BUITENLAND. Algemeen Overzicht. Landbeuir. Aan de Landbouw-courant ontleenen wij het volgende: Men leest in de Leeuw, courant van Zondag den 30en Mei 11. „In het dorp Hemrik zijn eergisteren (28 Mei) 4 koeien, 12 biggen, 1 schaap en 1 paard in de weide plotseling gestorven. Men gist dat de mest, die uit den vreemde is aan gevoerd deelen heeft bevatdie wellicht hiervan oor zaak zijn." Zonder voorbeeld zijn dergelijke vergiftigingen niet. Immersin de omstreken van Leiden heeft wel eens meer dan eene vergiftiging van vee plaats gehad nadat het grasland bemest was geworden met mest uit lood- witfabrieken afkomstig. In de Gron. courant van 4 Juni-komt het volgen de voor: „Uit eigen ondervinding is het schrijver dezes herhaal delijk gebleken, dat de aardvloo een zeer lastig insekt is en, wanneer de jonge plantjes door haar aangetast wordenzij zoo goed als verloren zijn te beschouwen. De ondervinding heeft mij echter" ook een middel aan de hand gegeven om dit insekt te weren. Toen toch in 't afgeloopen voorjaar een bedje door mij gezaaide radijs bijna geheel door deze diertjes werd opgegeten, werd door mij opnieuw een bed gezaaid. De eene helft van dit bed werd met eendekroos bestrooid en bleef onaangeroerd door de aardvloo, terwijl de andere helft weder grootendeels vernield werd. 't Schijnt dusdat dit insekt door eendekroos te weren is." Rechtzaken. Voor het kantongerecht te Vlissingen is heden uitspraak gedaan in de zaak van kerkvoogden der Nederduitsche hervormde gemeente te Koudekerke, contra den heer van den Bergen, wonende onder Mid delburg, gemeente Koudekerke. Genoemde heer die zich metterwoon onder Middelburg gevestigd heeftis door kerkvoogdenals behoorende tot de Nederduitsche hervormde gemeente, begrepen in den hoofdelijken omslag ten behoeve van dat kerkge nootschap geheven wordendetot een bedrag van onge veer fZ0. De aangeslagene weigerde deze belasting te voldoen, op grond dat hij zijne attestatie van lidmaat schap niet bij het kerkbestuur te Koudekerke heeft ingeleverd en alzoo niet heeft doen blijken dat hij tot dat kerkgenootschap behoorde. De kantonrechter heeft zich met dat gevoelen ver- eenigd en in een gemotiveerd vonnis, den eisch van kerkvoogden, om den aangeslagene tot betaling te ver- oordeelenafgewezen. Gemengde berichten. Aan een particulier schrijven van een Hollander te Londen is het volgende ontleend: Verleden week las ik eene aankondiging dat the Rev. Dr. Boyd eene lezing zou houden over de Hollanders, te Forest Hill, waar zijn Eerw. presbyteriaansch pre dikant is. Als afgevaardigde van de Schotsche kerk, had hij te 's Hertogen bosch een vergadering bij te wo nen van de afgescheidenen in Holland en dientengevolge had hij een dag of tien in ons land vertoefd. Ge kunt begrijpen dat ik heel nieuwsgierig was welke indrukken dr. Boyd van de Hollanders had meegenomen ik droeg zorg onder zijn gehoor te wezen. En het bleek later dat ik niet de eenige Hollander was onder zijn auditorium. Ik had een serieuse karakterschets verwacht van de Dutchmen; het werd mij echter al spoedig duidelijk dat ZEerw. zich enkel had voorgesteld de inwoners van Forest Hill eens hartelijk te laten lachen over enkele eigenaardigheden van onze landgenooten. Rooken, schrob ben en plassenreizen in trekschuitenvrijaadje in het boerenland, over deze en dergelijke zaken weidde hij uit tot groot vermaak van zijn toehoorders, die het nu en dan uitschaterden van lachen. Dat alles niet even nauwkeurig en juist werd voorgesteld, laat zich gemak