r 142. MIDDELBURGSCHE COURANT. Donderdag 17 Juni 1875. BIJ DEZE COURANT BEHOORT EEN BIJVOEGSEL, Middelburg 16 Juni, en Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2tn Paasc/i- en Pinksterdag en een der Kerstdagen, De prijs per 3/m., franco is f 3.50. bevattende: Gemeenteraad van Vlissingen, vervolg Buitenland en twee Ingezonden stukken. Een antwoord op het ingezonden stuk van den heer mt G. A. Fokker, dat in ons nommer van 11 dezer voorkwam en door verscheidene liberale bladen in zijn geheel is overgenomenwordt in het Haagsche Dagblad van heden aangetroffen. De heer J. D. Doorman, hoofd redacteur van dat bladricht een met zijn naam onder teekenden open briet tot den heer Fokker, waarvan wij, ofschoon de belangrijkheid van den inhoud niet aan de lengte van den brief geëvenredigd iseen overzicht zullen trachten te geven. Na eene erkenning der verdiensten van den heer Tak en het uitspreken van zijn leedwezen over het feit „dat bekwaamheid in een volksvertegenwoordiger ongeluk kig maar al te weinig bij de kiezers blijkt te wegen om zijne herkiezing te verzekeren", geeft de heer Door man zijne verwondering te kennen dat de heer Fokker twee dagen te vorentoen de uitslag der verkiezing te Amsterdam bekend waszijne afkeuring daarover niet heeft uitgesproken. Hij meent dat de heer Fokker zich geroepen had behooren te voelen om, gelijk hij later naar aanleiding der nederlaag van den heer Tak in het strijdperk trad, zulks ook te dóen ten behoeve der beide gevallen Amsterdamsche afgevaardigden, de heeren van Reenen en 's Jacob. Dat de heer Fokker dat niet gedaan heeftrekent hij hem toe ais een bewijs van eenzijdigheid en als eene fout. Vervolgens spreekt de hoofdredacteur van het Dag blad tegen dat „aan de 1099 Middelburgsche kiezers zou zijn wijs gemaakt dat de staatsschool moet worden ten onder gebrachtof dat de jeugd behoort te worden opgeleid tot haat om des geloofs wil." Hij noemt het „leugen en laster" dat te beweren; ook al heeft men reden om zoo iets „van sommigen" te onderstellen of te verzekeren. De haat om des geloofs wille, die thans heerscht, is volgens den heer Doorman daartegen het werk der geestverwanten van den heer Fokker; van hen, zegt hijgaat een geest van vervolging uitdie zich tot dusverre bepaalt tot onbloedige wapenendoch die latei- wel tot feiten zal overgaan. Daarom richt hij tot den heer Fokker de vraag ot het edel en vaderlaudslievend is, dien toestand te verergeren door tot hen, die eene andere geloofsovertuiging zijn toegedaan, woorden te richten als in den aanvang en het slot van zijn inge zonden stuk voorkwamen. Eindelijk maakt de heer Doorman van deze gelegen heid gebruik om nogmaals het standpunt der „con servatieve partij" tegenover de „ultramontanen" te omschrijven. Hij herinnert dat de katholieken in Ne derland hun tegenwoordigen toestand van vrijheid te danken hebben aan Thorbecke en diens geestverwanten, ondanks den tegenstand van sommige conservatieven. Nu echter die toestand eenmaal door de wet in het leven geroepen iszoo schrijft hijwordt hij uit dien hoofde ook door de conservatieven geëerbiedigd en gehandhaafd; doch mochten de wettelijke grenzen dooi de eene of andere partij overschreden worden, dan zullen de conservatieven zich daartegen weder op het krachtigst verzetten. De heer Doorman heeft met opzet een paar dagen voorbij laten gaan alvorens zijn open brief te schrijven, teneinde den heer Fokker gelegenheid te geven om tot kalmte te komen en drukt de hoop uit dat zijne op merkingen dan ook met kalmte door dezen zullen wor den overwogen. Wij onthouden ons van eenige commentaar op dezen zeer uitvoerigen brief, daar wij niet wensohen te treden in de bevoegdheid van den heer Fokker, die zeker beter dan iemand anders in staat isindien hij het noodig mocht oordeelen, den hoofdredacteur van het Haagsche Dagblad te