r we. MIDDELBURGSCHE COURANT. Dinsdag 1875. 22 Juni. Middelburg 21 Juni. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2™ Paascn- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. Eergisteren avond is uit Velp per stoomboot alhier aangebracht en onmiddellijk daarop ter aarde besteld het lijk van den heer m'. J. F. Bijleveld van Se- rooskerke, oud burgemeester van Middelburg. Zoowel bij de aanlegplaats der boot als op de begraafplaats was een talrijke volksmenigte vereenigd. De plechtig heid werd op eenvoudige wijze volbrachtterwijl geene toespraken gehouden werden. Van eene vriendelijke hand ontvangen wij het vol gende bericht: Oostburg 20 Juni. Heden middag had alhier, tenge volge van de oproeping door den heer Vorsterman van Oijen gedaaneene bijeenkomst plaats met het doel te trachten eene afdeeling van de vereeniging Volkson derwijs op te richten. Ruim 60 personen uit de ge meenten Oostburg Sluis AardenburgSchoondijke, Groede, Breskens, St. Kruis, IJzendijke en Waterland kerkje waren tegenwoordig. De heer van Oijen opende de vergadering met de voorlezing van de bekende circulaire der vereeniging, besprak vervolgens het doel en de strekking van deze en herinnerde in bezielde taal het bedroevend feit der stemming op 8 dezer; de tijd was gekomen, zeide hij, om paal en perk testellen aan het wroeten in het duister der vijanden van de openbare school; met open vizier daartegen te strijden is de plicht van ieder die het.wèl meent met zijn vaderland. Onmiddellijk daarop werden zij, die tot de vereeniging wenschen toe te treden, in de gelegenheid gesteld op eene lijst te teekenen; 59 der aanwezigen traden toe. De toegetredenen vereenigden zich nu in eene be sloten vergadering constitueerden zich stelden een reglement vast en benoemden bij gesloten brietjes tot bestuursleden de heeren Vorsterman van Ogen te Aar denburg, L. Therie Mz en J. Otto Risseeuw te Oostburg, H. G. Hammacher jr. te Groede en J. Lansen Croin te Sluis. Vóór de sluiting der vergadering werd onder donde rend applaus bij acclamatie de heer mt J. P. R. Tak van Poortvliet tot eerelid benoemd en ZEd. hiervan per telegraaf kennis gegeven. Onze Haagsche correspondent schrijft ons het volgende: „Er is in uwe kolommen reeds zooveel gezegd over de niet-herkiezing van Tak, dat ik daarover geheel zwij gen zouware 't niet dat ik aan de teleurstelling uitdruk king had te geven, die men hier ter stede over dit ongeval gevoelt. Ik weet niets van den nieuwbenoemden Middelburgschen afgevaardigdeen kan dus niet beoor- deelen of hij een waardig lid van de tweede kamer zal wezen; maar dit is een feit, dat elk liberaal of niet- liberaal, die van nabij met de werkzaamheden en de leden dier kamer bekend is, volmondig toegeven zal, dat Tak 's vervanging door wien ook een zeer groot, bijna schreef ikeen onherstelbaar verlies is te achten. In ijverwerkzaamheid en volharding stak hij boven allen uit; onder de liberalen zelfs zou ik er onmiddellijk tien, twaalf weten aan te wijzen die niet in de scha duw kunnen staan van den man, dien de kiezers in uw district op eene zoo onbillijke wijze hebben ter zijde gesteld. Men was er hier zeer verre van af zulk een uitslag te verwachtenvooral niet van eene verkiezing te Middelburg, waar men jegens Tak nog bijzondere redenen van erkentelijkheid en waardeering had be- hooren te doen gelden. Hoogst waarschijnlijk bestond dezelfde goede verwachting ook ten uwent, en is hot daaraan toe te schrijven dat 40 kiezers den wethouder van Zierikzee verkozen hebben boven den man, die gedurende vier jaren den lande in het algemeen en de Zeeuwen in het bijzonder zoo uitnemend en ijverig had gediend. „Uit een politiek oogpunt wordt de slechte indruk van de verkiezing te Middelburg door de