Naar ons wordt medegedeeld zal van heden af de laatste lichting der bus aan het postkantoor te Mid delburg des morgens te 6 uren 30 minuten in plaats van te 7 uren geschieden. In den nacht van Woensdag 30 Juni op Donder dag 1 Juli a. zal van Vlissmgen naar Roosendaal loopen een extra-trein voor het vervoer van bijen. De trein vertrekt uit Vlissingen om 3.10 's morgens, uit Middelburg 3.30uit 's Heer Arendskerke 4uit Goes 4.16uit Biezelinge 4.32uit Wouw 5.37 en komt te Roosendaal aan 5.50. Op de overige stations wordt niet gestopt. Op de vergadering der Maatschappij tot bevordering der geneeskunst, te Utrecht gehouden onder leiding van professor Donders, is met groote meerderheid het voorstel van de afdeeling Oldambt verworpenom bij den minister van binnenlandsche zaken aan te dringen op het verleenen van vrijheid bij de wet om lijken van menschen te verbranden. Blijkens de Staats-courant van gisteren en heden zijn na evacuatie uit Atchin van de Europeesche officieren alsnog overledenE. C. O. von Bredow, adjudant-onder officier; D. Hendriks, J. van der Hout, F. F. Vetter, fuseliers; C. A. Letsch, adjudant-onderofficier; H.Herr mann, J. Blok, S. Jager, A. Tornerod, A. Moreau en J. Velthuizen, fuseliers; J. P. van der Linden, zieken oppasser. De Staats-courant van 27 en 28 dezer bevat de wetten van 3 en 5 dezer tot verhooging der begroo ting van Nederlandsch-Indië voor het dienstjaar 1875 (Hoofdstuk I. Uitgaven in Nederland); tot wijziging der begrooting van Nederlandsch-Indië voor het dienst jaar 1875 (Hoofdstuk I. Uitgaven in Nederland en Hoofdstuk I. Middelen en inkomsten in Nederland) en tot bekrachtiging van kredieten, door den gouverneur- generaal van Nederlandsch Indië geopend boven de begrooting van Nederlandsch-Indië voor het dienstjaar 1872 (Staatsblad n° 127) en verhoogd bij de wetten van 20 Mei 1873 (Staatsblad n° 51) en 17 Juni 1873 (Staatsblad n° 89). Benoemingen en besluiten. notarissen. .Benoemd tot notaris binnen het arron dissement Breda, ter standplaats de gemeente Teterin- gen, mr. B. G. ten Polthans notaris te Rijssen. ministerieele departementen. Benoemd tot referen daris bij het departement van justitie mr. J. F. Alewijn, thans hoofdcommies. marine. Bevorderd bij het korps ingenieurs der marine, met ingang van 1 Juli a., tot hoofdingenieur, de hoofdingenieur-titulair J. W. Calten; tot ingenieur Is klasse, de ingenieur 2e klasse P. J. Turken tot ingenieur 2e klasse, de aspirant-ingenieur J. F. van Beek. leger. Benoemd tot officier van gezondheid 2e klasse bij het leger in Nederlandsch-Indië de heer G. J. N. Loomeijer, tot dusverre officier van gezondheid 2e klasse bij de landmacht in West-Indië. Onderwijs. Op 25 dezer werd te Zierikzee in het lokaal St. Se- bastiaan de 32e algemeene vergadering gehouden der onderwijzers-vereeniging in het 2e en 3e schooldistrict dezer provincie. Zij werd behalve door den voor zitter mr. Schneiders van Greijffenswerthschoolop ziener van het 2e schooldistrict, bijgewoond door vele hoofd- en hulponderwijzers der beide districten, eenige voorstanders van het lager onderwijsen leden van het Nederlandsch onderwijzersgenootschap, en door de heeren mr. C. J. Pické en jhr. mr. G. L. Schorerschoolopzieners in het le en 3= schooldistrictte zamen ten getale van 52 personen. Na opening der vergadering door den voorzitter met eene hartelijke toespraak werd de wed strijd der hulponderwijzers geregeld. Hij bestond in het geven van een geregeld verslag van het eerste