beantwoorden. Staat van brievengeadresseerd aan onbekenden, verzonden door het postkantoor te Middelburg, gedurende de 2e helft der maand Mei jl. J. P. Vergouwe, AmsterdamM. de Hamer, Helle- voetsluis; T. Drieskens, Papen.IrechtJohanna Witten, Ruigenhil; H. L. Versteeg, V.rede; door het hulpkantoor ArnemuidenA. de Gems, Stalendamdoor het hulp kantoor KleverskerkeP. de Zeeuw, Dordrecht. Naar wij vernemen zal morgen middag, bij gelegen heid van den jaardag van H. M. de koningindoor het garnizoen- op het Molenwater alhier parade worden gehouden, waartoe het te half 12 door het muziekkorps der schutterij uit de kazerne zal worden afgehaald. Des avonds van half 8 tot half 10 zal door genoemd muziekkorps op het Molenwater eene muziekuitvoering plaats hebben. De gewone verkiezing van leden voor de gemeente raden moet den 20 Juli a. plaats hebben. Te Middelburg zijn met den eersten Dinsdag van September aan de beurt van aftreding de heeren J. P. van Visvliet, dr. S Dobbelaer de Wind, E. H. F. W. Mathon, J. H. Snijders en F. Nagtglas. Als wethouder moet op hetzelfde tijdstip aftreden de heer m1*. N. C. Lambrechtsen van Ritthem. Te Vlissingen moeten als raadsleden aftreden de heeren C. J. van der Hijden, A. Schraver en H. E. Kleynhens, en als wethouders de heeren J. G. Hector en Th. van Uije Pieterse. In de heden namiddag gehouden zitting van den gemeenteraad van Middelburg zijn onder anderen de volgende zaken behandeld Van den heer A. M. Tak alhier is een adres inge komen, houdende verzoek om aan zijn lastgever den heer mr. J. P. R. Tak van Poortvliette 's Graven- hagehet terrein achter het hem toebehoorend pakhuis op den Kinderdijk alhier in erfpacht af te staan. Dit verzoek is gesteld in handen van burgemeester en wethouders. Het verzoek van den heer A. Gouka om eervol ont slag als hoofdonderwijzer op de school voor onvermo- genden alhier is toegestaan onder dankbetuiging voor zijne bewezen diensten. Aan mevrouw de wed. von Brücken Foek is een haar in erfpacht uitgegeven gedeelte grond van het voormalig Spui achter hare woning op de Noordzijde van den Dam in koop afgestaan tegen f 1 per centiare, alzoo voor 70. Overeenkomstig een voorstel van het burgerlijk arm bestuur is besloten aan gedeputeerde staten van Zeeland vergunning te vragen tot onderhandschen verkoop van een aan de algemeene armen toebehoorend onbelast gebouwtje en erf op het Smidsbolwerk, wijk 0 no 95, dat in zeer bouwvalligen staat verkeert. Aan burgemeester en wethouders is een krediet van hoogstens 60 verleendter uitloving van een prijs voor den op 25 dezer te houden schiedwedstrijd dooi de vereeniging van officieren der schutterijen in Ne derland. Een verzoek van den heer L. H. Dormaar om eervol ontslag als hulponderwijzer aan school C alhier is ge steld in handen der plaatselijke schoolcommissie. Voor kennisgeving is aangenomen een brief van me juffrouw J. M. W. van Schaik, tijdelijke hulponderwij zeres op school A, dat zij met het einde van Augus tus die school wenscht te verlaten en alzoo niet defini tief verlangt aangesteld te worden. Burgemeester en wethouders zijn alsnu gemachtigd tot het doen eener oproeping van sollicitanten op eene jaarwedde van f 800. De burgemeester dezer gemeente is in die qualiteit, als namens de gemeente in rechten optredendedoor den heer C. W. Bauer, photograaf alhier, gesommeerd tot betaling van 50 in voldoening van geleden schade door het doodendoor de politievan een hem toebehoo rend hondjeof anders gedagvaard om te verschijnen voor den kantonrechter om zich tot betaling dier som te hooren veroordeelen. Deze zaak is gesteld in handen eener rechtskundige commissiebestaande uit de heeren m" van Hoek en Snouck Hurgronje. Tot leden der commissie tot het examineeren van varenslieden zijn benoemd de heeren B. A. Fokker, C. J. Damme en G. Knol. Als leden der plaatselijke