d De mededeeling van den voorzitterdat het con tract met de firma van Zeijlen Decker ten aanzien van het droogdok geteekend is. Deze zaak diende Zaterdag voor het kantongerecht, met dit gevolg, dat de beklaagden zijn vrijgespro ken aangezien het betrekkelijk artikel in het regle ment der staatsspoorwegen spreekt van reizigers, ter wijl bedoelde heeren niet in die qualiteit op het perron waren. Naar men verneemt is door de heeren Gresnich c°. te Amsterdam een alleszins proefhoudend middel gevonden tegen den paalworm, met welke belangrijke vinding Z. M. de koning reeds moet in kennis ge steld zijn. Uit Antwerpen wordt gemeld, dat Carl Vogt aldaar is aangekomen. Een talrijke menigte was aanwezig toen hij aan land werd gebracht. Hij is vrij lang en schijnt ongeveer 35 jaren te zijn. Tengevolge van den lievigen storm op den llen dezer is te Meurs, nabij Dusseldorff, de bijna voltooide toren van de katholieke kerk met een donderend geweld in elkander gestort. Op het oogenblik van het onge luk waren vijf arbeiders aan het werk, waarvan 2 ter stond als lijken uit de puinen werden opgedolven ter wijl een derde persoon, de aannemer zelf, 1^ uur later aan zijne wonden bezweek. Naar men verneemt moet de aartsbisschop Ledo- chowski in de gevangenis te Ostrowo ernstig ziek zijn. De in Wesel geïnterneerde aartsbisschop van Paderborn heeft als bijzonder bewijs van welwillendheid van den paus de groote gouden medaille met het por tret van Z. H. ontvangen, waarschijnlijk voor zijn moedig verzet tegen de wetten van den staat. In de maand April van dit jaar hebben in het Pruisische leger, met inbegrip van de Saksische en Wurtembergsche korpsen, 16 soldaten door zelfmoord een einde aan hun leven gemaakt, dat is het elfde gedeelte van alle overleden soldaten van die korpsen in genoemde maand. Te Parijs laten sommige dames zich tegenwoordig in plaats van gewone kunsttanden, tanden inzetten die aan levende menschen, liefst kinderen, worden uitge trokken en, nog bloedende, haar in den mond worden geplaatst. Die operatie wordt met niet minder dan 4000 franken betaald. De ontaarde moeders, die daarvoor de tanden hunner arme kinderen verkoopenontvangen gewoonlijk 200 franken per tand. Verkooplngen en aanbestedingen. Gisteren had, vanwege het bestuur der waterkee- ringen van het calamiteus waterschap Walsoorden, al daar de aanbesteding plaats van het herstellenver nieuwen met leveranciën enz., aan de onderscheiden werken en dij ken van dat waterschap waarvan aannemer is geworden de heer D. Tholenste Hoekvoor f 24,500. Thermometers tand. 16 Juni 's av. 11 n. 58 gr. 17 'smorg.7 u.fiOgr.'smidd.lu.66gr.'sav.6u.G0gr. Gemeenteraad van Middelburg. Zitting van Woensdag 16 Juni. Voorzitter de heer Schorer. Afwezig de heeren Lambrechtsen van Eitthem, bui ten de gemeente; Luteijn, wegens ambtebezigheden,en Fokker, ongesteld. De mededeeling van den voorzitter aangaande de redenen van afwezigheid der evengenoemde leden wordt voor kennisgeving aangenomen. Na de resumtie der notulen van de zitting van 19 Mei jl. worden nog voor kennisgeving aangenomen a Een brief van gedeputeerde staten van Zeeland, houdende bericht van goedkeuring van het raadsbesluit tot onderhandsehen verkoop van gemeentegrond aan A. J. de Lange. b Een brief van hetzelfde college, berichtende de goedkeuring van het raadsbesluit tot het in rechten optreden ter zake der vordering van den heer Jeroni- muswaarbij de voorzitter mededeeldedat de heer mf. A. J. van Deinse zich op uitnoodiging bereid heeft verklaard om als gemachtigde voor de gemeente in dit rechtsgeding op te treden. c Een brief van hetzelfde college, begeleidende het goedgekeurde kohier der hondenbelasting over 1875. Vervolgens wordt, overeenkomstig het advies der plaatselijke schoolcommissie, gunstig beschikt op het onlangs ingekomen verzoek van den heer A. Gouka, om eervol ontslag met 31 October a. als hoofdonder wijzer op school Fwaaraan hij nagenoeg 41 jaren is werkzaam