deeltje van den Spectator van van Effen. (Nieuwe uit gave van 't Pantheon. n° 17). Dit verslag moest loopen over den voornamen inhoudde strekking en de schoon heden in beeldspraak, degelijke gedachten en opvat tingen hier en daar waar 't misschien pas geeftcritiek. Aan dien wedstrijd namen 4 hulponderwijzers deel. De prijszijnde de volledige uitgaaf van den Hollandschen Spectator van J. van Effen werd behaald door den heer J. Pattist te Dreischor. De premie ad 5 zou het lot moeten beslissen tusschen de heeren A. J. Bethe te Noordgouwe en A. H. Lemson te Zierikzee. De heer Heijse stelde echter nog 5 beschikbaar voor een pre mie, zoodat beiden de uitgeloofde premie ontvingen. Na het verrichten van eenige huishoudelijke werkzaam heden werd Stavenisse gekozen voor de plaats alwaar de volgende algemeene vergadering zal worden gehou den. De heer Dikschee, hulponderwijzer te Zierikzee, besprak de waarde van het teekenonderwijs in de volksschoolhetgeen tot eenige discussie aanleiding gaf. Allen vereenigden zich echter met het gevoelen van den spreker, dat het hoogst wensehelijk was dat voor dit teekenonderwijs eenige uren op de volksschool konden afgezonderd worden. De heer H. J. Bastmeijer, hoofdonderwijzer te Zierikzee, gaf eene verklaring van eene fontein en van hare werking, welke door proeven aanschouwelijk werd voorgesteld. Dit verwierf den bijval der vergadering in hooge mate. Na sluiting der vergadering door den voorzitter vereenigde men zich ten huize van den kastelein Franken aan een feeste- lijken maaltijd, waar menig hartelijk woord des tijds gesproken werd en waar gedurende het dessert de zang- vereeniging van Zierikzee eenige zangstukken uitvoerde. Hoogst genoegelijké uren werden aan dien feestdisch doorgebracht. Het bleek weer opnieuw dat algemeene vergaderingen als deze niet anders dan hoogst nuttig en heilzaam kunnen werken voor de onderwijzers en het openbaar onderwijs. Tot doctor in de rechten werd Zaterdag aan de hoogeschool te Leiden bevorderd de heer H. van Adri- chem, geboren te Zierikzee, op stellingen. Op een zestal diacomie armen-of bijzondere scholen te Rotterdam is sedert eenige maanden voor de kin deren gelegenheid geopend om geld te bewaren en het desverkiezende in de spaarbank te brengen. De arbeid daardoor aan de onderwijzers opgelegd, vordert niet meer dan 15 of 20 minuten tijds in de week. Op deze scholen werd in dien tijd reeds voor een bedrag van f 1034 over 7672 inbreng-posten ingebracht, waarvan f838 in de spaarbank werd gedeponeerd. Deze manier om de kinderen aan het sparen te gewennen, die dik wijls ook op de ouders aanstekelijk werkt, wordt ook te Gent en op andere plaatsen hier te lande met goed gevolg toegepast. Kerknieuws. De heer J. D. Sigal, predikant bij de hervormde ge meente te Rijnsburg, heeft voor het beroep naar Vlis singen bedankt. Beroepen tot predikant bij de hervormde gemeente te Goes de heer B. van Schelven, thans te Oost- en West-Souburg. Kunstnleuws. Den 25ea en 26en Juli a. zal te Gent een groot muziekfeest door de „Société Royale des choeurs" wor den gegevenwaarop als solisten zullen optreden de dames Hamaeckersvan SantenLepla en Hoverlant, de heeren Warot, Blauwaert, van Cauteren, Wieniawski, Dumon en Petit. Den eersten dag zal o. a. het orato rium „Die Jahreszeiten" opgevoerd worden. Op het programma voor den tweeden dag vinden wij een ge deelte van het oratorium „de Schelde", door P. Benoit, eene cantate, „Jacob van Artevelde," door Gevaert en