schoolcommissie ziin gekozen jhr. mr. D. G. van Teijlingen en jhr. mr G. L. Sehorer. Tot leden van het stembureau voor de a. verkiezing van leden voor den gemeenteraad zijn bij stemming aange wezen de heeren van Visvliet en van Berlekom, en tot hunne plaatsvervangers de heeren Nagtglas, Damme, Dobbelaer de Wind, Fokker en van Hoek. In een volgend nommer geven wij van deze zitting het gewoon verslag. Gisteren avond werd in het Schuttershof alhier de tiende jaarlijksche vergadering der vereeniging „TJit het volkvoor het volk'' gehouden. De voorzitter, mr. G. N. de Stoppelaar, wees in eene korte toespraak, met welke hij de vergadering opendeop de bezwaren welke de vereeniging gedurende haar tienjarig bestaan te overwinnen beeft gehad en deed daarbij een beroep op de medewerking van allen, die met het doel en de werkzaamheid der vereeniging instemmenzonder welke het deze niet mogelijk zou zijn bij voortduring in nut tige werkzaamheid vooruit te gaan. Aan het verslag over het afgeloopen jaar, dat ver volgens uitgebracht werd, ontleenen wij het volgende. De feestelijkheden in Mei 1874 werden reeds in het vorig verslag vermeld. Gedurende den winter werden een zestal openbare volksbijeenkomsten gehoudenop welke het publiek bij afwisseling werd bezig gehouden doorlezingen, letterkundige en muzikale voordrachten. De opkomst van het publiek was afwisselend in aantal en liep van 250 tot 800 personen uiteen. Eenmaal' moesten zelfs een aantal personen wegens gebrek aan ruimte worden teruggezonden. Opmerking verdient dat telkens wanneer op het programma eenige muzikale nommers voorkwamen, de opkomst oneindig veel druk ker was dan wanneer zoodanige voordrachten daaraan ontbraken. Een 25tal vrijkaarten werden telkens voor de Werkmansvereeniging en even zooveel aan de militairen ter beschikking gesteld, doch het wekt verwondering dat van die vrijkaarten altijd slechts voor een deel ge bruik werd gemaakt. Een tweetal dramatische voorstellingen werden gege ven door de welwillende en geheel belangelooze mede werking der rederijkerskamer „Vriendschap en Verge noeging", welke aan het bestuur alle reden van tevre denheid gaven, doch tengevolge der betoonde geringe belangstelling, in het vervolg op veel eenvoudiger wijze zullen moeten plaats vinden. Onder de vaste instellingen der vereeniging, vierde de volks-zangvereeniging dit jaar haar vijfjarig bestaan. Pogingen om een tweeden cursus tot opleiding van leden voor de zangvereeniging te openen mislukten, waarom het bestuur voornemens is de leerlingen voor de volks- zangschool zooveel mogelijk uit de gewone scholen te trekken, waar de zangkunst niet zonder goed gevolg beoefend wordt. Wilden de kinderen, nadat zij de school verlaten hebben, zich in het zingen blijven oefe nen, dan zou daardoor, naar het gevoelen van het bestuur, het volksgezang eene belangrijke schrede ver der gebracht worden op den goeden weg. Ook de cursus in het kunstmatig lezen en voordra gen werd hervat en door velen getrouw bijgewoond. Aan het voornemen tot het houden eener tentoon stelling van bloemendoor het volk gekweektwerd een begin van uitvoering gegeven. Een groot aantal bloemen werden ter kweeking aangevraagd. Voor de prijzen en premiën, op de tentoonstelling toe te kennen, zoomede tot bestrijding der verschillende kosten aan de zaak verbonden wordt de medewerking van alle belangstellenden ingeroepen. Voor de leden met hunne dames werd dit jaar eene kunstbeschouwing van teekeningen en photographieën, met bijvoeging eener verloting, gehouden. Ofschoon de opkomst grooter had kunnen zijnmag de proef toch als goed geslaagd beschouwd wordenzoodat eene herhaling daarvan in het vervolg te verwachten is. Na voorlezing van dit verslag werd door het bestuur mededeeling gedaan dat aan het denkbeeld der oprich-

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1