MIDDELBURGSCHE COURANT. r i5i. Maandag 1875. 28 Juni. p. BIJ DEZE COURANT BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. Middelburg 26 Juni. 8. 10.- 10.24 10.35 10.45 30 32 51 20 ri5~ i 40 3.15 8.30 Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasen- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3lm.., franco is f 3.SO. In het Juni-nommer van het tijdschrift de Economist vinden wij een opstel van den heer mr. G. A. Fokker, waarin andermaal de hulpbanken, door den schrijver en een paar medewerkers vóór 25 jaren in Nederland opgericht, verdedigd worden tegen de coöperatieve voorschotvereenigingen. Niet uit lust om deze laatsten tegen te werken of er kwaad van te spreken vatte de heer Fokker de pen op, maar alleen omdat de hulpbanken voortdurend op' onjuiste gronden in een ongunstig licht worden gesteld. De schrijver verdedigt de hulpbanken tegen het vierledig bezwaar 1° dat zij niet bij machte zijn in alle behoeften aan crediet te voorzien; 2° dat zij ver momde weldadigheids-ondersteuningen, een hulp waar voor men dank verschuldigd is, zouden zijn en op die wijze het gevoel van onafhankelijkheid bij den werkman zouden ondermijnen; 3° dat de diensten der hulpbanken te duur betaald worden, en 4° dat zij bij de coöperatieve vereenigingen ten achter staandewijl de behaalde winst in den zak der aandeelhouders terecht komtwelk laatste de heer Fokker wederïegt door aan te toonen dat de winst, die aan de leden-leeners in eene coöpera tieve voorschot-vereeniging wordt terugbetaald, onbe duidend is of alleen in schijn bestaat. Aan het einde van dit betoog dat, de schrijver herhaalt het, alleen tot zelfverdediging gehouden werd, uit de heer Fokker een wensch naar eendracht onder allen, oud of jong, die, ofschoon langs ver- li schillende wegen, toch het hunne doen om Mie belangen der minvermogenden voor te staan. De oplossing der arbeiders-quaestie is niet te bereiken door een enkel geneesmiddeleene menigte middelen zijn daartoe noo- dig; ook de coöperatie, hoe aanbevelingswaardig ook, is geen panacee, geen algemeen en onfeilbaar geneesmid del. „Wij kunnenschrijft hijmet ons allen ieder op zijn wijsveelzeer veel doen om de ellende, waarin de groote menigte der werklieden verkeert, te lenigen; maar wij zijn met ons allen onmachtig die ellende geheel uit den weg te ruimen, omdat wij niet in staat zijn de gevolgen van luiheid, van losbandig heid van verkwisting en van andere ondeugden welke de grootste vijanden van de werklieden zijnte voor komen, veel min die ondeugden zolvenuit te roeien." Ook de regeeringde wetgevers moeten tot nastre ving van hetzelfde doel het hunne doen en aangespoord worden. „Niet enkel door het volksonderwijs te ver beteren en, des noods, door invoering van den leer plicht, zoo algemeen mogelijk te maken; niet enkel door het belastingstelsel zoo te hervormen en te ver beteren, dat de onevenredige druk van de schouders der minvermogenden worde afgenomenniet enkel dooi de geheele wetgeving zóo in te richten dat de rechten der minvermogenden tegenover de gegoede klasse beter dan thans worden gewaarborgd en het den eersten mo gelijk worde gemaakt tot gelijke zelfstandigheid te- geraken als den laatsten gegund is. Maar ook, en vooraldoor datgene te doenwaardoor de stoffelijke welvaart der groote menigte direct kan bevorderd wordenzooveel dit door de bijzondere personen niet of niet voldoende geschiedt of gedaan kan worden en door datgene uit te weg te ruimenwaardoor ver arming ellende en misdaad worden gekweekt en in de hand gewerkt." Als eerste stappen daartoe noemt de heer Fokker de afschaffing der „voor het volk zoo verderfelijke staats loterij"; de oprichting der rijks-spaarbank, doormiddel van de postkantoren; de uitbreiding der na reeds zoo weldadig gebleken wet op den kinderarbeid en nog zooveel