uitstekende uitkomst te Alkmaar te niet gedaanmen vreesde hier voor de herkiezing van Kopsen niet alleen werd Kops met glans herkozen, maar Forcest werd vervangen door den wakkeren van der Kaay, die vroeger tegen over den man, wiens plaats hij thans ingenomen heeft, regelmatig het onderspit delven moest. Al loopen nu alle herstemmingen voor de liberalen nadeelig uit, ook in dat ongunstig geval blijft de liberale partij in de kamer wat getalsterkte aangaat in statu quo. Dit resul taat is op zich zelf reeds verblijdend wegens de moed willige verwarring in het partijwezendie helaas op vele plaatsen door de schuld der liberalen is gesticht, en wegens de opmerkelijke aaneensluiting van de zwarte .met de groene clericalen waarmede de conservatieven, in spijt van de verlokkingen der liberalen, volgzaam zijn medegegaan. „'t Zijn toch vreemdsoortige menschendie conser vatieven, ze hooren en verstaan niet, ze zien zonder op te merken. Een vermakelijk staaltje daarvan levert de verregaande naïeveteitwaarmede ze nu er op aan dringen dat te Breda in plaats van jonkheer Carel van Nispen, die de family-borough Nijmegen heeft geërfd, door de triple alliantie den te Amsterdam gevallen conservatief 's Jacob candidaat zal worden gesteld. Ik zou de gezichten wel eens hebben willen zien, waarmede de hooggeplaatste geestelijken en leeken in Noord- Brabant van dit verlangen hebben kennis genomen; daar zalwat over gelachen zijnDat men iemand als 's Jacob van de clericale zijde ondersteunt te Amster dam ligt voor de handzoo ondersteunen de ultramon- tanen in Almelo wel Oorver Hooftin Arnhem Lob man in Middelburg de Jongeja 'zelfs zoo werken zij met alle kracht voor d*. Kuyper in Gouda. In districten waar een Syllabus-candidaat geen kans van slagen heeft, doet de clericaal-katholieke partij moeite voor elk ander antiliberaal candidaat van wiens inschikkelijk heid, onnoozelheid of politieke berekening ze latere medewerking of concessiën te verwachten heeft. Maai de eisch dat ze te Breda, waar ze geheel meester is, waar ze de kiezers (getuige 8 Juni) kan laten stemmen op wien ze wilzelfs op iemand van wien men vooruit weet dat hij de keuze niet zal aannemen, de eisch dat te Breda door de ultramontaansehe partij een ander candidaat zal worden gesteld dan een Syllabus man van sangre azuleen infaillibilist van echten bedde, ziedaar eene volslagene onzinnigheid. Door dien eisch te stellen wekken de conservatieven mijn oprecht medelijden opomdat ze daardoor de maat geven van hunne verregaande onnoozelheid en het bewijs leveren dat ze, zoo ze zich laten gebruiken als de werktuigen der ultramontaansehe partij om de eerste aanvallen te doen op de volksschoolgeheel handelen buiten besef van hetgeen zij doenuit zwakheid van politieke geest vermogens. 's Jacob toch zou alleen candidaat van de ultramontaansehe partij kunnen zijn krachtens een duidelijke afspraak, die hij niet zou willen maken; uit penurie aan geschikte mannen behoeven de clericalen geen protestant te ondersteunen in hun eigen land. De keuzen die gemeenlijk in Noord-Brabant en Limburg gedaan worden bewijzen immers dat, zoolang er een geloovig en onderdanig katholiek in die streken te vinden is, ook een ultramontaansch candidaat voor de tweede kamer gevonden wordt." De Staats-courant van 20 en 21 dezer bevat de wet van den 5e° dezer tot vaststelling van bepalingen bij het voorkomen van hondsdolheid. In het tijdperk van vier weken, 16 Mei tot 12 Juni jl., zijn blijkens bij de regeering ingekomen ambtsberichten door longziekte aangetast: in Zuid-Holland 96 runde ren in Noord-Holland 4in Friesland 92in Limburg 1, dus samen 193 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 190 runderen door die ziekte aangetast. de provinciën