spraak tot den prins richtte. Namens de confrérie bood hij hem een fraai ingebonden exemplaar van den inventaris der archieven aan, en stelde met een enkel woord in het licht dat deze stichting, de oudste in Nederland, sinds eeuwen bestaatdat zij zich steeds in bloei mocht verheugen en dat de geschiedenis van Middelburg nauw met de hare verbonden is. Dit gebouw van bijeenkomst werd ons voor 300 jaren door onze voorvaderen geschonkenzeide spreker: deze plaats is ons dierbaar, en het is ons aangenaam U K. H. hier te mogen ontvangen, vooral met het oog op de redenen uwer komst herwaarts. Worden de belangen van handel en nijverheid in Nederland steeds door uwe hoogheid behartigd en voorgestaan, ook thans hebt Gij u weder geplaatst aan het hoofd eener onderneming, die vooral voor Zeeland van het grootste belang is. De dag van 10 Juni 1375 zal dan ook, naar spreker ten slotte verzekerde, in de annalen der confrérie met gul den letteren geboekt worden. Vervolgens noodigde de heer de Stoppelaar den prins uit om het concert, in vereeniging met de ingezete nen uit Middelburg en Vlissingen, in den keurig versierden en bij wijlen door Bengaalsch vuur in een fantastisch licht gehulden tuin bij te wonen, en stelde hij de leden der confrérie aan hem voor, Z. K. H. beantwoordde met een enkel woord de tot hem gerichte toespraak, gaf daarbij de verzekering zijner belangstelling en verklaarde zich volgaarne be reid de uitnoodiging tot bijwoning van het concert aan te nemen. Toen de prins zich aan het publiek vertoonde word hem een levendig en herhaald hoeratoegeroepen en hief het orchest het Wilhelmuslied aan. Eenigen tijd later werden de hoofd- en verdere officieren van het garni zoen tot Z. K. H. toegelaten en aan hem voorgesteld. Ook onderhield de prins zich geruimen tijd met den heer de Stoppelaar, en bezichtigde de op e:ne tafel geëtaleerde insigniën enz. der confrérie. Eerst te ruim 11 uren verliet de prins met gevolg, onder het gejuich der menigte, het Schuttershof om zich met den commissaris des konings naar diens woning te begeven, waar hij verder den nacht heeft door gebracht. Heden morgen te 7.25 is Z. K. H. per spoor trein van hier vertrokken. Van het driemastschip Utrecht werd ook nu weder een salvo uit het geschut gelost, met welke laatste hulde, den waardigen broe der des konings gebrachtongetwijfeld door alle inge zetenen van Middelburg van harte zal worden ingestemd. Het stoomschip „Stad Middelburg," dat gisteren avond van hier en verder over Vlissingen naar Enge land vertrokken is, heeft ten gevolge van het storm weder een oponthoud van twee uren aan de machine ondervonden, doch is niettemin in negen uren te Sheerness aangekomenzoodat de reis zeven uren geduurd heeft Als zeker kunnen wij mededeelen dat de overeenkomst tusschen den staat en den heer J. Smit betreffende de exploitatie der voormalige marinewerf te Vlissingen thans geteekend is. Bij de verkiezing van een lid voor de tweede kam er in het hoofdkiesdistrict Alkmaar zijn uitgebracht 2795 stemmen, waarvan 1729 op den heer m'. J. L. de Bruyn Kops, die alzoo herkozen is. De heer de Casembroot bekwam 862 stemmen. Voor de vacature, in plaats van wijlen jonkheer mr. C. van Foreest, zijn uitgebracht 2791 stemmen, waar van op mr. W. van der Kaay 1718, op mr. D. C. A. graaf van Hogendorp 865en op professor de Geer 169 stemmenzoodat is gekozen uk. W. ran Siaay de candidaat der liberalen. Eindelijk eene enkele kloeke stem uit de gelederen der katholieken om te protesteeren tegen het mon sterverbond met hun natuurlijke vijanden de anti-revo lutionairen 1 D'. W. J. F. Nuyens (geen verdachte naam!), de katholieke historieschrijver, verklaart in „de Tijd" dat hij niet kan instemmen met de door de redactie van genoemd blad aanbevolen candidatuur van den heer Brummelkamp „predikant der afgescheidenen, hoogleeraar in de godgeleerdheid, een naneef van Cal- vijn." De heer Nuyens schrijft„Door zoo iets te doen, zou ik mijne geheele historiebeschouwing moeten ver loochenen." Hoogstens zou hij bij eene herstemming zijne stem aan den afgescheiden predikant willen geven, doch dan nog altijd de vraag stellenwie tegenover hem gesteld werd. De kamer van koophandel te 's Gravenhage heeft besloten een adres tot den minister van financiën te richten mef verzoek om, teneinde de voortdurende overstrooming van ons land door buitenlandsche kope ren muntvan minder waarde