meer, waardoor die ware belangstelling in het lot der groote menigte kan worden opgewektaan wier afwezigheid de schrijver de voortdurende werkeloos heid, waarzóoveel te verrichten valt, meent te moeten toeschrijven. In het voorbijgaan geeft de heer Fokker den behar- tigenswaardigen wenk om niet steeds van de „sociale quaes- tie" te spreken, maar haar liever de „arbeiders-quaestie" te noemen. Ook de Duitschers en de schrijvers in het tijdschrift „Vragen des tijds" volgen in den regel die goede gewoonte. Men meene niet dat het hier een on beduidend verschileene qnaestie slechts van een woord,, geldt. Onjuiste uitdrukkingen, bij voortduring gebezigd, geven aanleiding tot onjuiste begrippen. De arbeiders-quaestie is op zichzelf reeds een moeilijk en inge wikkeld vraagstuk genoegom haar niet nog te ver warren door het denkbeeld post te doen vatten, dat hare oplossing (zoo ver die mogelijk is) eene verande ring van alle maatschappelijke toestandeneene „sociale hervorming" zou vereischen. In het Zondagsblad van de Standaard leest men, naar aanleiding van het derde zuidelijk zendingsfeest het volgende „Dat de naam van zendingsfeesten niet het eigenlijk wezen dezer samenkomsten uitdrukt, blijven we voor alsnog volhouden. O. i. is de zending allerminst de hoofdgedachte die deze duizenden samenbrengt. En al geven we gaaf toedat weinig gelegenheden zoo schoon zijnom voor inwendige en uitwendige zending de harten warm te maken, toch betwijfelen we of het karakter dezer feesten zich blijvend zal staande houden, indien men ze min of meer geweld aandoet, door er uitsluitend over zending te spieken." Alzoo dragen de zendingsfeesten een naam, die hun „eigenlijk wezen" niet meer uitdrukt. Ons dunkt, ter wille der eerlijkheid mocht men den naam dan ook wel veranderen. Welken titel moeten ze dan echter krijgen? Dien van godsdienstige of geloofsfeesten? Dan zou er weer vrij wat van het pre v tmma geschrapt moeten wordendat er nu op voorkomt. Dien van anti-revolutionaire feesten Ons dunkthet karakter der bijeenkomsten zou daardoor het best worden uitge drukt. Wij geven, daar de tegenwoordige naam toch niet meer de goedkeuring van het hoofdorgaan der partij wegdraagt, aan de toekomstige regelings-commis- siën den door ons voorgestelden beleefd in overweging. Aan het diner op de bovenzaal der sociëteit S. Joris alhier werd gisteren door 70 leden van de Vereeni ging van officieren der schutterij in Nederland deelgenomen. Onder de vele feestdronken die ingesteld werden maken wij alleen melding van die op koning en vaderland en op den koning der Belgen, uitgebracht door kolonel Knightvoorzitter der vereeniging, welke laatste door den kolonel David, kommandant der garde- civique te Antwerpen, welsprekend beantwoord werd. Te 9 uren begaven zich een groot aantal officieren naar het Schuttershofwaar de confrérie van St. Se- bastiaan hen genoodigd had tot bijwoning van een concert, uitgevoerd door het muziekkorps der schutterij. Een talrijk publiek was daar vereenigd, en de weers gesteldheid werkte met de muziekuitvoering mede om dien avond tot een recht genoegelijken te maken. Het „Wien Neërlands bloed" en de Brabangonne, bij afwis seling aangeheven werden met warmte toegejucht even als een door majoor Spengler gehouden toespraak, waarin hij krachtig op samenwerking aandrong in het belaag der verdediging van ons vaderland. De heden gehouden vergadering duurde, zonder pauze van 9 tot 12£ uur. Zij werd door ruim 60 leden bezocht. Als leden van het bestuur zijn herkozen de kolonel John E. Knigt met 54kolonel baron van Hardenbroeck met 55 en majoor van den Bergh van Heinenoord mede met 55 stemmenterwijl in de plaats van kapitein Brumsteededie tengevolge van zijn ontslag als kom mandant der schutterij te Assen moet ophouden lid van het bestuur te zijnmet 47 stemmen gekozen is