1 De heden alhier gehouden collecte ten behoeve van het fonds voor den gewapenden dienst heeft f 158,641 opgebracht. De provinciale staten van Noord-Holland hebben in hunne heden gehouden buitengewone vergadering tot lid voor de eerste kamer der staten-generaal gekozen den heer mr. C. J. A. den Texburgemeester van Amsterdam. Men zal zich herinneren dat dr. W. J. F. Nuijens, de katholieke historieschrijver, geprotesteerd heeft tegen de ondersteuningvan katholieke zijdeder candida- tuur van professor Brummelkamp voor het lidmaat schap der tweede kamer. Hij schrijft thans nader aan het Handelsblad dat zijn protest niet het karakter had eener oppositie tegen „de Tijdmet welk blad hij het in alle hoofdpunten eens is. Wat hij bedoelde was al- ositie tegen de naneven van Calvijn in de .e inmenging van kerkelijke personen is den strijd, zoo schrijft de heer Nuijens verder, heb ik zeer weinig opsinds ik dieper ben doorge drongen in de geschiedenis der tijden van het twaalf jarig bestand. Ik gevoel geen sympathie voor de in menging hetzij die kwame van de liberale en moderne predikanten dier dagenhetzij die kwame van de or thodoxen hetzij zich die uitte in pamfletten (de dag bladen dier tijden)hetzij op den kanselin de staten-vergaderingen dier dagen zaten nog geen predi kanten wat gelukkig was." Onderwijs. Bij het admissie-examen voor de hoogeschool te Utrecht zijn van de 14 aspiranten 12 toegelaten en 2 afgewezen. Kerknieuws. Blijkens het programma zullen a. s. Woensdag op het Zuider-zendingsfeest nabij 's Heer Arendskerke achtereenvolgens als sprekers optreden: Op spreekplaats no. 1 te 10 uren, de heer dr. A. Kuyperlid van de tweede kamer der staten-generaal. Openingsrede. Op spreekplaats no. 2 te 11 urede heer dr. Ph. J. Hoedemaker, pred. te Rotterdam. Op spreekplaats no. 3 te lij ure, de heer Jacob Eigemau, predikant te Delfshaven. PAUZE. Op spreekplaats uo. 2 te li ure, de heer N. Rinnooy, zendeling op Nieuw-Guinesl\ Op spreekplaats no. 3/fe li urede heer A. Keers, predikant te Hazerwoude. Op spreekplaats nó. 1 te 1$ urede heer jh<\ J. L. de Jonge, lid der provinciale staten van Zeeland, te Zierikzee, en nieuw benoemd lid der tweede kamer voor Middelburg. Op spreekplaats no. 2 te 2i ure de heer K. B. van Diemen, evangelist te Zierikzee. Op spreekplaats no. 3 te 2j ure de heer M. S. Bromet zendeling-leeraar onder Israël te Amsterdam. Op spreekplaats no. 1 te 2J ure, de heer I. Esser, oud-resident van Timor, te 's Gravenhage. Op spreekplaats no. 3 te 3j ure, de heer J. H. van Linschoten hoofdonderwijzer te Middelburg. Op spreekplaats no. 2 te 4 j urede heer G. A. Rademakerpredikant te Dordrecht. Slotrede voor de reizigers in de richting van Roosendaal. Op spreekplaats no. 1 te 5 uren, de heer W. H. Gispen, predikant te Zwolle. Algemeene slotrede. marine en leger. De stoomkanonneerboot Ever isna een lang ver blijf te Groningennaar Nieuwediep teruggekeerd. Dooi den kommandant van dit vaartuig zijn zeventien jonge lieden voor 's rijks zeedienst aangeworven. Uit Nieuwediep is naar Hellevoetsluis vertrok ken de monitor de Addervergezeld van het ramtoren- schip de Stier. Tevens is uitgegaan de divisieonder bevel van den kapitein ter zee van Gogh, bestaande uit de schepen LeeuwardenCornelis Dirks en Prinses Marie. De be stemming is een kruistocht in de Atlantische zee. Het eerst gaat de reis naar Lissabon. De commissie van oppertoezicht en beheer over de kweekschool voor zeevaart te Leiden maakt be kend, dat op Maandag 28 dezer in genoemde inrichting een keuring zal plaats hebben van knapen, welke bij 's rijks zeemacht een verbintenis wenschen aan te gaan. Kanstnleuws. Omtrent mejuffrouw Fablairolles, voormalig pensio- naire van Z. M. den koning, die zich in het begin van den atgeloopcn winter, tegelijk met Wieniawski, ook te Middelburg op een concert liet hooren, en die thans met een Italiaansch gezelschap eene kunstreis in Frank rijk doet, schrijft een Fransch verslaggever, die haar in twee opera's hoorde, het volgende: „Door de natuur met fraaier geluid begiftigd, dan waarin menige zan geres van naam zich mag verheugen, paart zij aan voortreffelijke muzikale hoedanigheden eene uitmuntende methode. Deze jeugdige zangeres heeft hare kunst op classieke wijze beoefend, en het zou mij niet verwon deren, haar eenmaal een eervolle plaats aan een onzer groote tooneelen te zien bekleeden." Landbouw. In een overzicht over den