BUITENLAND. Algemeen Overzicht. Belgische brieven. den waggon en begaven zich naar de dienstcoupé's. De conducteurs konden echter ook niet helpenwant of men al seinde met klokken en lichten, de machinist hoorde of zag niets. Eindelijk begaf zich iemand langs de loopplanken naar de locomotief en bracht den trein tot staan. Intussehen was ook een tweede wagon in brand geraakt. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. Te New-York worden fabelachtige prijzen betaald voor zitplaatsen in de kerken. Onlangs is aldaar een presbyteriaansche kerk gebouwd, voor the fashion. De zitplaatsen in de banken werden in openbare veiling gebrachtde kerk was het verkooplokaal. Een der ouder lingen fungeerde als afslager. De banken, het dichtst bij den preek-katheder gelegen, brachten ieder 1200 pond sterling op. De meest gewone banken behaalden 60 pond sterling. Tusschen deze sommen varrieerden de prijzen met preiniën van 40 a 50 pond sterling voor uitgelezen goede plaatsen. Met de premiën brachten 155 banken 75,000 pond sterling op. In het geheel werd 160,000 pond sterling gemaakt, waarbij 40,000 pond sterling moet worden gevoegd aan vrijwillige bijdragen voor den bouw der kerk. De eigenaars van de banken betalen 6 pet. 's jaars van de somdie zij hebben besteedzoodat voor den predikant een salaris van 9800 pond sterling 's jaars overblijft. Te New-Castle is een in aanbouw zijnde hangende brug over de Tyne geheel afgebrand. Acht jaren reeds is men met den bouw van deze brug bezig, waaraan reeds 200,000 pond sterling zijn te koste gelegd. Een andere nabij gelegen houten brug en de beroemde High Level Bridge liepen mede gevaar, doch het werd ge keerd. Yan een van de pijlers van laatstgenoemde brug stortte een mandie zich daar geposteerd had om den brand goed te zien, van een hoogte van 95 voet in het water en was dadelijk een lijk. Een Perzische deputatiebestaande uit drie Israë lieten uit Teteranis op reis naar Londen om sir Mozes Montesiore op te roepen tot bescherming dei- Perzische Israëlieten. Te Berlijn heeft de deputatie zich eenige dagen opgehouden en daar de reis het geld der drie afgezanten reeds had doen verdwijnenheeft de Israëlitische gemeente aldaar hen op de meest royale wijze in staat gesteld verder te gaan. Donderdag namiddag woedde over het noorden van Schotland een hevige storm vergezeld van hagel en onweer. In sommige gedeelten van Fifeshire lagen de hagelsteenen tot een hoogte van drie decimeter terwijl in het district Glenshee flink sneeuw viel. De storm hield vijf uren aan; het onweer woedde onop houdelijk, terwijl de hevigste bliksemstralen de lucht doorkliefden. De telegraaf was voor een gedeelte on bruikbaar, o. a. de particuliere telegraatdraad, dienaar de koninklijke residentie te Balmoral loopt. Burgerlijke stand. (Van 1320 Juni.) Middelburg. OndertrouwdJ. Holiebrandse, jm. 25 j., met C. A. Steutel, jd. 22 j. W. Vinke, wed<\ 27 j., met A. M. Moorman, jd. 30 j. M. P. Simonse, jm. 21 j., met C. P. de Vroome, jd. 22 j. C. Fremouw, wed1*. 39 j., met D. van Overbeeke, jd. 36 j. Bevallen: E. Pieters, geb. Rekelhof, d. M. J. den Hollander, geb. Bostelaar, d. C. M. van Ditmars, geb. de Broekert, z. S. J. Jongepier, geb. Werfels, z. Overleden: J. de Bruine, man van C. P. Fanoij, 49 j C. Loekemeijer, jd. 24 j. S. P. Udemans, wede. van S. M. van der Heijden Sinclair, 65 j. L. Melis, wede. van K. Back, 77 j. E. Vader, d. 3 j. C. baronesse van Heeckeren van Brandsenburg, vrouw van W. R. Bod- daert, 49 j. J. Mauer, jm. 79 j. J. Kaauw, jm. 24 j. C. G. Weber, d. 14 j. (Van 1219 