Aflvertentiën. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. iandebbmrhtcn. HPrijjiseii van Ëfiecten. ff ff ff ff ff ff ff ff 4an ondervinden nadeelen wegens het veranderen van een waterloop uit zijn huis wijk D n° 407 uitlozende in de Oude haven Na eenige toelichting door den voorzitter wordt dit voor kennisgeving aangenomen. De wijziging in begrooting van het burgerweeshuis over 1875de rekeningen van het burgerlijk armbestuur van het Roomsch katholiek armbestuur en van commis sarissen over den straatweg van Zierikzee naar Brou wershaven worden overeenkomstig het advies der com- missiën ui hoe goedgekeurd. Tot leden van het stembureau voor de verkiezing van 5 raadsleden op 20 Juli e. k. worden benoemd de lieeren S. G. Nauta van der Grijp en Jhr. mr. J. W. D. Schuurbeque Boeije, en de overige leden als plaats vervangers. Wordt medegedeeld dat bij openbare verpachting voor den tijd van 2 jaren is verpacht aan M. Moermond het gedempte gedeelte der Zoutegracht van af de heul tot aan de Zuidwelle Barrière ad ƒ43 'sjaars. Voor kennisgeving aangenomen. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. 't Was gisteren een feestdag voor de Fransche ul- tramontanen. Met groote plechtigheid werd de eerste steen gelegd voor de nieuw te bouwen kerk van Mont- martre. De aartsbisschop van Parijs bediende in eigen persoon de misonder het zingen van: Sauvezsauvez la France Au nom du Sacré-coeur. Voordat de eerste steen werd gelegd hield de aarts bisschop eene rede die herhaaldelijk werd afgebroken door den kreet„Leve Pius IXOnder de aanwezigen waren verscheidene afgevaardigden en autoriteitenook de hertog van Nemours. In de nationale vergadering behaalden daarenboven de clericalen nieuwe overwinningen. De afgevaardigden waren buitengewoon talrijk opgekomen, zoodat zelfs 714 stemmen werden uitgebrachtwel een bewijs welk eene waarde werd gehecht aan de beslissing over de quaestie der academische graden en dat alle partijen hun best hadden gedaan om alle krachten bij te zetten. Het amendement van den heer Raoul Duval was in de eerste plaats aan de orde. Het strekte zooals men weetom te bepalendat de academische graden zouden worden verleend door den minister krachtens een cer tificaat van bekwaamheiduitgereikt door eene com missie van examinatoren, welke door den minister zou worden benoemd. Wij merkten reeds opdat de cleri calen zich hiermede niet wilden vereenigen omdat het hun geen genoegzataen invloed waarborgde. Zooals men vermoeddewerd het verworpen. Nu was aan de beurt van behandeling het laatste amendement van concilianten zindat van den heer Paris, om het toekennen van academische graden op te dragen naar verkiezing van den candidaat èf aan eene commis sie uitsluitend bestaande uit hoogleeraren van den staat, óf aan eene gemengde commissie bestaande uit hoog leeraren van vrije universiteiten. Met dit amendement wilden de clericalen zich vereenigen. Natuurlijk zal, wanneer zij maar eenmaal hunne universiteiten heb ben, geen enkele kweekeling van zoodanige universi teit verlangen te worden geëxamineerd door eene commissie van enkel rijks-hoogleerarenzoodanige commissies zullen alleen nog maar door de kweekelin- gen aan de rijksuniversiteiten worden verlangd, doch het is wel waarschijnlijk dat tengevolge van de nieuwe regeling hun getal aanmerkelijk zal verminderen. Im mers de clericalen zullen wel zorgendat de zonen der