kelijk denken. Hoe kan iemand, met de taal geheel onbekendin den tijd van éen week een eenigzins nauw keurige kennis opdoen van een natie. Onder anderen meende hij dat het verbreken van een engagement, na dat de „geboden" reeds afgekondigd waren, haast eiken dag voorkwam. Ook op het terrein van den godsdienst sloeg hij den bal glad mis. Hij verzekerde dat 5/6 van de geheel e bevolking rationalisten waren, die den bijbel als een boek van fabelen, God als een idéé en den dood als a leap in the dark (een sprong in het duister) beschouw den. Over dit punt werd hij gekapitteld door dr. Gerth van Wijckpredikant te 's Gravenhage en d". Bell (geloof ik), predikant te Hattem, die toevallig tegen woordig waren. Ze waren met nog een tiental predi kanten te Brighton geweestwaar gedurende 10 dagen een godsdienstige meeting was gehouden. ZCt.) Door een drietal baldadigen waren Maandag op den spoorweg tusschen Eindhoven en Hasselt eenige palen en een houten gootmet zink bekleednedergelegd. Het gelukte den wachter de goot nog juist een oogen- blik te verwijderen, voordat de ochtendtrein van vijf uren aankwam. De palen werden door midden gereden. De schuldigen zijn door de politie reeds ontdekt. Als een bijzonderheid wordt medegedeelddat de eer ste student die aan de Leidsche hoogeschool werd inge schreven, Theodorus Leeuwen, tot dezelfde familie behoorde als de heer Jan van Leeuwen, candidaat in de letteren te Leidenwien dezer dagen door de lite rarische faculteit der hoogeschool te Groningen de gouden medaille werd toegekend voor zijn antwoord op de prijsvraag over het oordeel van „Aristophanes over Euripides." De persoon die onder den naam van Carl Vogtmet de stoomboot Zwitserland uit New-York naar Antwer pen is gebracht heet eigenlijk Joseph Stupp en wordt verdacht, dat hij in 1871 een moord heeft gepleegd op den heer Dubois de Bianco in de Rue Brederode te Brussel. Hij was vergezeld van een geheim Ameri- kaansch politie-agent, van den brigadier der gendar merie Dubois en van een gendarme uit Antwerpen. Te Stolberg bij Aken werd door 14 leden van den gemeenteraad tot den burgemeester het verzoek gericht om de oprichting van neutrale lagere scholen op de agenda van den gemeenteraad te brengen. Dit geschiedde en met meerderheid van stemmen is tot de oprichting van zoodanige scholen besloten, terwijl de ultramontaanse he leden de zittingszaal verlieten. De derde zoon der koningin van Engelandprins Arthur, heeft bij zijne meerderjarigheid den titel van hertog van Connaught aangenomen. De oudste prins heeft een Engelschen titelprins van Walesde tweede een Schotschen: hertog van Edimburg; de derde een Ierschenhertog van Connaught. Laatstgenoemde zal zijn officieele verblijf in Ierland vestigen en aldaar een ge deelte van het jaar doorbrengen. De regeering verwacht dat het een gunstigen invloed op de bevolking in Ier land zal uitoefenen indien er zich een lid van het ko ninklijk huis vestigt, daar de leden der koninklijke familie zich zelden in Ierland hebben vertoond. De koningin is in onderhandeling om voor haar zoon het kasteel Rockingham, bij Boyle in het graafschap Ros common te koopen. Het onstuimige weder schijnt een ongunstigen invloed op de stemming der dieren uit te oefenen. Bij de voorstelling van Zondagmiddag in de menagerie van Bidel te Parijs liet de dierentemmer uit de zoogenaamde centrale kooi een van de hyena's komen, die zich ter stond op hem Wierp. De klauwen van het dier dron gen tot op het been van den heer Bidel door. Deze