Juni.) Vlissingex. Gehuwd: P. Boot, jm. 40 j., met M. van Doeselaar, jd. 28 j. BevallenC. C. F. Daane, geb. Colard, z. J. C. Spin- naaij, geb. Pieterse, z. L. Busselaar, geb. Stroo, z. C. J. Geijsen, geb. Huisdens, d. G. I. Ballieul, geb. Ureel, z. II. Raff, geb. Oldermann, z. M. N. Winkelman, geb. van de Pla8sche, z. W. J. Kaufmann, geb. van der Plaat, z. H. J. Janssens, geb. Kiijberg, z. M. M. Damme, geb. Plato, z. J. Angeneut, geb. de Bruijne, z. OverledenP. Morris, jm. 30 j. E. J. Vandamme, d. 4 m. J. T. Harting, man van P. E. de Swart, 55 j. H. Siewert, wede. van H. Poelemans, 85 j. C. J. Boek- hoff, wede. van J. G. Bouverie, 78 j. Goes. Bevallen: A. C. H. van Riet, geb. Polfliet, z. A. J. C. Fraanje, geb. Schuerveld, d. N. Melieste, geb. van Veen, z. F. Korstanje, geb. de Dreu, z. A. van der Hofstede, geb. Grootemaat, z. J. A. Kooman, geb. Schip pers, d. N. G. de Rochefort, geb. Schipper, d. A. Ver- hage, geb. Strijd, d. Overleden: J. Maartense, jd. 78 j. A. Prins, wede. van C. van Ree, 57 j. Zierikzee. Bevallen: W. Bos, geb. de Blok, z. A. Douw, geb. de Waard, z. S. Olderiks, geb. Prommel, d. C. S. Buijk, geb. Mulder, d. E. van de Polder, geb. de Weert, d. S. Wiltson, geb. Doeleman, d. E. Goud zwaard, geb. van Ast, z. P. Haringx, geb. van der Valk, d. (levenl.) Overleden: P. J. van Diest, vrouw van A. Hoogen- boom, 75 j. G. Bal, man van M. van Wal, 80 j. Therianmeterstanil. 19 Juni 's av. 11 u. 54 gr. 20 's morg. 7 u. 60 gr. 's midd. 1 u. 67 gr. 'sav. 11 u. 60 gr. 21 'smorg. 7 u. 60gr. 's midd. 1 u. 64 gr. 'sav. 6u. 60gr. Als men de verschillende berichten omtrent de diplo matieke werkzaamheid van den laatsten tijd onvoorwaar delijk mocht gelooven dan zou men inderdaad kunnen meenen dat een nieuw tijdvak van ongestoorden vrede voor Europa was aangebroken. Reeds sedert eenige dagen waren geruchten in omloop omtrent eene allian tie tusschen Rusland en Engeland in het belang van den algemeenen vrededie eerst eenige meerdere waarde kregen toen zij in de Russische Golos werden bevestigd, of liever sedert dat oogenblik heeft men er meer de aandacht aan gewijd. De voorstelling echter van de Golos was van dien aarddat men volstrekt niet kon wenschen naar een staat van zaken als dat blad bedoelt. Volgens de Golos nl. zou de oorlogzuchtige neiging van Duitschland aanleiding geven tot eene ontbinding van de triple alliantie tusschen Duitschland, Rusland en Oostenrijk, en de beste waarborg voor het behoud van den vrede zou in dat geval wezeneen bondgenootschap tusschen Rusland en Engeland. Als die beide mogendheden het met elkander eens zijn danmeent de Goloszouden de andere Europeesche staten tot geen oorlog durven overgaan. Men zal terstond opmerken, dat een dergelijke 'rede neering getuigt van een merkwaardige verblindheid of onbekendheid met den waren staat van zaken, immers is het minst genomen hoogst twijfelachtig of Duitsch land zich door eene alliantie van Rusland met Engeland van een oorlog zou laten afschrikken. De invloed van Engeland op de continentale politiek moge moreel van eenige beteekenis wezenfeitelijk kan Groot-Britannië op den gang van zaken op het vasteland niet influenceeren, tengevolge van den toestand waarin zijn militaire macht verkeert. Dit begrijpen de Engelschen dan ook zeiven wel en vandaar waarschijnlijk de uiterst kalme en bezadigde taal van invloedrijke Engelsche organen als de Times, die betoogt, dat voor het behoud van den vrede geen krachtiger waarborg denkbaar is dan het bondgenoot schap tusschen de drie Europeesche keizers. Engeland is bepaald vredelievend en wenscht