geloovigen niet naar de rijksuniversiteiten worden ge zonden, die weinig aftrek meer zullen vinden, terwijl in de commissies van examinatoren de clericalen wel op het overwicht kunnen rekenen als^ de helft moet bestaan uit hoogleeraren van vrije universiteiten. Er was echter geen andere uitweg mogelijk; men moest kiezen tus- schen het amendement-Paris of het verleenen van het jus promovendi aan alle universiteiten. De vergadering besloot van deze twee kwaden het geringste te kiezen en nam de eerste alinea van het amendement Paris aan met 379 tegen 335, de tweede met 385 tegen 312 stemmen. Het is echter mogelijk, dat het artikel nog eene wijziging zal ondergaan, want de minister van openbaar onderwijs heeft zich voorbehouden bij de derde lezing eene wijziging in het artikel voor te stelien in dien zindat in de gemengde commissiën de meerderheid zal bestaan wit hoogleeraren aan rijksuniversiteiten, zoodat deze het overwicht zouden hebben. Natuurlijk dat van clericale zijde hiertegen terstond werd gepro testeerd want daardoor zou een groot gedeelte van de schoone illusies der toekomst worden vernietigd. Het is duidelijk dat voornamelijk die universiteiten zullen bloeiendie in de quaestie der graden het over wicht zullen behouden. De heer Paris vereenigde zich echter met het voorstel van den minister en het is wel waarschijnlijk dat het nog zal worden aangenomen. Sauvez, sauvez la France! Na de stemming over het amendement Paris werd de zitting opgeheven. De constitutioncele commissie be handelde gisteren het wetsontwerp op de verkiezing van senatoren in tweede lezing. Eindelijk kwam het gisteren ook in de Italiaansche kamer tot eene, zij het dan ook nog maar interlocu toire, beslissing. Het debat begon, bij de voortzetting r .^ndeling van het wetsontwerp op de openbare veiligheid, al weder met orden van den dag. Sommige afgevaardigden trokken de door hen voorgestelde in, terwijl andere nieuwe indienden. Door den heer Span- tigati werd met 20 andere leden van het linkercentrum eene motie ingediend strekkende om de dicussiën te verdagenwaarop door den heer Dépretis de leider der linkerzijde, en de rapporteur der commissie over het aanhangige wetsontwerp, werd te kennen gegeven dat de meerderheid der commissie zich vereenigt met alle moties die eene schorsing van het debat ten doel hebben. Tevens verzocht hij, dat de speciale commissie die de heer Lanza wilde doen verkiezen, om een onder zoek in te stellen naar de voorwaarden waarop de openbare veiligheid in Sicilië kan worden geregeld, zou worden vereenigd met de algemeene commissie van rap porteurs over het aanhangige voorstel, teneinde éen gemeenschappelijk rapport te kunnen samenstellen. Deze manoeuvre was nog zoo kwaad niet bedacht, doch de heer Lanza beet niet toe en verdedigde zijn voor stel om een geheele afzonderlijke commissie te benoe men, hoewel hij het betreurde, dat dit noodig zou zijn. Tenslotte nam de kamer met 220 tegen 203 stemmen de eenvoudige orde van den dag aan, strekkende om de discussie over het wetsontwerp voort te zetten. In dit opzicht heeft dus de regeering een kleine overwin ning behaald; de interlocutoire quaestie is ten haren gunste beslistde vraag is nog of het hoofdgeding even gelukkig voor haar zal afloopen; zeker echter wordt de hoop hierop door deze uitspraak verlevendigd en is het wel mogelijk, dat door aanneming van het voorstel Ricazoli-Lanza-Pisanelli