BUITENLAND. Algemeen Overzicht. cPhnplmri Indrukken op een Zendingsfeest. ter!" 't Laatste werd dan ook bevestigd, want het paard (Moens) won den eersten rit. Nn klom op de zaal de geestdrift ten top, en aller aandacht was op den tweeden rit gevestigd. Yan weerszijden klonk het: „Hou je taai Moens! hou je taai Binkes!'' Nog eenige minutenen de beide kampvechters stonden op nieuw klaar. Nauwelijks waren zij voor de tweede maal van de streep, of de zaal weergalmde van: „Toe Moens! toe Binkes!" En nu toonde Moens wat hij konwant hij liet zijn mede dinger Binkes ver achter, waarop in de zaal werd geroepen: „Binkes is een heel eind achter! Moens heeft met glorie de overwinning behaald. Leve Moens!" Met buitengewone plechtigheid werd gisteren te s Gravenhage ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen graaf Leopold Sievers consul-generaal van Rusland te Amsterdam, vroeger gedurende vele jaren raad van legatie bij het Russisch gezantschap te 's Hage. De ministers van buitenlandsche zaken en van justitie, verscheidene gezanten, het personeel der Duitsche lega tie en andere leden van het corps diplomatique woonden de plechtigheid bij. De broeder van den overledene, graaf Sievers, grootmeester aan het hof des keizers, was met zijne gemalin mede tegenwoordig. Tegen den heer Valois, directeur van den konink lijken schouwburg te 's Hageis door het openbaar ministerie bij het kantongerecht geëischt eene geldboete van 3 wegens het doen vervullen eener rol door een kind van tien jaren, Sophia Catharina Spoor, die echter niet onder de leden van het gezelschap was opgenomen en ook voor hare werkzaamheid geen betaling ontving. De verdediger m'. de Pinto betoogde dat de wet alleen verbood lichamelijken arbeidmaar nietzooals hier gesehied isdat een kind een versje op het too- neel voordraagt. Hij meende dat de toepassing der wet tegenover paardrijders- en koorddansersgezel- sehappen nuttiger en mogelijker zou zijn. De uitspraak is bepaald op 1 Juli. De heeren Smits en Fick zijn uit Oosterhout naar Rome vertrokkenteneinde den paus het pracht-album der 700 Nederlandsche pauselijke zouaven aan te bieden. Eene krankzinnige vrouw is gisteren langs een ladder op het dak van het krankzinnigengesticht te 's Hagewaar zij verpleegd werdgeklommen en van daar naar beneden gesprongen waardoor zij hare beide beenen brak. Het standbeeld van Thorbecke zal te Amsterdam op het Reguliersplein niet op dezelfde plek worden geplaatstwaar nu het monument van Rembrandt staat. Dit laatste zal niettemin naar elders worden overge- bra cht. In de quaestie der hondsdolheid heeft zich te Weenen ook zekere heer Peter Mtiller doen hooren, die een specialiteit is als hondenkweeker en op dat geb ied het vertrouwen geniet niet alleen van de keizerin van Oostenrijk maar ook van den keizer van Rusland enz. enz. Deze deskundige acht het hoogst aanbeve lingswaardig om de honden van tijd tot tijd aan een geneeskundig onderzoek te onderwerpen, daardoor kunnen bijtachtige honden worden verwijderd en die ziek zijn in een hospitaal worden opgenomen. Hij acht dit een van de beste middelen tegen de hondsdolheid. Omtrent het verschijnen van de Phyloxera vasta- trix in Frankrijk wordt nader gemeld, dat zij zich ook reeds in het wijndistrict Medoc heeft vertoond, terwijl men vreestdat weldra een derde gedeelte van den wijnoogst in Frankrijk verloren zal zijn, wat te meer jammer is, daar men zich met een uitmuntend gewas vleide, zooals men in jaren niet had gehad. Op de internationale telegraaf conferentie te St. Petersburg is, op voorstel der