geweest. Het ontslag wordt verleend onder dankbetuiging voor de aan het onderwijs bewezen dien sten. Aan burgemeester en wethouders is opgedragen de noodige voorstellen omtrent de vervulling der aan staande vacature te doen. Van den heer A. M. Tak alhierals gemachtigde van den heer J. P. E. Tak van Poortvliet te 's Graven- hage, is een adres ingekomen, houdende verzoek om in erfpacht te krijgentegen billijke voorwaarden, het terrein achter het zijn lastgever toebehoorend pakhuis op den Kinderdijk alhier, wijk P n°125, deel uitma kende van het dok der Commercie-compagnie. Dit adres wordt gesteld in handen van burgemeester en wethouders tot rapport en voorstel. Nog is ingekomen een adres van den heer A. M. Tak 1 alhier, als gemachtigde van vrouwe Johanna Caland, wed. van den heer H. D. von Brüeken Fok, die een perceel grond van de gemeente in erfpacht bezitter grootte van 70 centiaren ad 70 cent 'sjaars. Bedoeld perceel is door de ambtenaren van het kadasterbij gemis eener afscheiding op het terrein vereenigd met andere aan des adressants lastgeefster toebehoorende kadastrale perceelen dezer gemeente en op de kadas trale leggers onder éen nommer gesteld ten name van haar en van de gemeente Middelburg als gezamenlijke eigenaren. Ter voorkoming van later mogelijke moei lijkheden en ter vermijding van eene splitsing der vroegere nommers op het terreinwenscht zij het thans in erfpacht bezeten perceel te koopen. Burgemeester en wethouders stellen voor, het ver zoek, onder nadere goedkeuring van gedeputeerde sta ten, in te willigen en bedoelden grond af te staan tegen fl de centiare, alzoo 70, welke som als vol doende wordt beschouwd, daar het bedoeld perceel voor niemand anders dan voor adressante eenige waarde heeft. Alzoo wordt besloten. Blijkens kennisgeving van het burgerlijk armbestuur, verkeert een aan de algemeene armen alhier toebehoo rend onbelast gebouwtje op het Smidsbolwerk in zeer bouwvalligen staat, zoodat het afgebroken en opnieuw opgebouwd zou moeten worden, hetgeen betrekkelijk belangrijke kosten zou veroorzakenwaartegen de ge ringe huur die het dan zou opbrengen niet kan opwe gen. Daarom acht het burgerlijk armbestuur het beter te trachten dat perceel onder de hand te verkoopen. Burgemeester en wethoudershet hiermede eens zijnde, stellen voor: aan gedeputeerde staten van Zee land de vereischte vergunning voor dien verkoop te vragen en na die verkregen te hebben het armbestuur daartoe van gemeentewege te machtigen. Aldus wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt besloten, voor den op 25 dezer te houden schietwed strijd door de Vereeniging van officieren der schutte rijen in Nederland van gemeentewege een prijs uit te loven en hun daarvoor een krediet van 50 a f 60 te verleenen. Vervolgens worden goedgekeurd een drietal voorstel len van burgemeester en wethouders tot af- en over schrijvingen op de gemeentebegrootingen voor 1874 en 1875. De zitting gaat over in eene met gesloten deuren en wordt na eenig verwijl weder heropend. Naar aanleiding van een verzoek der commissie van bestuur voor den MiddelburgVlissingschen rijweg wordt besloten, bij de regeering aanvraag te doen tot verlenging met drie jaren van de met 31 December a. eindigende concessie tot tolheffing op dien weg. De mededeeling der goedgekeurde rekening van even- genoemde rijweg sluitende met een goed slot van f 500, hetwelk voor de helft in de gemeentekas van Middelburg en voor de andere helft in de gemeentekas van Vlissingen zal gestort worden wordt voor ken nisgeving aangenomen. In handen der plaatselijke schoolcommissie wordt gesteld een adres van den peer L. H. Dormaar, die eer vol ontslag verzoekt als vierde hulponderwijzer op school Ouithoofde zijner benoeming tot eersten hulp onderwijzer te Axel. Burgemeester en wethouders zijn inmiddels gemachtigd tot oproeping van sollicitanten voor de te vaceeren betrekking. Voor kennisgeving wordt aangenomen een brief van