MIDDELBURGSCHE COURANT. 1° 149. Vrijdag 25 Juni. 1875. Dit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paascn- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. Middelburg 24 Juni. Mocht de liberale partij na de verkiezing op den 8en Juni zich geluk wenschen omdat zij in getalsterkte niet verloren had, zij kan na de herstemmingen van eergisteren er op bogen, weder meerderheid in de tweede kamer te zijn geworden. Tegenover éen ver lies dat van den heer van Pallandt te Almelodie trouwens van liberale zijde geen onverdeelde ondersteu ning vond, staan twee overwinningen van groote betee- kenis: Arnhem, waar de heer de Savornin Lohman, de „logische kop" onder de anti revolutionairen, gelijk de Standaard hem noemde, het veld moest ruimen voor een liberaal oud-minister, Geertsema; en Utrecht, waar de burgemeester Kien, een steunpilaar der con- servatief-anti-revolutionairenzijne plaats af moet staan aan den heer Bastert. Wij vertrouwen dat het geruchtin de laatste dagen verspreid, dat do heer van Heemskerk de verkiezing van zijn tegenstander te Arnhem als een teeken zou beschouwen om af te treden, moge blijken niets dan eene verkiezings-manoeuvre te zijn geweest. De leus der liberale partij bij de verkiezingen is geweest„Geen omverwerping van het ministerie." Die leus kan, na het verkrijgen van vier stemmen meerderheid, niet veranderd wezen. Die stemmen, gepaard aan de liberale meerderheid in de eerste kamer, geven de zekerheid dat de open bare school tegen aanslagen harer vijanden beveiligd is. Zoolang het ministerie door eene poging om die school te benadeelen geen zelfmoord pleegt, kan het van liberalen kant geen gevaar te duchten hebben. Aan het Vaderland ontleenen wij de volgende nomi- natieve opgave van den stand der partijen: De liberale partij telt 42 leden in de tweede kamer, namelijk: 1. mr. S. van Houten, 2. m'. E. J. J. B. Cremers, 3. J. Schepel, 4. mr. D. de Kuiter Zijlker, 5. dr.W. J. A. Jonckbloet, 6. mr. L. Oldenhuis Grata- ma, 7. mr. H. J. Smidt, 8. J. K. H. de Roo van Aider - werelt, 9. S. Hingst, 10. mr. S. Wybenga, 11. A. Moens, 12. dr. W. H. Idzerda, 13. mr. W. A. Bergsma 14. mr. B. P. baron van Harinxma thoe Slooten15. jhr. C. M. Storm van Gravesande16. jhr. mr. J. A. Sandberg, 17 mr. P. Blussé van Oud-Alblas, 18. mr. W. H. Dullert, 19. mr. J. H. Geertsema, 20. mr. D. J. baron Mackay, 21. J. N. Bastert, 22. J. D. Fransen van de Putte, 23. K. de Jong, 24. mr. J. L. de Bruyn Kops, 25. mr. W. van der Kaay, 26. mr. J. Kappeijne van de Coppello, 27. mr. C. J. F. Miran- dolle, 28 T. J. Stieltjes, 29. nT. M. J. de Lange, 30 mr. M. H. Godefroi, 31. mr. G. de Vries32. mr. Veiling Meinesz, 33. F. W. C. Blom, 34. W. A. Viruly Ver- brugge, 35. R. D. Mees, 36. J. P. Bredius37. jhr. m'. W. T. Gevers Deynoot38. mr. D. van Eek39. J. J. van Kerkwijk, 40. mr. J. Dam, 41. mr. E. D. Lenting, 42 dr. K. A. Rombach. De oud-conservatieve partij zal, tengevolge van de bij deze verkiezing geleden verliezen, insmelten tot het ge tal van 9te weten1. H. A. Insinger2. mr. J. R. Oorver Hoott, 3. jhr. H. A. v. Rappard, 4. mr. W.Wintgens, 5. J. L. Nierstrasz, 6. G. Fabius, 7. W. O. M. Begram, 8. mr. graaf R. J. Schimmelpenninck en 9. jhr. de Ca- sembroot, terwijl 10. de heer van Naamen als liberaal- conservatief is gekozen. De antirevolutionairen beschikken in het nieuwe zit tingjaar over 12 stemmente weten1. A. baron Schimmelpenninck van der Oije, 2 jhr. mr. J. W. van Loon, 3. jhr. mr. M. M. van Asch van Wijk, 4. mr. J. Messchert van Vollenhoven, 5. baron van Heemstra, 6. 