het behoud van den vrede, maar om met goed gevolg daartoe werkzaam te zijn is geen alliantiegeen afspraak noodig. De Times raadt daarom aan Engeland ieder bondgenootschap af met mogendheden die uit kracht der gewoonte steeds argwaan en naijver koesteren jegens Duitschland. Intussehen zijn sedert het artikel van de Times de geruchten eener alliantie tusschen Rusland en Engeland niet verminderdmaar zij hebben een ander karakter verkregen dat hun meer waarschijnlijkheid verleent. Men verzekert nl. dat reeds sedert eenigen tijd van de zijde van Rusland blijken van toenadering tot Enge land zijn gegeven ten aanzien van de quaestie over centraal-Azië. Rusland moet aan Groot-Britannië bepaald hebben verzekerddat over die aangelegenheid geen moeilijkheden zouden ontstaan, en dat Engeland volko men gerust kon wezen omtrent de inzichten der Rus sische regeering. Mocht het werkelijk tot eene vredelievende over een komst komen dan zou deze volstrekt niet gebas- seerd zijn op de ontbinding van de triple alliantie der keizers noch die tengevolge hebben, maar veeleer daarbij aansluitenzoodat naast het verbond tusschen RuslandDuitschland en Oostenrijk een tweede zou bestaan tusschen Rusland en Engeland. Al hecht men ook niet veel aan dergelijke bondgenootschappen, wel wetende dat zij nog slechts zóólang worden gehand haafd als met het belang der betrokken mogendheden is overeen te brengen, kan het toch niet anders dan gunstig werken indien ook door regeeringen en diplo maten voor het behoud van den vrede wordt geijverd, al ware het alleen maar omdat daardoor de vredelie vende begrippen en beginselen meer en meer veld kunnen winnen zoowel bij de regenten als bij de volken. In plaats dat er sprake zou wezen van eene verbre king van het bondgenootschap der drie keizers, schijnt dit integendeel nader te worden bevestigd. De keizer van Oostenrijk heeft wel niet kunnen besluiten om naar Ems te gaan en daar Wilhelm I en Alexander II te ontmoeten, maar hij zal den Czaar op diens terugreis naar St. Petersburg aan het station te Komatau gaan begroeten en hem per spoor door een gedeelte van Bohemen vergezellen. De ontmoeting zal zooals stellig wordt verzekerd uitsluitend een per soonlijk karakter hebben, doch iedereen weet wat zulke qualificaties beteekenen. Later zal keizer Frans Jozef hoogstwaarschijnlijk te Ischl eene bijeenkomst hebben met den keizer van Duitschland, zoodat men wel niet behoeft te twijfelen aan de goede verstandhouding tusschen de drie machtigste vorsten van Europadie het lot van dat werelddeel in hunne handen hebben. In verband met dit alles is nog opmerkenswaardig een nieuwe circulaire van het Russische gouvernement van den 20en Mei betreffende de ontworpen conferentie te St. Petersburg, om eenige internationale volkenrech telijke bepalingen vast te stellen voor tijd van oorlog. In die circulaire wordt thans gezegd dat de conferentie in geen geval het sluiten van een officieel internationaal traktaat ten gevolge zal hebbendaar eene uitnoodiging daartoe het gewenschte gevolg niet zou opleveren dan wanneer alle regeeringen en vooral die van de kleine staten op de circulaire van 30 September hadden geant woord. Rusland stelt zich nu eenvoudig ten doel een protocol op te maken, waarin de volkenrechtelijke be ginselen worden geresumeerd, die de onderteekenaren aannemen onder zekere voorwaarden en binnen de mo gelijke grenzen te zullen naleven. De onderstelling is niet ongegrond dat deze verandering in de plannen dei- Russische regeering grootendeels een gevolg is van de oppositie van Engeland en