MIDDELBURGSCHE T F 147. Woensdag 1875. COURANT. 23 Juni. BIJ DEZE COURANT BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. Middelburg 22 Juni. 10.— 10.24 10.35 ;10.45 Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paascn- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. 3De prijs per 3/m., franco is f 3.50. Wij deelen lager den woordelijken inhoud mede van een adresdat door een aanzienlijk aantal kiezers uit het hoofdkiesdistrict Middelburg aan hun met September aftredenden volksvertegenwoordiger, mr. J. P. R. Tak van Poortvlietwordt aangeboden. Ofschoon de grievende teleurstellingdoor de verkiezing op den 8m Juni aan den heer Tak be rokkend niet kan worden weggenomenvertrouwen wij echter dat de geslagene wonde eenigszins ver zacht zal worden door de betuigingen van hoog achting en erkentelijkheidhem gebracht door schier ieder kiezer, die in ons kiesdistrict tot de klasse der hoogst geplaatsten en der meest ontwikkelden mag gerekend worden. Door het drijven eener partij, die alle andere belangen over het hoofd meent te mogen zien om slechts haar eigen belang te bevorderen, tijdelijk van het uitoefenen van «enen rechtstreekschen invloed op den gang van 's lands zaken beroofd, kan de heer Tak zijn man daat in andere handen overgeven met het bewust zijn dat hij zijn plicht vervuldmeer dan datzich aanspraak op de blijvende erkentelijkheid van allen, die hem dat mandaat opdroegen, verworven heeft. Met zulk een verleden achter zich, mag hij het billijk vertrouwen koesteren dat zijne verwijdering- uit 's lands vertegenwoordiging slechts van zeer korten duur zal wezen. Doet het manifest, den heer Tak aangeboden, ons genoegen om zijnentwil, niet minder belang rijk achten wij deze daad uit een algemeen, uit een staatkundig oogpunt. De lijst der onderteeke naars doorloopende, zal men daaronder verscheidene mannen aantreffen, hoog geacht in onze provincie, doch van welke het bekend is dat zij in staatkun dige gevoelens in meer dan een opzicht met den aftredenden volksvertegenwoordiger verschillen. Tweeërlei gevolgtrekking is dan nu gerechtvaar digd ten eerste, dat de diensten, door den heer Tak aan onze provincie bewezen, door die onderteeke naars hoog genoeg geschat worden om, ter wille daarvanhet plichtmatig te achten over alle ander verschil van meening heen te stappen ten tweededat de politieke gevoelensdoor den heer Tak voorgestaan, ofschoon de hunne niet, echter door hen niet als zoo afkeurenswaardig, als zoo schadelijk voor het belang des vaderlands wor den beschouwd, dat zijne uitsluiting uit de volks vertegenwoordiging als een gevolg daarvangewet tigd zou wezen. Het getuigenis dezer achtenswaardige conserva tieven is voor den heer Tak van Poortvliet en voor allen die zijne staatkundige gevoelens aankleven, in de tegenwoordige dagen van miskenning en partijdrift, nu de naam „liberaal" van zekere zijde aanhoudend wordt voorgesteld als gelijkluidend met dien van onderdrukker der vrijheid, van belager der orde, der rechtvaardigheid en van den gods dienst, ja met dien van godloochenaar, van niet geringe waarde. Men heeft getracht aan het adres, nog vóór dat de inhoud er van bekend was, deze beteekenis te ontnemen, door het voor te stellen als een eenvou dig bewijs van hoogachting en erkentelijkheid wegens diensten aan ons gewest bewezendat door ieder, zelfs door hen die gemeend hadden den aftredende geene plaats in 's lands vertegenwoordi ging meer te mogen toekennen, onderteekend kon worden. De bewoordingen van het stuk laten echter die uitlegging niet toe. De onderteekenaars toch betuigen niet alleen hunne erkentelijkheid voor de „uitstekende wijze", waarop de heer Tak zijn mandaat „als volksvertegenwoordiger voor dit district" heeft vervuld; zij leggen tevens aan den dag hunne „diep ge voelde teleurstelling over "den uitslag der stemming van den 8cn Juni." Die teleurstelling, op die wijze en van dien kant uitgesproken, bevat eene hulde aan den heer Tak, die voor menigeelders den volke verkondigde veroordeeling en verguizing schadeloos stelt. Moge deze veelzeggende betuiging den heer Tak van Poortvliet sterken in zijn trouw aan de liberale beginselen! Moge zij hem tevens aanmoedigen om, nu de gelegenheid hem ontroofd wordt om als volks vertegenwoordiger voor Zeeland's belangen te waken, daaraan op andere wijze, door zijne talenten en zijne eervolle bekendheid in de hoogste en meest invloedrijke kringen van ons land, werkzaamste blijven Tengevolge der opname van het adres den heer Tak van Poortvliet, zijn wij genoodzaakt afle adver- tentiën heden in het bijvoegsel te plaatsen. Wij ves tigen hierop de aandacht onzer lezers. In hetzelfde bijvoegsel zal men aantreffen het verslag eener landbouwkundige voordracht van den heer Cor- tenleeraar te Maastrichtte Haamstede gehouden. Aan allen die in den landbouw belangstellen zal dit verslag, dat wij aan de gewaaideerde medewerking van onzen Schouwen-Duivelandschen correspondent verschuldigd zijnongetwijfeld welkom zijn. Langzamerhand naderen de dagen die den 28en Juni des vorigen jaars zijn aangewezen voor de dit jaar alhier te houden jaarlijkscbe bijeenkomst van de Vereeniging van officieren der schutterij in Nederland, die, naar wij vernemen, door een 80tai leden zal worden bijgewoond. Zooals wij reeds vroeger met een enkel