tijdstip geen bagage meer aangenomen worden voor zooveel de staatsspoorwegen betreft reeds weder eene wijziging gebracht. De directie heeft namelijk veror dend dat de stipte handhaving dier bepalingen, welke in Maart jl. aan het personeel werd voorgeschreven, niet meer behoeft te geschieden en dat daarvan mag afgeweken worden, voor zooveel de belangen van den dienst geacht kunnen worden daaronder niet te lijden. Als candidaat voor de 2e kamer voor het kiesdistrict Breda, waar eene tweede keuze gedaan moet worden, dewijl het herkozen lid jhr. C. J. C. H. van Nispen, ook in Nijmegen gekozen en voornemens is deze laatste keuze te aanvaarden, wordt genoemd de heer des Amorie van der Hoeveneen zoon van den beroemden hoog leeraar van dien naam, vroeger redacteur van het Bataviaasch Handelsblad en protestant, doch sedert eenige jaren tot do katholieke kerk overgegaan. De heer Loudon, oud-gouverneur-generaal van Indië, is gisteren avond met zijne familie te 's Gravenhage aangekomen. Door den hoogen raad zijn herbenoemd als leden van den raad van toezicht en discipline voor de orde van advocaten de heeren in™ D. H. Levyssohn Norman en J. Kappeyne van de Coppello. Volgens het jaarverslag der vereeniging „Tessel- sehade", uitgebracht ter algemeene vergadering te Botterdam op den 19en Mei jl. (opgenomen in het week blad „Ons strev n" van 9 Juni) klom het ledental der vereeniging in 1874 van 1677 tot 1769, en het getal der werksters van 437 tot 522. Daarvan telde de atdeeling Middelburg 98 leden en 18 werksters; de correspondentie Goes 46 leden en 11 werksters. Aan zuiver werkloon werd betaald f12,429aan grondstof j 6,552. De contribution en gitten bedroegen 5129. Het werk waarin Tesselschade uitmunt blijft: kin dergoed en borduurwerk. Te 's Hage wordt op glas gegraveerd, te Amsterdam en Rotterdam ietterkundige arbeid, vooral vertaalwerk, aan de werksters bezorgd. De correspondente te Goes verschafte aan éene dame een depot, aan eene weduwe een kleinen handel; eene dame werd door haar in eene betrekking geplaatst en aan een meisje kosteloos onderwijs bezorgd. In het algemeen wordt het gehalte van het werk, dat door de vereeniging geleverd wordt, beter en neemt het debiet op bestelling toe. De afdeeling Middelburg verloor in ledental, doch is over het werk en den verkoop bijzonder tevreden. Omtrent het verhandelde op de algemeene vergade ring vermelden wij dat op voorstel van het bestuur besloten werd in den loop van dezen zomer voorname lijk ten behoeve der kleinere afdeelingen twee tentoon- stellingen-bazars te houden. De kosten daarvan zullen bestreden worden uit het aanwezige batige saldo in kas. Door eene der sprekers, mejuffrouw de Bosch Kemper, werd de richting der vereeniging besproken om zich ook op letterkundig gebied te bewegen. Niet alle dameszeide zijhebben geschiktheid voor handenar beid, en meer dan eene werkster leent zich veel liever tot vertalen, beter nog tot omwerken van letterkundige producten of bewerken van een gegeven on derwerp. Na onderzoek is spreekster gebleken, dat vertaalwerk zeer goed betaald wordt, doch moeilijk te krijgen is, ook in dit opzicht wordt de bulp der be stuurderessen ingeroepen. Na eenige bespreking ver bond zich de vergadering om waar zij kan letterkun digen arbeid te steunen, artikelen geschikt ter verta ling of omwerking te zoeken en aan te wijzen, en het terrein van vertalen voor hare werksters te trachten in te nemen. Door mejuffrouw Wijnaendts werd de oprichting van een bemiddelingsbureau besprokenom dames aan be trekkingen te helpen, overeenkomende met hare ge schiktheid, zoodat de rechte personen zooveel mogelijk op hare rechte plaatsen gesteld worden. De gedelegeerde uit Amsterdam deelde mede, dat eene der bestuurderessen barer afdeeling een adresboek houdt van dames die betrekkingen zoeken en van be trekkingen, die vacant zijn. Er word besloten, dat iedere afdeeling zoodanig adresboek zal aanleggen, en den inhoud nu en dan in het Tesselscha-blaadje mede zal deelen, zonder dat de namen der betrokken per sonen hierin genoemd behoeven te worden. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan dr. C. A. J. A. Oudemans, hoogleeraar aan het athenaeum illustre te Amsterdam tot het aannemen en dragen der versier selen van officier der orde van de Kroon van Italië, hem door Z. M. den koning van Italië geschonken. eerei eekenen. Toegekend de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift aan P. A. van Dongen, als matroos le klasse dienende op Z'. M". stoomschip Wa tergeus, als blijk van Zr. M'. goedkeuring en tevreden heid wegens de redding van een over boord gevallen lichtmatroos op 14 Mei 1874, ter reede van Atchin. notarissen. Eervol ontslag verleend als notaris te Waalwijk, op verzoek, aan E. Tijsmans. Onderwijs. Te 's Gravenhage werd jl. Vrij dag, onder voorzitterschap van den heer van Milligen, de algemeene vergadering van het Schoolverbond gehouden, welke door afgevaar digden van 26 afdeelingen werd bijgewoond. Het voorstel der hoofdcommissie, tot bewerking der samensmelting met de Vereeniging voor volksonderwijs, met behoud van de beginselen der beide vereenigingen, werd na uitvoerige discussie met 35 tegen 12 stemmen aangenomen. Do Leidsche hoogesehool heeft bij gelegenheid van haar derde eeuwfeest van den keizer van Duitsch- land ten geschenke gekregen een prachtwerk over de gedenkteekenen van Egypte en Aethiopië, doorLepsius, een beroemd afstammeling van den stichter der hooge sehool. Er worden liefdegaven gevraagd tot instandhou ding eener protestantsche school te Antwerpen waar in de Nedcrlandsche taal onderwijs wordt gegeven aan ongeveer 150 kinderen, meest uit den arbeidersstand. De school heeft tengevolge der scherpe concurrentie met de katholieke scholen aldaar, moeite om zich staande te houden. Door eenige dames te Antwerpen zal voor dat doel eene tombola gehouden wordenwaar voor mede inzending van voorwerpen verzocht wordt. Kerknieuws. D synode der Christelijk-gereformeerde kerk heeft beslotendat de theologische school vooralsnog geves tigd blijft te Kampen; dat de hoofdredactie van „De Bazuin" voor vast wordt opgedragen aan prof. A. Brum- melkampdie als gevolg daarvan wordt ontheven van de helft der taak als docent aan de theologische school, meer bepaald voor de inleidingde critiek en exegese) waarvoor tot docent verkozen is d3. M. Noordtzijpre dikant te Schiedam. Kanstnieuws. Het tweedaagsche muziekfeest te Leiden, als voor- looper der academiefeesten aldaar, heeft Donderdag en Vrijdag jl. plaats gehad en is uitmuntend geslaagd. De uitvoering op den tweeden dagbestaande uit „Ein Deutsches Requiem" van Brahms, de ouverture Athalia van Mendelssohn en een nieuw werk van Richard Hol, Leiden's Glorie genaamd, en uit zes nommers bestaandewerd door H. M. de koningin bijgewoond De componist nam hij de uitvoering van dit werk den dirigeerstok uit handen van den Leidschen directeur, den heer Wetrens, over. Beide directeuren werden leven dig toegejuichtmet lauwerkransen vereerd en door de koningin met den goeden uitslag geluk gewenscht. Marine en leger. Volgens een bij het departement van marine ontvan gen telegram is Zr. M8. raderstoomsehip Bromoonder bevel van den kapitein-luitenant ter zee W. J. Schol ten