staat der landbouwpro ducten in Frankrijk wordt aan l'Indépendance beige over den aardappel o. a. het volgende geschreven „Gij weet dat dit voor de algemeene voeding zoo kost bare knolgewas zijn goede eigenschappen slechts gedu rende zekeren tijd behoudt. In de maanden Maart en April beginnen de aardappelen uit te schieten. Door de scheuten bederven de voedende eigenschappen en wordt de aardappel ongeschikt voor het verbruik. Men breekt wel de scheuten af, wat een arbeid veroorzaakt die natuurlijk werkloon vereischtmaar andere oogen beginnen terstond te. werken en scheuten te maken. Vandaar dat in dien toestand de aardappel niet meer geschikt is tot voeding van den mensch en bijna ook niet meer voor dieren, voor welke zij nog een klein gedeelte voedende stoffen bevat. „De menschen moeten zich nu behelpen met die kleine vroegrijpe aardappelen, die zeer duur worden betaald en die bijna niet veel beter zijn dan de oude, want zij kenmerken zich door een bijzondere smakeloos heid, en, zooals ieder bij ondervinding weet, bevatten zij bijna nog geen meelachtige stoffen. Nu werd mij dezer dagen door iemand uit het departement Doubs verzekerd, dat hij het gansche jaar door uitstekende aardappelen eet. Het middel dat hij daartoe aanwendt bestaat eenvoudig hierin, dat hij de scheuten doodt door de aardappelen als de oogen beginnen te werken gedurende een of twee minuten in kokend water te werpen. Hij heeft aardappelen welke op die wijze waren behandeld tentoongesteld, en die ik, nadat ze gekookt waren, heb gegeten; zij waren inderdaad zeer goed. Verscheidene zulke aardappelen rauw doorge sneden, zagen er van binnen als versch gerooide uit. In plaats van rimpelig en zacht, zooals met oude aard appelen in dien tijd van het jaar het geval is, waren zij vast en hard als een goede aardappel wanneer hij wordt gerooid. In geval men de indompeling in kokend water te omslachtig mocht vinden geloof ikdat het voldoende zou zijn de aardappelen in een mand of eenig ander doorluchtig voorwerp gedurende een of twee minuten aan alle ziiden aan een straalstoom bloot te stellen; het resultaat zou m. i. hetzelfde wezeu. Men kon het althans beproeven en de proefneming kost weinig." Koloniën. Bij beschikking van den minister van koloniën, van den 18cn dezeris de heer A. van Charldorpgewezen kweekeling van 's rijks veeartsenijschool te Utrecht, gesteld ter beschikking van den gouverneur generaal van Nederlandsch Indië, om te worden geplaatst al3 veearts bij den burgerlijken dienst daar te lande. (lemcngde berichten. Jl. Vrijdag avond is aan de loskade alhier een 9jarig kind, W. J. A. T. geheeten, in het water gevallen. Door de spoedige hulp van J. A. Dekker en D. J. Meeu- sen werd de drenkeling, tot groote blijdschap der ouders, g ered. In de stad Luxemburg zal half September a. een monument worden onthuld ter eere van de nagedach tenis van H. K. H. prinses Hendrik der Nederlanden, tot oprichting van welk gedenkteeken de bevolking van het geheele groothertogdom heeft bijgedragen. Het monument bestaat uit een levensgroot standbeeld van de prinses. Voor de oprichting van het Sarphati-monument te Amsterdam is /'6000 bijeengebracht. De commissie is voornemens om voort te gaan met het aanwenden van pogingen om het benoodigde kapitaal van f 30,000 te verzamelen. De sergeant Kleian, beschuldigd van moord op den sergeant Hellegers, is onder gewapend geleide van Utrecht naar Haarlem overgebracht om voor den krijgs raad terecht te staan. Door het uitsteken van een aantal pauselijke en Nederlandsche vlaggen alsmede door de illuminatie van het jezuïeten-klooster en van verscheidene particuliere gebouwen werd den 16en dezer te Maastricht feestelijk de dag gevierd waarop vóór 200 jaren de wonderdadige verschijning aan de Fransclie non Maria Alaeoque heeft plaats gehad. Van dien dag dateert de vereering van het heilige hart van Jezus, tot welke genoemde non bij die gelegenheid in het bijzonder de opdracht ontvangen had. De regelingscommissie van het XIVe Nederlandsch taal- en letterkundig congres te Maastricht heeft ver zocht de aandacht van alle belangstellenden er nog eens op te vestigendat haar programma op 1 Juli a. ter perse gaaten dat zijdie nog mochten verlangen op het congres het woord te voeren of vraagpunten ter behandeling op te gevendaarom vriendelijk worden uitgenoodigd van dit voornemen vóór opgenoemden datum aan de regelingscommissie kennis