Noord-BrabantGelderland, Zuid-Holland, Noord-Holland, Zeeland, Utrecht, Overijsel en Lim burg, in dato 12 Mei te voren aan E. J. F. Gom- pertz te Deventer verleend ingetrokken. Onder de punten van beschrijving voor de algemeene vergadering der Maatschappij tot nut van 'tAlgemeen, te houden op Dinsdag den 10™ Augustus in het kerk gebouw der vereeniging de Doopsgezinde gemeente te Amsterdam, komt o. a. het volgende voorstel van het departement Haaften voor. „Op verscheidene plaatsen in ons vaderland is men bezig, naar het voorbeeld van Goes, voorschotbanken op te richtendie in vereeniging haar kracht en soli diteit zoeken en waar de kleine industrieel of landbou wer tegen matige rente een voorschot kan bekomen. Zulke banken hebben vooral in den beginne soms be hoefte aan eenige hulp en het departement Haaften was van oordeeldat het ook op den weg der Maatschappij lag, om van haar kapitaal een gedeelte beschikbaar te stellenteneinde zulke inrichtingen met groote of kleinere sommen als voorschotten te helpen. „Wil genoemd departement de wijze, waarop die voorschotten zullen verleend wordengeheel overlaten aan de prudentie van het hoofdbestuurhet meent toch te moeten opmerken, dat om 'tbeginsel van „self-help" te bevorderen en het uitzicht op krediet niet al te ge makkelijk te maken, de volgende bepalingen dienen in acht genomen te worden „1°. dat alleen voorschotten worden verstrekt aan die bankenwelker statuten seheel op de leest van de Goesche voorschotbank zijn geschoeid; „2". dat het departementdoor welks bemiddeling de voorschotten verstrekt worden, geen vertegenwoordigers hebben magnoch in het hoofdbestuurnoch in het bestuur of commissie van toezicht der bank „3°. dat geen krediet wordt verleend aan banken, wanneer niet minstens éen jaar verloopen is sedert de voorschotbank het eerste voorschot aan een harer leden verstrekte „4°. dat er een vaste verhouding zal worden aan genomen tusschen de hoogte van het voorschot door een departement te verleenen en het bedrag van aan- deelen en reservefonds der bank gezamenlijk. „Op grond van bovengenoemde beschouwingen en met inachtneming van het zoo even bepaaldestelt het departement voor„aan het hoofdbestuur eene som van ƒ25,000 beschikbaar te stellen om die departementen, welke soortgelijke vereenigingen als de Goesche voor schotbank wenschen te bevorderente ondersteunen met voorschotten van ƒ100 tot /2500 tegen 3 pet., onder eigen verantwoordelijkheid van het departement en on der een door het hoofdbestuur goedgekeurden waar borg en aflossingstermijn." Bij beschikking van 19 dezer is de vergunning voor een stoomsleepdienst langs de rivieren en stroomen in Wij gaven in ons nomaier van 14 dezer een over zicht van een artikel in de Revue des deux Mondes dat door het Parijsche blad la France aan II. M. onze koningin werd toegeschreven. Het Haagsche dagblad deelde een dag later, op grond van betrouwbare inlichtingen, mede dat het bedoelde opstel niet van de koningin der Nederlandenmaar waarschijnlijk van de onttroonde koningin van Hannover afkomstig was. Het Nieuws van den dag schrijft daaromtrent het volgende: Wij kunnen thans de bewering van het Haagsche Dagblad, als zou H. M. onze koningin vreemd zijn aan het in de Revue des deux Mondes voorkomende artikel „De laatste Stuarts" zeer positief tegenspreken. Uit zeer zekere bron is ons medegedeeld, dat onze geëer biedigde koningin wel degelijk de schrijfster van deze studie is; wij blijven dus deze zeer gewaardeerde in drukken en gedachten, aan De laatste Stuarts gewijd, aan hare majesteit onze koningin toeschrijven en stem men het Parijsche blad La France toe, dat deze hoogst belangrijke studie der vorstin volkomen waardig is.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1