van Aschat, den 11en dezer te Plymouth binnenge- loopenen zou den volgenden dag de reis naar Atchin voortzetten. Aan boord was alles wel. Rechtzaken. Bij arrest van den hoogen raad van heden isovereen komstig de conclusie van den advocaat-generaal bij dat rechtscollege, verworpen het beroep in cassatie door M. Geensen en drie andere ingezetenen van St. Phi- lipsland ingesteld tegen het arrest van het provin ciaal gerechtshof in Zeeland, waarbij zij ter zake van rebellie tot gevangenisstraf zijn veroordeeld. Koloniën. Bij beschikking van den minister van koloniën van 11 dezer is de heer J. W. J. van Dijk gesteld ter lbeschikking van den gouverneur-generaal van Neder- andsch Indië, om te worden benoemd tot technisch, ambtenaar bij het boschwezen daar te lande. Gemengde berichten. Een ongehuwd ingezeten van Heinkenszand, Jacobus Courtin gelieeten, 27 jaren oud, koopman of rondventer van manufacturen, verklaarde zich in Maart jl. failliet en gaf aan den curator en de rechtbank op, dat hij niet meer goederen bezat dan voor eene waarde van f 155, die zijn vader, Frans Courtin, landbouwer aldaar, voor dat bedrag aankocht. Daar er evenwel vermoeden Destond dat de gefailleerde minstens drie groote kisten met manufacturen, afkomstig van den koopman van der Hart uit Bergen op Zoom, had verduisterd, hadden den 26en Mei door de justitie huiszoekingen plaats, doch te vergeefs. De curator in het faillissement en de officier van justitie gaven alstoen aan den brigadier der rijksveldwacht P. Verdouw bijzonderen last om de zaken van Courtin, die al weer aan het uitventen was gegaan met de van zijn vader ad f 155 ingekochte goederen, goed in het oog te houden. Genoemde bri gadier heeft dien last trouw volbracht en mag zich, ongetwijfeld tot tevredenheid zijner superieurenin een zeer gunstigen uitslag zijner onvermoeide nasporingen verheugen. In overleg met den veldwachter F. v. d. Linde, heeft hij, naar aanleiding van een gerezen ver moeden, bij den smid J. Slink een ijzeren priem laten maken, om daarmede in den grond te kunnen boren. Op uitnoodiging van den brigadier kwamen jl. Zaterdag avond de offiicier van justitie met den rechter-commis saris en den griffier derwaarts. De landbouwer Cor nells Walraven werd verdacht dat bij hem goederen in den grond verborgen waren, hetgeen weldra bleek werkelijk het geval te zijnwant toen do briga dier Verdouw met bovengenoemden ijzeren priem onder een berm hooi in de schuur in den grond boorde, had -hij de zelfvoldoening dat hij op een kist stiet en wel dra met behulp van den veldwachter van der Linde, drie groote kisten met goede manufacturenter ver moedelijke waarde van f 1000, uit den grond te voor schijn bracht. Courtin, die op eenigen afstand woont, werd dooi den brigadier gearresteerd en des nachts naar Goes overgebracht. Walraven heeft verklaard dat hij en J. Courtin met zijn vader op zekeren nacht in Maart jl. de drie groote kisten met paard en wagen van de hof stede van F. Courtin hebben vervoerd naar de schuur van Walraven, waar J. Courtin een groot en diep gat gegraven en de kisten daarin verborgen heeft. De gearresteerde erkent de kisten als van hem afkomstig, maar beweert dat hij tijdens het faillissement de kisten met den inhoud aan Walraven voor 800 heeft ver kocht, welk bedrag door Walraven echter nog niet voldaan was. *De matroos van het Nederlandsch fregatschip 's Gravenhage, gezagvoerder de Vries, die bij het uit halen van dat schip zijn been gebroken had, en na het vertrek van dien bodem in het gasthuis te Vlis- singen verpleegd is geworden, is heden aan de gevolgen van zijn kwetsuur overleden. In