dan de onzete weren, alle betalingen in vreemde munt strafbaar te stellen en tevens een nieuwe koperen munt in te voeren. Gisteren heeft aan het ministerie van buitenlandsche zaken de uitwisseling plaats gehad der akten van be krachtiging der post-conventieden 21en Mei jl. te 's Hage tusschen Nederland en België gesloten. In de Staats-courant van heden is opgenomen het aan den koning uitgebracht verslag aangaande de ver richtingen der koninklijke academie van weten schappen gedurende het jaar 1874. Door stemgerechtigde deelhebbers in de Nederlandsche handelmaatschappij is tot commissaris benoemd de heer A. S. Fransen van de Putte, ter vervanging van wijlen den heer Edw. L. Jacobson. Naar men verneemt zal het 29'' Landhuishoud- kundig congres, dat van 28 Juni tot 1 Juli a. te Hoeren veen gehouden zal wordendoor den minister van binnenlandsche zaken worden bijgewoond. De Nederlandsche handel-maatschappij wenscht scheepsruimte te zien aangeboden voor den overvoer van producten van Java naar Nederland, op de bekende „voorwaarden van inschrijving en charterpartijen" hetzij voor de geheele ruimte van het schiphetzij voor 260 intenemen lasten van koffie of wel koffie en tinin keuze der bevrachtster, hetzij voor beide. De schepen die rechtstreeks naar Batavia, Samarang of Soerabaija zullen vertrekken, moeten in de maand Juli 1875 (den dag nader overeen te komen) in eene der Nederlandsche zeehavens tot vertrek gereed liggen. De op vooruitreis vertrokken schepen moeten voor of op den 10 D November 1875 in eene der drie boven genoemde havens op Javater beschikking van de factorij der Nederlandsche handel-maatschappij worden gestold. Aanbiedingen, volgens vastgesteld model, worden ten kantore der Nederlandsche handel-maatschappij te Amsterdam ingewacht tot Woensdag den 16ett Juni 1875 des voormiddags te elf uren. De voorzitter en de leden dor eerste kamer zijn dooi de directie der Amstcrdamsche kanaalmaatschappij uitgenoodigd om een bezoek te brengen aan de werken van het Noordzeekanaal. De dag daartoe zal later be paald worden. Aan den internationalen prijskamp van tooneelkunde uitgeschreven door de rederijkerskamer „Vreugdendal"' te Breda en te houden van, October 1875 tot Februari 1876, zullen 16 verecnigingen uit Nederland en België deelnemeno. a. de kon. letterk. vereeniging „Hooger zij ons doel" en de „Dilfttfémtenclub" van Amsterdam, „Oefening baart kunst" van Rotterdam, „de Genestet" van Utrecht, „Hoop en Liefde" van Amsterdam„Jacob Zeus" van Zevenbergen, „V. U. O. G." van Amster dam „Demosthenes" van Deventer„Excelsior" van, Nijmegen, „Vrede en Vriendschap" van Rotterdam „Tollens" van Delft en „Vriendschap en Vergenoeging" van Middelburg. De jury bestaat uit de heeren: P. F. Bruningsmajoor der infanterie en letterkundigevoor zitter; Armand Sassen, leeraar aan de hoogere bur gerschool te Breda; J. Huijgens kapitein der infanterie; J. W. A. Uelman, particulier, en J. Duparc Jr.letter kundige, secretaris. De Staats courant van heden bevat het koninklijk, besluit van 17 Mei jl., bepalende de plaatsing in het Staatsblad van de tusschen Nederland en België op 14 April jl. te 's Gravenhage gesloten overeenkomst wegens de uitwisseling van postwissels. De tekst dier overeenkomst is mede in de Staats-courant opge nomen. verbetering. Een paar drukfouten in onze gisteren medegedeelde cijfers betreffende de verkiezingenbehoeven herstelling. Het getal ingeschreven kiezers te Middelburg bedraagt natuurlijk 2903niet 12903. Voorts zijn te Yzendijke uitgebracht 80 stemmen, niet 33, en te Biervliet 33 niet 80 stemmen. Ook in de voornamen van den jongeling, wiens boet seerwerk in de Teeken academie alhier is tentoongesteld, is eene vergissing begaan. Hij heet L. M. den Hollander. Benoemingen en besluiten. notarissen. Eervol ontslag verleendop verzoekaan A. Bossers als notaris te Loon op Zand. leger. Verleend de titulaire rang van generaal-majoor aan den op zijn verzoek eervol uit Z'. M". dienst ont slagen kolonel der artillerie van liet leger in Nederlandsch Indië E. H. W. Ubbens. rf.gestratie en domeinen Benoemd tot ontvanger dei- registratie en domeinen te Kortgene P. van der Mark, thans surnumerair. Onderwijs. Aan het Haagsclie afdeelingsbestuur van de Holl. Maatschappij van Landbouw is de volgende vraag inge zonden, om te plaatsen op de punten van beschrijving voor de aanstaande algemeene vergadering: „Wat kan er in