0. baron van Wassenaer Catwijck7 jhr. mr. J. L. Cremer van den Berch van Heemstede, 8. dr. A. Kuyper, ^»9. mr. M. Bichon van IJselmonde, 10. mr. J. J. Teding van Berkhout, 11. jhr. J. L. de Jonge, 12 mr. P. H. Saaijmans Vader. De ultramontanen blijven beschikken over 16 stem men te weten1. jhr. J. A. C. A. van Nispen, 2. mr. A. F. X. Luyben, 3. mr. C. J. A. Heydenrijck, 4. jhr. mr. J. B. A. J. M. Verheijen, 5. F. H. H. Borret, 6. mr. P. J. A. Smitz, 7. mr. A. J. H. van Baer, 8. C. A. baron de Bieberstein (eenige liberale nuances), 9. jhr. G. E. F. X. M. Kerens de Wijlré10. J. H. Arnoldts, 11 mr. H. F. Lambrechts, 12, mr. J. H. L/Haffmans, 13. mr. P. van den Heuvel, .14. mr. F. J. E. van Zin- nincq Bergmann, 15. mr. J. M. B. J. van der Does de Willebois, terwijl de 16= p ">ats nog te Breda vacant is, maar ook stellig door eea utramontaan zal worden ingenomen. Het derde zuidelijk Zendingsfeest, waarvan wij elders in dit nommer een uitvoerig verslag opnemen, had gisteren onder begunstiging van het schoonste weder nabij 's Heer Arendskerke plaats. Vele duizende personen (het juiste aantal kon men niet opgeven, doch men schatte het op meer dan zesduizend) waren bijeen gekomen. De heer jhr. J. L. de Jonge, het verkozen lid der tweede kamer, die op het programma stond vermeld als een der sprekers, was door onvoorziene omstandigheden verhinderd bij het feest tegenwoordig te zijn. Gedurende de bijeenkomst verspreidde zich onder de aanwezigen het gerucht dat de heer de Jonge besloten had het lidmaatschap der kamer aan te nemen en daar van aan zijne vrienden op het feest had kennis gegeven. Inlichtingen uit Zierikzee afkomstig, door ons heden ingewonnen, doen ons veronderstellen dat dit gerucht waarheid bevatte. Bij het stembureau, aan hetwelk de verkozene, binnen drie weken nadat de uitslag dei- stemming hem officieel bekend is gewordenzijne be slissing moet mededeelen, is van deze aanneming echter tot dusverre niets bekend. Heden avond worden de meeste leden van het hoofd bestuur der Vereeniging vè.n officieren der schut terij in Nederland per stoomboot uit Rotterdam alhier verwacht. Te Veere hebben zich ook aan boord der boot begeven de heeren mr. D. A. Berdenis van Berlekom, voorzitter, en J. W. de Raad, secretaris der regelingscommissie, vergezeld van hunne echtgenooten, teneinde genoemde leden, van welke verscheidene dames medebrengenhunne opwachting te maken. Dadelijk na aankomst alhier zal het hoofdbestunr met de regelingscommissie in een der lokalen van de sociëteit de Vriendschap bijeenkomen, om de laatste punten vast te stellen. Heden is bepaald, dat morgen en overmorgen bij gelegenheid van den schietwedstrijd en de algemeene vergadering der bovengenoemde Vereeniging, ook van gemeentewege de vlag van den toren, het raadhuis enz. zal worden uitgestoken. Vrijdag 2 Juli en volgende dagen zal de Vereeniging tot het invoeren der lij ken verbranding in Nederland te 's Gravenhage hare eerste vergadering houden, tot het vaststellen harer statuten. De gemeenteraad van Amsterdam heeft het voor stel om het Reguliersplein aan te wijzen voor de plaat sing van Thorbecke's standbeeld, met eenparige stem men aangenomen alsmede eene subsidie van 3000 toe gestaan voor het houden eener tentoonstelling van Am- sterdamsche oudheden in October a. op voorwaarde dat tot deze laatste algemeen blijken van deelneming wor den gegeven. De Staats-courant van heden bevat de wetten van den 3ea dezer, houdende goedkeuring van sommige artikelen van het door de centrale commissie voor de Rijnvaart op 12 October 1874 te Arnhem opgemaakt protokol, wegens den ontworpen bouw van de spoor wegbruggen te Arnhem en te Nijmegendie houdende bekrachtiging van kredieten, door den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië geopend boven de begrooting van Nederlandsch-Indië voor het dienstjaar 1872vastgesteld bij de wet van 2 November 1871 (Staatsblad n° 108) en gewijzigd bij de wet van 17 Juni 1873 (Staatsblad n° 94), en die houdende be krachtiging van kredieten door den gouverneur-gene raal van Nederlandsch-Indië geopend boven de begroo ting van Nederlandsch-Indië voor het dienstjaar 1874, vastgesteld by de wet van 27 November 1873 (Staats blad n° 177). Kerknieuws. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de her vormde gemeente te Retranchement door den heer W. Oudegeest, te Engelen c. a. De heer E. A. G. van Hogenhuijzepredikant by de hervormde gemeente te Steenwijk, heeft voor hot beroep naar Rotterdam bedankt. Onderwijs. Ten behoeve van de afdeeling „hoogere burgerschool" van het gymnasium Willem III te Batavia, wordt ver langd een bekwaam leeraar in de Engelsche en Hoog- duitsche taal- en letterkunde, bij voorkeur ongehuwd, die de volkomen geschiktheid bezit tot het geven van het onderwijs in de Engelsche en Hoogduitsche talen en letterkunde in de drie hoogste klassen. Aan de betrekking is, behalve het genot van vrije geneeskun dige behandeling (mits de belanghebbende niet verder dan een halve paal zuidwaarts van het gymnasium met terwoon zij gevestigd) en van geneesmiddelen, casu quo ook voor het wettig gezin, verbonden. 1° een minimum-traktement van f 375 's maands met drie vieijaarlijksche verhoogingen van f 75 's maands, tot zal zijn bereikt een inaximum-traktement van/600 's maands2° een voorloopig traktement van f 100 's maands, ingaande met den dag van inscheping tot den dag van aankomst in Indië, waarop, voor het ver trek, een voorschot van twee maanden wordt uitgereikt 3° eene gratificatie van f 1000 strekkende als voorschot en gratificatie tot bestrijding der kosten van uitrusting, en 4° overtocht naar Batavia, als gouvernemen ts-passa- gier der eerste klasse, per een der via Suez vertrekkende stoomschepen, casu quo ook voor het wettig gezin. De voorwaarden zijn in de Staats-courant van heden omschreven. .Harikie en leger. De vorige week is aan den sergeant-majoor L. P. A. Poelman van het alhier in garnizoen liggende depot 3e regiment infanterie de bronzen medaille voor trou wen twaalfjarigen dienst uitgereikt. Dit geschiedde op het middag-appèl door den kapitein Costerdie daarbij eene korte, doch hartelijke toespraak hield. &e meng de berichten. Te Delft zijn eergisteren juist even veel kiezers (426) opgekomen als den 8=tt Juni, terwijl beide keeren 88 thuis bleven. Deze laatsten zijn dus door een herstemming niet uit hun onverschilligheid op te wekken Een soldaat te Harderwijk, bestemd om eerst daags naar Indië te vertrekken, heeft in de kazerne met een gewoon zakmes een einde aan zijn leven gemaakt. De erfgenamen van den heer Eiken van Geldrop, die voor eenige maanden tengevolge van een spoorweg ongeluk te Tilburg overleden isontvangen van de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen 42,000 schadevergoeding. Het benoodigde waarborgkapitaal voor den bouw van arbeiderswoningen te Amsterdam is geheel bijeen gebracht. Het bestuur der vereeniging zal weldra voorgoed worden geconstitueerd. Te Utrecht bestaat het voornemen een coöpera tieven manufactuurwinkel op te richten. Twee wagens van een spoortrein van Utrecht naar Kampen zijn eergisteren tusschen de IJselbrug en het station Zwolle ontspoordtengevolge 'van het over rijden eener kalf koe, die van de veelading ontsnapt was. De trein heêft slechts 40 minuten oponthoud gehadongelukken waren niet te betreuren. De heeren Kuyper en Elout van Soeterwoude hebben eene uitnoodiging gericht tot alle predikanten, die „den Christus naar de schriften prediken", om eene godsdienstige bijeenkomst te Leeds (Engeland) bij te wonen. Reis- en verblijfkosten zullen aan de-reizigers gedurende tien dagen vergoed worden.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1