MIDDELBURGSCHE COURANT. 140. Dinsdag 1875. 15 Juni. Middelburg 14 Juni. ,30, 7, 1 u.) ,40, 8. [iddel- AM. sforo- isdag rclaut IE. u. V 30 30 30 30 30 ,30 ,30 15 45 16 50 7 47 10.— 10.24 12 10.35 20 10.45 7.30 8.32 8.51 9.20 8.15 8.40 9.15 9.30 Dit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2m Paasca- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. BIJ DEZE COURANT BEHOORT EEN BIJVOEGSEL, bevattende: Gemengde berichten, Burgerlijke stand, vervolg Buitenlandeen viertal Ingezonden stukken en vervolg Advertentiën. Van deskundige zijde wordt ons het volgende uit Vlissingen geschreven „Alweder leest men in de Nieuwe Kotterdamsche courant van 13 Juni n° 161 een bericht betrekkelijk het op den 12cn Juni jl. alhier ter reede geankerd stoomschip Rotterdam, en de haven van Vlissingen. „Hoe kort dit bericht ook is, tocli heeft de steller daar van niet kunnen vermijden om in het voorbijgaan de capaciteit der haven van Vlissingen even te vergelijken met den Rotterdamschen waterweg, en de voortreffelijk heid van den laatsten hoven de genoemde haven te doen uitkomenimmerslangs den nieuwen water weg liep het schip in zee, doch op de haven van Vlissingen te komenwas onmogelijk. „Na onpartijdig onderzoek is het ons echter gebleken dat het sehip Rotterdam des namiddags te 4 uren 30 min. ter reede van Vlissingen kwamdat de zee- loods niet het minste bezwaar maakte om op de haven te loopen, doch door den gezagvoerder tot weifeling werd gebracht die hem herhaalde malen voorhield dat alle schadedie in de haven gemaakt zou worden, voor des loodsen gekeele verantwoording kwam. „Toen het schip geankerd was, werd door het loods- bestuur een binnenloods naar de Rotterdam gezonden om te informeereu wat er gaande was en desnoods het schip op de haven te brengenindien de aan boord zijnde zeeloods mocht twijfelen. „Toen die binnenloods aan boord kwam en te ken nen gaf dat hij het schip wilde binnen brengen, vroeg de kapitein alweder of hij alle schade voor zijne ver antwoording nam. Hoewel de loods hem antwoordde te zullen zorgen zooveel mogelijk dat er geen schade kwam, verklaarde de gezagvoerder te willen blijven liggen. „Zeker is aan te nemen dat, had de gezagvoerder den zeeloods laten begaandeze het schip even zoowel in de haven zou gebracht hebben, als ziju collega dat den volgenden morgen te vijf uren onder bijna dezelfde omstandigheden de Stad Middelburg gedaan heeft, welk schip nog eenige meters meer lengte heeft." vloeden niet ontbreken. Het eenige middel om daar tegen te werken is: mondelinge en schriftelijke over reding. Eene eenvoudige uiteenzetting van de punten die bij de stembus aan de beslissing der kiezers worden onderworpeneen beroep op hun gezond verstand, met overtuiging en warmte door manne.: vaneenigen invloed en bekendheid uitgesprokenzal de trouwe opkomst der liberale kiezers in de meeste gevallen verzekeren. En van deze hangt de zegepraal der liberale beginselen in ons kiesdistrict naar onze overtuiging af. De anti-liberale elementen hebben bij de stemming op 8 Juni waar schijnlijk al hunne krachten bijeengebracht. Grooter eenstemmigheid tusschen verschillende, elkander onder ling vijandige meeningendan thans aan die zijde verkregen werdis niet wel denkbaar. In het achter gebleven kiezerskorps, een zevenhonderdtal stemmen tellende, schuilt dus ongetwijfeld de liberale reserve, die ons de overwinning kan verzekeren. Wij zouden op deze middelendie eene krachtige overtuiging en eenige offervaardigheid voor de goede zaak vereischen, niet zoo durven aandringen indien wij niet de bewijzen voor ons hadden dat het aan deze heide vereischten in ons district niet ontbreekt. Thans, nu het te laat iskomen van alle zijden betuigingen van leedwezen en verbazing tot ons. Een paar inge zonden stukken, in ons bijvoegsel van heden opgeno men verscheidene correspondentiën in andere bladen, strekken ten bewijze daaarvan. Een weinig van die opgewektheid vóór de