majoor Spengler, Alkmaar is als plaats voor de bijeenkomst in het volgende jaar aangewezen. Aan den rijtoer naar Domburg wordt heden door een 80tal heeren en dames deelgenemen. Door 113 ingezetenen van Vlissingen, niet-stem- gerechtigden voor de benoeming van leden der tweede kamer der staten-generaal, is een adres van hoogachting en tot betuiging van teleurstelling over den uitslag der verkiezing op 8 Juni jl., tot den heer Tak van Poort vliet gericht. Daar ook hier weder niet slechts het aantal, maar ook de maatschappelijke positie der adressanten van beteekenis isvoldoen wij aan het tot ons gericht ver zoek om het adres met de namen der onderteekenaars onder onze rubriek „Ingezonden stukken" (zie liet vervolg in het bij voegsel) op te nemen. Te Vlissingen wordt eerstdaags verwacht de Rus sische oorlogsstoomkorvet Bogatyrom aldaar kruit in te nemen. De heer Tak van Poortvliet heeft aan de in Westelijk Zeeuwsea-Vlaanderen opgerichte afdeeling der Vereeniging tot bevordering van 't volksonderwijs bij telegram zijn dank betuigd over het hem geschonken blijk van vertrouwen door zijne benoeming tot eerelid dier afdeeling. - De Goesche courant deelt mede dat een adres tot betuiging van instemming met het adres aan den koning tot afschaffing der dienstvervanging bij de nationale militie (zie ons nommer van 18 dezer) ter teekening ligt bij den heer J. Fransen van de Putte jr. te Goes. De Staats-courant van gisteren bevatte het verdrag betrekkelijk de oprichting van eene algemeene post- vereeniging, gesloten tusschen Duitschland, Oostenrijk- Hongarije België Denemarken EgypteSpanje, de vereenigde staten van Amerika, Frankrijk, Groot-Brit- tannie, Griekenland, Italië, Luxemburg, Nóorwcgen, de Nederlanden, PortugalRoumanië RuslandServië. Zweden, Zwitserland en Turkije. De Staats-courant van heden bevat de wet van den 5cn Juni 1875, (staatsblad n°. 111) tot indeeling van den Schengepolder bij de gemeenten Wolphaarts- dijk en 'sHeer Arendskerke. De Staats-courant bevat het koninklijk besluit hou dende regeling van het port der brieven en verdere stukken, die tusschen Nederland, ter eene, en de landen tot de Algemeene Postvereeniging behoorende, ter andere zijde, worden gewisseld. Aan A. Bos Czn., te Alblasserdam, is tot wederop zegging vergunning verleend voor een stoomsleepdienst op alle stroomen, rivieren en kanalen in de provinciën Noord-Brabant, Gelderland, Zuid-Holland, Noord-Holland, Zeeland, Utrecht, Overijssel en Limburg, waar sleep- booten worden toegelaten. Door het departement van koloniën is, ter overma king aan het comité van het Roode Kruis te Batavia, ontvangen eene som van f 578, als opbrengst van eene door de vereeniging „India Orientalis" van het Leid- sehe studentenkorps, ter gelegenheid van het onlangs gevierde feest, gegeven matinèe musicalé, ten voordeele van de zieke en gekwetste krijgslieden te Atchin. Het Vaderland meldt dat de Nederlandsche handel maatschappij over 1874 een dividend a f 3 uitkeert, dat het excedent op f 179,02 is vastgesteld en 2£ mil- lioen gulden maatschappelijk kapitaal bij openbare in schrijving zal geamortiseerd worden. Benoemingen en besluiten. veeartsen. Met intrekking van zijne aanstelling als buitengewoon districtsveearts, benoemd tot districts veearts L. van Driel, te Stratum. schutterijen. Eervol ontslag verleend aan G. Prins Az., op zijn verzoek, als kapitein kommandant der dienstdoende schutterij te Nijkerk, en als zoodanig in zijne plaats benoemd E. S. Liotard, thans le luitenant. ministerieele departementen. Bij het departement van binnenlandscde zaken benoemd: tot referendaris jhr. mr. V. E. L. de Stuers, te 's Gravenhage, onder toekenning van eervol ontslag als secretaris van het collegie van rijksadviseurs voor de monumenten van

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1