mejuffrouw J. M. W. van Schaïk, tweede tijdelijke hulp onderwijzeres op de school A, die te kennen geeft dat zij met ult°. Augustus die school wenscht te verlaten en alzoo niet voor eene definitieve benoeming in aan merking verlangt te komen. Burgemeester en wethouders zijn gemachtigd tot het doen eener oproeping van sollicitanten voor die betrek king voorzien van akten van toelating voor de Fran- sche, Hoogduitsche en Engelsche talen en geëxamineerd als hulponderwijzeres, op eene jaarwedde van f 800. Wordt vastgesteld een staat van aangeslagen personen in de plaatselijke directe belasting op de inkomsten over 1874, wier aanslag, tengevolge van vertrek, fail lissement of accoord met schuldeischers, geheel of ge deeltelijk oninbaar is. Het totaal van dien staat be draagt f 187.09. Van den heer mr. J. H. de Stoppelaar, lid der inter nationale rechtbank te Caïro, is een brief ingekomen waarin hij de goede ontvangst bericht van het zilveren presenteerblad dat hem van gemeentewege als geschenk is vereerd. „Dat kostbare stuk schrijft hij - welks bewerking de meesterhand verraadt en welks inschrift rond het wapen van Middelburg met de daarbij gevoegde attributen aan mijn ambt van archivaris ontleend, even keurig en smaakvol is uitgevoerdzal niet alleen voor mij, maar ook voor mijne kinderen eene blijvende herin nering zijn aan hetgeen ik in die betrekking uit liefde voor mijne vaderstad en tot bevestiging van haren ouden roem op velerlei gebied heb mogen doen; voor mij zei ven is het ook een vereerend blijk van waar- deering en van de welwillende gezindheid harer overheid te mijnen opzichte." Overigens betuigt genoemde heer zijne innige erkentelijkheidmet de beste wenschen voor het heil dezer stad. De voorzitter deelt mede dat hij als burgemeester dezer gemeente in die qualiteit namens de gemeente in rechten optredende, door den heer C. W. Bauer, photograaf alhiergesommeerd is tot betaling van 50 in voldoening van geleden schade door het dooden, door de politievan een hem toebehoorend hondjeof anders gedagvaard om te verschijnen voor den kantonrechter om zich tot betaling dier som te hooren veroordeelen. Deze zaak wordt op zijn voorstel gesteld in handen eener rechtskundige commissiebestaande uit de heeren mrs van Hoek en Snouck Hurgronje. Ter vervulling der bestaande vacatures in de com missie fot het examineeren van varenslieden, in de plaats van de heeren A. H. G. Fokker, jh'. W. H. de Jonge van Campens-Nieuwlandbeiden overleden, en B. A. Fokkerzijn aanbevolendoor de kamer van koophandel en fabrieken ter vervanging van wijlen den heer A. H. G. Fokkerde heeren B. A. Pokker en M. C. Jeras; en door de commissie van bestuur over de in richting tot het examineeren van varenslieden voor de twee andere vacatures: de heeren C. J. Damme en G. Knolalsmede de heeren J. de Decker Gz. en F. H. van Leeuwen. Alvorens tot de benoeming wordt overgegaandeelt de voorzitter mede, dat de heer J. de Decker Gz. ver zocht heeft buiten aanmerking te blijven. Bij de eerste stemming wordt vervolgens benoemd de heer B. A. Fokker met algemeene (14) stemmen. Voor de tweede vacature wordt gekozen de heer C. J. Damme met 13 stemmen, zijnde 1 biljet op den heer G. Knol uitgebracht. Voor de derde vacature verkregen bij eerste stem ming de heer F. H. van Leeuwen 7, de heer G. Knol 6 en jhr. mr. D. G. van Teijlingen 1 stem. Daar alzoo niemand de volstrekte meerderheid verworven had moest eene tweede stsmming plaats hebbenwaarbij de heer Knol 8 en de heer van Leeuwen 6 stemmen bekwamen, zoodat de heer Knol gekozen is. Ter vervulling van twee bestaande vacaturen in de plaatselijke schoolcommissie zijn door die commissie twee afphabetisch gestelde aanbevelingen opgemaakt, te wetenin de plaats van wijlen den heer P. do Maret Tak de heer B. A. Fokker en jhr. inr. D. G. van Teijlingen; en in de plaats van m'. J. P. van der Bilt, de heer dr. J. P. Berdenis van Berlekom en jhr. mr. G. L. Schorer. Bij de eerste