de voeringdie uit den aard d,er zaak een meer 'ern- stigen toon ademde dan die van den praeses van het studentenkorpsen de strekking had om de jeugdige academie-burgers op hun verheven roeping voor hun vaderland en zichzelven te wijzen en hun daartoe kracht en moed toe te wenschen. Na den afloop dezer inleidings- en begroetingsplech tigheid, kwamen reünisten en studenten in de nieuw gebouwde studenten-sociëteit Minerva bijeen, waar in eene minder plechtstatige ontmoeting een vroolijkeecht studentïkooze toon heerschte en menige opgewekte toast gedronken werd, om de gemoederen schadeloos te stellen voor de teleurstelling door de aanhoudende regenvlagen ondervonden. Meer dan 600 oud-studenten, de senaten der Neder - landsche hoogescholen en athenaeavertegenwoordigers van een aantal EngelscheDuitsche en Fransche stu dentenkorpsen waren op dezen eersten dag der feesten reeds aanwezig. Voor heden werden nog een aantal gasten verwacht. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandsehen leeuw dr. F. A. Snellen, te Zeist. koninklijke kabinetten. Eervol ontslag verleend aan J. Evers als concierge der koninklijke kabinetten van schilderijen en zeldzaamheden te 's Gravenhage en als portier van het prins Mauritshuis en benoemd tot con cierge van genoemd koninklijk kabinet van schilderijen te 'sGravenhage J. W. Bernards, aldaar, en tot con cierge van het koninklijk kabinet van zeldzaamheden te 'sGravenhage, J. Evers voornoemd. Onderwfjs. De gemeenteraad van Asperen heeft dezer dagen een lofwaardig voorbeeld gegeven door aan een hulp onderwijzer, niettegenstaande hij eene benoeming naar elders had aangenomen en door geen aangeboden ver hooging van traktement te bewegen was om te blijven, eene gratificatie te zenden met bijvoeging van een zeer vereerenden brief tot erkenning zijner getrouwe plichts vervulling sedert vijf jaren. Het verzoek van den heer M. Mieraste 's Heer- Hendrikskinderen om vernietiging van het raadsbesluit te Tielwaarbij zijne jaarwedde als hulponderwijzer werd ingehoudengedurende eene af wezigheid tot wel ke hij verlof bekomen had tot genezing eener ongesteld heid aan zijne stembanden is van de hand gewezen. N. G. C. Marine en ïejscr. De luitenant ter zee 2e klasse F. B. 's Jacob en de adelborst le klasse H. P. Netscher, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en van daar respectievelijk den 5™ en 7el1 dezer in Nederland terug gekeerd, worden met dien datum op nonactiviteit ge steld. Gemengde berichten. De rechtbank te Botterdam heeft rechtsingang verleend tegen H. J. Jut en C. Goedvolk, zijne echt- genoote, terzake van den moord op de weduwe van der Kouwen en hare dienstbode gepleegd en den daarop gevolgden diefstal. De heer Loudon, oud-gouverneur generaal van Indie is Zondag avond bij zijne komst te 's Hage met zijn gezin door den generaal van Swieten en een aan tal vreemden en belangstellenden aan het station van den Rijnspoorweg ontvangen. De luitenant-kolonel der rijdenden artillerie W. C. U. Ridder van Rappard is gisteren morgen op een wandelrid in het Haagsche bosch waarschijnlijk ten gevolge van eene beroerte, van het paard gevallen en weinige oogenblikken daarna overleden. Ruim 700 gewezen pauselijke zouaven van Ne- derlandsche geboorte zullen eerlang den paus hun portretten aanbiedengebonden in een album van blauw zijde fluweel, gesloten met een kolossaal gouden kruis, dat in het midden met een schitterend gesteente prijkt. Volgens eene beschrijving in de „Maasbode," ziet men op het schutblad „de Hollandsche vlag, die treffend harmonieert met een voorstelling van den slepen- den Jezus in het scheepje waarin Petrus (Pius IX met zouaven aan zijne zijde) zich bevindt. Vervolgens vindt men de pauselijke vlag tegenover een tekst uit het boek der Maccabeeën. Weder komen uit Terschelling klachten over mis handelingen door Engelsche visschers aan de Neder- landsche aangedaan. Het schijnt maar zelden te gebeuren dat de Nederlanders daarbij tegen de Engelschen zijn opgewassen; gewoonlijk moeten zij hun heil in de vlucht zoeken. Te Zaandam heeft een gemaskerde groep Leidsche studenten een bezoek van Czaar Peter voorgesteld, waarbij zij in plechtigen optocht zich naar het Peter huisje begaven en vervolgens een diner bijwoonden, hun door de Zaandamsche eerewacht aangeboden. Een aantal ingezetenen van Breda hebben zich vereenigd tot het bouwen van woningen voor arbeiders, met het vooruitzicht voor de huurders om eenmaal eigenaars van hunne woningen te worden. Een kapi taal van ƒ25,000, in aandeelen van f 50 is daartoe be- noodigd. Met de