MIDDEL GSCHE COURANT. I* 152. Dinsdag 1875. 29 Juni. Jm? westkapelle. schoondijke. yzen d ij k e. biervliet. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2™ Paascn- en Pinksterdag en een der Kerstdagen, De prijs per 3/irx., franco is f 3.SO. Middelburg 28 Juni. Een heden bij de regeering ontvangen telegram uit Atchin van den 22en dezer meldt, dat de gezondheids toestand stationair is; de sterfte is gering; cholerage vallen komen weinig voor; koorts en buikloop zijn minder kwaadaardig. Sedert onze vorige opgave is bij ons nog mededee- ling ontvangen van de navolgende kiezers in het district Middelburg, die het bekende adres aan den heer mr. J. P. B. Tak van Poortvliet mede onderteekend hebben. MIDDELBURG. K. J. Kuiler, timmerman. J. J. Hendrikse, huurkoetsier. P. D. Koning, leeraar hoog. burgerschool. P. Pichai, adj. commies prov. griffie. A. de Graaf. particulier. A. Butler, J. Butler, J. J. Butler, Eraser, A. P. de Hulster, J. L. Kabhoord. W. J. Leenhouts, A. van Male, A. van Overbeeke Waeijhaert. J. J. Poissonnier J. Risseeuw, K. A. Sanderse, A. W. de Smidt, J. M. de Smidt, W. C. de Smidt, J. Visser, gemeente ontvanger. koopman. kuiper. geneesheer. lid van den raad. geneesheer en wethouder. fabrikant, lid van den raad. timmerman. koopman. grondeigenaar. lid van den raad. logementhouder. timmerman. burgemeester. notaris, lid provinciale staten, predikant. J. Almekinders, timmerman. J. C. 0. de Bats, geneesheer. D- Bekaar, burgemeester. J- F. Bekaar, grondeigenaar. B. Benteijn, particulier. A. M. Boerse, koopman. J. du Bois, particulier. W. Bouwens, logementhouder. F. J. Brevet, advocaat, notaris, lid prov staten. C. F. E. Galon grondeigenaar. A. E. Cortvriendt. med. doctor. A. van Houte, grondeigenaar. D. J. Hollestelle, koopman. J. A. Haartsen, landbouwer. J. Leenhouts, landbouwer (Oranjepolder). C. A. P. van Muijen, geneesheer. G. P. Wijnmalen, predikant. J. L. J. de Bats, landbouwer. P. de Grand, lid van den raad. A. de Groole, lid van den raad. M. van der Hooft, landbouwer. J. van lloute. molenaar. H. Hoevenagel, logementhouder. N- J- Krom, predikant. P. Lijbaart, lid van den raad. L. de Smet, bakker. G. B. Thomaes, lid van den raad. M. Verplanke, grondeigenaar. W. Verplanke Mz., wethouder. H. Vleugels, geneesheer. De akte van oprichting der stoombootmaatschappij Zeeland, ten doel hebbende eene stoomvaart tusschen Vlissingen en Londenonder Nederlandsche vlagis in de vorige week te Amsterdam geteekend. In de eergisteren alhier, onder voorzitterschap van den kolonel John E. Knight, gehouden vergadering van de Vereeniging van officieren der schutterij in Nederland waarvan wij in ons vorig nommer slechts met een enkel woord melding maakten zijn sommige zaken behandeld, die wij in het kort alsnog wenschen mede te deelen. Op voorstel van het bestuur is beslotenbij schiet wedstrijden van de onlangs opgerichte „Vereeniging van officieren van scherpschutterskorpsen in Nederland" aan die Vereeniging eene zilveren en eene bronzen medaille toe te zenden. Dit besluit is genomen op grond dat genoemde Vereeniging als bewijs van onderscheiding aan de „Vereeniging van officieren der schutterij in Nederland" mede eene zilveren medaille voor den wed strijd heeft aangeboden, benevens een ingebonden exemplaar barer statuten. Door eenige leden is bij het bestuur schriftelijk be zwaar ingediend tegen de bepaling van 3 van het reglement voor den hier gehouden schietwedstrij ddat geweren, revolvers en amunitie door de vereeniging zouden verstrekt worden, en men zich van geen andere wapens bedienen mocht. De onderteekenaars van dien brief meenen, dat zoodanige bepaling, waarbij het ge bruik van eigen vuurwapenen verboden wordt, den lust tct zelfoefening benemen zal. Hierover ontstond eene zeer langdurige discussie, ^waarvan het gevolg was dat met algemeene stemmen beslist werd dat genoemde 3 van het reglement in overeenstemming was met het besluit eener vorige vergadering en het wenscnelijk moet geacht worden het principe te handhaven, dat bij een wedstrijd van eigen wapenen geen gebruik mag worden gemaakt. Nog werdop voorstel van den vice-president den luitenant kolonel Muller besloten dat bij een wedstrijd allen met een gelijk hoofddeksel of anders blootshoofds moeten schieten. Dit besluit ziet op mededingers zonder uniform, waaronder auditeurs. Aan den gemeenteraad van Middelburg zal schriftelijk dank worden betuigd voor den namens de gemeente geschonken prijs voor den gehouden schiedwedstrijd. Met betrekking tot het verleenen van medailles voor wedstrijden is bepaalddat de zilveren en de bronzen medailles der vereeniging op aanvrage gezonden zullen kunnen worden voor provinciale wedstrijden, doch de bronzen alléén voor wedstrijden in plaatsen waar min stens drie schutterijen daartoe uitgenoodigd zijn en daaraan deelgenomen hebben. Een door den heer A. F. de Bruge, te Vlissingen, voor het archief aangeboden geschenk van eenige gravuren betreffende de Buijter en Marnix van St. Aldegonde, is onder dankbetuiging aanvaard. Uit het