viel en kon zich eerst niet van den hyena bevrijden, doch weldra gelukte hem dit en met eenige zweepslagen dreef hij het dier weder in de kooi. Des avonds gaven een leeuw en een paar koningstijgers ernstige blijken van ongehoorzaamheid, doch zij werden met krachtige zweepslagen tot hun plicht gebracht. De Bengaalsche tijger gaf den heer Bidel een slag met zijn pootwaar voor hij met een ijzeren roede werd gestraft. Victor Hugo is voornemens eene autobiographic te schrijven, die wordt voorafgegaan door een soort inleiding onder den titel „Het recht en de wet", welke een op zich zelf staand werk vormt. Daarna volgt de autobiographic in drie deelen onder de titels „Voor de verbanning", „Gedurende de verbanning" en „Na de verbanning." Volgens berichten uit goede bron meldt de Etoile beige, dat de treinen op de Belgische staatsspoorwegen, bij voorkeur die tusschen Mechelen en Antwerpen, door een nieuwe bende dieven worden geëxploiteerd. Maan dag morgen vertrok een goederentrein uit het station Antwerpen Stuyvenberg naar Brussel. Te Mechelen bemerkte hot trein-personeel dat verscheidene collis waren verdwenen. Op het oogenblik van het vertrek had een dief in een der goederenwagens weten te slui pen, had onderweg verscheidene collis er uitgeworpen, die door zijne langs den weg geposteerde medeplichti gen in ontvangst werden genomen en geborgen. Zoo dra de trein stilstond heeft de dief het hazenpad ge kozen. Er is een onderzoek ingesteld en worden maat regelen genomen, om den dienst zoodanig te regelen, dat dergelijke feiten niet meer kunnen voorkomen. Bij gelegenheid van een wandeling gebruikte dezer dagen de keizer van Rusland te Ems een glas bronwater, toen eene dame van middelbaren leeftijd, eenvoudig doch elegant gekleed, door de nieuwsgierigen heendrong, Z. M. naderde, op Slavische wijze nederknielde om hem te begroeten en hem een brief overhandigde. De geheime politie-ambtenaar, die steeds ieder die den keizer naderen wil op een afstand houdt, was juist niet aanwezig zoodat de dame den keizer ongehinderd kon naderen. Deze boog beleefd en liet den brief door zijn lijfarts aannemenna een blik op de onderteekening te hebben geworpen, reikte de czaar de dame zijn hand en zeide in het Poolsch: „Sta op, mijn kind!" Het gevolg is geweest, dat de broeder der dame, die sedert acht jaren in Siberië in ballingschap vertoefde, per telegraaf gratie heeft gekregen. Uit Rome wordt gemeld, dat in de Campagna de plaag der sprinkhanen is uitgebroken, die belangrijke verwoestingen aan den oogst zouden kunnen toebrengen. Door de krachtige gemeenschappelijke maatregelen van rijks- en gemeentelijke autoriteiten en particulieren hoopt men echter de ramp te localiseeren. Verkooplngen en aanbestedingen. Heden werd aan het gebouw van het gewestelijk bestuur alhier aanbesteed: het gedeeltelijk uitbreken en dichten van den Siphon en het verzwaren van een gedeelte der dijken, vau het Nederlandsch gedeelte van het kanaal van Sluis naar Bruggewaarvoor het minst was ingeschreven door den heer J. Bertou te Biervliet, voor 2820. Theroio meterstand. 17 Juni 's av. 11 u. 56 gr. 18 'smorg. 7 u.60gr. 'smidd. 1 u. 66 gr. 