de regeering wordt gered. Door de enquête kan men dan wellicht over eenigen tijd met meerder kalmte tot duurzame maatre gelen komen om den staat van zaken op Sicilië beter te regelen. Het proces-Arnim is reeds genaderd tot de uitspraak, die den 24™ dezer zal plaats hebben. De procureur- generaal concludeerde tot schuldigverklaring aan het achterhouden van officieele documenten en ontvreem ding van voorwerpen, die de graaf in zijne officieele hoeda nigheid had ontvangen, en eischte gevangenisstraf van een jaar. Nadat de verdedigers Dockhorn en Munkel het woord hadden gevoerd, bepaalde het hof de uitspraak op voormelden datum. Prins Albert van Rumenië hield eergisteren eene inspectie over de Rumeensche vloot te Giurgevo en werd bij die gelegenheid door den Turkschen pacha uitgenoodigd om eene revue te komen bijwonen over het garnizoen van Roestsjoek. De prins nam de uitnoodiging aan en werd te Roestsjoek op schitterende wijze onvangen. Dit uitstapje had hem echter bijna het leven gekost, want toen hij des avonds naar Bucharest terugkeerde kwam de trein waarin de prins zattusschen Filaret en Controceni in botsing met een anderen treinten gevolge waarvan de prins en verscheidene andere per sonen lichte wonden bekwamen. dfüimjjotttatit Het stukje van den heer J. J. N. te T. zou aanmer kelijk in beteekenis winnen indien de naam en qualiteit van den inzender er onder kon vermeld worden. Wij geven dit alsnog in overweging. Red. Graanmarktea enz. Middelburg, 17 Juni. Alleen uit Walcheren was er aanvoer die grootendeels in tarwe bestond. De koop lust voor dit artikel waszoowel voor consumptie als verzending geanimeerd puike Walehersche tarwe werd 25 cent hooger van 9 a 9.25 gekochtmiddelmatige soort 8.35 a 8,90Zeeuwsche tarwe nominaal het zelfde 8.50; in de overige artikelen ging niets om, de prijzen behouden dezelfde notering; Walehersche bruine- en paardenboonen zijn opgeruimd; koolzaad zonder handel. gemiddelde m arkprijzen. Versche boter 1.08 a 1.00. Eieren per 100 st. f 3.10. Amsterdam, 17 Juni. Nederland. Certifie. Werkelijke schuld. dito dito dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij dito exploitatie Ned.Staatssp. Loten stad Rotterdam. dito dito Amsterdam. België. Certificaten bij Rothschild Frankrijk. Inschrijvingen dito Rusland. Obligatiën 1798/1816 Certifie. Inscr. 5e serie. Oblig. Hope C°. 1855 6e serie dito 1000 1864 dito L. 100 1872 dito L. 100 1873 Loten 1864 Loten 1866 Oblig.Hope C°.Leening 1860 Certifie. dito Inscript.Stieglitz &C°. 2e a 4 L. Obligatiën 186769 Certificaten Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. Oblig. dito. dito dito Aand. Kiew-Brest dito Baltische spoorweg Oblig. spoorweg Poti-Tiflia dito dito Jelez-Griasi. dito dito Jelez Orel dito dito Charkow Azow Polen. Schatkistobligatiën Aand. Warschau-Bromberg dito dito Weenen. 2} pet. 62} 3 74fij 4 99}- 4} 130} 87} 3 f 3 n 90} 2} pet. 3 5 n 5 102} 5 r> 81} 5 92} 5 101} 5 100} 5 100} 5 f 345 5 336 4} pet. 94} 4 »0A 4 r 80} 4 84} 6 52} 5 268 4} pet. 88} 4 f 203 158 3 137 5 pet. 101 5 i 240 5 pet. 101 5 4 4 f 65 5 151 Oostenrijk. Oblig.metal.in zilver Jan./Juli. 5 pet. 65} dito dito Aprii/Oct. 5 65} dito in papier Mei/Nov. 5 62% dit dito Febr./Aug. 5 Aand. Nation, bank 3 1015 Loten 18605 „599 dito 1864„143 Hongarije. Schatkistbiljetten 6 pet. Oblig. Theiss spoorweg 5 73} Italië. Certifie. Amsterdam 5 Oblig. Z.