Oostenrijksche regeering, besloten bij wijze van proefneming op bepaalde lijnen verschillende tarieven in te voeren en de verrekening daarvan op te dragen aan het internationale telegraaf bureau te Bern. Het voorstel om voor de berekening der kosten het aantal woorden voor een enkelvoudig bericht te verminderenis verworpen zoodat dit ook voortaan op 20 woorden bepaald blijft. Daarentegen heeft de confe rentie besloten voor de verdere berekening niet 10 maar 5 woorden tot grondslag te nemen. Daar tegenwoordig een depêche van 25 woorden evenveel kost als een van 30 woorden zal daarin thans verbetering komen. Bij gelegenheid van een bezoek van den Pruisischen minister van eeredienst d' Falk aan de stad Bonn zal hem door de studenten een groote serenade worden gebracht. De Roomsche-katholieke studenten hebben besloten daaraan geen deel te nemen, zoodat als ver tegenwoordigers der katholiek-theologische faculteit eenige oud-katholieke studenten zullen fungeeren. Den 3en November jl. zond de firma Heinrich en zoon te Pesth een brief met 5500 aan een ijzerindustrieel te Bries. Na ongeveer 14 dagen kwam het antwoord dat de brief f 6550 bevatte, dus 1050 meer dan noodig was. Onmiddelijk werden bij de firma Heinrich en zoon de kas en de toeken nauwkeurig onderzocht, doch alles was volkomen in orde, en daar de bezending door ver schillende handen was gegaan kon men ook aan geen ver keerd tellen denken. Maanden lang zochten beide partijen nog naar de oorzaken van het mysterieuse gevaldoch te vergeefstotdat eindelijk eenige dagen geleden de oplossing volgde. Een postambtenaar te Bries nl. werd wegens misbruik van vertrouwen vervolgd en nu erkende hij o. a. ook, dat hij uit den bewusten brief het geld had genomen en later, toen hij het er weder had ingedaan, zich ïuim duizend gulden had vergist. Dit bedrag werd aan de administratie der posterij teruggegeven die door bedoelden ambtenaar voor onge veer 800CTwas benadeeld. Th er m o m eters tan (1 24 J uni 's av. 11 u. 60 gr. 25 'smorg.7 u.61gr.'smidd.lu.68gr.'sav.6u.68gr. Hoewel het geen politiek feit is, heeft toch de Fransche nationale vergadering zich gisteren bezig gehouden met de vreeselijke overstroomingen waardoor het departe ment van de Garonne geteisterd wordt. Tengevolge van de hevige en aanhoudende regens is de rivier bui ten haar oevers getreden en is zij nog hooger gewassen dan in 1855. De verwoestingen zijn verschrikkelijk. Toulouse is niet alleen grooten deels geïnundeerd, maar zelfs een gedeelte der stad, het Quartier Cyprien is geheel verwoest, terwijl men nog niet kan beoordeelen hoeveel menschen het leven hebben verloren. Tot op een afstand van 4 a 5 kilometers van de rivier staat alles onder waterzoodat de oogst in die streken ge heel verloren is. Met uitzondering van een enkele zijn alle bruggen te Toulouse weggeslagen en in andere steden is het niet beter. Te Verdun (Ariége) zijn 50 huizen weggespoeld en eveneens verscheidene per sonen verdronken. Uit TarbesGersDoornik en Bagnères komen even noodlottige berichten. Te Pier- refitte is de spoorbaan weggeslagen en dus de spoor wegcommunicatie verbroken. Langzamerhand begint nu het water te vallenhoewel de regen nog aanhoudt. Op de plaatsen zeiven waren reeds inschrijvingen ge opend ten behoeve van de ongelukkige slachtoffers, maar de opbrengst daarvan is nog bij lange na niet voldoende om in de behoeften te voorzien. Vandaar dat de minister van binnenlandsche zakende heer Buffetgisteren in de kamer een buitengewoon crediet van honderdduizend franken vroeg om daarmede de geteisterde landstreken