de gemeente Ruinerwold heeft men zich sedert eenige jaren op de kunstmatige vermeerdering van 't aan tal kiezers toegelegd. Sommige landeigenaren nl. laten de personeele belasting op naam hunner meerdeijarige zoons en de grondbelasting op dien van zich zeiven inschrijven. Zoo zijn in een huis vader en zoon beiden kiezers. Thans heeft men dit ook op den hoofdelijken omslag toegepast, maar de gemeenteraad deelde de zienswijze van de beide raadsledendie het voorstel hadden gedaanniet. Gedep. staten van Drenthe waren echter van een ander gevoelen en weigerden de goed keuring van 't kohier. Dientengevolge zijn de bewuste kiezers mede in den hoofdelijken omslag aangeslagen. Voor het aanstaande landhuishoudkundig congres te Heerenveen worden groote toebereidselen gemaakt. Een houten tent wordt gebouwd, die 1600 personen zal kunnen bevatten. De aan het congres verbonden feesten zullen gegeven worden in den wandeltuin, die midden in de gemeente ligt en fraai verlicht zal wor den. Voor huisvesting der congresbezoekers hebben zich de voornaamste ingezetenenbij gebrek van ge noeg logementenbereidwillig aangeboden. Onder de feestelijkheden behoortbehalve de gebruikelijke rijtoer, concerten enz., waartoe in het fraaie Oranje woud eene schoone gelegenheid zal bestaanook eene harddraverij, waartoe een prijs van f 400 is uitge loofd. Het gemeentebestuur heeft eene subsidie van f 1400 voor de feesten toegezegd. De heer Jeekelfabrikant van het in Frankrijk door den heer de la Bastie uitgevonden hardglasheeft te 's Hage twee voordrachten over zijn fabrikaat gehouden. By de tweede voordracht zoo meldt het Haagsche dagblad was hij echter in het vertoonen van vele proeven belemmerd, dewijl men hem een aantal zijner monsters had ontstolen. De heer Jeekel deelde mede, dat Nederland met Frankrijk en Duitschland de eenige landen zijn, waar de hardglas-indnstrie krachtens octrooi van den uitvin der raag worden uitgeoefend. Duitschland heeft aan den heer de la Bastie moeten uitbetalen éen frank voor iederen inwonerof de som van 40 millioen franken de firma Jeekel heeft zich het monopolie van de hard- glas-industrie verzekerd voor de som van 2,900,000gul den zegge bijna 1 gulden voor iederen inwonerterwijl de Vereenigde staten in onderhandeling zijn, en de Amerikaansche bankiers tot dusver aarzelden om het aanbod a raison van 24 millioen franken aan te nemen. Ook Engeland en Zwitserland voeren op 'toogenblik onderhandelingen met den uitvinder. De heer Jeekel vleit zich dat zijn fabrikaat niet al te duur zal wezen. In de eerste jaren zal de prijs natuurlijk gedrukt worden door de aanzienlijke kapi talen die voor het koopen der octrooienhet nemen der kostbare proeven enz., noodig zijn geweest, maar als eenmaal de prijs op normale hoogte zal zijn, dan moge hij desnoods nog dubbel zooveel bedragen als die van het gewone glas, toch zal het hardglas, met het oog op zijn deugdennog twintigvoud goedkooper zijn. een on\ gelukkeij materie die indul leinen die nog het glas worden, industrid de kuns schildercj Vt Door teuze po) gemeentf aldaar stel, de| 1876 va aan bov| genomer voor f vierkant leveren Doornik! niksche heer D. D(f miteuzei te Neud en het rijswerk verbetei| nomen f 19,001) van der door del 12 Juni: 13 14 De Jules ontwerij wijs, academj in de vang gij anders beheers! staat onderwij zich gei door hi den vo grootenl hebben athenea lijkhedc pen hc ius prot om did welke het hooi clericalil De zich op|. wijs, een zaal verplielj te vorn hooger staat, daarvoc nerd hq lingen nen td van he dat alll vendi he als een

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2