verschillende kleinere nommers vermeld. Rechtzaken. De hooge raad gaf Vrijdag zijn beslissing in de reeds meermalen vermelde zaak van den heer jhr. mr. D. J. C. van Lenneptegen de gemeente 's Gravenhage omtrent een condictio indebiti of een vordering tot terug betaling van vijf maanden betaalden hoofdelijken omslag. Door den kantonrechter werd, zooals bekend isdie vordering toegewezendoch in hooger beroep door de arrondissements-rechtbank te 's Hage ontzegd, hoofdzakelijk op grond: dat het niets afdoet, of de eiseher te 's Gravenhage had zijn hoofdverblijf of slechts zijn verblijf; dat voldoende is het hebben en behouden van een vaste verblijfplaatsen dat het geen verschil maakt, of de eisoher te 'sGravenhage had zijn domi cilie of hoofdverblijf of zijn verblijf, als dit maar ge schikt is of geschikt gehouden om een huisgezin te huisvestenen dat dit in facto is uitgemaakt het geval te zijn. Op de tegen dat afwijzend vonnis ingestelde voorziening in cassatie heeft de hooge raad thans hoofd zakelijk overwogendatin strijd met den duidelijken inhoud van art. 245 der gemeentewetbij het beklaagde vonnis ten onrechte is terzijde gesteld het bij het arti kel gemaakte verschil tusschen hoofdverblijf of verblijf, en dat dit verschil terecht bij het vonnis van den kantonrechter is op den voorgrond gestelddaar hierbij met juistheid is overwogen, dat gemeld art. dengene, die in eenige gemeente slechts verblijf houdt, alleen voor zoodanigen tijd als dat verblijf duurtwil hebben aangeslagenterwijl het daarentegen voor een vol jaar in de belasting schuldig verklaart dengeen, die in een gemeente zijn hoofdverblijf houdt. De hooge raad heeft in verband hiermede de geschiedenis van het betrok ken artikel nader uiteengezet en ten slotteop grond dat de rechtbank door haar onvoorwaardelijke toepas selijk-verklaring in geen onderzoek, noch beslissing was getredenof nu ten deze 's Gravenhage of wel Heemstede als het hoofdverblijf is te beschouwen, de zaak naar dezelfde rechtbank teruggewezenteneinde haar opnieuw te behandelen en af te doen; de kosten vooralsnog in hooger beroep en in cassatie gevallen, te dragen door de gemeente 's Gravenhage. Vad.) Gemengde berichten. Ia den nacht van 25 op 26 Juni heeft te Zierikzee de 85jarige weduwe K., behoorende tot den behoeftigen stand, getracht zich met een mes den hals af te snijden. Des morgens werd zij naast hare legerstede nog levend gevonden. Zij is naar het R. K. armgesticht vervoerdalwaar zij nu onder geneeskundige behande ling i3. Zinsverbijstering schijnt haar tot deze wanho pige daad gebracht te hebben. De bezoekers van de tentoonstelling, die op 12 Juli te Breda geopend zal wordenmoeten niet ver zuimen op een kunstwerk te lettendat aldaar zich onder de voorwerpen zal bevinden. Het is een afslaand tafeltje met zwarten voet en waarvan het blad op notenboomhout met zwarten randde welgelijkende beeltenis te zien geeft van luitenant-generaal van Swieten, te paard gezeten. Deze beeltenis is geheel van ivoor, in verschillende kleuren vervaardigd en in de kleinste bijzonderheden keurig afgewerkt. De ver vaardiger, de heer Camphuys, schrijnwerkersbaas bij de werkplaats der staatsspoorwegen te Tilburg, heeft het in zijne vrije uren bewerkt voor de tentoonstelling, die in het vorige jaar in den Haag zou worden gehou den maar niet is doorgegaan. Het is thans het eigen dom van Z. K. II. prins Hendrik, die het welwillend voor den duur der tentoonstelling te Breda heeft afge- st aan. Onder de