwaertleeraar voor zang aan het conservatoire te Bergen in Henegouwen, bariton. Op het programma voor de gemeenschappelijke uitvoering door hetgeheele koor, vindt men bijna uitsluitend compositiën van Nederlandsche componisten. Ook verscheidene andere concertenwaaronder een door het park-orkest uit Amsterdam en een door het muziekkorps van het le re- gement Guides uit Brussel, komen op den feestwijzer voor. Gemengde berichten. Twee beambten der nachtpolitie te 's Hage staan voor de arrondissements rechtbank terecht, beschuldigd van diefstal van steenkolen voor de gasfabriek, waar over zij met de bewaking belast waren. Ondanks de geringe waarde van het ontvreemde, welke voor den eenen beschuldigde f5, voor den ander 1.50 be droeg, werd door het O. M. eene gevangenisstraf van drie maanden geëischt. De heeren Alberdingk Thijm, de Veer en van Gendt hebben zich opnieuw tot den gemeenteraad van Amsterdam gewend, met het verzoek om eene beslis sing te nemen op het vroeger reeds door hen en 1742 andere ingezetenen van Amsterdam tot den raad gericht adres om een andere bestemming te geven aan het thans voor koninklijk paleis gebruikt wordende stad huis, en voor den koning een ander verblijf in de hoofdstad beschikbaar te stellen. Eene jufrouw die een som van f 1200 in een spoorwegmandje bij zich droeg, zette dat mandje, terwijl zij op de Martelaarsgracht te Amsterdam met iemand stond te praten, een oogenblik op een stoep neder Toen dit gesprek uit was, was ook het mandje ver dwenen. Men vond het een paar huizen verder opeen stoep terug, doch de kostbare inhoud er van was er uit gelicht. De politie heeft den dader van dien diefstal nog niet kunnen vinden. Te Rotterdam is door verscheidene personen, die door hunne studiën en werkkring van nabij met hygiënische quaestiën bekend zijn, eene vereeniging voor volksgezondheid opgericht. Op het graf van den-dichter W. de Jong, teVorden, is door een aantal belangstellenden en vrienden een gedenksteen geplaatst, met het opschrift: „Willem de Jong, boeren arbeider, dichter en schrijver. Overleden 24 Januari 1875 te Vorden." De hoogleeraar Buys heeft voor het lidmaatschap van den gemeenteraad van Leiden bedankt. De pogin gen door den burgemeester, hoewel deze niet tot zijne politieke vrienden behoort, aangewend om den hoog leeraar op zijn besluit te doen terugkomenzijn vruch teloos gewgest. Door de justitie is een onderzoek ingesteld te Bieselinge naar de daders van een diefstal van eenige zilveren lepels en vorken, die aldaar ten huize van den predikant moet hebben plaats gehad, terwijl deze met zijn gezin zich gedurende eenige weken elders bevond. Zaterdag jl. werd te Kruiningen feestelijk gevierd de dag waarop de heer D. P. Dominicus gedurende 25 jaren de betrekking van secretaris dier gemeente had waargenomen. Den jubilaris werd door den oudsten

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1