stoomschepen Rotterdam en Albert zijn een 140tal Duitsche geestelijkenzoo mannen als vrou wen, naar Amerika vertrokken die zich op deze wijze aan de vervolgingen, waaraan zij in hun vaderland bloot staan onttrekken. De gemeenteraad van Groningen heeft besloten voorloopig niet over te gaan tot het vaststellen eener strafverordening op het in kennelijke staat van dron kenschap zich vertoonen op de openbare straat. De leden die het daartoe strekkende voorstel hebben inge diend zijn nu voornemens later zelf een ontwerp-ver- ordening bij den raad aanhangig te maken. Vrijdag jl. is tengevolge van den storm de in aanbouw zijnde toren der nieuwe katholieke kerk te Avereest (Overijsel) ingestort. Gelukkig hadden de werklieden de steigers reeds verlaten en is het puin grootendeels niet op de nieuwe kerk maar op de daar achter gelegene begraafplaats nedergekomen. Heden staat voor het provinciaal gerechtshof van Zuid-Holland eene geheele familie van valsche munters terecht. Sedert het najaar van 1873 oefende de man, Bolhovendit bedrijf uittotdat hij in Januari 1875 gevangen genomen werdevenals zijn medeplichtige, Tophoffdie sedert in de gevangenis overleden is. Hunne vrouwen brachten het valsche geld in omloop. Begon nen zijnde met kwartjes, hadden zij het weldra ook tot het vervaardigen van guldens en rijksdaalders gebracht. De beschuldigden hebben alles bekend; er zijn 105 getuigen in de zaak gedagvaard. Het volgende, niet zeer eenvoudige doch misschien doeltreffende middel tegen drukkende hitte wordt aan. gegeven door iemand, die twintig jaren in de keerkrings gewesten heeft doorgebracht. Men neemt een paar citroenen, snijdt ze in schijven en legt deze, van af het voorhoofdrondom het hoofddaarop vast gehou den door een band of doek. Zoodra de citroen-schijven warm zijnvernieuwt men ze. Voorts neme men baden van lauw, bijna koud water, waarin men een dozijn in schijven gesneden citroenen heeft geworpen, en men blijft een halfuur in zulk een bad. Voor het volko men succes van de kuur wordt ingestaan. Volgens den heer Jeekel, den fabrikant van het hardglasis deze uitvinding bestemd eene buitenge wone vlucht te nemen. Hij gelooft dat vele medische koperen instrumenten met voordeel door andere van hard glas kunnen vervangen wordenja dat het plaveisel en de trottoirs der statón in 't vervolg van dezelfde tof vervaardigd kunnen worden. Hij acht het waar schijnlijk dat de huizen voortaan niet slechts op zijde, maar ook van boven van vensters voorzien zullen wor den. Zijne firma heeft reeds eene bestelling gekregen van 50,000 suikerbrcod-vormen die tot nu toe altijd van ijzer vervaardigd wordenen eveneens gelooft hij dat voortaan de ijzeren buizen voor waterleidingen door hardglazen kokers zullen vervangen worden. Naar aanleiding van een bericht voorkomende in de Apeldoornsche courant van den 28en Mei waarin gemeld werd dat de raad der gemeente Brummen be sloten had een kweekeling cp eene jaarwedde van f 500 aan te stellen, is de volgende sollicitatie ingekomen. Apeldoorn 30 Mei. Mijnheer ik heb uit de korant gezien als dat hij een kwekeling hebt aangestelt op een traktement van 500 gulden als gij nog een kwekeling nodig zijd dan zou ik het wel voor 400 gulden willen doen ik ben in brummen geboren daarom zou ik daar wel weer wil len wezen oud 22 jaar die zich noemt Hendrik Klomp. Adres Aan de papierfabriek van Dijkendal verders aan H. Klomp. Of de gemeenteraad het verzoek van dezen aspirant in overweging genomen heeft, wordt niet gemeld Tengevolge van de geweldige stormen die in de vorige week in Frankrijk hebben gewoed is de ijzeren spoor wegbrug te la Lys, die een gewicht van 90,000 kilo grammen had, Vrijdag morgen aan de beide uiteinden door de kracht van den wind gebroken en in het water gestort, terwijl te Tours de brug St. Symphonien, die in reparatie was, Zaterdag morgen eensklaps in de rivier viel, juist toen er twee vrouwen overgingen waarvan de eene nog den oever bereikte, terwijl de andere mede in het water viel; zij werd wel gered, doch had zoo ernstige wonden bekomen dat men voor het behoud van haar leven vreest. Te Londen bestaat het voornemen een nieuw opera gebouw op te richten, waarvoor de plannen en teekeningen reeds zijn vastgesteld en een terrein op de kaai langs de Theems kort bij het station van den onder- aardschen spoorweg naar Westminster is aangewezen. Volgens het plan wil men ten gerieve der opera bezoekers een zijtak van den onderaardschen spoorweg naar het nieuwe gebouw aanleggen, zoodat de bezoe kers uit alle deelen der stad per spoor regelrecht naai