te geven. Met financieele hulp van eenige Nederlandsche dames en onder bescherming van monseigneur Capri., apost. internuntiuswordt een gedenkteeken van „gods- dienstigen en wetenschappelijken aard" voor den paus samengesteldnamelijk de „vertolking in alle talen dei- wereld van de onsterfelijke pauselijke Bulle Ineffa- bilis, waarbij ten jare 1854 het leerstuk der Onbevl. Ontvangenis werd vastgesteld." De heeren Alberdingk Thijm en Cuypers hebben ten onzent de wetenschappelijke en artistieke uitvoering van 't gedenkboek op zich genomen. (Bel Vaderl In het invalidengesticht Bronbeek is den 18" dezer een feest gevierd ter eere van een tweetal tachtigjarige krijgslieden aldaar verpleegd wordendedie beide aan den slag bij Waterloo een werkzaam deel hebben ge nomen. Door de leden der vereeniging van gerechtigden tot het dragen van het „eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen" te 's Hage werd gisterenbij gele genheid van den gedenkdag van den slag bij Waterloo eene ovatie gebracht aan het standbeeld van koning AVillem II op het Buitenhof, en aldaar een met oranje- bloemen doorvlochten lauwerkrans nedergelegd. Men verneemtdat de eerlang te bouwen R.- K. kerk te 's Gravenhage mede den naam van St. Jacobs- lcerk zal verkrijgenen tevens aan het heilige hart van Jezus toegewijd zal worden. Naar het Vaderland verneemt is dr. Porges te Mariënbad, onder wiens leiding onze geëerbiedigde ko ningin aldaar verleden jaar de baden gebruikte, be noemd tot ridder van de eikenkroon. Naar men aan genoemd blad mededeelt, moet de bedoelde kuur de beste gevolgen gehad hebbenzoodat zij dit jaar waar schijnlijk niet behoeft herhaald te'worden. Eergisteren heeft, bij gelegenheid van het tien jarig bestaan van de scherpschuttersvereeniging „de Zwijger" te Utrechteen provinciale feestschietwedstrijd in het Vossegat plaats gehad, waarvoor een aantal prijzen beschikbaar gesteld waren. Het Handelsblad deelt mede dat de heer C. T. Gor- hamsedert vijf jaren minister resident der Vereenigde staten hier te lande, met 1 Juli zijne betrekking zal nederleggen en voorgoed naar zijn vaderland terug- keeren. H. K. H. de prinses von Wied is Zaterdag morgen, na een verblijf van acht maanden te 's Hage, met hare kinderen naar Neuwied teruggekeerddoor haren vader, prins Frederik, tot Emmerik begeleid Met dendelfden trein vertrok Z. K. H. prins Hendrik met gevolg naar Soestdijk, teneinde aldaar den zomer door te brengen. Van den nieuwen Rotterdamschen waterweg maak ten in de maand Mei 11. gebruik 400 stoom- en 213 zeil schepen. Het meest diepgaande schip was de clipper Industrie, met 900 last lading en 53 decimeter diep gang. Een 14jarige schoolknaap te Dordrecht is door- het provinciaal gerechtshof van Zuid-Holland veroor deeld tot éen dag cellulaire gevangenisstraf wegens het toebrengen eener verwonding aan een zijner school makkers door middel van een steenslinger. De recht bank te Dordrecht had de straf op vijf dagen bepaald en de advocaat-generaal mr. van den Berg wilde die straf bevestigd zienteneinde de jeugd daardoor te weerhouden van na schooltijd elkander veldslagen te leveren. Het hof was echter meer goedertierend gestemd. In de zitting van den gemeenteraad van Amster dam op aanstaanden Woensdag zal onder anderen be handeld worden de quaestie der plaatsing van Thor- becke's standbeeld. Door burgemeester en wethouders is voorgesteld daartoe aan te wijzen het Reguliersplein, en het standbeeld van Rembrandt, dat thans op ge noemd plein staat, te verplaatsen naar de Botermarkt of naar de Stadhouderskade, op het plein vóór het vermoedelijk aldaar te stichten rijksmuseum. Omtrent den geweldigen brand in Morschansk wordt nader medegedeeld dat alle openbare gebouwen: het gebouw der brandweer de schouwburghet politie bureau, de gevangenis, het bureau der belastingen, het postkantoor, het telegraafkantoor, alle banken en kazer nes, het waterstation van den spoorweg enz. een prooi der vlammen zijn geworden. Van de 20,000 inwoners kampeeren 15,000 in de open lucht en tot nogtoe telt men 100 slachtoffers. De Russische assurantie-maat schappijen moeten ongeveer 3 millioen roebels uitbe talen. Tengevolge van het breken van een petroleum lamp geraakte eenige dagen geleden op den spoorweg van Ancona naar Bologr.e een wagon in brand. De drie passagiers konden het vuur niet blusschen, verlieten

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2