de lagere school voor het onderwijs in den landbouw gedaan worden, en welke maatregelen moet het hoofdbestuur n ;men om zulks te verkrijgen Siarlssc en leger. Het raderstoomschip Bromo, eergisteren van Nieuwe- diep door Suez naar Atchin vertrokkenzal Djedda aan doen alwaar eenige moeilijkheden hebben plaats gehad betreffende het kerkhof der Christenen, door fanatieke Mahomedanen ontheiligd. Koloniën. Bij beschikking van den minister van koloniënvan den 9en Juni, is A. J. Dröher gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië, om te worden benoemd tot derden stuurman bij de gouvernements marine daar te lande. Met de Engelsche mail van 14 April uit Penangis door planters enz. in Eeli, het volgende adres van- sympathie aan den afgetreden gouv-generaal Loudon gezonden„Geven roet den meesten eerbied te kennen de ondergeteekende allen planters in het rijk Deli, Su matra's Oostkust; dat zij, indachtig aan de hulp hun in het jaar 1872 verleend, indachtig aan het vele goede onder uwer Excellence's wijs bestuur voor Nederlandsch- Indië tot stand gebrachtmet diep leedwezen uwer Excellentie's ophanden zijnde vertrek vernamenzoowel om de verbeteringendie hier nog zoo zeer wenschelijk zijn in het bijzonder als voor Nederlandsch-Indië in het algemeen. „Bij dit betreurd veitrck wenschen zij uwer Excellentie hunne oprechte heilwensclien en de verzekering hunner warme sympathie aan te bieden." Het adres was ge teekend: Yan der Sluis, II. J. Leyues J. van de SluysNederveen PieterseHirschmanLeysius de Guigné, Cremer, Jules de FlorisBreker, Weber, Na- lier Crob. Riiegg, Sanders lUtge, Thomson Feil berg en Graaf von Bentheim Tecklenberg. Aan de mailberichten loopende tot 5 Mei jl. wordt het volgende ontleend. De generaal Whitton, afgetreden leger kommandant, is Zondag 25 April per Fransche mail van Batavia naar Singapore cn verder naar Nederland vertrokken. Met hem verlieten Indië de kolonels UbbensEgter en Mul der, alle drie ouder in rang, en de bij keuze tot gene raai bevorderde kolonel Pel. Sedert het begin van dit jaar wordt aan geene offi cieren van het Indische leger verlof naar Nederland verleend, anders dan wegens ziekte. Dit is het gevolg eener aanschrijving van den minister van koloniën, die het verlof wegens vijftienjarigen onafgebroken diensttijd tijdelijk buiten werking heeft gesteld. Gelijk te voor zien was, werkt die maatregel verkeerd en heeft hij alleen ten gevolgedattot schade van leger en schat kist de aanvragen om verlof wegens ziekte zich ver menigvuldigen. Den 30 April zijn 300 a 400 man van het hier in garnizoen liggende 12e bataljon naar Padang en Atchin vertrokken. Den 2cn Mei kwam een transport zieken van daar op de reede. Heden ochtend zijn 750 man barrissins hier aangekomen en naar Meester Cornelis vertrokken. Men wil, dat de kapt. ter zee Kip verzocht heeft, om redenen van gezondheidontheven te worden van het kommando over het eskader voor Atchin. De Hydrograaf ligt te Onrust, met eene ontredderde schroef. De Schouwen is gerepareerd en vertrekt tegen het einde dezer maandof iets later naar Atchin. Het 2e Indisch landbouwcongres te Djokdja is goed afgeloopen. Het volgende congres zal gehouden wor den te Soerabaya in 1877. Tegen den heer van Liernotaris en vendumeester te Madioenzal een soortgelijk rechtsgeding worden inge steld als tegen den graaf von Ranzow. Laatstgenoemde heeft thans tot advocaat den naar Samarang terugge keerden mr. Winckel, die bezig is een memorie van revisie voor hem op te stellen. Onze laatste particuliere berichten van Atchin zijn niet ongunstig. Zij luiden als volgt„Tegenwoordig hebben wij bijna eiken dag regendit is zeer welkom, en oorzaak dat men weinig zieken heeft. Tot en met heden dat is van 10 tot 22 April is er hier niets uitgevoerdmet on geduld wacht men eiken dag de order om tegen Bital op te rukken; doch die aanval zal voorloopig wel moeten worden afgeschrevendaar de regens alle vel den onder water hebben gezet. De voeding blijft uit muntend. Met de putboring is men gevorderd tot op eene diepte van 74 meter. Harde klei- en steengrond zijn oorzaakdat men dagelijks niet meer dan éen meter dieper komt. De ijsfabriek is klaar, maar geelt geen ijsslechts koud water. Het laatste regeeringsbericht is van 23 April en luidt: „Gezondheidstoestand weinig minder gunstig; sterftecijfer niet grooter." i4f

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2