verkiezing aangewendzou onzen wakkeren Zeeuwschen vertegenwoordiger stellig zijne plaats in de tweede kamer verzekerd hebben. Naar aanleiding der jongste verkiezing wordt door het Sluisch Weekblad de vraag gesteld„Zal het feit, dat onze kundige en flinke afgevaardigde Tak zijne plaats moet ruimen voor jhr. de Jonge, tengevolge eener meerderheid van slechts veertig stemmen, de laatste les zijn die de liberale kiezers in onze streek zullen noodig hebben, vóór zij zich aaneensluiten?" Die vraag verdientmeenen wijook voor andere gedeelten onzer provincie dan het voormalig vierde districternstige overweging. Aaneensluiting is noodig, zich uitend niet slechts in het oprichten van kiezers- vereenigingen, maar in gemeenschap tusschen de verschil lende vereenigingen onderling. Daardoor alleen kan voor komen worden dat mengelijk thans het geval is ge weest, in het eene gedeelte van een kiesdistrict slechts onvolledig bekend is met den stand van zaken in andere streken. Aaneensluiting, ook door het onderling bespreken van den toestand en het beramen van een vast plan. Laat men alles aan het toeval, aan de persoonlijke opgewektheid der kiezers om ter stembus te komen over, dan, de stemming op 8 Juni heeft het ge leerd staat men bloot aan beschamende verrassingen. Een groot deel der kiezers volgt te weinig geregeld den loop der politiek, een ander gedeelte stelttreu rig genoeg, in de verkiezingen te weinig belang om niet ongewapend te wezen tegenover invloedendie in de laatste dagen vóór de verkiezingen in werking wor den gebracht. Onze tegenpartij laat het aan die in De gemeenteraad van Middelburg zal op Woens dag a., des namiddags te half twefè uur, eene openbare zitting houden, ter behandeling der volgende zaken: Ingekomen stukkenadres mevr. von Brucken Rock aankoop grond in erfpacht uitgegeven perceel; adres den heer mf. Tak van Poortvliet, grond in erfpacht achter zijn pakhuis op den Kinderdijkbrief van het burgerlijk armbestuur, onderhandschen verkoop van een gebouwtje op het Smidsbolwerkbrief bestuur Vlis- singschen straatweg, verlenging der concessie tolheffing. Voorstellen van burgemeester en wethoudersa af- en overschrijving enz. gemeentehegrooting 1874; b schiet wedstrijd 25 Jirni 1875. Benoeming a leden der com missie voor het examineeren van varensliedenh twee leden der plaatselijke schoolcommissie; c leden van het stembureau verkiezing 20 Juli a. althans eenigermate de smart lenigen over het groot verlies, dat niet alleen zijne nagelaten kinderen en be trekkingen, maar ook zijne vrienden en de stad onzer inwoning door zijn onverwachten dood op 66jarigen leeftijd lijden. Wij vestigen de aandacht onzer ingezetenen op de jaar lij ksche algemeene vergadering der hier gevestigde Vereeniging Uit het volkvoor het volk, die blijkens achterstaande advertentie morgen avond alhier zal worden gehouden. Daar deze vergadering bij uit zondering ook toegankelijk is voor hen die geen lid der vereeniging zijn, laat het zich verwachten dat haar een talrijk bezoek zal ten deel vallen, te meer daar de vereeniging thans haar tienjarig bestaan herdenkt. De Nieuwe Rotterdamsche courant deelt mede dat het kapitaal van de vennootschap voor den maildienst van Vlissingen op Engeland aanmerkelijk vergroot zal worden; dat van de Engelsche regeering toestem ming bekomen is tot het bouwen van een tolkantoor op de plaats van afvaart, en dat de rechtstreeksche spoorwegaansluiting met Londen aan den eenen en met Venlo en Dusseldorp aan den anderen kant zoo goed als verzekerd is. Gisteren werd op de Israëlietische begraafplaats alhier op plechtige wijze ter aarde besteld het lijk van den heer Jonas M9tz, in leven boekhouder, onderwijzer in verschillende talen en beöedigd vertaler te dezer stede. De overledene genoot de achting en toegenegenheid van allen die hem van nabij kenden. Aan uitnemende gees tesgaven paarde hij eene groote mate van nederig heid, die zich gedurende zijn rusteloos werkzaam