-Ital. spoorweg 3 100 Spanje. Obligatiën Buitenl 3 pet. 17} dito Binnenlandsche 3 15,% Portugal. Obligatiën3 51} Turkije. Inschrijving Alg. schuld5 41} Obligatiën 1869 6 131} Egypte. Obl. 1868 7 pet. dito 1873 7 76} Amerika. Obl. Vereenigde Staten 1904 5 dito dito dito 1882 6 97} dito dito dito 1885 6 101} Illin. Cert. Amsterdam - Oblig. Illinois Redemtion. 6 87} Oblig. Central Pacific 6 85 Certifie. Chic. N. W. 7 41% Oblig. Madison Ext. 7 76 dito Winona-St. Peter 7 70} dito N. W. Union. 7 69} dito Union Pac. Hoofdl. 6 84} Obl.St.Paul&Pac.Spw.lesee. 7 dito dito dito 2esec. 7 17} Brazilië. Obl. 1863 4} dito 1865 5 Prijzen van coupons. Amsterdam, 17 Juni. Metall. 22.25; dito zilver f 22.70; Div. Eng. per ƒ11.80; Eng. Portugal per£ ƒ11.55: Amerikaansche dollars (in goud) ƒ2.41. Amsterdam 16 Juni. Metall. 22.22}dito zilver 22.70Div. Eng. per f 11.80Eng. Russen per ƒ11.80; Eng. Portugal per ƒ11.80; Frans. f 47.10; Belg. f 47.10;Pruis. ƒ57.70Hamb. Russen Russen in Z. R. ƒ32}; Poolsche per fl.Ameri kaansche dollars 2.41papier 2.05. Den 14en Juni 1875 is te Utrecht overleden de heer JAN WILLEM VAN SONSBEECKin den ouderdom van ruim 70 jaren. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed vrouwe C. BODDAERT, geboren baronnesse van Heeckeren van Brandsenburg. Middelburg, 16 Juni 1875. De Burgemeester van Arnemniilen maakt bekend dat tengevolge van liet vernieuwen der Heul in den Nieuwerkerkschen wegbij de Hofstede van de Wed. L. DE RIJKEde passage met rij- en voertuigen aldaar is gestremd tot den 15tn Juli e. k. De Burgemeester voornoemd C. J. CRUCQ. De bekende en onbekende schuldeischers en verdere belanghebbenden bij de onbeheerde nalatenschap van den heer CHRISTIAAN LODEWIJK WAGNER, in leven Secretaris der Kamer van Koophandel, gewoond hebbende te Middelburg en aldaar overleden den 29en Januari 1875, worden bij deze opgeroepen om op Woensdag den dertigsten Juni 1S75, des middags te twee uren, te verschijnen ten kantore van den ondergeteekende, teneinde aan te hooren en op te nemende rekening en verantwoording van zijn beheer als Curator in voorschreven nalatenschap. Middelburg, 17 Juni 1875. Mr. A. J. VAN DEINSE. Heden den zestienden Juni 1875: Heb ik CORNELIS ALEXANDER KOULON, eerste Deurwaarder bij het Provinciaal Gerechtshof in Zeeland, wonende te Middelburg, ten verzoeke van WILLEMIJNTJE JOHANNA DE KATwerkvrouwwonende te Middelburg, huisvrouw van FRANCISCUS HINKE, geadmitteerd gratis geding te voeren, bp geregistreerde beschikking der Arrondis- sements-Rechtbank te Middelburg van den 7™ Decem ber 1874, tot het instellen van liet onderhavige rechts geding verlof bekomen hebbende van den EdelAchtbaren heer President der Arrondissements Rechtbank te Mid delburg bij geregistreerde beschikking van den 17™ Maart 1875, domicilie kiezende te Middelburg, ten kantore van den aan haar toegevoegden Procureur JOHANNES MARTINUS BRIEVE FRANCISCUS HINKE, echtgenoot van mijne requi- rante, laatst gewoond hebbende te Middelburg, doch wiens tegenwoordige woon- of verblijfplaats onbekend is, dientengevolge voor hem exploit doende bij aan plakking aan de voorname deur der vergaderplaats van gemelde Arrondissements-Rechtbank te Middelburg, terwijl ik verder een afschrift van hetzelve heb over gegeven aan den heer Officier van Justitie bij de meer gemelde Rechtbank, exploit doende ten zijnen parkette

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 3