's av.6 u. 68gr. De discussiën over het wetsontwerp op de openbare veiligheid zijn in de Italiaansche kamer gelukkig ge ëindigd zonder tot eene crisis aanleiding te geven, zoodat de regeering voorloopig gered is. Het regee- ringsvoorstel werd, zooals het door de heeren Ricasoli, Lanza en Pisanelli was geamendeerd, met 209 tegen 32 stemmen aangenomen en het voorstelLanza tot het instellen eener enquête naar den toestand op Sicilië met 195 tegen 48 stemmen. Aan de laatste stemming heeft de linkerzijde geen deel genomen. Na de eergisteren genomen beslissing dat de discussiën niet zouden worden geschorst, hadden verscheidene leden der linkerzijde, daarover verbitterd, hun ontslag ingedienddoch gisteren zijn zij op dat besluit terug gekomen, zoodat ook uit den boezem der kamer zelve geen verdere moeilijkheden zullen ontstaan. Het wetsvoorstel van Garibaldi-tot verlegging van den loop der Tiber in het belang der afwatering en kanaliseering ;van de Romagna, ter verbetering van den gezondheidstoestand en de plaatselijke gesteldheid, is na eenige wijzigingen, met 198 tegen 57 stemmen aan genomen. Eergisteren vierde de paus den 29en verjaardag van zijne troonsbeklimming en zoowel die feestelijkheid als de toewijding van geheel Frankrijk aan het heilige hart van Jezus heeft Z. H. aanleiding gegeyen nogmaals te velde te trekken tegen de onderdrukkers der kerk, hoewel hij ook redenen vond om zich te verheugen. „De slechte menschen, zeide hij, trachten de godsdien stige beginselen te vernietigen, maar aan den anderen kant strijden de goeden ijverig voor hun behoud. Tegen over de slechte pers wordt een goede gesteld tegen over de ongodsdienstige opvoeding worden christelijke scholen gesticht" In Frankrijk heeft men zich dan ook wel dankbaar getoond voor de wijding aan het heilige hart door het hooger onderwijs grootendeels aan den invloed der kerk prijs te geven. Het wetsontwerp op de vrijheid van het hooger on derwijs werd gisteren door de nationale vergadering in zijn geheel met 395 tegen 263 in tweede lezing in zijn geheel aangenomen. Op voorstel van den heer Giraud werd nog met 365 tégen 294 eene bepaling in het ontwerp opgenomen, volgens welke de hoogleeraren op eene aanklacht van den prefect, den rector der universiteit of van het openbaar ministerie naar den academischen senaat kunnen worden verwezen wegens wangedrag of onzedelijkheid. Hij die op de lessen aan leiding geeft tot ernstige ongeregeldheden zal eene berisping kunnen krijgen en het verblijf aan de academie hem worden ontzegdzonder dat daardoor zal worden te kort gedaan aan andere eventueele straffen voor misdaden of wanbedrijven. Vervolgens ging de vergadering over tot de behan deling van een wetsontwerp tot regeling van verschil lende registratierechten, waarvan artikel I werd ver worpen zoodat het wel als gevallen kan worden beschouwd. Intusschen blijkt weder hieruit dat de vergadering nog geen haast maakt met de voornaamste zaken die zij moet behandelen: de organieke wetsont werpen. Dit, zoowel als het échec bij de laatste ver kiezingen van presidenten voor de afdeelingen geleden, heeft de linkerzijde tot nieuwe werkzaamheid geprik keld. Hare bureaux moeten reeds de mogelijkheid heb ben besproken der invoering van disciplinaire straffen voor het niet bijwonen der afdeelingsvergaderingen, terwijl tevens maatregelen werden beraamd ommet het oog op de politieke omstandigheden, in de zittingen een krachtiger werkzaamheid te ontwikkelen. De bureaux zijn overeengekomen om dagelijks vóór den aanvang der openbare zitting eene bijeenkomst te houden teneinde middelen te beramen om de ontbinding der kamer te bespoedigen. Inmiddels heeft de constitutioneele commissie de be handeling van het wetsontwerp op de algemeene ver- kiezingen in behandeling genomen en zich vereenigd

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2