en veelbewogen leven nimmer verloochende. Eerlijkheid, hulpvaardigheidnauwgezette plichtsbetrachting waren steeds de kenmerken van zijn uitmuntende inborst. En dat dit alles, en meer nog, wordt gewaardeerd, bleek gisteren op ondubbelzinnige wijze toen vele vrien den van den heer Metz zijn lijk grafwaarts begeleidden en zoo velen zich op en rond de begraafplaats bevonden waar dit aan den schoot der aarde werd toevertrouwd. Vooral bleek het uit de rede die ter zijner nagedach tenis werd uitgesproken door den heer M. I. Boutelje jr., voorganger der Israëlietische gemeente, uit de zeer hartelijke toespraak van den heer J. J. den Bouwmeester lid der firma den Bouwmeester, Borsius van der Leijé, ten wier kantore de overledene t viatig jaren op zoo voorbeeldige wijze is werkzaam geweest, dat de heel den Bouwmeester verklaren mocht: de overledene is langzamerhand mijn vertrouwelinghij is langzamerhand mijn vriend gewordenen eindelijk uit een laatsten atscheidsgroet, door den heer S. C. Coenraads Pieterse namens vrienden en bekenden, maar vooral namens oud leerlingen en leerlingen den heer Metz gebracht. Moge het eenvoudig huldebetoon aan de nagedachtenis van den ontslapene gisteren in het openbaar gewijd, Ook de Amsterdamsche correspondent der Kölnische Zeitung bemoeit zich met de verkieziug te Middel burg. Blijkbaar heeft hij echter weder (gelijk hem meer gebeurt) de klok hooren luidendoch weet hij niet recht waar de klepel hangt. Hij schrijft althans dat tengevolge der verkiezing van een anti-revolutio nair te Middelburg de anti-liberalen in de 2C kamer vier stemmen sterker zijn geworden en dat het nu van het kleine groepje conservatieven in de kamer zal afhan gen of het ministerie-Heemskerk al dan niet „zijne clericale neigingen" volgen zal. Zóo ver zijn wij ge lukkig nog niet! Het Handelsblad beschouwt als de voornaamste karak tertrek der nu afgeloopen verkiezingen den achteruitgang van het conservatisme, van de partij die tusschen de kerkelijke eischen en het liberalisme geen keus durft te doen, en zich door weifelen en laveeren buiten den niet te ontwijken kerkelijken strijd onzer dagen zoekt te houden. Daarom is het noodig dat het ministerie partij kieze. Het vindt in September in de tweede kamer eene liberale meerderheidzij het slechts van eene stem, tegenover drie onderling verdeelde fractiën. Daarom is een oprechte, ondubbelzinnige toenadering van het ministerie en van zijne luttele middenpartij slechts een achttal leden tot de liberale meerderheid liet noodzakelijk vereischte voor eene vruchtbare samen werking van de regeering met de staten-generaal. Slaat het kabinet dezen weg in dan kan hetzoowel hij de tweede als hij bij de eerste kamerop krachtigen steun rekenen. Maar dan moet het den clericalen onversaagd het hoofd durven bieden en daarvan het bewijs leveren, door de indiening van een onderwijsontwerpdat het volksonderwijs inderdaad verbetert, maar niet in de eerste plaats rekening houdt met de onrechtmatige eischen der sectarissen. Een tweede gevolg trekt het Handelsblad uit de stembus van 8 Juninamelijk de dringende nood zakelijkheid eener censusverlaging in de steden. Daar door alleen kan een einde worden gemaakt aan de grief dat van het stemrecht een menigte burgers ver stoken blijven, die daarop mistens evenveel recht hebben als de blinde volgelingen van predikanten en pastoors. Dan eerst is het mogelijk dat een minder wankelende meerderheid in welken geest dan ook, clericaal of anticlerieaal verkregen wordt. Van den tegenwoordigenongelijkmatigen verdeelden census dat heeft de stembus duidelijk genoeg geleerd is geen beslissing te wachten. Naar wij vernemen is in de strenge toepassing van artikel 16 van het algemeen reglement op de spoorwegdiensten bevattende de bepaling dat vijf minuten vóór het vertrek van den trein geen plaats- kaarten meer afgegeven en vijftien minuten vóór dat

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1