eene laatste poging om ook de regeering van dit land voor de conferentie te winnen. Zaterdag is te Parijs het resultaat bekend geworden van de verkiezing te Guadeloupealwaar de kiezers merkwaardig slecht zijn opgekomen. Van de 30,000 ingeschrevene kiezers hebben slechts 4000 gestemd. Op den republikeinschen candidaat Lacascade werden 3191 stemmen uitgebracht, terwijl zijn tegenstander 716 stemmen verkreeg. Er moet eene herstemming plaats hebben, waarvan natuurlijk, bij een dergelijken staat van zakende uitslag onmogelijk kan worden voorzien. De constitutioneele commissie is een moeilijk punt in de kieswet gepasseerdnl. de quaestie van het stelsel van verkiezing; met 17 tegen 8 stemmen heeft zij het santin de lisie aangenomen, evenwel met deze bepa ling, dat zeer bevolkte departementen, die bij gevolg een groot aantal afgevaardigden hebben, in verscheidene kiesdistricten zullen worden gesplitst. Nu moest natuur lijk het maximum van afgevaardigden worden vastgesteld die op éen stembriefje zouden worden gekozen. Hier omtrent werd voorgestelddat in departementen waarin vijf vertegenwoordigers moeten worden verkozen dit op éen briefje zou geschieden, doch dat die departe menten, waarvoor een grooter aantal afgevaardigden moet worden gekozen, in kiesdistricten zullen worden gesplitst. De beslissing over dit voorstel is tot heden aangehouden. Het aantal afgevaardigden is bepaald op 1 voor iedere 70,000 inwonersbehoudens eenige uit zonderingen ten gunste van minder bevolkte departe menten. Eindelijk is op verzoek van den heer Laboulaye, den rapporteur over dat onderwerp, tegen heden het eerste organieke wetsontwerp, dat op het openbaar gezag, in de nationale vergadering aan de orde gesteld, na afdoening van de in behandeling zijnde onderwerpen. Zaterdag werden de discussiën over het wetsontwerp betreffende de registratierechten voortgezetwaarna een heftige discussie tusschen de heeren Gambetta en Aiidré volgde over de oorlogsverklaring van 1870. Alweder eene interpellatie over buitenlandsche poli tiek in het Engelsche lagerhuis, en wel over den toe stand in Turkye die tot een langdurige discussie aanlei ding gaf en waarbij zelfs het denkbeeld tot eene interventie van Engeland werd geopperd, waartegen de heer Bourke, onder-secretaris van staat voor buitenlandsche zaken, zich namens de regeering krachtig verzette, aangezien hij daarvan eene verbreking der goede betrekkingen met Turkye voorzag. Engeland stelde prijs op ongeschon den handhaving der positie van Turkye als onafhanke lijke mogendheid. De koning van Spanje heeft na een banket aan ver scheidene constitutioneel-liberalen zijn wensch te kennen gegevendat alle partijen die de dynastie huldigen zouden medewerken tot opheffing van alle moeilijkheden. Gent18 Juni. Zaterdag 12 Juni is de reeks processen voor de rechtbank van eersten aanleg begonnen tengevolge der onlusten welke op 17 Mei hebben plaats gehad buiten de Antwerpsche poort ter gelegenheid der bedevaart naar O. L. Vrouw van Lourdes (Oostakker). Zaterdag waren er drie beschuldigdendie tot betrekkelijk vrij strenge straffen zijn veroordeeld; de eerste, een kunst schilder, Verhust genaamdwerd tot 21 maal 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld wegens het geven van 21 slagen aan bedevaartgangersvoor het slaan van een agent van politie tot een maand gevangenisstraf en 30 franken boete en voor beleedigingen tot 25 boeten van 10 franken ieder. Die vermenigvuldiging dei- straffen met het getal slagen of beleedigingen zal u

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 3