ter hulp te kunnen komen. Nadat door den heer Duclerc over deze aanvraag van den minister rapport was uitgebracht verleende de na tionale vergadering met algemeene (678) stemmen het door den minister gevraagde crediet. Vervolgens ging zij over tot de behandeling van het rapport van den heer Pelletan over de laatste verkie zing in Cöte du Nord. De conclusie van dit rapport strekt omonder betuiging van leedwezen over de han delwijze van de candidaten om den naam van maar schalk Mac-Mahon, die boven alle partijen moet blijven, in den verkiezingstrijd te mengen, en onder afkeuring der houding van de administratie waardoor de officieele candidatuur is geslaagd, de verkiezing van den heer de Kerjégu geldig te verklaren. Hiertegen verzette zich de heer Janzé, die het noodzakelijk achtte, om als bij de verkiezing ongepaste handelingen hebben plaats gehadwelke de kamer veroordeeldeook de verkiezing te vernietigen. De voormalige minister van justitie, onder wiens bestuur de veroordeelde handelingen hebben plaats ge grepen, de heer Tailhand, verdedigde de handelwijze van zijn ministerie en verklaardedat hij in geen enkel opzicht invloed had uitgeoefend op de uitspraak der justitie. Na hem kwam het lid der uiterste linkerzijde, de heer Madier Montjau aan het woorddie het bestuur van den heer Tailhand scherp aanviel, doch zijn rede niet ten einde kon brengenwelke hij heden zal voort zetten. Bij de regeling van werkzaamheden zijn aan de orde gesteld de derde lezing van het wetsontwerp op het hooger onderwijs en de tweede lezing van dat op de bevoegdheden der openbare machten. De rede door den heer Buffet gehouden bij de eerste behandeling van laatstgenoemd wetsontwerp schijnt de grondslag voor een wel overlegde manoeuvre te zijn geweest, die door de gematigdheid en het doorzicht der linkerzijde totaal is mislukt. Als n.l. deze den handschoen door den minister in het strijdperk geworpen, had opgenomen, zou door een lid van de rechterzijde een motie van vertrouwen zijn voorgesteld, die naar men hoopte, de oude meerderheid van 24 Mei weder zou vereenigendoch de linkerzijde zweeg en ten slotte bedierf de heer du Temple alles door zijne onhandigheid om den maarschalk-president in het debat te willen mengende ongepaste handelwijze van den heer du Tem ple wordt dan ook door de bladen van verschillende rich tingen ten sterkste afgekeurd. Wacht u voor uwe vrienden, zegt het spreekwoord, en ook in dit geval is de rech terzijde door een van haar beste vrienden bedrogen uitgekomenwant minder dan ooit bestaat er hoop op de herstelling der oude meerderheiden men onderstelt zelfs dat zoowel de taal van den heer du Temple als die van den heer Buffet verscheidene tegenstanders van het scrutin de liste in voorstanders zullen hebben doen veranderen. Gisteren heeft de rechtbank van hooger beroep te Berlijn uitspraak gedaan in de zaak van den heer von Arnim, hem schuldig verklaard aan het achterhouden van officieele documenten, die hem in zijne hoedanig heid van ambassadeur waren toevertrouwd en hem ver oordeeld tot negen maanden gevangenisstraf, onder af trekking van den tijd dien hij in preventief arrest heeft doorgebracht. Het misdrijf van verduistering en aan slag op de openbare orde werd niet bewezen geacht. Terwijl bij ons nog steeds met verlangen wordt uit gezien naar een wetsontwerp op de coöperatieve ver- eenigingendat de kamer nog niet schijnt tot stand te willen brengenverheugt men zich in België reeds sedert 18 Mei 1873 in een wettelijke regeling van die materie. Daarmede echter niet te vreden doet de Belgische re