verkiezings-aardigheden van den aat- sten tijd is de volgende zeker de geestigste. Den heer Kien, burgemeester van Utrecht, wien de kiezers van dat hoofddistrict eindelijk op zijn 75e jaar de welver diende rust, na zijn meer dan twintigjarige aanwezig heid op het staatstooneel hebben geschonken worden in het Utrechtsch Dagblad de volgende versregels, aan Vondel met eenige wijziging ontleend, in den mond gelegd „lek telde vijf en seventigh, Toen Uytrecht mij dus levendigh Deed wijeken van het staets-tooneel Wie van de stadt met kennis spreekt Zeght dat een hulde daerin steeckt Haer liefde wilde mij geheel 1" De laatste plasregens hebben ook in sommige ge deelten van Oostenrijk belangrijke verwoestingen aan gericht. In het Pusterthal zijn de rivieren buiten hare oevers getreden en vernielen alles waar zij in haar vaart op stuiten. Tot nogtoe heeft men slechts éen menschenleven te betreuren. In Tirol is het niet beter gesteldeen groot gedeelte van den oogst is aldaar verwoest. Het hotel du Louvre te Parijs is voor 17 millioen franken aan het in hetzelfde gebouw bestaande handels huis van mode-artikelen verkocht, dat in het beneden gedeelte zijn zaak wil uitbreiden maar het hotel overi gens in zijn geheel laten. Gemeenteraad van Vlissingen. Zitting van Zaterdag 26 Juni Voorzitter de heer H. P. Winkelman. Afwezig de heeren de Groof, J. J. P. Hector en de Kruijff. De voorzitter doet voorlezen eene ingekomen missive van gedeputeerde staten waarbij, wordt goedgekeurd de door den raad met de Vlissingsch) handelsbank gesloten geldleening ten bedrage van ƒ66,000, en deelt mede dat het kohier van den hoofdelijken omslag, voorzien van de goedkeuring van gedeputeerde staten, terug ontvangen is. Dit laatste zal aan den gemeente ontvanger ter uitvoering worden toegezonden. Daarna wordt namens het dagelijksch bestuur voorge steld machtiging te vragen tot af-en overschrijving van eenige posten op de begrooting van 1874. De heer Schraver vraagt eenige inlichting betreffenden den post schoolbehoeftendie hem door den voorzitter verstrekt wordenwaarna het voorstel met algemeene stemmen wordt aangenomen. Is ingekomen eene missive van het gemeentebe stuur te Middelburg, inhoudende het voorstel om op nieuw concessie te vragen voor den tijd van drie jaren voor het gebruik en de tolheffing van den Middelburg- Vlissingschen rijweg; zijnde gelijk verzoek door den gemeenteraad van Middelburg gedaan. Zonder hoof delijke omvraag wordt dienovereenkomstig besloten. De heer Quakkelaar merkt op dat in de conceptver ordening op het pensioneeren van gemeente-ambtena ren drie punten voorkomen die z. i. door den raad uitgemaakt behooren te worden voordat de verordening behandeld wordt. Nadat door enkele leden dewen- schelijkheid is uitgesproken om de behandeling uit te stellen aangezien de vaststelling geen haast heeft, en deze verordening diep ingrijpende gevolgen hebben kan, die met nauwgezetheid behoorden overwogen te worden, wordt besloten de behandeling tot eene latere gele genheid uit te stellen. De heer Callenfels herinnert dat door burgemeester en wethouders is toegezegd de indiening van een voor stel betreffende het gebruik van schoolbehoeften op de scholen voor m. u. 1. onderwijs. De voorzitter zegt dat dit voorstel in de volgende vergadering aan het oordeel van den ftiad onderworpen zal worden. Verder niets meer te behandelen zijnde, wordt de vergadering door den voorzitter gesloten.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2