stemming voor de eerste vacature ver kregen de heeren Fokker en van Teijlingen ieder 7 stemmen. Bij de daarop gevolgde tweede stemming bekwam jhr. mr. D. G. van Teijlingen 9 stemmen en was alzoo gekozen, terwijl de heer B. A. Fokker 5 stemmen kreeg. Voor de tweede vacature werd benoemd jhr. m'. G. L. Schorer met 11 stemmen, zijnde op dr. J. P. Berdenis van Berlekom 3 stemmen uitgebracht. Eindelijk werden tot leden van het stembureau voor de a. verkiezing van leden voor den gemeenteraad ge kozen de heeren van Visvliet en van Berlekomen tot plaatsvervangers de heeren Nagtglas, Damme, Dobbelaar de Wind, Fokker en van Hoek. De benoeming van vijf plaatsvervangers, in plaats van drie zooals gewoonte is, geschiedde met het oog op de waarschijnlijkheid dat sommige benoemden ver hinderd zullen zijn in het stembureau zitting te hebben. De heer Mathon wilde, naar hef voorbeeld van som mige andere gemeenten, alle leden tot plaatsvervangers benoemen, doch daartegen levert het reglement van orde bezwaar op. Hiermede de aan de orde gestelde werkzaamheden geëindigd zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. Gemeenteraad van Zierlkzee. Zitting van Woensdag 16 Juni. Afwezig zijn de burgemeester, de heeren Fokker, Koole en Ochtman. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Komt o. a. ter tafel een brief van gedeputeerde sta ten begeleidende beschikkingen op ingediende reclames tegen het kohier van den hoofdelijken omslag door de heeren A. Buijze Mz. en A. Giljam en verzoek tot wijziging van het kohier. De voorzitter stelt voor het kohier dienovereenkomstig te wijzigen en mitsdien vast te stellen op 21,935.63. Aldus wordt besloten. Burgemeester en wethouders stellen, naar aanleiding van een brief van gedeputeerde staten betrekkelijk het aangaan eener transactie tot ontbinding der huurover- eenkomsc van het ijklokaal tengevolge van de vereeni ging van de ijkkringen Zierikzee en Middelburg, voor, dat de raad medewerking verleene tot ontbinding van dat huurcontract en hen machtige tot het aangaan van eene transactie, waarbij de huur zal worden verklaard op te houden met 1 Juli 1875en zich bereid verklare dat lokaal voortaan voor den herijk beschikbaar te stellen tegen een door het rijk te betalen lageren huur prijs, met mededeeling tevens dat het den raad billijk voorkomt, dat de gemeente voor den afstand van het lokaal van het rijk vergoeding erlange, daar het in 1867 voor hare rekening daartoe is ingericht waarvoor zij heeft besteed f 464,14|. Wordt voor de leden ter inzage gelegd. Aan den heer mr. Ph. A. Bouvin wordt op zijn ver zoek wegens vertrek naar elders eervol ontslag ver leend als lid der plaatselijke schoolcommissie. Een adres van Balschilder alhierhoudende opmer kingen betreffende de aanbesteding van gemeentewer ken en verzoek dat voortaan het schilderwerk aan de gemeente-gebouwen afzonderlijk worden aanbesteed, wordt na eenige toelichting des voorzitters gesteld in handen van burgemeester en wethouders. Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt met algemeene stemmen besloten aan diakenen dei- hervormde gemeente alhier op hun verzoek in erfpacht uit te geven de overdekte vroon achter de 's Godska mers tegen 2 cent per vierkante meterbehoudens goedkeuring van gedeputeerde staten. Jhr. mr. Boeije heeft zich als lid van het hervormd diaconie armbestuur van medestemmen onthouden. Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt na eenige discussie besloten aan J. de Weduwen, te Kerkwerve op zijn verzoek een gedeelte van den Mos- selweg om niet af te staan ter groote van ongeveer 40 are en voorts dat dit gedeelte van den weg niet meer voor den openbaren dienst bestemd zal zijn, be houdens goedkeuring van gedeputeerde staten. Wordt medegedeeld een deurwaardersexploit namens jhr. W. M. H. de Jonge aan den voorzitter als burge meester gedaan, houdende protest tegen alle later te

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2