geering nog meeren geeft zij opnieuw bewijs van hare sympathie voor genoemde vereenigingen. Zij heeft nl. een wetsontwerp aangeboden, waarbij de authen tieke of onderhandsche stukken aktenproces-ver balen registersminutenextracten of afschriften ten behoeve van zoodanige vereenigingen worden v r ij g e- s t e 1 d van het recht van zegel en volgens hetwelk zij gratis zullen worden geregistreerdsommige van die stukken worden óf geheel van griffie-rechten vrij gesteld óf aan een laag recht onderworpen. Op voorstel van den heer Jean Nauts is door den gemeenteraad van Antwerpen besloten zich per adres te richten tot den minister van financien en de kamer van afgevaardigden over de quaestie van het kanaal naar Neuzen en er op aan te dringen, dat spoedig zal worden overgegaan tot den aanleg van een kanaal van Gent naar zee uitsluitend over het Belgisch grondgebied. ii. Na het hooren eener rede als die van den heer Kuy. perdie ongeveer anderhalf uur geduurd hadvoelt men behoefte om zijne gedachten een oogenblik te ver zamelen, zich van de ontvangen indrukken rekenschap te geven. Ik maakte van die behoefte gebruik om de omgeving, waarin ik mij bevond, eens op te nemen. Op eene houten estrade in de eerste weide stond de banier van het Goessche zanggezelschap „Al wat liefe lijk is en welluidt", benevens een séraphine-orgel, ter begeleiding van de door die vereeniging in de pauze voor te dragen stichtelijke liederen. Links van die estrade bevond zich de loods voor de ververschingen, waar, te midden der aankondigingen van de te verkrij gen eetwaren en dranken, (sterke drank werd niet verkocht) door borden, waarop bijbelteksten gedrukt warenaan het godsdienstig doel der bijeenkomst werd herinnerd. Een paar andere loodsenelders geplaatst, dienden als garde-robe en als bureau tot het verkrijgen der kaartjes, waarmede men de mondbehoeften had te betalen. De bediening liet, gelijk altijd bij zulke tal rijke bijeenkomstente wenschen overde voorraad mondbehoeften was spoedig uitgeputalles ging echter ordelijk en geregeld toe. Drie spreekplaatsenop het uitgestrekte terrein ver genoeg van elkander verwijderd om het gelijktijdig spreken en zingen niet te belemmerenboden gelegen heid om de godsdienstige oefeningen zonder ophouden voort te zetten. Meestal was dan ook, op een dei- drie plekken een spreker aan het woord. Somtijds ook hieven enkele feestelingen, bij een der spreekge stoelten verzameld, zonder voorganger een stichtelijk lied aan. Omtrent de menigte, welke zich op het terrein be woog, valt het mij moeilijk eene enkele kenschetsende opmerking mede te deelen. Het was een publiek, zooals men het overal vindt, waar in den zomer, bij mooi weer, wat te doen is. Men vond er veel land bouwers maar misschien evenveel stedelingenveel jongelui van beiderlei sekse, wien het aan te zien was dat zij de bedevaart als een soort van buitenpartijtje beschouwden, en ook ouden van dagen, die al even weinig den indruk maakten van zich in een hoogge- stemden stiehtelijken gemoedstoestand te bevinden. De opmerkingen die men gedurende de toespraken hoorde maken waren somtijds van eerbied zeer ver verwijderd. Ik zag personen van allerlei gezindheid en van allerlei godsdienstige belijdenis. Iets ergerlijks heb ikalthans onder het publiek, den geheelen dag niet opgemerkt. Iets bijzonder treffends evenmin. Wie lust heeft eens een aangenamen dag buiten, op een goed gekozen ter rein opgevroolijkt door de aanwezigheid eener groote menigte menschen, door te brengen, kan naar mijne

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 3