verslag van het bestuur bleek onder anderen dat de Vereeniging in ledental vooruitgaatdaar dit thans 244 bedraagt niettegenstaande haar 34 leden ontvallen zijn. Ook de geldmiddelen verkeeren in vrij gunstigen staat. Toch meende de penningmeester,wiens rekening en verantwoording in orde bevonden en onder dankbetuiging goedgekeurd werd er op te moeten aandringen dat ieder in zijn kring pogingen aan wende om het ledental zooveel mogelijk te vermeer deren. Na de benoeming van bestuursleden, die wij reeds in ons vorig nommer vermeld hebben, kwam aan de orde de bepaling van de plaats der volgende bijeen komst. Aanvraag daartoe was gedaan door Alkmaar, terwijl staande de vergadering ook 's Hertogenbosch werd aanbevolen. Na eenige discussie werd met 34 stemmen Alkmaar aangewezenterwijl 24 stemmen voor 's Hertogenbosch uitgebracht werden. De kom- mandant der schutterij te Alkmaar verklaarde zich op uitnoodiging van den voorzitter bereid de ontvangst der Vereeniging voor te bereiden. Naar aanleiding van eene bij het bestuur ontvangen door den heer Jeekel ontworpen schets tot hervorming der schutterijwerd na langdurige discussie op voor stel van het bestuur besloten, de wenschelijkheid uit te spreken van de oprichting van provinciale schutterij- bonden zoo mogelijk in alle provinciën des rijks, op het voorbeeld van Noord-Brabant. Het bestuur zal deze zaakin overleg met den heer Jeekelnader voorbereidenook door toezending aan de kommandan ten der rustende schutterijen van een uittreksel uit de memorie van genoemden heer. Bij de discussie werd door den majoor mr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet gewezen op de lokale gesteld heid van Zeeland en het bestaande gebrek aan geschikte personen voor den rang van officier bij de rustende schutterijzijnde dit een bezwaar tegen de oprichting van een bond in deze provincie. Hij bracht dit in het midden opdat men laterals de oprichting in andere provinciën mocht tot stand komen en dit hier niet plaats heeft, niet zeggen zou dat Zeeland zich onttrekt. Ten slotte werd nog besloten dank te betuigen voor het genoten gastvrij onthaal en de ondervonden medewerking aan den commissaris des konings, aan burgemeester en wethoudersen aan allen, zoowel burgers als officieren, die tot het welslagen dezerjaar- lijksche bijeenkomst op eenigerlei wijze hebben mede gewerkt. De rijtoerdie kort na den afloop der vergadering aanvingheeft ten volle aan de daarvan gekoesterde verwachting beantwoord. Als genoodigden namen er aan deel de heeren Davyt kolonel der garde civique te Antwerpen Schuijlenburg, kommandant van het wachtschipen majoor baron van Boecopbeiden te Vlissingende luitenant-kolonel Jehu en de kapitein Costerbeiden van het garnizoen alhierwelke laatste gedurende zeven jaren geheel belangloos als instructeur bij de schutterij alhier zijne diensten verleend on bij den schietwedstrijd als baankommandant gefungeerd heeft. De rit ging langs den Noordweg naar het buitengoed O verduin onder Oostkapelle, waar de gasten door den eigenaar m'. W. C. M. de Jonge van Ellemeet werden rondgeleid. Na afloop dier wandeling werden hun in de oranjerie op de meest voorkomende wijze eenige ververschingen aangeboden. Ook de commissaris des konings was hierbij tegenwoordig. Na eenïg verwijl werd den vriendelijken gastheer en zijne familie dank gezegd voor het genoten onthaal en nam men, verge, zeld van den heer de Jonge van Ellemeet, weder inde rijtuigen plaats. De tocht ging achtereenvolgens nog, met welwillende vergunning van de eigenaren, over de buitenplaats Zeeduinvan den heer mr. H. F. Lantsheer, wier lange lanen aan weerszijden met tal van vlaggen getooid warenhetgeen een zeer eigenaardig effect maakte, en over de buitenplaats Westhoven, van jhr. mr. J. P. Boddaert. Op beiden werden de eigenaren en hunne familie namens de bezoekers door het bestuur gecomplimenteerd. Domburg, het eigenlijke doel der reis, had ditmaal, behalve zijne gewone aantrekkelijkheidvoor vele vreem delingen nog iets bijzonders: zij konden namelijk, daar het juist kermis was, het Zeeuwsche boeren ringrijden gadeslaandat voor velen iets nieuws was. Het zee- en landgezichtdat de duinen te genieten geven, werd door allen die voor de eerste maal hier waren, ver rukkelijk genoemd. Te half 7 vereen igden de officieren en genoodigden met enkele dames, gezamenlijk 84 couverts, zich in het badhotel aan een gemeenschappelijk diner. De spijzen, die over het algemeen niets te wenschen over lieten en waarvoor den hotelhouder den heer Bos een woord van lof toekomtwerden gekruid door tal van toasten, waarvan enkelen tintelden van geest en pittig heid. Toen het uur van scheiden was aangebroken keerden allen hoogst voldaan naar Middelburg terug. Het gisteren avond door bet harmoniegezelschap Ac celerando alhier gegeven vierde volksconcert werd door ruim 750 personen bezocht. Het doet ons genoegen te vernemen dat die concerten blijkbaar door de be zoekers meer en meer op prijs gesteld worden.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1