woord heb ben medegedeeld zal a. Vrijdag een schietwedstrijd worden gehouden in het reduit van het Midden Kroon werk gelegen aan het kanaal tussehen Vlissingen en Mid delburg. Aldaar is men druk bezig met alles in orde te brengen op eene wijze, die hoop geeft dat, als de weêrsge- steldheid althans wil medewerken, het verblijf èn voor de deelnemers èn voor de genoodigden met hunne dames recht aangenaam zal zijnte meer daar het terrein op verschillende gedeelten fraaie gezichtspunten oplevert. Behalve de nu reeds opgerichte groote tent zullen nog tien tenten worden opgezet, allen met toebehooren door den minister van oorlog voor deze gelegenheid afgestaan, waarvan eenige voorzien van buffetten, benevens eene estrade voor muziekuitvoeringen door het muziekkorps der Middelburgsehe schutterij. Vlaggen en schilden zullen voorts in grooten getale worden aange bracht, om alles zooveel mogelijk een vroolijk aanzien te geven. De deelnemers aan den wedstrijd zullen in twee afdeelingen gescheiden zijn, met seriën van vijf voor geweer en pistool, ieder afzonderlijk. De eerste afdee- ling vangt te 10, de tweede te 12 uren met schieten aan. De afstand voor het geweer (Snider model) is 200 en voor den revolver (marine) 30 passen. Behalve de medailles van de vereeniging zijn door eenige leden van het hoofdbestuur en andere belang stellenden een tiental fraaie prijzen voor den wedstrijd uitgeloofd, die in een der tenten op het terrein ten toongesteld zullen worden. De prijs der gemeente Middelburg, waarvoor de gemeenteraad de vorige week een krediet heeft toegestaan, bestaat uit een kristallen met zilver gemonteerd pièce de millieu. Een der stoombarges tussehen Middelburg en Vlissin gen is door de regelingscommissie afgehuurd tot vrijen overtocht van leden en genoodigden te 10.10 (waar mede ook het muziekkorps der schutterij zal vervoerd worden), te 12 uren en te 1.30, en terug uit Vlissin gen te 4.30. Des namiddags zullen de leden der vereeniging in de sociëteit St. Joris te Middelburg het diner gebruiken en later een concert bijwonen hetwelk ter hunner eer door de Confrérie van St. Sebastiaan in het Schutters hof zal gegeven worden en ook voor de leden der zo- merconcerten toegankelijk zal zijn. Zaterdag morgen te 9 uren wordt in het Schutters hof de algemeene vergadering gehouden na wier afloop te 1 uur met een elftal rijtuigen een rijtoer door Wal cheren gemaakt en een bezoek aan het buitengoed Overduin van den heer mr. W. C. M. de Jonge van Ëlle- meet gebracht zal worden. Te Domburg zal men zich aan een diner vereenigen. Onzerzijds wenschen wij den leden der vereeniging van harte een recht gezellig verblijf in onze omgeving toe. De heer G. A. Vorsterman van Oijen maaktnamens de tegenwoordige redactie van het Sluisch Week blad, bekend dat de redactie met 1° Juli ophouden zal aan genoemd blad werkzaam te zijn en zich vereenigd heeft met den heer J. J. Vrolijk, tot de uitgave van het „Weekblad voor Zeeuwsch-VlaandereuWestelijk deel," dat met dien datum verschijnen zal. Gisteren middag omstreeks éen uur is H. M. de koningin met het stoomschip de Valk van Rotterdam naar Londen vertrokken, na door Z. K. H. prins Fre- derik tot aan de aanlegplaats uitgeleide te zijn gedaan. De omliggende kaden en gebouwen waren met vlaggen versiert! en een vrij talrijke volksmenigte was op de been en juichte do vorstelijke personen ter begroeting toe. Op de buitengewone vergadering der provinciale sta ten van Noord-Holland werd, gelijk gisteren door ons reeds vermeld is, tot lid der eerste kamer verko zen ter vervanging van wijlen den heer Rahusen, de heer den Tex, burgemeester van Amsterdam, met 48 van de 64 uitgebrachte stemmen. De heer van Reenen, aftredend lid der 2e kamer, verkreeg 7 en de heer Insinger, lid dier kamer 5 stemmen. Blijkens de mailberichten uit Oost-lndië, loopende tot 8 Meiwaren den 25en April voor het eerst sedert geruimen tijd in Atchin de vijandelijkheden hervat. Op dien dag werden de sterkten te Lohong genomen met een verlies van éen doode en 12 gewonden. Te Soengi Radjah op de Oostkust werd de vlag geheschen. De gezondheidstoestand was bevredigend; de geest der troepen bleef zeer goed, doch niettemin werd de toekomst, met het oog op de zware eischen die bij voortduring aan het leger gesteld worden, door velen met bezorgdheid ingezien. De Staatscourant van heden bevat de wetten van den 3en dezertot regeling der bestemming eener som van 048,177.37 waarmede de afdeeling bijdragen van Nederlandsch Indie aan de middelen tot dekking van 's rijks uitgaven van het lc hoofdstuk der begrooting van uitgaven van Nederlandsch Indië voor het dienst jaar 1875 is verhoogd; en van den 5e" dezer tot ver hooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1875. Benoemingen en besluiten. consulaten. Erkend en toegelaten als Britsch consul te Batavia W. Ths. Fraser. uaad van tucht. Benoemd de luitenant ter zee le klasse J. van Burg tot lid van den raad van tucht voor de koopvaardij te Amsterdamter vervanging van den luitenant ter zee le klasse A. J. Visserals zoodanig eervol ontslagen. Kerknieuws. De heer P. Vast, predikant bij de Waalsche gemeente te 's Hage, heeft een beroep als zoodanig te Hamburg aangenomen en vertrekt over twee maanden derwaarts.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1