de opera kunnen gaan. Het gebouw zelf moet 200 voeten lang en 190 voeten breed wordenalzoo een derde gedeelte grooter dan het opera-gebouw in Covent Garden. Door breede straten zal het geheel van de bestaande en nog te bouwen huizen blijven af gezonderd, terwijl een nieuwe straat naar Parliament- street zal worden aangelegd om een gemakkelijker toegang te verkrijgen. De voorbereidende werkzaam heden verschaffen aan de metselaars veel moeite, daar de ondergrond zóo week isdat zij 30 voeten diep moet worden uitgegraven om een vertrouwbaar fundament te kunnen leggen. Op die diepte zal als onderste fun deering een betonlaag worden gegoten, die naar men hoopt in de volgende maand gereed zal zijn; alsdan zal de prins van Wales worden uitgenoodigd den eersten steen te leggen. Het plan der inrichting is volgens het beroemde opera-gebouw la Scala te Milaan gemaakt. Te Boston heeft een geweldige ontploffing plaats gehad in eene apotheek waarin zich een fontein van sodawater bevonden waarbij 6 personen werden ge dood en anderen gewond. Op een oogenblik toen ver scheidene personen aan de fontein dronken, had onder het gebouw eene ontploffing plaatsdie vergezeld ging van een dof gedruisch als van een op verren afstand afgeschoten kanonschot. Onmiddellijk werd het geheele gebouw opgelicht en viel toen onder het hulpgeroep en het geschreeuw van een aantal menschen in elkander. De uitwerking was verschrikkelijk; de bodem was tot op eenigen afstand als bij eene aardbeving gescheurd. Een voorbijrijdend rijtuig met dames werd omgeworpen, zoodat de dames er uitvielen. Overal zag men gebro ken vensterglazen en de uurwerken bleven stil staan. Op het oogenblik der ontploffing was geen vlam zicht baar, doch korten tijd daarna was het plein waarop het gebouw stond met stof, rook en allerlei brokstuk ken overdekt. Spoedig verscheen de brandweer, die terstond naar de ongelukkigen begon te zoeken, welke in het huis aanwezig waren geweest, en weldra werden er tien opgegraven, waarvan zes dood waren en de andere min of meer gewond. Men gelooft dat de ontploffing door gas is veroorzaaktmaar begrijpt niet hoe zij zoo heftig kon zijndewijl het gebouw zelf zeer zwaar en sterk was. Het Fransche Journal Officiel bevat omtrent de verwachtingen van den wijnoogst in Frankrijk het vol gende bericht uit BordeauxVan alle kanten van de streek, waar de wijnstok wordt geteeld, komen de beste berichten. Men zegt dat sedert het jaar 1840 van den aanstaanden wijnoogst zulke voortreffe lijke verwachtingen niet gekoesterd zijn, en men vreest geene teleurstelling- in den verwachten overvloed. De loten zijn reeds zoo lang en de bladeren zoo welig ont wikkeld, dat de druif voldoende beschermd wordt." Thcrsaometerstaiid. 14 Juni 's av. 11 u. 60 gr. 15 'smorg. 7 u. 63 gr. 'smid'd. 1 u. 65 gr. 's av. 6 u. 60 gr. {Stateiï-gesïeraaB. tweede kamer. (Per telegraaf.) Thans is verschenen het verslag der conferentie van de commissie van rapporteurs over het wetsontwerp tot regeling van het hooger onderwijs met den minis ter van binnenlandsche zaken. Daaruit blijkt, dat op die conferentie voornamelijk drie hoofdpunten zijn besproken nl. de aansluiting van het hooger onderwijs aan dat op de gymnasia en hoo- gere burgerscholen de quaes tie van het al of niet behoud der theologische faculteiten, en die betreffende de examens voor wetenschappelijke graden. Uit het verslag blijkt nietdat overeenstemming is verkregenterwijl wijziging van het wetsontwerp waar schijnlijk wordt geacht. Gemeenteraad van Goes. Zitting van Maandag 14 Juni. Voorzitter de heer Blaaubeen. Afwezig de heereu Kakebeeke, BusingCallenfels en Pompe van Meerdervoort. De notulen der vorige vergadering worden goedge keurd naar aanleiding van welke wordt gelezen een rapport van den bouwmeester, omtrent het lokaal der bewaarklasse van de school lc klassemet mededeeling, dat volgens de onderwijzeres, geene kinderen door de vochtigheid der muren zijn ziek geworden en dat bur gemeester en wethouders bij de begrooting voor 1876 voorstellen omtrent het lokaal zullen doen. Voorts wordt medegedeeld, dat eene eredietvereeni- ging heeft aangeboden het geld voor de tijdelijke lee ning tegen 4 pet. te verstrekken, hetwelk geaccepteerd is; dat eenig oud ijzer enz. publiek zal worden ver kocht dat de keien voor de vernieuwing der straat aan de oostzijde der Markt zijn ontvangenen dat het jaar verslag over 1874 gereed is, wordende de exemplaren daarvan aan de leden uitgereikt. Ingekomen zijn de verslagen van Rotterdam en van

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2